Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Masina blocata parcata in parcarea privata MC Donalds

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
eu unul nu tin minte sa fi remarcat ceva legat de timpul de stationare, atunci cand am parcat la McDonalds. n-am stat niciodata mult, dar chiar nu tin minte sa fi vazut vreun indicator cu asa ceva.

#38
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View PostBlack Daniel, on Aug 7 2007, 21:00, said:

Impresia mea despre ce ai spus pe aici (sper ca imi este permis sa imi spun o parere) ?
:bandit:
... adica te-as impusca pe tine si pe toti cei ca tine  :death:


Te ajut si eu sa putem folosi o puscatoare cat mai mare. In tara asta tot imbecilu crede ca poate sa faca ce vrea pe proprietatea altuia si i se pare ca tot el are dreptate.

#39
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postdacadrean, on Aug 7 2007, 21:46, said:

nu poti intelege? nu este un loc de parcare platit la primarie (daca stii ca asa se face sau si locul in care parchezi a doua masina este castigat tot cu tupeu jegos) este pamantul lor proprietatea lor.........
uf....nu cred ca poti intelege
Daca primaria nu ar concesiona unor jmekeri(pentru ca 100% terenul este concesionat) terenurile aflate in proprietatea publica  in loc sa faca parcari de resedinta pentru blocuri nu s-ar ajunge in situatii de genul asta. Nu avem unde sa lasam masina cand ajungem acasa in schimb avem parcari dali si parcari la mcdonalds :death:

#40
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Sunt multi care nu inteleg notiunea de propietate privata.Fiecare face ce vrea , unde vrea si cand vrea si mai apoi se apuca sa comenteze ca l-a deranjat propietarul ( cazul de fata).

#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postceoby, on Aug 7 2007, 20:42, said:

Morala eu am gresit ca am last masina la ei prea mult, ei au gresit blocandu-mi o masina ilegal. Intr-un stat civilizat nu iti poti face singur dreptate.
Asta e morala?  :lol: , cine si cat a gresit?  :lol:

In locul tau m-as intreba cine a suferit mai tare, ala ca si-a miscat curu 5 minute sa-ti deblocheze roata, sau tu care ai pierdut 4 zile de-ampulea, telefoane la prieteni si avocati, posturi kilometrice pe forumuri, studiat legi, drumuri la politie sa faci reclamatie, griji ca poate se intampla ceva cu masina etc.

Asta e toata ideea cu blocat rotile, nu daca e legal sau ilegal, pierzi atata timp, nervi si bani ca nu-ti mai arde si a doua oara.

#42
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006

View Postdon_dannielo, on Aug 14 2007, 12:48, said:

Asta e morala?  :lol: , cine si cat a gresit?  :lol:

In locul tau m-as intreba cine a suferit mai tare, ala ca si-a miscat curu 5 minute sa-ti deblocheze roata, sau tu care ai pierdut 4 zile de-ampulea, telefoane la prieteni si avocati, posturi kilometrice pe forumuri, studiat legi, drumuri la politie sa faci reclamatie, griji ca poate se intampla ceva cu masina etc.

Asta e toata ideea cu blocat rotile, nu daca e legal sau ilegal, pierzi atata timp, nervi si bani ca nu-ti mai arde si a doua oara.

Omu are dreptate,daca eu stau 24 h sa mananc hamburgeri la Mc !?!?! What's up !?!?!!


Nu cred ca e "ideea" de "smecher" .

#43
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Eu o las in benzinarie uneori de la 20-21 pana la 8 30 dimineata. O singura data am gasit stergatoarele sus si era cat pe-aci sa fac scandal. :)

#44
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006
Eu am pus-o in o parcare unde scria pe o tabla "Rezervat blocul a scara A" nici un nr.de masina pe placa,cand am venit la 5 de la lucru,un matiz in spate si un mos cu o SUPERNOVA !!!langa mine ce-si stergea geamurile. Ma intreaba de ce am blocat locul lu vecinu de parcare.Il rog sa dea putin in spate sa pot iesi.Da cacatu de batran numa' cate-un pic.O trebuit sa fac o groaza de manevre,desigur ca dupa aia i-am dat "m...e LA GREU" dupa ce-am iesit.Eu stiam ca tre sa fie pe tabla scrise toate nr. de masini care au locuri la primarie concesionate.Gresesc ?Mentonez ca locul era la 30 m de locul meu de munca(firma mare).

#45
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postmishu_popa, on Jan 6 2009, 23:53, said:

O trebuit sa fac o groaza de manevre,desigur ca dupa aia i-am dat "m...e LA GREU" dupa ce-am iesit.


Doar pentru acel desigur eu nu m-as fi dat DELOC.

Poate ca la fel gandesc si dragalasii soferi care imi parcheaza in fata garajului DEDUCAND: "uite .... e garaj .... poate e parasit! Deci parchez in fata lui". Sau imi propui sa-mi scriu pe garaj ca SUNT GARAJ FOLOSIT. Pfff

P.S. Tata a inventat ceva desavarsit. Pacat ca e pedeapsa si nu rezolva din start problema. Se ia o coala A4, se manjeste cu prenadez pe o parte si se pozitioneaza EXACT in dreptul soferului. Works like a charm!

Edited by geo13ana, 07 January 2009 - 00:15.


#46
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Un loc privat interzis trebuie sa fie imprejumuit cu gard, eventual poarta. Daca parchez masina, sau daca fac plaja, sau daca ma plimb pe un teren proprietate privata neimprejmuit, nu pot fi tras la raspundere. La fel si parcarile din pecouri, mc-uri, etc. Parerea mea... in plus acolo e un semn cu un P alb pe un patrat albastru.

#47
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
cata civilizatie. va mai si laudati. ce face tara asta din oameni!

#48
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Posttest_driver, on Jan 7 2009, 11:51, said:

Un loc privat interzis trebuie sa fie imprejumuit cu gard, eventual poarta. Daca parchez masina, sau daca fac plaja, sau daca ma plimb pe un teren proprietate privata neimprejmuit, nu pot fi tras la raspundere. La fel si parcarile din pecouri, mc-uri, etc. Parerea mea... in plus acolo e un semn cu un P alb pe un patrat albastru.

Mc-ul, peco-ul,etc, dragul meu, NU SUNT INTERZISE sunt doar proprietati private pe teritoriul carora ti se permite accesul LIMITAT in urma unei instiintari scrise (aka panoul pe care scrie cat poti stationa). Daca deschizi bine ochisorii vei vedea ca pe langa P-ul ala alb pe fond albastru, mai jos, scrie si PENTRU CINE si PENTRU CAT timp se poate P ;)

Simtul tau etic impune gard si in fata unui garaj? Nu am voie sa pun asa ceva, pentru ca spatiul din fata garajului nu se incadreaza in proprietatea mea privata ..... dar pe partea cealalta daca imi blochezi accesul se impun probleme atat morale cat si legale.
O fi atat de greu sa gandesti in afara lungimii nasului!!!!!?

#49
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Nu draga mea, la lege scrie clar ca este interzisa blocarea accesului in garaje incintem curti, etc. SI chiar daca nu era, nu sunt eu atat de nesimtit sa blochez garajul/curtea omului. Ideea pentru care sunt revoltat in primul rand, este ca primariile au inceput sa desfiinteze parcuri pentru constructia de locuinte sau baruri, restaurante, etc. Dar nu gandeste nimeni ca acele Locuinte, baruri, restaurante, etc. au nevoie si de parcari, drept urmare ramanem fara parcari si se ajunge la a parca in curtile ne-mprejmuite ale unora. Eu nu fac asa ceva, dar legal cred ca este destul de OK, si pana la urma si moral, ala care a dat spaga sa-si deschida mcdonald's trebuia sa se si gandeasca, mai ales ala care a primit spaga.

Eu am un simt etic si moral destul de dezvoltat, probabil de aia si scriu mereu romania cu "R" mic, si nu ca as fi analfabet, sau ca nu cunosc minimum de gramatica.

P.S. si daca pui gard in fata garajului, crezi ca acel gard nu poate fi blocat? ca tot traim in minunata noastra romanie?

#50
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Deci solutia evolutiei noastre ar fi sa stagnam din punct de vedere al economiei sau dezvoltarii imobiliare fiindca unora le e lene sa-si parcheze masinile mai departe de 3 m de la intrarea in bloc :nonobad:

P.S. Locurile care pot fi concesionate NU sunt bagate in planul de dezvoltare urbanistica pentru parcari ci de cele mai multe ori sunt tinute in paragina pana la contractare.

Amuzant faptul ca esti suparat pe autoritati dar te razbuni pe oamenii de rand, parcand in niste parcari private in care ca si clienti ar avea ei acest drept.

#51
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Ar trebuii sa intelegi ca eu nu fac asa, dar ma uit in jurul meu si nimeni nu ia nici o masura, nimeni nu protesteaza cu nimic, ba mai rau, suntem un popor de masochisti, in orasul meu, primarul castiga alegeri de alegeri, si lumea-l iubeste, desi nu a facut nimic pe nici o tema, singura chestie a asfaltat strazile TOATE cu bani de la primarie, care cumpara asfalt si inchiria masinarii si toate cele de la "magazinul" primarului, si apoi nimic altceva decat distruga tot ce e de distrus, dar romanului ii place, si voteaza. In schimb cand mai vad cate unu ca-i calca pe bataturi pe astia mai smecheri cum a facut respectivul in parcare la McDonald's, nu pot sa nu-l sustin. De ce sa-i respecte, ei ne-au respectat vreodata? nu, nu clientii, ci "patronii" SI nu ma refer la orice patron, nu am nimic cu patronii in general.
Chestiile sunt prea urate ca sa stau acum sa le exeplic, cine vrea vede, cine nu...nu, deja o dau in politica, dar totusi noi cetatenii care platim taxe si noi, unde ne parcam masinile, am inteles ca in bucuresti unii parcheaza la 2 statii de autobuz pentru ca nu se gaseste loc de parcare.... Groaznic, nimic de zis decat GROAZNIC. Si ma mira cand spuneti ca unu e nesimtit ca a parcat la McDonald's in parcare, desi in general vad ca cei ce-i fac pe astia nesimtiti au garaje, sunt norocosi, dar punetiva in postura lor, sa nu ai garaj, ce faci in cazul asta???
Eu stau la curte, ma repet, si-mi tin masinile in curte, nu am nici o problema cu parcarea, dar ma pun in postura altora, si-mi dau rapid seama ca nu e prea roza situatia. Dar la noi la romania e bine, nimcni nu zice nimic, si autoritatile or sa o tina asa pana o sa muriti cu totii mergand pe jos intre casa si masina cate 200km pe viitor. Eventual or sa planteze copnstructii si pe mijlocul strazii, doar doar o mai pica niste spaga, dar parcari nu, ca nu-i nevoie, cine are masina in Bucuresti? cred ca nimeni si sunteti voi nebuni cand spuneti ca nu gasiti loc de parcare sau ca e trafic bara la bara. Cam scriu aiurea, ca ce se intampla cu cei de la bloc nu e zona mea de interes, dar totusi, nu stiu cum puteti fi asa rai intre voi, ar trebuii luate niste masuri zic eu. ca de exemplu parcati in curte la primarie, si la guvern, si la parlament.... gata.

#52
..bHz..

..bHz..

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.01.2005
Ceea ce n`a inteles nimeni din thread`ul asta (respectiv cei 85% dintre cei care l`ar omori p`ala de`si lasa masina la mec/mol/benzinarie) e ca proprietarul nu`si face singur dreptate. E o tiganie sa`ti lasi masina pe proprietatea altuia, insa e un ABUZ s`o sechestrezi tu dupa bunul plac.
Mersul normal al lucrurilor presupunea ca aia de la mec sa faca plangere la politie si politia sa ia masuri (care erau ceva mai grave in comparatie cu shoseta pusa pe roata).

Edited by ..bHz.., 07 January 2009 - 18:28.


#53
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Posttest_driver, on Jan 7 2009, 17:46, said:

...

Frustrarile tale sunt de alta natura!!

Cand romanul de rand pricepe ca el face parte din societate si ca ACEA aglomeratie numita societate NU SE POATE schimba daca EL in primul rand nu se schimba, n-are sens sa mai discutam aiurea.
Parcati-va masinile pe unde apucati, inclusiv in fata intrarii ambulantei la spital etc. si o sa ajungem toti un popor de "pagubiti" de soarta si primarii si vom cere toti cu mana intinsa corectitudinea.  <_<

Cand ti-o faci cu mana ta, e lucru manual, nu?

#54
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
Bine-nteles. Vad ca mai inteles gresit. Si da, sunt frustrat, nu mi-am facuto cu mana mea, ci noi, majoritatea ne-am facuto cu mana noastra. Eu tot incerc sa ma rup de peisaj, m-am mutat intr-o zona cu putini vecini, si nu am nici una din problemele voastre, ce ma frustreaza e ca unii au probleme, dar nu fac nimic, nici nu prea pot face multe ce-i drept, si nici nu prea-ti vine sa faci ceva in situatia multora, mai bine traiesti... cum oi putea.

Stii ceva, nu am nimic cu tine, ideea e ca batem apa-n piua aiurea si suntem off topic.

Ideea e ca nu sunt de acord cu blocatul rotilor, sau cu ridicarea masinilor, datorita faptului ca la mijloc este o firma capusa in totdeauna. Iar blocarea rotii lui trebuie dovedita cumva, ceva de genul filmat 120 minute, apoi blocat, sau cum am vazut in Germania, ceas de hartie pe bord obligatoriu in toata tara. Altfel nu poti demonsta nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate