Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sampon dermatita seboreica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#19
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006
Ani de zile? La mine nu si-a mai facut efectul dupa o luna jumate. Am folosit prin rotatie toate felurile de sampoane indicate de catre dermatolog pt dermatita si ma dau batut. Acum folosesc Blue Cap care m-a costat 60 ron si am ajuns la concluzia ca pana si ala din extract de urzica era mai bun. Partea nasoala e ca de 2 ani de cand ma scarpin pe cap raman si cu firele de par in mana. Pe 25 ian ma duc iarasi la dermatolog. Poate gasesc solutia sa tin porcaria asta sub control cat de cat.

#20
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvisitor8585, on Jan 14 2008, 22:13, said:

aprofundand problema am aflat ca e o afectiune a pielii avand cauza necunoscuta si printre cele presupus favorizante fiind stressul.
afecteaza 7% din populatie dupa unele cercetari.
nu s-a gasit inca un remediu permanent.
se incearca stoparea ei la un anumit nivel caci vindecare inca nu exista.
nu este transmisibila.
chiar daca va tundeti la zero scuamele vor apare pe zonele tunse.
pot sa mai apara in jurul nasului, pe cuta de sub buza, la baza urechilor si in spatele lor, la tample, pe scalp, pe frunte si/sau intre sprancene.

Din umilele mele cunostinte de dermatologie, asta seamana cu un anumit tip de psoriazis. Cred ca nici medicii nu le diferentiaza tare bine, altfel nu-mi explic cum de sunt atatia oameni aici care n-au scapat de problema.
7% mi se pare foarte putin; cum de sunteti atat de ghinionisti?

#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostIvanna, on Jan 15 2008, 16:41, said:

Din umilele mele cunostinte de dermatologie, asta seamana cu un anumit tip de psoriazis. Cred ca nici medicii nu le diferentiaza tare bine, altfel nu-mi explic cum de sunt atatia oameni aici care n-au scapat de problema.
7% mi se pare foarte putin; cum de sunteti atat de ghinionisti?

Ce conteaza? Nici una nici alta nu-s vindecabile ....Iar 7% inseamna ca nu-si pierd cercetatorii timpul cu prostiile astea  ;)

Am fost acum vreo 10 ani pe la derma, si mi-a recomandat ceva solutie preparata, pe baza de predninson ...pe langa ca trebuia sa ma fac cu ea de 2 ori pe zi, mai imi facea si parul sa arate nespalat de o luna ...
Asa ca am aruncat solutia la gunoi si am cautat un sampon normal, care sa-mi tina in frau problema scalpului.

#22
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postshiva, on Jan 15 2008, 17:01, said:

Ce conteaza? Nici una nici alta nu-s vindecabile ....Iar 7% inseamna ca nu-si pierd cercetatorii timpul cu prostiile astea  ;)

Am fost acum vreo 10 ani pe la derma, si mi-a recomandat ceva solutie preparata, pe baza de predninson ...pe langa ca trebuia sa ma fac cu ea de 2 ori pe zi, mai imi facea si parul sa arate nespalat de o luna ...
Asa ca am aruncat solutia la gunoi si am cautat un sampon normal, care sa-mi tina in frau problema scalpului.

Banuiesc ca in mod normal ar trebui sa conteze la stabilirea tratamentului. Nu cred ca se tin in frau cu acelasi tratament .

#23
Sunny_day

Sunny_day

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.04.2007
Daca vrei neaparat sa te speli cu sapun pe fata cauta in farmacii sapunul Harrogate. Este un vechi sapun englezesc, nu foarte scump, folosit de multa vreme pentru tratarea problemele dermatologice. "Old & reliable", ca sa zic asa. Vei vedea ca este mult mai bun decat alte produse care pretind ca incorporeaza ultima tehnologie. Eventual cauta pe google daca vrei sa afli mai multe despre aceasta marca. Eu nu am folosit decat sapunul, dar banuiesc ca au si sampon in aceasta gama...

#24
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

View PostIvanna, on Jan 15 2008, 16:41, said:

...asta seamana cu un anumit tip de psoriazis.
...medicii nu le diferentiaza tare bine,
...nu-mi explic cum de sunt atatia oameni aici care n-au scapat de problema.
...7% mi se pare foarte putin;

nu e psoriasis, e dermatita seboreica.
se diferentiaza, prin faptul ca te dai cu orice si nu trece si ei nu o pot vindeca; intra putin in remisie apoi apare din nou. netratata evolueaza lent.
deoarece nu s-a gasit remediul si nici macar cauza aparitiei bolii, acum medicii abia daca incearca sa inlature efectele cum s-ar zice 'orbeste' [adica fara a cunoste cauza] si sa vada la ce ar putea reactiona.
mai sunt boli la care nu se pot vindeca nu?
7% ... e mult sau e putin pana la urma ? eu zic ca e mult ... ia mai gandeste-te...

#25
bisquit

bisquit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 13.10.2007
Eu nu am asa ceva, insa cunosc persoane care au si-mi sunt aproape. Au incercat orice, dar chiar orice si nu a dat rezultat. Eu le-am recomandat sa mearga la o anumita clinica specializata pe dermato, o clinica unde preparatele sunt dupa retete proprii. Problema lor a fost ca s-au lovit de dieta care trebuie tinuta. Practic este exclus fumatul si cafeaua, care fac rau. Ei iti garanteaza rezultatul doar daca tii perfect regimul. Nici un tratament extern nu da rezultate pe viata, decat daca este sustinut si de unul intern. Eu am rezistat acelui regim pentru o alta problema dermato. Si am mers acolo dupa ce am colindat toti doctorii. Si nu am murit. Ideea cu tratamentul intern este de a schimba metabolismul, pentru a pacali microbul. Acesta se obisnuieste cu organismul si il considera cea mai buna gazda. De aceea este bine de tinut acel regim. Nici nu e f greu, dar nici floare la ureche. Cu vointa faci multe.
Poate e mai comod un sampon, dar daca ramane un spor pe undeva, imediat se va reinstala in organism. Nu intelegeam de ce imi reaparea mereu problema iar si iar. Sporii respectivi traiau bine mersi nu stiu cat si imediat ce ajungeau pe piele...pa! Asa ca i-am pacalit. Acum nu stiu daca as mai avea puterea.

#26
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvisitor8585, on Jan 16 2008, 23:30, said:

nu e psoriasis, e dermatita seboreica.
se diferentiaza, prin faptul ca te dai cu orice si nu trece si ei nu o pot vindeca; intra putin in remisie apoi apare din nou. netratata evolueaza lent.
deoarece nu s-a gasit remediul si nici macar cauza aparitiei bolii, acum medicii abia daca incearca sa inlature efectele cum s-ar zice 'orbeste' [adica fara a cunoste cauza] si sa vada la ce ar putea reactiona.
mai sunt boli la care nu se pot vindeca nu?
7% ... e mult sau e putin pana la urma ? eu zic ca e mult ... ia mai gandeste-te...

Nu cred ca se diferentiaza prin asta, dimpotriva prin asta se aseamana dupa cate vad eu. Nici psoriazisul nu e vindecabil. sa stii ca eu n-am vrut sa te contrazic, vroiam doar sa atrag atentia ca exista posibilitatea ca unii din voi sa nu naveti dermatita seboreica ci psoriazis si atunci din cauza asta s-ar putea sa nu puteti tine boala in frau, pt ca n-ati fost diagnosticati corect.

PSORIAZISUL SCALPULUI

Psoriazisul scalpului, sau psoriazisul pielii capului, reprezintă o formă particulară de psoriazis în care leziunile sunt prezente la nivelul pielii păroase a extremității cefalice.
Leziunile de psoriazis al scalpului pot să existe în asociere cu leziuni de psoriazis vulgar în alte zone, psoriazis unghial, psoriazis artropatic sau pustulos, sau pot să fie singura manifestare clinică a psoriazisului. În această ultimă situație, psoriazisul scalpului poate fi mai dificil de diagnosticat, principala afecțiune de care trebuie să fie diferențiat este eczema seboreică a scalpului (dermatita seboreică a scalpului).

Manifestările de psoriazis al scalpului sunt variate, și îmbracă forma diferite de la un pacient la altul sau chiar la același pacient se pot modifica de-a lungul timpului.
Una dintre manifestările frecvent întâlnite este reprezentată de un lizereu (bandă liniară) la nivelul zonei de graniță dintre pielea frunții și inserția firelor de păr, acoperită de scuame (coji) ușor detașabile, care după ce sunt îndepărtate lasă să se observe o roșeață a pielii capului.
Alți pacienți pot prezenta plăci de psoriazis răspândite pe toată suprafața calotei craniene, care în situații extreme sa pot uni și acoperă tot capul ca un coif. La pacienții care au o secreție excesivă de grăsime la nivelul pielii capului scuamele au un aspect modificat, fiind onctuoase, mai groase, și uneori asociate cu senzație de mâncărime.
Părul pacienților cu psoriazis al scalpului nu prezintă modificări vizibile cu ochiul liber, dar la examenul microscopic s-au pus în evidență modificări de structură ale firelor de păr. De asemenea, în situația unor leziuni de psoriazis extinse, asociate cu leziuni de psoriazis exudativ (pustulos sau eritrodermic) pot să se dezvolte zone de alopecie (zone în care părul cade abundent).


Afectiunea nu este de natura contagioasa, nu se transmite prin contactul dintre persoana bolnava si cea sanatoasa, sau prin utilizarea în comun a unor lucruri etc.
Cauza bolii nu este cunoscuta, existând o predispozitie înnascuta pe care actioneaza factorii favorizanti. Datorita predispozitiei genetice, unii oameni pot dezvolta psoriazis sub actiunea unor factori declansatori – factorii trigger.


Tratamentul psoriazisului are la bază principiile care decurg din evolutia sa cronică, cu agravări și ameliorări frecvente, precum și adaptarea permanentă a terapiei la condițiile concrete ale pacientului.
Psoriazisul este o boala cronică, ceea ce înseamnă că nu există un tratament care sa garanteze vindecarea completă, de aceea obiectivul tratamentului este reprezentat de obținerea unei remisiuni cât mai precoce și cât mai prelungite, respectiv ca pielea sa fie fără semne de boală.


LE: Sursa http://www.psoriasis.ro/

Edited by Ivanna, 17 January 2008 - 08:28.


#27
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
ai dreptate. nu vreau sa polemizez pe acest subiect.

reproduc numai un fragment din articol...

<<Generalitati
Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate. Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice. Nu este contagioasa. Sunt afectate tegumentele scalpului, sprancenelor, fruntii, fetei si ale santurilor nazale. De asemenea, mai poate fi localizata pe pielea din spatele urechilor, in canalul auditiv extern si pe tegumentul trunchiului, in special in dreptul sternului sau in pliurile cutanate. Vindecarea necesita ingrijirea adecvata a leziunilor si monitorizare starii generale si a evolutiei sub medicatie de catre un medic dermatolog. [...]>>
restul in [www sfatulmedicului ro].

medicul asa m-a diagnosticat si de potriveste...

diferenta dintre psoriazisul scalpului si problema deschisa de acest topic eu nu o pot face.
si nici nu cred ca se poate pe acest forum.
nu am argumente decat referior la ceea ce constat pe 'pielea mea' ce zic doctorii si ce citesc.

#28
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Am citit ce s-a scris despre aceasta dermatita, cu atat mai mult cu cat si pe mine ma intereseaza, mai mult decat mi-as dori. In urma cu aproximativ un an de zile, au inceput sa-mi apara in zona nasului niste pete rosii, care apoi se acopereau de coji si care nu treceau indiferent cu ce le dadeam. Singurul "remediu" care ascundea roseata (dar nu vindeca petele, care se inmulteau, lent, dar sigur) a fost crema cu hidrocortizon... Aveam aceleasi pete acoperite de coji si la baza firelor de par, dar in cap nu aveam foarte multa matreata. Cand mi-am facut curaj si m-am dus la dermatolog: DERMATITA SEBOREICA... si incurajarea: "de vindecat nu se vindeca, ca nici nu stim din ce cauza apare, dar o sa incercam sa o tinem sub control"... :angry:
Tratament? Primele doua saptamani Travogen crema, de doua ori pe zi, apoi urmatoarea luna Kelual (Ducray) de doua ori pe zi si in continuare 1 data pe zi a la longue... (adik cat o vrea Dumnezeu sa-si faca efectul)... Plus Nizoral, de doua ori pe saptamana, pe cap si pe zonele afectate... (in cap 10 minute si pe fata 5 minute).
Efecte? Primele doua saptamani cu Travogen au fost groaznice... Mi-a "ars" pur si simplu pielea, cu ciuperca cu tot sau ce naiba a fost, roseata se extinsese si aratam groaznic, dar am zis sa fac ca doctorul... Am inceput cu Kelualul, si fata mea si-a revenit (dupa inca 2 saptamani), acum arata chiar bine, dar nu stiu cat va tine minunea... Nizoral-ul vad ca si-a facut efectul, dar iar nu stiu cat va tine... Am incercat sa renunt la cafea, fast-food si prajeli, sucuri acidulate... tot ce-ti face placere la masa :D , doar cu stresul e mai greu...
Daca cineva a facut vreun tratament care a dat rezultate in timp, as vrea sa-l aflu si eu... caci mi se pare prea frumos sa scap asa usor...

Edited by Kyandra, 09 February 2008 - 15:18.


#29
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006

View PostSeraph, on Jan 15 2008, 16:20, said:

Pe 25 ian ma duc iarasi la dermatolog. Poate gasesc solutia sa tin porcaria asta sub control cat de cat.
Dupa cum spuneam am fost le nea  prof. dr. Ioan Nedelcu, mare guru in dermatologie din cate auzisem. Mi-a confirmat diagnosticul iar pe reteta scrie Dermatita seboreica cu alopecie difuza + ten acneic. Eu mai am si una bucata sindrom colon iritabil, se pupa intre ele.

Simptome: Mancarimi extrem de enervante la nivelul scalpului, matreata, par permanent gras, caderea accentuata a parului, ten gras, multe cosuri mici dar nederanjante pe frunte si nas, iar ocazional descuamarea pielii in jurul nasului si la baza urechiilor. M-am obisnuit cu absolut toate in afara de mancarimi.

Tratament:
Terbisil 10 pastile pe luna timp de 3 luni (90 RON)
Roaccutane. Restul nu mai conteaza, nu-l iau si nici n-o sa-l iau vreodata. Pt detalii google it. Aprox (53 RON)
Diprosalic solutie o data la 2 seri pe capatana. (12 RON) F bun, calmeaza macarimile.
Hairgrow spray dimineata 6-12 luni. Astia sunt bani aruncati pe fereastra parerea mea (60 RON)
Foltene lotiune pt masculi 6 luni. O data la 2 seri. Nu stiu cat stopeaza caderea parului (sunt f sceptic) dar calmeaza f mult mancarimile. (104 RON) Isi merita banii.
Aesthetico sampon de 2 ori pe sapt, tinut spuma pe creasta cca 10 min. (160 RON...da da 1,6 mil vechi). Bunicel insa nu-si merita banii.
Magneziu forte 4 luni. 2 pastile dim. (18 RON) categoric isi merita banii. De cand il iau ma enervez mult mai putin.
Zinkit tablete efervescente 4 luni. 1 tableta dim. (22 RON parca).
Isotrexin gel. Dat pe fatza dupa ce am curatat tenul cu emulsia demachianta de mai jos de 2 ori pe zi (27 RON). E ok, curata tenul dar nu cine stie ce.
Deuteria emulsie demachianta pt ten gras si acneic (58 RON). Asta poate fi luata numai din magazinele lui. O porcarie pana acum. Si-a cam batut joc de mine la faza asta da' tre' sa-si vanda si el marfa.
Deuteria crema de zi pt ten gras si acneic (70 RON). De 2 ori pe zi eventual la 20 de min. dupa aplicarea Isotrexinului. O porcarie si asta dar macar o sa ma tina mult.


Prescris Roaccutane total aiurea. Toxic, multi medici recomanda efectuarea unor analize inainte de a prescrie chestia asta, precum si repetarea lor pe parcursul tratamentului. Doctorul meu...pauza.
Bagat pe gat produse din magazinele proprii desi nu pt ten m-am dus ci pt pbl la nivelul scalpului. Desi nu mai am ten gras, in materie de cosuri stau inca bine. Adica sunt la locul lor.
Abia am facut dus si m-am spalat cu samponul minune. E a 5-a oara .Mai putina matreata, insa mancarimile sunt ca dupa fiecare spalat...prezente. Parca nu la fel de intense. Mai stau un pic si bag Foltenu'. Ala e misto ca nu ma mai scarpin pe cap dupa ce-l aplic.

Dupa 2 sapt de tratament si cateva milioane aruncate consider, ca e prea devreme sa dau un verdict. Ceva mai putine mancarimi, ceva mai putina matreata, insa parul arata curat mereu  B) . La cate arunc pe el in fiecare zi, nici nu ma mir. Pacat ca in curand n-o sa mai fie. Revin pe la sf lui martie dupa un nou control si cu concluzia finala.

#30
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
aveam si eu coji acum vreo 3 ani in cap .dermatologul mi a prescris sampon de la ducray si de atunci nu mai am nici o problema cu scalpul .
inca mai folosesc sampon de la ducray , dar acum pe cel impotriva caderii parului -anaphase .

#31
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostSeraph, on Feb 11 2008, 22:13, said:

Prescris Roaccutane total aiurea. Toxic, multi medici recomanda efectuarea unor analize inainte de a prescrie chestia asta, precum si repetarea lor pe parcursul tratamentului. Doctorul meu...pauza.
Io zic s-o lași moartă urgent cu Roaccutanu' cela (adică izotretinoinu', că ăla-i compusu' activ), că poți s-o pățești urât. Nu se prescrie așa ceva decât cu mare atenție, la pacienții cu acnee foarte gravă care nu răspunde la tratamentele mai rezonabile. N-ai dat de înțeles că la tine ar fi cazul.

BTW, dermatita asta seboreică nu-i cine-știe-ce "boală misterioasă, neînțeleasă" etc. E pur și simplu o bacterie pe-acolo care trăiește de obicei pe scalp, dar s-a apucat să se înmulțească necontrolat. Ce se vede la exterior nu e o distrugere accelerată a pielii, ci sunt exact aceleași celule moarte care se elimină continuu și la populația fără "mătreață", doar că în cazu' ăsta rămân prea multe lipite împreună la desprinderea de pe cap și formează "fulgii" ăia vizibili. Rest assured, aia e piele care ar fi căzut oricum, da' ar fi trebuit să fie fragmentată mai bine. Iar ce fac șampoanele care chiar au efect (la mine, Head&Shoulders-ul de două ori pe săptămână; nicio scădere a eficienței în decursul câtorva ani) e să mai domolească proliferarea bacteriei ăleia, thereby lăsând celulele moarte să se desprindă în grupuri destul de mici încât să nu se vadă. Atât. It's not magic, it's science. B)

Edited by donjoe, 12 February 2008 - 21:53.


#32
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdonjoe, on Feb 12 2008, 21:49, said:

Iar ce fac șampoanele care chiar au efect (la mine, Head&Shoulders-ul de două ori pe săptămână; nicio scădere a eficienței în decursul câtorva ani) e să mai domolească proliferarea bacteriei ăleia, thereby lăsând celulele moarte să se desprindă în grupuri destul de mici încât să nu se vadă. Atât. It's not magic, it's science. B)
Vrei sa zici ciupercii.

#33
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Err, da, "ciupercii". My bad. :)

Edited by donjoe, 14 February 2008 - 15:55.


#34
Seraph

Seraph

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 01.08.2006

View Postdonjoe, on Feb 12 2008, 21:49, said:

Io zic s-o lași moartă urgent cu Roaccutanu' cela (adică izotretinoinu', că ăla-i compusu' activ), că poți s-o pățești urât. Nu se prescrie așa ceva decât cu mare atenție, la pacienții cu acnee foarte gravă care nu răspunde la tratamentele mai rezonabile. N-ai dat de înțeles că la tine ar fi cazul.
Aia am zis si eu. Ca nu l-am luat si nici n-o sa-l iau pt ca nu este nici pe departe cazul. Ce m-a frapat pe mine e ca doctorul asta avea n-shpe mii de diplome pe pereti, cica e mare specialist si-mi prescrie asa ceva cu atata usurinta doar pt ca am tenul usor acneic. Repet, usor. Pai atunci ce pretentii sa mai am de la ceilalti medici care nu mai sunt profesori sau mai stiu eu ce? -_-
In fine din toata reteta aia cel mai bun medicament (bine, supliment alimentar) pana acum mi se pare magneziul forte. Desi trec printr-o perioada extrem de agitata la munca, vad ca nu ma mai deranjeaza ca inainte, dorm mai bine iar starea de spirit e mult mai buna => pbl mai putine cu matreata si mancarimile! :thumbup:

#35
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View PostIvanna, on Jan 15 2008, 16:41, said:

Din umilele mele cunostinte de dermatologie, asta seamana cu un anumit tip de psoriazis. Cred ca nici medicii nu le diferentiaza tare bine, altfel nu-mi explic cum de sunt atatia oameni aici care n-au scapat de problema.
7% mi se pare foarte putin; cum de sunteti atat de ghinionisti?

Nu le diferentiaza medicii ? Psoriazisul are semn patognomonic Ivanna: semnul lui Auspitz. Explicatie: la gratajul metodic al lui Brocq, dupa inlaturarea scuamei, se evidentiaza o picatura de sange. Patognomonic inseamna ca este caracteristic acestei boli si DOAR ei. Diagnosticul diferential, prin urmare, nu e atat de dificil.

In termeni umani: daca se inlatura cu unghia o scuama de pe una din 'bubite', in psoriazis va apare o picatura de sange din bubita. In dermatita nu. Nu e bine insa sa fie indepartate scuamele cu unghiile pentru ca acele 'bubite' se vor suprainfecta dand nastere la 'cosuri' (pustule).

In aparitia dermatitei este incriminat ca factor etiologic (vinovatul direct) o 'ciuperca' (un dermatofit). Ea insa nu determina boala daca nu intalneste un teren propice: un organism alterat, distrus de stres, somn putin, alimentatie necorespunzatoare, un scalp afectat, cu un pH 'prea putin' acid (prea putin protector deci), etc. Tratamentul este gandit in urmatorul fel: antifungic (anticiuperca) - ciclopiroxolamina (substanta activa din samponul Stieprox) fiind unul de generatie noua (laudat dar nu pe buna dreptate)  + un sampon care sa imbunatateasca pH-ul scalpului (renumitele > "pH 5.5") + (eventual) corticoizi topici (adica locali, sub forma de crema) pentru a potenta (ajuta) efectul antifungicului. Atentie! Corticoizii se administreaza doar la sfatul expres al medicului, intrucat au numeroase si periculoase efecte secundare.

Am citit si eu pe diverse siteuri (ex: www.sfatulmedicului.ro) ca nu e contagioasa dermatita seboreica. Va asigur impreuna cu medicii de pe acest forum ca toate bolile determinate de ciuperci sunt contagioase. Prin definitie. Traiasca sporul!

Mult succes !

#36
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
eu poate sunt un pic mai sceptic in privinta suspectarii sporilor sau a altor cauze banale in aceasta situatie.

in primul rand ar fi bine ca dermatitei seboreice sa i se fi gasit cauza.
in general cand se gaseste cauza se poate gasi si remediul.

in nici o informatie citita sau primita de la doctori nu mi s-a spus ca ar fi cauzata de fungi bacterii etc.
mi s-a spus si am citit ca NU SE CUNOASTE CAUZA si doar se presupune cate ceva.

pentru orice fel bacterii fungi etc. de bine de rau poti crea un mediu de cultura la un laborator si apoi cu diferite substante sa vezi cum acestea reactioneaza. apoi incerci pana gasesti ceva...

dar fiindca din pacate nu se stie ce e ... incercam sa o tinem sub control sa nu evolueze.
pana s-or gasi niste capete luminate sa descopere remediul miraculos.

am citit aici de regim: eu nu beau cafea, rar beau alcool fac mult sport, nu sunt un gurmand, mananc ca sa traiesc, dar tot am ajuns printre 'marcati'.

de unde chestia cu regimul alimentar cred ca e aplicabila doar in anumite situatii...
recunosc insa ca la capitolul stress am avut destul la viata mea.

parerea mea este ca doar doctorul competent poate da un asemenea diagnostic.
cei care se vindeca cu sampoane sunt convins ca au alte afectiuni ale pielii si-si inchipuie ca au aceasta boala sau au nimerit peste un medic 'neinsirat'.

am citit pe alte site-uri sunt oameni care se chinuie de 20-30 de ani cu asa ceva si nu scapa.

barbati, femei va dau o idee:
in situatii de eruptie puternica din motive estetice incercati cu putin fond de ten.
nu vindeca, dar nu se vede asa tare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate