Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#757
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Unde anume în manual?
Va trimit si manualul...
Mulțumesc.

Am gasit, mulțumesc. La pagina 9.

Attached Files



#758
vicogeo

vicogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.03.2007
Buna ziua,

o problema tehnica la un dedurizator Ecowater ESM15  in sensul ca nu pot sa reglez/ajustez duritatea de la panou. Pur si simplu butonul (sagetica) sus nu merge. Culmea e ca parca nu vrea sa mearga in
meniul de setare duritate. Asa cand afiseaza consumul instant si alte informatii, butonul piuie (da semn ca functioneaza).

Stie cineva din ce cauza sa nu mearga?  am observat ca legatura intre butoane si circuit este printr-o panglica subtire si pare ca sunt corodate trasele.

multumesc anticipat.

#759
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Acele trasee corodate pot intrerupe conexiunea uneia sau mai multor comenzi. In locul unde e amplasata statia e umiditate excesiva?

#760
vicogeo

vicogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.03.2007

View Postcamsonat, on 02 mai 2015 - 17:28, said:

Acele trasee corodate pot intrerupe conexiunea uneia sau mai multor comenzi. In locul unde e amplasata statia e umiditate excesiva?

E amplasat in caminul hidroforului  si este umiditate. Dar totusi aceste dedurizatoare nu sunt proiectate sa lucreze in mediu umed?

#761
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Nu, nici vorba.

#762
Paul_CPC

Paul_CPC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2015
Buna ziua,
Din experienta voastra, ce parere aveti despre produsele Ferroli?
Ma intereseaza sa cumpar centrala electrica, boiler termoelectric si dedurizator. Am vazut ca au toate produsele si as cumpara din acelasi loc, poate fac si o reducere :)
Multumesc.

Edited by Paul_CPC, 20 May 2015 - 23:35.


#763
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007
Am si eu un dedurizator Robosoft de la Viessmann insa nu mai gasesc cartea tehnica.
La o analiza recenta a apei mi-a iesit o dedurizare excesiva (0,33 grade germane). Mi s- a recomandat 5-7 grade germane.

Pe display-ul dedurizatorului este setata cifra 30 insa nu stiu ce reprezinta...

#764
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postoctavianidita, on 04 iunie 2015 - 14:04, said:

Am si eu un dedurizator Robosoft de la Viessmann insa nu mai gasesc cartea tehnica.
La o analiza recenta a apei mi-a iesit o dedurizare excesiva (0,33 grade germane). Mi s- a recomandat 5-7 grade germane.

Pe display-ul dedurizatorului este setata cifra 30 insa nu stiu ce reprezinta...
Duritatea se regleaza din vana By-pass nu din comanda dedurizatorului. 30 e valoarea setata pentru duritatea apei din retea.

#765
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
A folosit cineva un astfel de aparat ? merita cumparat se vad rezultate?

http://www.want.ro/p...92#.VX7Co2dO79I

#766
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pare o teapa... nu vad cum ar accelera ionii si nici cum aia ar modifica structura cristalina care prin definitie este puternica.
Frecventa sunetului pana in 2khz... nu vad ce ar accelera asta.

Edited by andreic, 15 June 2015 - 14:55.


#767
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu vad tangenta electromagnetismului cu indepartarea calcarului din apa - ala trebuie sa se duca undeva ca apa sa nu mai fie dura.

Frecventa sunetului ar putea avea ceva efect - vibratiile, dar in specail ultrasunetele ( si astea sunt peste 20kHz ) sunt folosite la curatarea unor suprafete de depuneri - inclusiv de calcar - dar punctual. Nu indeparteaza calcarul din apa, iar la distanta mai mare de cativa cm de generatorul de vibratii - de obicei piezo electric nu mai au niciun efect.

#768
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Unde colectează calcarul? Îl extrage și îl depune la loc?

Îl poți strecura printre dinți când vei bea apa respectivă?

Țeapă 1000%.

#769
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007

View PostClovis, on 04 iunie 2015 - 18:00, said:

Duritatea se regleaza din vana By-pass nu din comanda dedurizatorului. 30 e valoarea setata pentru duritatea apei din retea.

Am gasit vana deby-pass dar nu imi dau seama cum ar trebui facut reglajul, at de mult se invarte...
In alta ordine de idei cat ar trebui setata duritatea pe ecranul dedurizatorului ?

#770
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalexxxz, on 15 iunie 2015 - 14:23, said:

A folosit cineva un astfel de aparat ? merita cumparat se vad rezultate?

http://www.want.ro/p...92#.VX7Co2dO79I

Din aceeasi categorie: Calmat

Principiul pare similar: impiedicarea precipitarii carbonatului de calciu in urma expunerii la un camp electromagnetic. Cristalele de Ca si Mg nu mai adera si nu se mai depun. Ele raman in suspensie si se elimina odata cu apa. Daca ramane apa pe chiuveta, dupa evaporarea ei ramane un praf alb ce se sterge cu carpa (cica). Producatorul nu pretinde ca elimina duritatea apei, ci ca impiedica formarea depozitelor pe tevi si schimbatoare de caldura

Eu nu vand acest produs, sunt doar interesat de o solutie de tratarea apei din putz. Daca ar fi adevarate caracteristicile prezentate, un asemenea dispozitiv ar fi mult mai convenabil decat statiile de dedurizare clasice:
-pret de achizitie mai mic (aprox 850 RON in Hornbach)
-nu mai e nevoie de sare si de mentenanta. nu exista consumabile
-nu mai rezulta saramura. eu am fosa septica, pentru mine "gestiunea" saramurii ar fi o mare problema: ca sa car cu galeata zeci de litri de saramura la fiecare regenerare si sa o arunc pe camp ar fi o corvoada
-nu se schimba gustul apei, apa ramane la fel de buna sau de proasta ca si inainte de tratare. Am auzit ca in urma dedurizarii chimice apa devine un pic mai sarata la gust.

Cred ca merita dezbatut subiectul. Vad ca dispozitivul asta este certificat TUV si ca se vinde pe mai multe piete din Europa, America, Australia. De asemenea inteleg ca exista mai multi producatori in lume de astfel de sisteme  magnetice sau electromagnetice. Am tot cautat referinte clare despre clienti nemultumiti sau studii care sa ateste ca doar dedurizarea chimica este eficienta, insa pana acum nu am gasit nimic solid.

despre rolul electromagnetismului in formarea cristalelor de calciu INAINTE de depunerea lor pe peretii tevilor - studiu stiintific - pentru cine are dorinta si putinta de a-l intelege

#771
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ai voie să citești și posturile anterioare. O să găsești și poze.

#772
ramonfresa

ramonfresa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.08.2015
transformand apa potabilla in apa deionizata, (apa distilata chimic) foloseste doar ptr agricultura ! ...
unde, dedurizarea se face cu acid ortofosforic ! ... cativa ml la 100 l, poate cobora EC (conductivitatea electrica) la 80-120 ppm !
apa cu 0 ppm, este super periculoasa ptr organismele vii ! ...
aceasta, producand o demineralizare accentuata, uneori chiar mortala a organismului ! ...

Edited by ramonfresa, 02 August 2015 - 15:08.


#773
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Sunt 5 1/2 luni de cand l-am montat si nu mai am nici o problema cu depunerile de calciu. Ba chiar a inceput de vreo doua-trei luni sa se curete tevile/boilerul pentru ca au inceput sa apara bobite de, cred, calcar in sitele bateriilor. Plus ca nu mai am pete de calcar si care sunt le scot cu buretele si detergent/gel/sampon etc
L-am tinut numai pe 25 KHz (curatare tevi). Doar cand se ia curentul revine pe minim.

Edited by doega, 20 August 2015 - 12:53.


#774
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 09.01.2008
Felicitari pentru achizitie. Cand implineste un an fara probleme la tine imi iau si eu. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate