Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2395
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014

 unknown_35, on 14 iunie 2016 - 19:12, said:

Am o Burrageara Nelly Isler luata din Ikeea in urma cu o luna, si ieri am gasit un melc :( . In afara de spalarea radacinilor cu apa oxigenata 5% mai stiti vreun tratament?
Multumesc .

apa oxigenata cu concentrația de 3%. Mai mare de 3%, arde.



Edited by Rata11, 15 June 2016 - 09:53.


#2396
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 Rata11, on 15 iunie 2016 - 09:50, said:


Multumesc Rata :) . Norocul meu e ca in farmacie aveau doar 3% .. asa ca am folosit 3% . Sper sa isi revina. Nu am gasit alti melcisori in substrat, doar un fel de rumegus intarit in jurul radacinilor si niste muschi. Am replantat-o in substrat Dr Soleil, care mi s-a parut cam marunt, nu l-as folosi la o Phale.

#2397
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Dupa indelungi asteptari... :)

Attached Files



#2398
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Salutari tuturor,

Pun si eu o poza cu o orhidee care are o singura tija cu 25 de flori mari. Nu am mai avut asa multe flori pe o singura tija.

Attached File  20160618_203955.jpg   143.23K   57 downloads

#2399
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Swatkat și Uledu, presupun ca le aveți de mult timp. :)

#2400
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Este cea mai "batrana" orhidee, a facut si un keiki la un moment dat. o am de 5 ani.

Acum am 10 orhidei, nu mai incap pe pervazul de 3 metrii. Ultimele 2 le-am luat la mine sa le salvez. Cea de sub flori (din poza) este de la o cunostinta, era super deshidratata, avea doar 2 radacini aeriene, in ghiveci erau toate putrezite. Acum a dat vreo 3 radacini si 2 frunze. si cealalta am  cumparat-o cu 20 de roni de la Carf...., nu mai avea nici o floare, era deshidrata. A dat multe radacini intre timp si frunze. Acum are o tija cam de 10 cm si astept... sa vad ce surpriza imi ofera, ce culoare au florilePosted Image . Ma relaxez cand am grija de ele...

LE: acum citeam pe pagina cealalta de Dendrobium Nobile. Am si eu una. A primit-o sotia. Nu imi prea place... O tin pe alt pervaz. Nici nu am pus-o la socoteala (cele 10). De fertilizat, in special pe ea... cand imi aduc aminte. Tijele nu le tai la ea. Nu m-am gandit sa o inmultesc. Tot da flori din aceleasi tije. La celelalte orhidei, daca nu se usca ele, le tai tijele cat mai scurt.

Edited by uledu, 19 June 2016 - 14:39.


#2401
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Da, de vreo 6 ani. In ultimii ani insa au tot facut frunze in loc de flori.
Keiki are alta, pe care o am de vreo 4 ani, deja e mare insa n-am desprins-o, o mai las asa (am pus ceva poze cu vreo catevfa pagini in urma)

#2402
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Toate orhideele mele fac continu flori, ciclic. Nu am avut una sa stea fara tija/flori.  cad florile --> creste tija--> face flori.

Swatkat Ceva nu este in regula la conditiile tale: ori temperatura prea mare ori lumina este prea putina. Nici una dintre orhideele mele nu are atat de multe frunze cum au ale tale, dar fac flori continuu.

Eu am transplantat keiki cand a avut 3 frunze si 4 radacini cam de 10 cm. Si acum este o orhidee foarte frumoasa.

#2403
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Stiu, conditiile nu sunt tocmai cele mai prielnice, dar asta este. Unde e soare prea mult le-as omori, unde stau iarna e calorifer in functiune. Ne plac si asa, cu frunze multe :) Sanatoase sa fie!

#2404
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Ultima achizitie, dar e ciufulita rau cambria Cantante conform etichetei. Cei de la florarie au inecat-o in apa si o tineau la umbra. Bonus purici, de toate natiile.

I-am dat cu un insecticid http://www.fitofarma...ante-600-ml/897 si o tin separate de celelate plante. Nu I-am schimbat inca substratul, nu stiu daca sa astept sa cada florile sau nu. Florile par sa se tina bine, si mai are 2 boboci care mie imi par sanatosi. Stiti ce mai trebuie sa fac pt a nu o pierde?

Attached Files



#2405
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
s-ar putea sa i se usuce o parte din frunze, din cauza insecticidului. l-am folosit si eu. eu iti sugerez sa o scoti, mai bine pierzi florile decat toata planta, sunt mai sensibile si mai greu de dus pe linia de plutire...

#2406
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 Rata11, on 20 iunie 2016 - 20:27, said:

s-ar putea sa i se usuce o parte din frunze, din cauza insecticidului. l-am folosit si eu. eu iti sugerez sa o scoti, mai bine pierzi florile decat toata planta, sunt mai sensibile si mai greu de dus pe linia de plutire...


Multumesc Rata11 . O sa ii schimb substratul diseara si va tin la curent cu evolutia ei.

Edited by unknown_35, 21 June 2016 - 11:51.


#2407
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 unknown_35, on 21 iunie 2016 - 11:51, said:

Multumesc Rata11 . O sa ii schimb substratul diseara si va tin la curent cu evolutia ei.

Se pare ca transplantarea a fost un succes: am pierdut un boboc, dar cred ca planta se e mai bine, pt ca am inceput sa ii simnt parfumul dimineata Posted Image

Attached Files



#2408
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Puteai sa o pui intr-un ghiveci transparent, sa vezi ce se intâmplă în ghiveci. :)

#2409
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
aproape toate orhideele mele sunt infestate masiv cu paduchi ţestoşi sau lânoşi care imi usca florile. le-am dat si eu cu spray. acum astept sa vad cum evolueaza situatia. sunt pregatit sa tai toate tijele cu flori. daca persista problema renunt la toate, mai incerc eventual cu un calypso, mospilan sa vad. am dat cu calypso preparat de anul trecut, dar cred ca si-a pierdut substanta activa.

asta este. ultima orhidee cumparata cred ca a fost sursa infestarii. Grija mare ce cumparati!!!

#2410
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
uledu, s-ar putea sa spun prostii, nu stiu cum functioneaza pentru orhidee, dar daca ai face infuzie de pelin (ca si ceaiul) si ai sterge frunzele? Infuzia de pelin (100 gr pelin +1 l apa diluat apoi la 20%) e repulsiva pentru alfide. Ma gandeam ca daca merge pentru restul plantelor de ce nu si pentru orhidee.  Eu am inceput sa pun infuzie de urzici in apa de udat si draguta imi face un pui.  Urzica e si insecticida si nutritiva. Nu am mare experienta cu orhideele, asa ca ... tu decizi.

#2411
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Spray-ul aplicat de mine a avut succes pe frunze, dar de pe flori am cules cu mana ( un betigas de urechi cu vata) paduchii lanosi. Testosi nu am vazut pe planta mea. Eu oricum nu le tin impreuna, plantele nou achizitionate cu cele din apartament. Macar in prima saptamna, sa am timp sa vad paiengeni, pureci, melci etc. Momentan am be balcon ( desi e cam cald) 2 phale, 1 cymbidium si cambria din pozele de din posturile anterioare. Le dau saptamanal cu sprey pana nu mai au nimic Posted Image

Edited by unknown_35, 04 July 2016 - 13:57.


#2412
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Pana la urma am taiat toate tijele cu  flori. Erau prea infestate florile, iar florile sprayate se uscau oricum. Am luat fiecare frunza de la fiecare orhidee si efectiv le-am spalat cu spray.

Astept acum...

Sunt pregatit sa le arunc pe toate daca nu eradichez paduchii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate