Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Kefalonia

- - - - -
  • Please log in to reply
2373 replies to this topic

#1
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
M-am intors de curand din Kefalonia si pot spune ca am fost deosebit de incantat. Este o insula superba care, din pacate, nu este cunoscuta.

Edited by Barboso, 17 July 2018 - 12:11.
Poze gazduite extern, disparute de mult... am sters link-urile, inutile.


#2
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
mi-ai putea spune te rog cum ai ajuns acolo? ma refer la transport. imi doresc de ceva timp sa merg in kefalonia.

#3
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 manbay21, on Aug 1 2007, 22:34, said:

mi-ai putea spune te rog cum ai ajuns acolo? ma refer la transport. imi doresc de ceva timp sa merg in kefalonia.


Pai, am plecat cu masina la ora 3 dimineata din Bucuresti, la 20.30 eram in Patra (prin Thessaloniki-Lamia), am luat ferry, care pleca chiar la 20.30 si la 23.15 am ajuns in Sami (Kefalonia).

#4
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
salutare!
frumoase poze!
niste info te rog:
cat costa ferry cu masina (doi adulti si un copil)?
in ce perioada ai fost?
cum sunt preturile acolo?
cazare la fata locului este?

multumesc :wave:

#5
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 investman, on Aug 2 2007, 14:40, said:

salutare!
frumoase poze!
niste info te rog:
cat costa ferry cu masina (doi adulti si un copil)?
in ce perioada ai fost?
cum sunt preturile acolo?
cazare la fata locului este?

multumesc :wave:
Ferry costa 55 euro din Patra in Sami, iar biletul pt un adult este 14 euro. Copii pana la 6 ani (sper sa nu ma insel) nu platesc nimic. Peste, nu stiu.
Perioada in care am fost: 08 iul- 20 iul.
Preturile sunt bune: cazarea este mai scumpa in Assos si Argostoli, insa in Agia Efimia era 35-45 euro, in functie de hotel si de "sea view"; mancarea: mic dejun cam 10-12 euro de familie, iar seara cam 30 euro pe familie, iar in rest 2 euro inghetata, 1,5 euro Cola la magazin, 3 euro orange fresh juice la restaurant, berea Mythos 1,5-2 euro la restaurant, iar in magazin 1 euro, apa plata 0,80-1 euro la 1,5 litri; de inchiriat barca o zi cu toate dotarile este 60 euro.
Locuri de cazare, din nou spun asta, sunt peste tot. Agentiile noastre au in portofoliu maxim 10 % din piata locala iar la pret te ard cu 100 % fata de pretul de pe piata locala.Eu cred ca agentiile de turism isi trag la un drum de 1000 de euro, minim 200 de euro partea lor. Sincer, din cate locatii am vazut, nici anul asta, nici anul trecut nu a fost macar una in care sa nu gasesc locuri.

#6
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
intradevar preturi OK.
cu cazarea banuiam, dar vroiam o confirmare.
noi preferam pensiunile particulare in detrimentul hotelurilor. sunt mai linistite, mai ieftine si uneori chiar mai dotate sau mai bine amplasate . micul dejun inclus sau alte servicii chiar nu ne intereseaza. prefram sa ne organizam noi. aproape intotdeuna o facem mai bine.
este intradevar o destinatie de luat in considerare.

multumesc :cheers:

Edited by investman, 03 August 2007 - 10:08.


#7
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006
Ma bucur ca mai sunt si altii care gandesc asa. Insa cei care n-au fost in Grecia la "pensiuni" ar putea crede ca noi preferam sa stam in locatii de tip agroturistic (adica la tara). Ei bine, asa numitele pensiuni sunt de fapt hoteluri in buna regula, administrate in general de o familie si cu una, doua persoane din afara familiei, detin conditii de cazare de nivel 3-4 stele in Romania, au restaurant si toate cele. Intr-o asemenea pensiune am stat si noi pentru modesta suma de 35 euro pe noapte (2 adulti si 1 copil), intr-o camera cu pat matrimonial si pat de copil separat, la aproximativ 10 m de mare.

Scuzati deranjul (aici nu se vede si bucataria): [ http://img354.imageshack.us/img354/2491/img2889copiebs1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De pe net, dar real: [ http://img180.imageshack.us/img180/4161/kefaloniaagiaefimiatopocr6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hotelul se numeste Poseidon.

#8
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
pentru ca la noi sensul "la tara" s-a cam denaturat.
in ce localitate este hotelul cu pricina?

cred ca tocmai am fost deturnat de la "planul Thassos" :D

#9
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 brbarossa, on Aug 1 2007, 22:58, said:

Pai, am plecat cu masina la ora 3 dimineata din Bucuresti, la 20.30 eram in Patra (prin Thessaloniki-Lamia), am luat ferry, care pleca chiar la 20.30 si la 23.15 am ajuns in Sami (Kefalonia).


Frumos, pt la anul am de ales intre Kefalonia si Lefkada, in cel mai rau caz o sa merg doar in excursie la Myrtos+pesteri, daca aleg Lefkada. Anul acesta am fost in Zakynthos, vecina cu Kefalonia si peisajul este de asemenea minunat.
Ai ajuns bine de la Bucuresti la Patra la ora 20.Eu am plecat tot in jur de 3- 3:30 si am ajuns la Kilini, sunt cam 80-90 km distanta de Patra in 20 ore, iar opriri nu am facut nici multe nici lungi, ai cam bagat piciorul in accleratie, nu?La noi a fost aiurea pt ca am prins portiunea Lamia-Andirio noaptea si era plin de tiruri, poate si de asta diferenta.

Edited by MARIANA22, 06 August 2007 - 19:02.


#10
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
ba pe mine ma bate gandul sa trec dintr-una intr-alta. nu stiu insa daca este timp suficient de vizitare. timp disponibil: doua saptamani... :huh:
suntem genul care nu ne place sa zacem mult intr-un loc. tocmai pentru ca nu este timp mult la dispozitie si vrem sa probam cat mai mult. :yes:

Edited by investman, 06 August 2007 - 21:17.


#11
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 MARIANA22, on Aug 6 2007, 19:57, said:

Frumos, pt la anul am de ales intre Kefalonia si Lefkada, in cel mai rau caz o sa merg doar in excursie la Myrtos+pesteri, daca aleg Lefkada. Anul acesta am fost in Zakynthos, vecina cu Kefalonia si peisajul este de asemenea minunat.
Ai ajuns bine de la Bucuresti la Patra la ora 20.Eu am plecat tot in jur de 3- 3:30 si am ajuns la Kilini, sunt cam 80-90 km distanta de Patra in 20 ore, iar opriri nu am facut nici multe nici lungi, ai cam bagat piciorul in accleratie, nu?La noi a fost aiurea pt ca am prins portiunea Lamia-Andirio noaptea si era plin de tiruri, poate si de asta diferenta.

Piciorul nu l-am bagat prea tare, dar i-am dat 140-160 km/h. In schimb pe Bulgaria, la dus, am "decartat" 10 euro. La intoarcere, pe Bulgaria a fost drumul mult mai dur. Am traversat Bulgaria intre ora 23 si 4 dimineata, iar pe tot traseul, in plina noapte, in jur de ora 3, era plin ochi de "militieni" la care am lasat o data 5 euro si o data 20 euro (asta din cauza ca am facut un pic de urmarire tip "Need for speed" cu ei).
Legat de Myrtos, nu va duceti ca la pomul laudat. Daca trebuie sa traversati de pe o insula oarecare in Kefalonia, nu va duceti sa va pierdeti timpul pe Myrtos caci nu este o plaja nemaiintalnita. Stiu ca din descriere apare ca un paradis, dar mai degraba arata ca un paradis de sus, caci jos plaja are pietricele si chiar pietre mai mari (desi se spune ca e cu nisip). In rest, daca stai in Kefalonia merita sa pierzi 1-2 zile pe plaja Myrtos, mai ales daca bagati si snorkeling.
Cine traverseaza in Kefalonia merita mai mult sa viziteze una, alta.

#12
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
exista posibilitatea sa treci din zakyntos in kefalonia direct cu ferry (masina inclusa evident)?

#13
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 investman, on Aug 8 2007, 12:17, said:

exista posibilitatea sa treci din zakyntos in kefalonia direct cu ferry (masina inclusa evident)?
Sigur se poate, dar nu stiu exact portul unde ajungi in Kefalonia. De pe harta mea reiese ca ruta e undeva dinspre sud, pe langa Pessada. Vezi poza asta si cauta mai multe informatii:
[ http://img517.imageshack.us/img517/6133/kefaloniamapdf5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
am gasit undeva informatia asta:

Transport din Zakyntos in Kefalonia

The port of Ag. Nikolaos (Volimes) is linked by car-ferry with the port of Pessada on Kefalonia island. There are daily services to and from Kefalonia on the summer season.
The duration of crossing is about one hour.

INFORMATION - RESERVATION
Ionian Cruises: 8, Lomvardou Street__tel.: +30 - 26950 - 23984
Argostoli (Kefalonia) Port Authority_____tel: +30 - 26710 - 22224

sper sa fie de actualitate. de fapt se pupa cu harta de la tine.
oricum o sa aflam acolo mai exact.
noi ne-am hotarat sa stam cateva zile in Zakyntos si apoi alte cateva in Kefalonia.
abia astept! :worthy:

in ce localitate ar fi mai bine de cautat cazare dpdv al peisajului?

Edited by investman, 10 August 2007 - 14:50.


#15
brbarossa

brbarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 11.01.2006

 investman, on Aug 10 2007, 15:47, said:

am gasit undeva informatia asta:

Transport din Zakyntos in Kefalonia

The port of Ag. Nikolaos (Volimes) is linked by car-ferry with the port of Pessada on Kefalonia island. There are daily services to and from Kefalonia on the summer season.
The duration of crossing is about one hour.

INFORMATION - RESERVATION
Ionian Cruises: 8, Lomvardou Street__tel.: +30 - 26950 - 23984
Argostoli (Kefalonia) Port Authority_____tel: +30 - 26710 - 22224

sper sa fie de actualitate. de fapt se pupa cu harta de la tine.
oricum o sa aflam acolo mai exact.
noi ne-am hotarat sa stam cateva zile in Zakyntos si apoi alte cateva in Kefalonia.
abia astept! :worthy:

in ce localitate ar fi mai bine de cautat cazare dpdv al peisajului?

Din punctul meu de vedere, aproape toate statiunile sunt OK, dar cred ca merita, doar pentru peisaj, Assos, Friskardo, Agia Efimia si Lassi (ordinea este aleatoare).

#16
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
aha! multumim.
o sa ne fie de folos ca sa nu batuim prea mult pana ne hotaram unde sa ne culcusim.

#17
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Cu placeresi asteptam vesti la intoarcere.
Distractie placuta.

#18
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
intors din Kefalonia.
a fost superb!!!
multumiri barbarosa.
noi am stat in Sami, pana la urma.

[ http://img521.imageshack.us/img521/1104/img5475lo9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img252.imageshack.us/img252/4712/img5476ri4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img171.imageshack.us/img171/9931/img5580dl3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img521.imageshack.us/img521/2631/img5586wq0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img522.imageshack.us/img522/6118/img5650zx7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img522.imageshack.us/img522/6506/img5566zc7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img522.imageshack.us/img522/2328/img5594xw0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img171.imageshack.us/img171/3364/img5577ra2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img521.imageshack.us/img521/7545/img5940pe7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img211.imageshack.us/img211/9449/img5894kc5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by investman, 17 September 2007 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate