Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Midland GXT800VP4

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Rog pe cineva priceput sa-mi spuna cate ceva despre statiile acestea...Le-am primit sigilate, cu acumulatori, head-set, incarcator auto si 220v. Nu am avut timp sa fac nici o proba pentru ca sunt de serviciu ceea ce ma impiedica sa ma deplasez. Plec maine la munte, in zona Balea Lac si as fi curios cum se comporta. Sunt cat de cat familiarizat cu statiile Walkie-Talkie pentru ca am mai folosit Uniden si GE-Biloba (ultima o simpla jucarie, acelea cu 8 canale, culoare galbena, maxim 1 km am reusit sa obtin in Bucuresti si pe A2, dupa kilometraj intre 2 masini cam 3 km, exact cum scria in carte).
Deci revin cu intrebarea:

- ce performante reale are acest tip de statie?
- frecventele pe care opereaza sunt legale?
- pot sa le folosesc fara probleme in mediul urban?

Multumesc pentru sprijin si va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut...

#2
videosuzy

videosuzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,397
  • Înscris: 04.04.2007
Dap...am reusit sa fac o proba...sunt super...cel putin pe canalele "G" au putere mare (ecranul tv, cand apas pe TX se strica imaginea).
Mai concret, pe autostrada Bucuresti-Pitesti, o statie la Carrefour Militari si cealalta in zona unde se lucreaza si se circula doar pe DUS (cam 30 km)...Impecabil se aude, cristal chiar, adica sunetul e clar, fara paraituri, pocnituri, fasaituri...intreruperi...impecabil, chiar cu o oarecare amplitudine, adica joasele sunt joase, inaltele sunt inalte....nu stiu daca reusesc sa ma fac inteles...
Stiu ca andreic mi-a spus in mare "riscul"...nu-lcontest...dar...daca nu vorbesti "prostii" si cauti sa ai un trafic cat mai normal (cum am avut noi pe tranfagarasan....si mai departe (vezi ca e radar...uite ce ceata e pe partea astalalta a muntilor...sunt la intrare in Sibiu si am gasit 3 camere libere...) fara oscenitati ca "tiristii"...atunci cred ca e ok...plus ca nu am nimerit peste NICI UN TRAFIC SPECIAL...si am stat pe canalul 15 care se incadreaza in cele speciale...adik unde si statia are bataie "H"...
Sper nici pe viitor sa nu o dau in bara...
Oricum, la munte am vazut multi cu statii americane in special COBRA si UNIDEN cu acelasi tip de frecvente, mai exact 462 si 467 Mhz, stiu asta pentru ca am sevit masa langa unii care aveau statiile deschise si ne-am auzit in ele cand am primit confirmarea de la CUMPANA de la celalalt grup (eu fiind la Hotel Siesta) ca sunt camere libere.
Ne-am uitat amuzati unii la altii, ei luandu-le de la firma "afiliere_spam" insa aveau bataie foarte mica, ma rog, cam 2-3 km pe cele LOW si cam 5 km pe cele Hi (asa spuneau ei).
Au si spus ca daca au ceva probleme merg cu "baietii" la firma sa le explice de ce au spus ca-s pe frecvente libera.
Mentionez ca am folosit si cele doua statii BILOBA 201 de la GE (PMR 446) insa (cum era de asteptat) dupa doua curbe nu ne mai auzeam.
Nu am facut inca proba cu coduri sau alte alea (ma refer la totfelul de facilitati) pentru ca nu am avut cand...o sa incerc acum...
Aaaa...sa nu uit...am dat din cand in cand scan (ma refer de cand am ajuns inapoi in Bucuresti)...Pe nici o frecventa nu parlamenteaza nimeni...si am mai incercat...sper sa nu dau ni ciodata de nimeni. Pe PMR 446 tot timpul trebuia sa schimb...pe canal 5 TAXI, pe 6,7,8...firme de paza, constructori...etc...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate