Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#847
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

 godaro, on 09 septembrie 2016 - 14:50, said:

Una dintre regulile acestui forum se refera la exprimarea si scrisul corect in limba romana. Faptul ca mai multi colegi ti-au atras atentia despre o anumita problema ar trebui sa iti dea de gandit.

Daca tu amesteci in mod fortat cuvinte englezesti si romanesti, chiar esti strain in tara ta, fara suparare!

Salut,

Scuze pentru offtopic (adica pe romaneste,luata pe o brazda... :)

Iti dau perfecta dreptate aici.
Sa sii ca eu tremur si plang cand vad al meu tricolor.. Tu !??
Nu am mai fost in tara mea de peste 10 ani.Simt ca voi fi un strain.O simt de aici...de aia nici nu ma prea trage.

Dar mai astept inca o generatie prognozata a Maestrului Brucan sa se scurga pe apa Dunarii.

Daca sunteti toti asa perfecti cum sunteti aici la corectat limbile scrise si cele vorbite,cred ca voi avea un soc pozitiv cand trec granita  (asa se scrie parca) ! :)

No, viata e scurta... hai la un Guinness...  bafta !

#848
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Atat timp cat schilodesti voit limba romana doar ca sa pari mai interesant intr-o conversatie, da esti un strain.

Daca tot zici ca tremuri cand vezi tricolorul, zi frate "dus" in loc de "shower"!

#849
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 Clovis, on 02 iulie 2016 - 19:14, said:

Am regenerare volumetrica...adica cand se consuma o anumita cantitate de apa dedurizata face automat regenerarea.....ca ora de efectuare a regenerarii e setata ora 3 noaptea.....Dedurizatorul isi calculeaza producerea / consumul de apa dedurizata astfel incat sa inceapa regenerarea la ora setata ...

http://www.forum-teh...au-automat.html
Salut,

Am mai studiat.. si l-am monitorizat.
Intr-adevar face regenerarea automata volumetrica dim pe la 2.
A facut azi-dim si imi zice ca sunt 1200 litri disponibili.
Asta inseamna ca, daca eu fol in jur de 100l/zi, in 12 zile face iar regenerare? E normal asa?

Thx,
Dan.

#850
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 28.07.2005

 manead, on 12 septembrie 2016 - 08:36, said:

Salut,

Am mai studiat.. si l-am monitorizat.
Intr-adevar face regenerarea automata volumetrica dim pe la 2.
A facut azi-dim si imi zice ca sunt 1200 litri disponibili.
Asta inseamna ca, daca eu fol in jur de 100l/zi, in 12 zile face iar regenerare? E normal asa?

Thx,
Dan.

Salut Dan,
Nu am raspuns la intrebarea ta,pentru ca sistemul meu este setat pe automat.
Dar,daca il pui pe manual,iti iroseste sarea aiurea.
Ai ceva setari in aparat ? Poti merge pe "Recommended" si vezi ce se intampla ?
Banuiesc ca controleaza cantitatea de apa filtrata si care apoi este raportata la nivelul de sare care este in bazin ?
Nu cred ca sesizeza stararea sitemului in timp real.
Nu poti sa limitezi consumul de apa zilnic...

Problema mea este ca al meu aparat nu face update la canitatea de sare ramasa si/sau folosita.
Adica,am pus un sac de 25Kg de sare,am setat la numarul 2 pe aparat iar dupa a doua saptamana este la 1 ca o cantitate fizica.
Pe afisajul de la "remote control" imi spune ca are sarea la nivelul 2!
Deci,nu imi cantareste sarea in timp real doar la momentul and il incarc cu sare si imi spune /avertizeaza sonor si visualca este aproape de golire !??


 godaro, on 11 septembrie 2016 - 07:03, said:

Atat timp cat schilodesti voit limba romana doar ca sa pari mai interesant intr-o conversatie, da esti un strain.
Daca tot zici ca tremuri cand vezi tricolorul, zi frate "dus" in loc de "shower"!

Multumesc.
Atata timp cat limba mea romana este a doua limba care o vorbesc si o gandesc ... nu par interesant.
Ti-as putea fi tata...ca varsta,opreste-te ascunzandu-te dupa o tastatura de calculator.
Te invit cu cea mai mare placere la un Guinness sa discutam ca intre adulti...ca la un dus nu ai sanse :)

Si va rog sa incetam cu schilodirea acestui topic foarte interesant, din respect pentru ceilalti membri !
Apreciez,multumesc anticipat !!!

#851
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 rolion, on 12 septembrie 2016 - 12:43, said:

Salut Dan,
Nu am raspuns la intrebarea ta,pentru ca sistemul meu este setat pe automat.
Dar,daca il pui pe manual,iti iroseste sarea aiurea.
Ai ceva setari in aparat ? Poti merge pe "Recommended" si vezi ce se intampla ?
Banuiesc ca controleaza cantitatea de apa filtrata si care apoi este raportata la nivelul de sare care este in bazin ?
Nu cred ca sesizeza stararea sitemului in timp real.
Nu poti sa limitezi consumul de apa zilnic...


E lasat pe default. Am setat numai duritatea apei si a fierului dupa ce am facut analizele apei.
Asa o fi....

Dan.

#852
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 manead, on 12 septembrie 2016 - 08:36, said:


Asta inseamna ca, daca eu fol in jur de 100l/zi, in 12 zile face iar regenerare? E normal asa?

Da.

#853
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 Clovis, on 13 septembrie 2016 - 16:11, said:

Da.
Si e ok. Dauneaza?
Ma gandesc ca nu din moment ce asa e gandt.

Dan.

#854
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
In descrierea setarilor din manual ar trebui sa scrie ce inseamna setari standard. Daca inseamna regenarare la un nr fix de zile nu e tocmai in regula. Ce statie ai luat ca nu gasesc scris pe aici?

#855
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
ESM 15 CE+
Eu am gasit doar
DEBIT CONTINUU: 1380 litri/ora

Inseamna ca el isi face regenerarea aatfel incat sa poata asigura acest debit?

Edited by manead, 14 September 2016 - 11:20.


#856
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 camsonat, on 14 septembrie 2016 - 08:19, said:

In descrierea setarilor din manual ar trebui sa scrie ce inseamna setari standard. Daca inseamna regenarare la un nr fix de zile nu e tocmai in regula. Ce statie ai luat ca nu gasesc scris pe aici?
Decurizatorul nu are setare la numar de zile are regenerare volumetrica....Asta indeamna ca regenerarea se face dupa ce se consuma volumul de apa tratat....Regenerarea se poate face in 5 sau 20 de zile functie de cantitatea de apa consumata.... Mai sus a fost un exemplu.....

 manead, on 14 septembrie 2016 - 11:17, said:

ESM 15 CE+
Eu am gasit doar
DEBIT CONTINUU: 1380 litri/ora

Inseamna ca el isi face regenerarea aatfel incat sa poata asigura acest debit?
Ti-am mai explicat ...Dedurizatorul isi calculeaza volumul de apa tratat (mai bine spus pe care-l poate trata) , il compara cu cel utilizat astfel incat la ora 2 (ora pe care ai setato) sa-si faca regenerarea.....Regenerarea o poate face la 5 zile sau la 20 de zile ....functie de cata apa ai consumat.....Daca pleci in concediu 3 luni el nu face nici o regenerare ca nu s-a consumat apa tratata.....Daca avea regenerare la timp atunci la intervalul de timp setat facea regenerare chiar daca tu nu consumai nici o picatura de apa....
Stai linistit ca e in regula ....cu conditia sa nu fi zapacit tu setarile ......

PS: Daca in rezervor ai sare uscata , adica nu balteste apa pana la 30 -40 cm inaltime ...e  OK....Vezi ca la regenerare se umple de apa  dar apoi o elimina pe toata....

Edited by Clovis, 14 September 2016 - 11:33.


#857
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 Clovis, on 14 septembrie 2016 - 11:29, said:

Decurizatorul nu are setare la numar de zile are regenerare volumetrica....Asta indeamna ca regenerarea se face dupa ce se consuma volumul de apa tratat....Regenerarea se poate face in 5 sau 20 de zile functie de cantitatea de apa consumata.... Mai sus a fost un exemplu.....


Ti-am mai explicat ...Dedurizatorul isi calculeaza volumul de apa tratat (mai bine spus pe care-l poate trata) , il compara cu cel utilizat astfel incat la ora 2 (ora pe care ai setato) sa-si faca regenerarea.....Regenerarea o poate face la 5 zile sau la 20 de zile ....functie de cata apa ai consumat.....Daca pleci in concediu 3 luni el nu face nici o regenerare ca nu s-a consumat apa tratata.....Daca avea regenerare la timp atunci la intervalul de timp setat facea regenerare chiar daca tu nu consumai nici o picatura de apa....
Stai linistit ca e in regula ....cu conditia sa nu fi zapacit tu setarile ......

PS: Daca in rezervor ai sare uscata , adica nu balteste apa pana la 30 -40 cm inaltime ...e  OK....Vezi ca la regenerare se umple de apa  dar apoi o elimina pe toata....
Mersi. Acu e clar :)

Thx,
Dan.

#858
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008

 manead, on 14 septembrie 2016 - 11:17, said:

ESM 15 CE+
Eu am gasit doar
DEBIT CONTINUU: 1380 litri/ora

Inseamna ca el isi face regenerarea aatfel incat sa poata asigura acest debit?

Sper ca ai pusa apa in rezervor inainte de a pune sare. Am manualul in fata si la regenerare sunt 3 optiuni: acum, automat (in functie de volum) si programat.
Automat e alegerea corecta in utilizare normala.

#859
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 camsonat, on 14 septembrie 2016 - 13:25, said:

Sper ca ai pusa apa in rezervor inainte de a pune sare.

Pai asta e valabil la instalare. Atat. Dupa care dai Regenerare Manuala.
Dupa care se seteaza din meniu.

#860
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006
Zona Domnesti-Teghes, put cu hidrofor, 15 m adancime, pe la 10 e nivelul apei. Fara canalizare, fosa septica clasica, 20mc.

Apa dura, (la 3-4 zile raman urme de culoare alba in chiuveta la baie iar filtrul de cafea nu mai vorbesc, nu mai vorbesc ca mi-e si frica sa chem un instalator sa-mi curete masina de spalat, desi am mai pus calgon) - nu am facut inca analiza, dar e clar ca am nevoie de o statie, ne-am mutat de vreun an jumate. Nu bem apa de la chiuveta decat rar, dar nu am avut probleme pana acum. 2 persoane adulte, apa o folosim doar pentru spalatul vaselor, al rufelor si pentru dus, fiind plecati la servici de dimineata pana seara.

Ce recomandari aveti ? Ecowater de 15 ar fi suficienta ? Am mai vazut la Dedeman ceva Jupiter... Cat e de usor de intretinut - in afara de alimentarea cu sare trebuie facut ceva ? Cat de des trebuie facuta ? Imi arata undeva ca la idioti ca trebuie sa completez cu sare, sau trebuie sa fiu atent in mod constant ?

Cat costa instalarea ? Caminul tehnic e practic o pivnita zidita sub terasa, la 2 metri adancime, acolo am putul cu hidroforul langa. Acolo as pune si statia - pana la centrala pe gaz din bucatarie sunt cam 3 metri, si tot cam atat pana la evacuarea catre fosa.

Multumesc,

#861
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
1. trebuie masurata duritatea;
2. la locul amplasarii trebuie racord de canalizare sub nivelul statiei (apa sa curga gravitational);
3. Ecowater te anunta cu 10-20 de zile inainte ca trebuie sa pui sare;
4. frecventa alimentarilor cu sare e data de volumul consumat;
5. trebuie filtru de impuritati inainte de statie;
6. la 20mc nu se cheama fosa septica ci hazna;
7. instalarea costa cat cere instalatorul pe care il aduci sa vada ce trebuie facut.

#862
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Cum se impaca saramura cu haznaua? La mine a fost deal breaker si am mers pe solutia electronica.

#863
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 camsonat, on 25 noiembrie 2016 - 13:58, said:

[...] 2. la locul amplasarii trebuie racord de canalizare sub nivelul statiei (apa sa curga gravitational); [...]
Cred că ar mai fi vreo două variante:
a. cea mai ieftină: evacuare în bașa pivniței (în cazul în care există așa ceva)
b. cea ceva mai scumpă: cu pompă de condens

#864
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Pai in fosa nu ajunge saramura ca atare. Pt fiecare mg de Ca dislocat din rasina, se depun 0,46mg de sodiu ce pleaca in apa cand vine iar Ca. Oricum, eu consum cam 220kg de sare pe an si fosa e bine-merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate