Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce se intampla cu "Dumnezeii"?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View PostAndreiRN, on Jul 16 2007, 18:07, said:

???? Nu cunosc cuvantul si ma indoiesc ca sunt multi in societate care il cunosc.
Deci esenta scimbari nu se schimba? Sau doar faci jocuri de cuzinte mari si abstracte. Daca ai fi in stare sa analizezi istoria rational ai vedea ca se schimba foarte mult din 50 in 50 de ani. Sau cel putin imaginea oamenilor despre dumnezeu. De aceea sa ajuns la unul din ce in ce mai abstract care locuieste intr-o dimensiune total abstracta.
Spune Biblia ca ai dreptul sa faci discriminare? Cred ca da. Deci NUMAI ei au avut inchipuiri dar TU sti ADEVARUL?
Se vede că nu ti-a placut nici gramatica. Mă îndoiesc că adevărul îți va plăcea.
E totul istorie. Ce-a fost a fost. Adevărul e că nu e nimic de știut.

#20
xa3RO18

xa3RO18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.01.2007
Adevarul e ca doar tu si cei ce te aproba au dreptate... Restul sunt eretici si vor arde in iad -_-

#21
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Fiecare are propria lui cale spre adevăr. Nu există noi sau restul.

#22
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostEminovici, on Jul 16 2007, 18:18, said:

Se vede că nu ti-a placut nici gramatica.
Mă îndoiesc că adevărul îți va plăcea.
E totul istorie.
Adevărul e că nu e nimic de știut.
Adevarat, gramatica nu ma atras niciodata dar zborul spre stele ma fascinat si ....
Da, crestini se indoiesc de multe. Eu sunt sigur pe ce spun.
Istoria este in noi. Mii si mii de ani de istorie.
Se pare ca logica nu ti-a placut niciodata. Uni cred si alti gandesc.

View Postxa3RO18, on Jul 16 2007, 18:35, said:

Adevarul e ca doar tu si cei ce te aproba au dreptate... Restul sunt eretici si vor arde in iad -_-
Calea crestina.

Edited by AndreiRN, 16 July 2007 - 17:59.


#23
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAndreiRN, on Jul 14 2007, 00:52, said:

Zeus alaturi de zeii subalterni au dominat religia in Europa antica si lumea ia iubit si venerat si construit temple si daruit jertfe cateodata chiar si umane.
Ce sa intamplat cu ei?
Un timp au fost imprumutati de Imperiul Roman pana la intemeierea noi religi, crestinismul.
Dar totusi, miile de sufelete ce li s-au ichinat deacursul veacurilor unde au ajuns?

Au cazut.
Toate imperiile impreuna cu impartii lor se nasc spre a muri. Totusi ingerii si proorocii lui Dumnezeu au aratat in toate timpurile ca va veni o imparatie care nu va avea sfarsit. Cred ca este vorba despre imparatia lui Isus Hristos.
Si celor ce s-au inchinat la lucruri pieritoare li s-a propovaduit Evanghelia lui Isus Hristos pentru ca sa fie judecati ca oameni in trup, dar sa traiasca dupa Dumnezeu, in duh.

Am sa dau si o deslusire din biblie: Ps 82:6  Eu am zis: ,,Sinteti dumnezei, toti sînteti fii ai Celui Prea Inalt."
Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."

#24
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostHIRAN, on Jul 18 2007, 20:13, said:

1. Au cazut.
2. Toate imperiile impreuna cu impartii lor se nasc spre a muri.
3. Totusi ingerii si proorocii lui Dumnezeu au aratat in toate timpurile ca va veni o imparatie care nu va avea sfarsit.
4. Cred ca este vorba despre imparatia lui Isus Hristos.
5. Si celor ce s-au inchinat la lucruri pieritoare li s-a propovaduit Evanghelia lui Isus Hristos
6. Sinteti dumnezei
1. Soarta universala. De fapt au evoluat deoarece crestinismul a plagiat multe elemente din religiile precedente.
2. Nu au murit ci au evoluat spre mai bine. Fara imperiul Roman TU nu existai.
3. Vorbesti de entitati abstracte ca si cum ar exista fizic. Predici minciuna. Toti imparati au visat le o imparatie de nesfarsit.
4. Deci asta este increderea ta in ceva necunoscut si nevazut. Ireal.
5. Miliarde de oameni au trait si murit INAINTE sa se inventeze Evanghelia lui Isus Hristos si tu imi spui ca .... coboara pe pamant.
6. Aici ai spus adevarul. De vreo 25 de ani stiu ca sunt DUMNEZEU. Ca este parte din mine si sub puterea mea rationala.

#25
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
La intrebarea din primul post, in care initiatorul topicului se intreba ce sa intamplat cu cei care credeau in zeus, etc vad ca nu si-a dat nimeni cu pararea.
Ideea care iese dupa ce am citit tot topicul e ca Dumnezeul actual este cel adevarat, cel "real" este Dumnezeul corect in care sa crezi, cei buni merg in rai ceilalti in iad, dar nu va puneti intrebarea ce se va intampla peste cateva mii de ani cu Dumnezeul actual si cu cei care astazi cred in El, daca se va respecta modelul istoric al "pensionarii" zeilor  -_-

Probabil peste cateva mii de ani cineva se va intreba la fel, ce sa intamplat cu Dumnezeu si cu cei care au crezut in acesta, la fel cum acum ne intrebam ce sa intaplat cu zeus & co si cu cei din aceea perioada.

#26
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostBobby_ro, on Jul 18 2007, 20:34, said:

dar nu va puneti intrebarea ce se va intampla peste cateva mii de ani cu Dumnezeul actual si cu cei care astazi cred in El, daca se va respecta modelul istoric al "pensionarii" zeilor  -_-
Lipsa se integritate si onestitate a individului.
Necesitatea de a trai intr-o atmosfera semi reala duce la evolutia credintei si a religiilor.

#27
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View PostAndreiRN, on Jul 18 2007, 20:38, said:

Lipsa se integritate si onestitate a individului.
Necesitatea de a trai intr-o atmosfera semi reala duce la evolutia credintei si a religiilor.
Deci am cam putea pune semnul = intre Dumnezeul actual si zei din vechime, tinand cont ca rand pe rand sa renuntat la ei din diverse si multiple motive si astazi spunem ca erau doar in imaginatia oamenilor, aceasi soarta o va avea si Dumnezeul actual peste cateva mii/zeci de mii de ani?  :huh:

Edited by Bobby_ro, 18 July 2007 - 19:47.


#28
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostBobby_ro, on Jul 18 2007, 20:45, said:

Deci am cam putea pune semnul = intre Dumnezeul actual si zei din vechime, tinand cont ca rand pe rand sa renuntat la ei din diverse si multiple motive si astazi spunem ca erau doar in imaginatia oamenilor, aceasi soarta o va avea si Dumnezeul actual peste cateva mii/zeci de mii de ani?  :huh:
Da renuntat datorita avansari in cunostinte naturale. Nu au disparut complect ci cei noi au "imprumutat" anumite elemente de la cei vechi. Au evoluat.
In mai putin de 100 de ani Dumnezeu va evolua in ceva extraterestru sau chiar galactic.

#29
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAndreiRN, on Jul 18 2007, 20:24, said:

1. Soarta universala. De fapt au evoluat deoarece crestinismul a plagiat multe elemente din religiile precedente.
2. Nu au murit ci au evoluat spre mai bine. Fara imperiul Roman TU nu existai.
3. Vorbesti de entitati abstracte ca si cum ar exista fizic. Predici minciuna. Toti imparati au visat le o imparatie de nesfarsit.
4. Deci asta este increderea ta in ceva necunoscut si nevazut. Ireal.
5. Miliarde de oameni au trait si murit INAINTE sa se inventeze Evanghelia lui Isus Hristos si tu imi spui ca .... coboara pe pamant.
6. Aici ai spus adevarul. De vreo 25 de ani stiu ca sunt DUMNEZEU. Ca este parte din mine si sub puterea mea rationala.

1. ce afirmi despre evolutie, este o parere de grup, pe care o respect ca atare. Dar ca unei pareri, fie ea si de grup, sa-i dau alte valente sau conotatii, ma abtin. Si televizorul cu plasma poate rationa ca se trage dintr-un stramos al lui alb-negru cu tuburi, si fara el nu existata. Ba o sa-l bata niste ganduri sa-i faca ceva pomeniri sau sa-i aduca jertfe. Dar adevarul este ca nu televizoarele evolueaza ci producatorul a schimbat linia tehnologica. Cu toate acestea este posibil sa ia fiinta o grupare a TV cu telecomanda in ultrasunete care sa-l acuze pe producator ca a plagiat ceva tehnologie din selectorul de canale a unui TV alb-negru.
2. Eu exist mai inainte de a exista aceasta planeta. Conform tiparelor actuale ale ratiunii omenesti pot sa afirm ca fara mine imperiul roman nu exista. Dar adevarul este altul.
3. Daca perceptiile tale se rezuma doar la creatia fizica nu poti sa vezi decat putin din cele ce sunt. Dar chiar si asa proorocii Dumnezeului celui viu se vad si fizic. Cat despre imparati ma refeream la cei din subiectul topicului, nu la cei "fizici".
4. Sper sa nu te dezamagesc dar eu fac parte din categoria lui Toma necredinciosul, cred numai dupa ce vad. Daca lucrurile pe care le-am auzit si vazut unora le sunt necunoscute si li se par ireale, asta este o problema, de care sper sa nu ma impiedic.
5. Vezi ce afirmi daca nu vezi? Lor li s-a predicat Evanghelia dupa rastignirea Domnului Isus.
6. Desigur esti un dumnezeu cazut in robia RATIUNII. Numai ca stapanul tau (ratiunea) nu ti-a spus ca citatul respectiv face parte dintr-un text adresat celor ce sunt adunati in prezenta lui Dumnezeu, ori tocmai ea, ratiunea respinge aceasta idee.
Nu te doare cand iti dai singur la oase?

#30
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostHIRAN, on Jul 18 2007, 23:15, said:

1. ce afirmi despre evolutie, este o parere de grup, pe care o respect ca atare.
2. Eu exist mai inainte de a exista aceasta planeta.
3. Daca perceptiile tale se rezuma doar la creatia fizica nu poti sa vezi decat putin din cele ce sunt.
4. Daca lucrurile pe care le-am auzit si vazut unora le sunt necunoscute si li se par ireale,
5. Lor li s-a predicat Evanghelia dupa rastignirea Domnului Isus.
6. Desigur esti un dumnezeu cazut in robia RATIUNII.
7. Nu te doare cand iti dai singur la oase?
1. Corect. Si eu accept notiunea de Dumnezeu dar dupa multe studi am descoperit ca este produsul creierului. Inca nu stiu daca si animalele inteligente au credinta. Incredere stiu sigur ca au.
2. Aici mi-ai pierdut respectul ca om rational si ai intrat in randul fanaticilor.
3. Nicidecum. Perceptiile sunt de natura fizica si mentala sau virtuala. Cele fizice sunt simple dar cele mentale sunt speculative. Un copil de 3 ani CREDE 100% ca vine Mos Craciun cu daruri bazat pe minciuna parintilor. Dar creste i invata adevarul.
4. Biblia spune sa nu ai incredere in ce vezi si ce auzi. Tu ai?
5. La fel ca pct 2.
6. Robia este munca fara plata.(credinta) Ratiunea ma hraneste si ma adaposteste pe mine si miliarde de oameni in lume. Lasa-l pe Dumnezeul tau sa te hraneasca si adaposteasca macar 2 luni de zile.
7. Senzori umani functioneaza indiferent de originea impactului. Chiar si dupa moarte cateodata.

#31
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Domle ce mai vremuri cand citeam de cate 3 ori mitologia greaca a lui mitru si ma miram de cat de fustangiu era Zeus si mi se parea ca totul e un film haios. Dup-aia ma trimitea bunica-mea la biserica si venea un preot aurit sa dea paine unor babe infometate.

Dar pe de alta parte o religie politeista mi se pare mult mai logica decat asta mono. Din simplul motiv ca exista fiecare zeu cu pseudo-task-ul lui si poti sa-l injuri in voie. Pe cand pe asta mono tre' sa-ti tii gura ca imediat arunca cu toate bolile cunoscute in tine ca sa intelegi ca iti vrea binele.

On topic. Conform logicii elementare daca toate ceilalti zei au fost abandonati in favoarea celor curenti nu exista nici un motiv sa ii consideri pe cei curenti mai buni decat cei anteriori. Pur si simplu sunt altii.

As fii foarte curios sa am informatii despre ce se intampla pe pamant dupa moartea mea. Pacat ca nu se va intampla.
Oricum pana prin 2060 o sa fie o perioada interesanta.

#32
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postkatman, on Jul 19 2007, 00:39, said:

mitologia greaca a lui mitru si ma miram de cat de fustangiu era Zeus si mi se parea ca totul e un film haios.
Acest comportament sa transferat si la Crestinism cand Dumnezeu sa imperechiat cu Maria si sa nascut Isus ca sa salveze lumea.
Cum il chema pe fiul lui Zeus care a tot muncit miracole pt oameni?

#33
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Pai Hercule, dar jumate din panoplia eroilor greci erau copii lui zeus.
Oricum frumoase povesti, nu stiu cum sa le spun copiilor mei despre un zeu razbunator si gelos dar stiu sa le spun despre eroi si legende.

#34
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postkatman, on Jul 19 2007, 00:57, said:

Pai Hercule, dar jumate din panoplia eroilor greci erau copii lui zeus.
Adevarat. Greci au fost si sunt mai sinceri in ceea ce priveste sexualitatea decat pastori desertului Asiei Mici.
Cu exceptia lui Solomon.

#35
HIRAN

HIRAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAndreiRN, on Jul 19 2007, 00:45, said:

Acest comportament sa transferat si la Crestinism cand Dumnezeu sa imperechiat cu Maria si sa nascut Isus ca sa salveze lumea.

Desi cunostintele date acestei generatii au crescut, oamenii au ramas tot ignoranti. Daca si astazi, posibilitatea ca o fecioara sa fie insamantata artificial cu un embrion fertilizat in vitro, multora li se pare o poveste inventata de mintea omului, atunci chiar ca acesta generatie isi merita soarta pe care a ales-o si ar trebui lasati in intuneric, iar stiinta nu-si merita numele. Dar daca este macar unul caruia nu-i este lehamite sa deschida un ochi ar trebui sa se intrebe: cine avea aceasta tehnologie acum 2000 de ani? Daca embrionul era 100% de origine terestra?  s.a.s.m.d.
Dar ma tem ca ratiunea ii va conduce pe multi la concluzia ca niste ciobani seminomazi din tribul lui Israel au plagiat lucrarile de doctorat a unor profesori contemporani.

#36
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View PostHIRAN, on Jul 19 2007, 21:42, said:

1. oamenii au ramas tot ignoranti. Daca si astazi, posibilitatea ca o fecioara sa fie insamantata artificial cu un embrion
2. cine avea aceasta tehnologie acum 2000 de ani? Daca embrionul era 100% de origine terestra?  s.a.s.m.d.
3. niste ciobani seminomazi din tribul lui Israel au plagiat lucrarile de doctorat a unor profesori contemporani.
1. Vorbeste despre tine si mediul in care traiesti. Personal pot spune ca cei din jurul meu cunosc mai mult, gandesc mai mult, decat parinti mei si generatia lor.
2. O speculatie rationala fara dovezi practice. Teoretic si matematic si rational extrateresti exista dar practic NU EXISTA in prezent.
3. Predica fara ratiune. Predica menita impresionari unei minti "crezatoare" ca sa nu zic cuvantul considerat jicnitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate