Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Intrebare pentru cei ce stiu !!!!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Am modem.....am serviciul activat de ID-Caller (clip A) ...am win2k cat si win98SE.....NU MERGE....!!!!
:mad:
DE CE???????????????????
:mad:
Modemul e asta:
http://developer.int...ducts/536ep.htm
si conform celor spuse acolo...e destept si stie de serviciul asta!!!
:drac:  :drac:  :drac:
Gates e vinovat si de asta ,nu??? :mad:


Speedo help!

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. nici nu o sa mearga  :drac: atata timp cat nu te duci matale la RTC si depui o cerere prin care soliciti activarea serviciului "Caller ID"  :P

In orasele de "la tara" (cum zic unii destepti...) :droll:  (adica toate in afara de Bucuresti) treaba se rezolva finut !
Depui cerere si gata ! Nu te costa nimic si ai serviciul acesta...

Well.. in Bucuresti (varful civilizatiei  :vomiton:  AIUREA ) NU e asa !
Eu am un telefon care stie chestia asta si merge oriunde in tara numai in B nu.. pt. ca aici tre sa fii smecher sa ai asa ceva.. ce ti-e si cu "civilizatia" asta ...  /jerk/

#3
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Of MONITOXULE...iar citesti "El fugitivoooo"....

"Am modem.....am serviciul activat de ID-Caller (clip A) ...am win2k cat si win98SE.....NU MERGE....!!!! "

Deci demersurile legale sint facute....cerere si etc.....

#4
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
atunci RTC nu ti-a activat CLID-ul  :D

mai suna-i, mai bate-i la cap --- esti in RO  :drac:

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vad cum as putea eu sa te ajut.

Cauta un telefon care stie CLIP si vezi daca vede ID-ul numarului celui care te suna, daca da, e totul OK din punct de vedere al RTC si problema este la drivere sau modem.

Greets,
Speedo

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Pai asta e ...e activat...si merge....dar nu vrea modemul...driverele sint OK  la zi as spune....

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Man, cu modemul faci asa: deschizi fereastra terminal pe el, dai AT#CID=1, primesti OK, si apelezi apoi modemul de pe alt numar.
O sa vezi pe ecran RING pentru fiecare sonerie. DACA intr-adevar RTC iti ofera CID, intre primul si al doilea RING trebuie sa mai apara si ALTCEVA !

PS: Esti SIGUR ca iti ofera CID pe analogic ?? Nu cumva e vorba de ISDN ?

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
RTC-ul transmite CLIP-ul prin FSK (Frequency Shift Key), dar in lume sunt doua norme pentru transmisia CLIP, FSK si DTMF  (renumitul ton). La noi nu este implementat decat FSK.

Verifica daca modemul tau stie CLIP prin FSk si daca da este doar probleme de drivere.

Deocamdata m-am uitat putin peste documentatia modemului si nu spune nicaieri ca stie CLIP.

Search more!

Greets,
Speedo

#9
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Inca o chestie, unele modemuri - desi raspund cu OK la AT#CID=1, nu stiu de asa ceva!
Pentru verificare dati AT#CID=1 si apoi AT#CID=? . Daca afiseaza 1 e ok , daca afiseaza 0 e naspa.

PS: semnul egal (=) din comenzi s-ar putea sa nu trebuiasca.

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
NIMENI NIMIC....Chiar asa sa nu mearga?????

#11
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005

View Postdjlyon, on Apr 3 2002, 16:53, said:

Inca o chestie, unele modemuri - desi raspund cu OK la AT#CID=1, nu stiu de asa ceva!
Pentru verificare dati AT#CID=1 si apoi AT#CID=? . Daca afiseaza 1 e ok , daca afiseaza 0 e naspa.
PS: semnul egal (=) din comenzi s-ar putea sa nu trebuiasca.

Eu i-am dat comanda AT+vcid=1 (asta cica e valabila in cazul chipsetului meu, un cirrus logic)
mie imi afiseaza "OK, 0, 1, 2". Ce inseamna asta? Ca nu e nici unul activat? Ca e naspa?

Am cumparat de curand un modem Micronet SP3008EB cu intentia de a-l folosi pentru telefonie. Adica vreau sa formez apeluri catre Romtelecom, sa trimit faxuri si sa raspund la telefon din calculator, sa vorbesc la telefon cu un headset conectat la modem, si sa vad caller ID-ul pe monitorul calculatorului. Am gasit programe pentru asa ceva (Faxtalk, Classic PhoneTools, Advanced Call Center etc.). Modemul are functie de speakerphone si full-duplex, deci pana aici totul e ok.

Am activat serviciul Caller ID la Romtelecom si vad ca pe telefonul General Electric pe care il am functioneaza perfect.
Dar pe calculator nu functioneaza... Si nu inteleg de ce... Am o banuiala ca modemul poate nu suporta caller ID... desi dintr-un program numit "modem check" i-am dat comanda AT+vcid=1 si mi-a zis OK. Dar cand primesc apeluri, in programele de telefonie pe care le am tot nu se vede caller id-ul...

Cum il fac sa functioneze? Cum ii transmit modemului sa activeze serviciul de caller ID, daca cumva il are? Oare am caller ID pe modem?  Comenzile AT au rol de verificare sau chiar de a seta modemul? N-am inteles unde trebuie sa scriu comenzile AT pentru a-l seta. Toata lumea vorbeste despre comenzile astea, dar nimeni nu lamureste cum se introduc, sa inteleaga si aia mai nepriceputi...

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri  :worthy:

P.S. Aici va pun linkul la pagina produsului, poate ma lamureste cineva daca are sau n-are modemul asta caller ID:
http://www.micronet....s...o=10&sno=92
Din cate m-am lamurit eu din cautari laborioase are chipset Cirrus Logic CL-MD5650 (dar nu sunt sigur 100%...)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate