Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#739
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012

View Postmonk teo, on 12 martie 2015 - 16:24, said:

nu prea ma pricep dar sunt curios la cam cat timp trebuie refacuta rezerva de rasina din dedurizator
(banuesc ca trebuie refacuta din cand in cand in functie de niste parametri)
multumesc

depinde probabil de mai multi factori: calitatea rasinii, daca se face regenerarea corect si complet, daca dedurizatorul functioneaza permanent cu sare sau a fost lasat fara o perioada mai mare. cei care mi-au vandut dedurizatorul Kinetico mi-au garantat minim 10 ani (i-am pus sa scrie in certificatul de garantie ca mi se parea ca liciteaza). dar apoi mia-u spus ca garanteaza minim 10 ani pentru ca fiind statii de dedurizare duplex, rasina din tancul care se regenereaza se clateste cu apa dedurizata de la celalalt aflat in functiune si asa prelungesc mult durata de viata fata de celelalte cu un singur tanc.

tu poti verifica simplu daca mai e buna rasina sau nu: faci testul de duritate si daca nu dedurizeaza apae primul semn de intrebare. daca dai regenerare manuala si nici atunci nu merge.... apare al doilea semn de intrebare. atunci te sfatuiesc s-o schimbi!

#740
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
Salutare. Va rog sa ma ajutati cu un sfat ptr cumpararea unei statii de dedurizare.
Stau la casa, 3 persoane, 3 bai, foraj, apa are 12 gr duritate.

Ce sistem ar trebui sa iau in calcul? Nu vreau nume de distribuitori, ci doar 2-3 marci si eventual modele recomandate.

Mersi

#741
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postady_botos, on 17 martie 2015 - 22:46, said:

Ce sistem ar trebui sa iau in calcul? Nu vreau nume de distribuitori, ci doar 2-3 marci si eventual modele recomandate.
Mai asteapta o saptamana.
Ideea e ca se vede in mod cert o modificare. Nu stiu care, dar e o modificare! Se simte si pe piele sau pe păr. Dar la cat păr am eu... Iar nevasta-mea e total antitalent la chestiile astea, pentru ea apa e doar apa.
Vreau sa curat cu detartrant cabina de dus si sa testez zilnic de 3-4 ori sa vad daca mai ramane calcar.
Revin!

#742
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdoega, on 02 martie 2015 - 12:14, said:

Tocmai ce am primit un dedurizator de apa, generator câmp magnetic anti-calcar cum zic ei si urmeaza sa-l instalez. Sa vad ce rezultate da, tinand seama ca eu am, practic, apa in calcar - 27.26 grade germane. Dupa review-uri pare sa-si faca treaba.
Poti pune un link te rog cu dedurizatorul?
Multumesc

#743
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012
Uita-te pe modelul Kinetico 2020. E cu 2 tancuri de rasina ce merg alternativ, non-electric, mic cat o unitate de calculator si consuma cca 200 gr sare pe regenerare.pt fam ta e super potrivit. Nu mai stiu pretul de acum pt ca mie mi s-a ofertat demult, dar poate prinzi vreo promotie. Bafta!

#744
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Asta cu 200g/regen e fantastica pt mine. As vrea sa vad asa ceva in realitate.

#745
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgabian22, on 19 martie 2015 - 09:15, said:

Poti pune un link te rog cu dedurizatorul?
Multumesc
Da search pe google exact asa (cu tot cu ghilimele) si e primul, cel de 464 ron: "generator câmp magnetic anti-calcar"

#746
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012

View Postcamsonat, on 19 martie 2015 - 16:44, said:

Asta cu 200g/regen e fantastica pt mine. As vrea sa vad asa ceva in realitate.

eu am un echipament mai mare, Kinetico 2050, si consuma doar 450 gr. un sac de sare imi ajunge aproape 2 luni. dedurizatorul 2020 nu l-am testat, recunosc, dar comparativ cred ca ar putea sa fie cum spun ei. nu stiu daca mai au posibilitatea sa fie testat fara sa dai banii pe el. eu asa am facut inainte sa-l cumpar.

#747
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Pai altfel stam de vorba acum. Probabil are 5-6 L de rasina (nu l-am cautat sa vad specificatii).
De ce nu ne spui si ca isi face regenerare zilnic? 25kg/0,45kg=55,55. Adica 55 de regenerari in 60 de zile. Unul conventional face 6 regenerari in 2 luni si papa tot un sac de sare. Nu vad unde e smecheria. Gabaritul? Dar consumul de apa?

Edited by camsonat, 20 March 2015 - 16:42.


#748
softpeder

softpeder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2012

View Postcamsonat, on 20 martie 2015 - 16:42, said:

Pai altfel stam de vorba acum. Probabil are 5-6 L de rasina (nu l-am cautat sa vad specificatii).
De ce nu ne spui si ca isi face regenerare zilnic? 25kg/0,45kg=55,55. Adica 55 de regenerari in 60 de zile. Unul conventional face 6 regenerari in 2 luni si papa tot un sac de sare. Nu vad unde e smecheria. Gabaritul? Dar consumul de apa? Dar consumul de curent?

Astea sunt specificatiile dedurizatorului Kinetico pe care-l am eu. Cel de care vorbeam anterior e mai mic si are probabil rasina la jumatate cat al meu:

~ Duritate maxima a apei: 50 grade germane
~ Volum pat rasina per tanc: 11 litri
~ Dimensiuni (HxlxL): 691 x 290 x 689mm
~ Timp de regenerare: 11 minute
~ Apa utilizata pe ciclu de regenerare: 26,5 litri

Regenerea se face in functie de cata apa consum. Daca sunt plecat, nu se regenereaza. Daca fac petrecere cu prietenii, se va regenera mai des. Mi s-a parut o chestie misto, pe care n-am intalnit-o la alte dedurizatoare. Am vb despre asta cu un vecin care are unul cu un singur tanc si si-a setat si el dupa volum in loc de 2 noaptea. problema e ca a intrat in regenerare cand facea baie copiilor si s-a simtit imediat duritatea.

Consumul de apa la o regenerare zic ca nu e mult. Ce-i drept daca isi face de mai multe ori, va consuma in 2 luni probabil mai multa apa decat unul care-si face doar de 6 ori. Nu stiu cata apa consuma un astfel de dedurizator la o curatare a rasinii.

Cat despre curent, dedurizatorul asta merge fara curent. Dar nu cred ca asta e o economie mare la buget. Pt mine era important sa nu fie electric pt ca am umezeala rau in camin. nu spun ca atunci cand ploua, sta o palma si ceva in apa. Daca aveam electric sigur in timp mi se strica panoul de comanda.

Sunt + si - probabil pt fiecare din cele existente pe piata. Acuma depinde de fiecare ce vrea si cat vrea sa investeasca.

#749
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Buna ziua,

Am ramas dator cu un raspuns referitor la un generator câmp magnetic anti-calcar, aici: POST.
M-am convins ca isi face treaba azi dimineata pe la 7, cand nevasta-mea a schimbat toate biberoanele fiica-mii din plastic in sticla. Tatii stiu ce inseamna asta: PANICAAA, unde e biberonul, cat/cum il incalzesc pe ala nou, ce altceva s-a mai schimbat, ce lapte pun... Normal, am trezit-o si mi-a spus ca de cand am montat jucaria NU MAI RAMAN URME DE CALCAR pe biberonul de sticla. Si nici in cabina de dus, pe oglinda etc.
ATENTIE, calcarul ramane in apa, duritatea e neschimbata, insa nu mai adera la: plastic, sticla, tevi, masina de spalat. Pentru mine e tot ce am nevoie. Eu l-am setat pe curatare tevi si chiar sunt curios daca dispar in timp depunerile de pe palaria (de sus) cabinei de dus.
Sunt cei mai bine cheltuiti 500 RON de anul asta.

#750
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Te rog sa ne spui daca ai facut si testul cu ibricul/oala cu apa clocotita. Daca nu l-ai facut te rog din nou.

#751
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Inca nu l-am facut dar promit sa-l fac diseara ca sa fie un review 100% relevant.
Si ce am mai observat, ca nu s-a mai depus sau chiar s-a dizolvat calcarul de pe sitele bateriilor de chiuveta.

#752
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Am făcut și testul ăsta iar rezultatele sunt înfiorător de spectaculoase. Încerc să postez imaginile de pe mobil, dacă nu merge le uploadez mâine.
Am folosit apă rece de la robinet pentru a spăla vasul. Nimic altceva, nici măcar detergent.

Attached Files



#753
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcamsonat, on 20 martie 2015 - 16:42, said:

Pai altfel stam de vorba acum. Probabil are 5-6 L de rasina (nu l-am cautat sa vad specificatii).
De ce nu ne spui si ca isi face regenerare zilnic? 25kg/0,45kg=55,55. Adica 55 de regenerari in 60 de zile. Unul conventional face 6 regenerari in 2 luni si papa tot un sac de sare. Nu vad unde e smecheria. Gabaritul? Dar consumul de apa?
La mine dedurizatorul "papa" maxim 3 saci de 25 kg pe an. Face regenerare volumetrica. Duritatea apei cca 19 grade germane.

#754
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
E foarte bine, inseamna ca ti-a iesit teoria cu eliminarea risipei de apa la bucatarie. Eu inca mai lupt.

#755
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Bună ziua. Destin un dedurizator galaxy vdr25. Duritatea apei la intrare este de 25 grG. Consumul este de aprox 400 lit/oră pt o mașină de spălat vase industriala ( cantina unei scolii) din inox.
Cum pot regla valoarea durității la ieșire ( as dori 0 grG) când în meniu pot regla doar valoarea durității apei de alimentare?  Duritatea de ieșire este de 6-8 grG măsurate cu tester Duroval prin metoda titrării.
Multumesc.

Edited by orlandobarbulescu, 22 April 2015 - 10:18.


#756
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
In manualul statiei spune ceva de un surub de reglare by-pass. Asta inseamna ca amesteca apa cu 0 duritate cu apa netratata intr-o proportie reglabila. De acolo ar trebui sa poti trece by-pass-ul pe 100% apa tratata.

"Surub de amestec

rotiti in sens orar pt. a scadea duritatea catre utilizator"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate