Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

sistem audio 7.1

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
A incercat cineva Neutac 7.1 S8717020 ? Poate ca multi nu or sa fie impresionati de numele firmei dar mie mi se par cele mai bune pentru bugetul meu (aprox. 5 mil)... sau poate arhicunoscutele genius?!?... totusi parca mai mult as vrea un sistem 7.1.

       Ce placi de sunet imi recomandati pentru neutac ? (buget aprox 1,5 mil)

#2
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
La ce iti trebuie 7.1?
-sunt greu de pozitionat, practic iti trebuie o camera goala
-sunt foarte putine surse 7.1 reale, cateva filme, cateva jocuri si muzica nici atat

Placa de sunet pana in 150 de lei nu gasesti decat Audigy SE

#3
alina89

alina89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2007

 Lemmy, on Jul 14 2007, 17:54, said:

La ce iti trebuie 7.1?
-sunt greu de pozitionat, practic iti trebuie o camera goala
-sunt foarte putine surse 7.1 reale, cateva filme, cateva jocuri si muzica nici atat

Placa de sunet pana in 150 de lei nu gasesti decat Audigy SE

Gresesti. :) iti trebuie 7.1 pt filmele, jocurile si in general aplicatiile audio-video care majoritatea vor fi compaibile intr-un sfarsit pentru tehnologia "prea inaintata" ca sa zic asa. cat despre placi de sunet 7.1 poti sa-ti iei ceva sh gen audigy 4 pe la vreo 1 mil. se aude superclar si ai surse foarte solide de bass (provenit din hardware, nu din soft).

#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 alina89, on Jul 24 2007, 20:41, said:

Gresesti. :) iti trebuie 7.1 pt filmele, jocurile si in general aplicatiile audio-video care majoritatea vor fi compaibile intr-un sfarsit pentru tehnologia "prea inaintata" ca sa zic asa. cat despre placi de sunet 7.1 poti sa-ti iei ceva sh gen audigy 4 pe la vreo 1 mil. se aude superclar si ai surse foarte solide de bass (provenit din hardware, nu din soft).
Sunet 7.1 inseamna Dolby Digital EX/EX2 - Singurele medii care beneficiaza de tehnologia asta sunt filmele recent aparute, de cele mai multe ori distribuite in format HD (HD-DVD, BlueRay, WMV9 etc.) eventual 2-3 jocuri foarte pretentioase.
NU este vorba de adaptare pentru 'tehnologia inaintata', gandeste-te ca muzica se vinde de ~40 de ani in format Stereo, trecand prin toate 'tehnologiile inaintate' ale vremii - Dolby Digital, DTS etc. (adica 4.1, 5.1, etc).
A remastera muzica in 8 (opt!!!) canale inseamna pierdere de calitate si material audio daca nu ai boxele tale 7.1 perfect pozitionate in jurul tau.
Surse 'solide' de bass HARDWARE? Audigy 4 ca orice alta placa Piece of S**t Creative nu face altceva decat sa iti ofere 'zgomotul' unui boombox :) Sunt placi comerciale care nu au nimic de-a face cu sunetul de calitate, devreme ce pana si flag-ship-ul lur Audigy Platnium ZX foloseste DAC-uri Crystal, practic unele dintre cele mai ieftine de pe piata... Poate singura exceptie notabila a celor de la Creative a fost Sound Blaster AWE64 Gold dar din pacate nu mai gasesti si nu mai poti folosi o asemenea bijuterie (decat daca nu ai foarte mult noroc si un slot ISA ratacit pe placa de baza).
Iti recomand dupa atata palavrageala :) sa te rezumi la un 5.1 de calitate si, in masura in care bugetul iti permite, un M-Audio.

#5
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007

 hubbabub1601, on Aug 13 2007, 02:35, said:

Sunet 7.1 inseamna Dolby Digital EX/EX2 - Singurele medii care beneficiaza de tehnologia asta sunt filmele recent aparute, de cele mai multe ori distribuite in format HD (HD-DVD, BlueRay, WMV9 etc.) eventual 2-3 jocuri foarte pretentioase.
NU este vorba de adaptare pentru 'tehnologia inaintata', gandeste-te ca muzica se vinde de ~40 de ani in format Stereo, trecand prin toate 'tehnologiile inaintate' ale vremii - Dolby Digital, DTS etc. (adica 4.1, 5.1, etc).
A remastera muzica in 8 (opt!!!) canale inseamna pierdere de calitate si material audio daca nu ai boxele tale 7.1 perfect pozitionate in jurul tau.
Surse 'solide' de bass HARDWARE? Audigy 4 ca orice alta placa Piece of S**t Creative nu face altceva decat sa iti ofere 'zgomotul' unui boombox :) Sunt placi comerciale care nu au nimic de-a face cu sunetul de calitate, devreme ce pana si flag-ship-ul lur Audigy Platnium ZX foloseste DAC-uri Crystal, practic unele dintre cele mai ieftine de pe piata... Poate singura exceptie notabila a celor de la Creative a fost Sound Blaster AWE64 Gold dar din pacate nu mai gasesti si nu mai poti folosi o asemenea bijuterie (decat daca nu ai foarte mult noroc si un slot ISA ratacit pe placa de baza).
Iti recomand dupa atata palavrageala :) sa te rezumi la un 5.1 de calitate si, in masura in care bugetul iti permite, un M-Audio.
  
        M-ai convins...explicatia ta e foarte plauzibila si cred ca e mai bine sa imi iau ceva 5.1. Ai putea sa-mi recomanzi cateva sisteme si placi de sunet(desigur la acelasi buget) ?

#6
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Ar merge un m-audio revo 5.1 + geniusurile ultracunoscute ! Eu asa as lua in bugetul tau!

#7
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
http://torent.ro/art...a_fara_fir.html
http://torent.ro/art...0_creative.html

:naughty:

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 andrei222, on Aug 21 2007, 02:45, said:

M-ai convins...explicatia ta e foarte plauzibila si cred ca e mai bine sa imi iau ceva 5.1. Ai putea sa-mi recomanzi cateva sisteme si placi de sunet(desigur la acelasi buget) ?
http://www.cel.ro/bo...nsing-fx5051-l/
Dar din pacate depaseste bugetul de 500 lei. Eu unul nu recomand altceva pentru un sistem 5.1 consumer. Nici Geniusurile care impanzesc 50% din living-urile romanului. Poate microlab-urile din postul de mai sus.
Fx 5051 este singurul sistem 5.1 consumer care m-a.. impresionat. Si fara sa ma dau mare, am urechea destul de sensibila, intretinuta de doua Bose 901 Mark VI conduse de un H-K 120 Watt RMS/canal :)
Microlab-urile sunt excelente raportate la pretul lor minuscul dar amplificatorul subwoofer-ului intra in clipping f. devreme.
Cu volumul pana in 60% Microlab-urile redau elegant, acopera (cam) toata plaja de frecvente utila desi sub-ul urca mult (cam 500 Hz apreciez eu), acoperind de multe ori satelitii.
FX-ul de la Altec Lansing sunt excelent. Merita macar ascultat daca nu si cumparat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate