Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2251
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Phale luată cu 5(!!!!) lei de la Auchan... Pare cam firava, dar sper sa nu o pierd. Nu am mai văzut orhidee la prețul asta, e o mare surpriză!

Attached Files



#2252
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Au frecvent phale la 5 lei. Treci mai des pe la ei, dc vrei sa-ți mărești colecția :D

Edited by Rata11, 21 November 2015 - 11:50.


#2253
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Stiam de cele la 19 lei dar de 5... e prima data cand vad. Cred ca voi trece pe acolo mai des, da Posted Image)
Ca tot sunt aici, sa va arat ce bucurii imi fac orhideele pe care credeam in vara ca le voi pierde. E prima data cand merg mai bine, asa ca sunt tare fericita si vreau sa va multumesc tuturor pentru postarile de aici, si pentru raspunsurile care m-au ajutat sa inteleg cum sa am grija de ele.
O duminica frumoasa tuturor!

Attached Files



#2254
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
cand trebuie mutata floarea intr-un ghiveci mai mare?
sau...trebuie?
am observat cateva radacini pe fundul ghiveciului, iesind prin gauri.

#2255
liviu_80

liviu_80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2015
Dacă rădăcinile cu pricina doar au ”nimerit” găurile de pe fundul ghiveciului, atunci scoate planta din ghiveci și rearanjează rădăcinile.

Dacă rădăcinile sunt deja foarte multe și mari, nu mai încap cum trebuie în ghiveci și tind să ”curgă” din ghiveci, atunci orhideea ar trebui replantată într-un ghiveci mai mare.

Dacă orhideea este înflorită, poți aștepta până cad cu replantarea, pentru a nu rupe florile prematur.

#2256
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
afara din ghiveci nu ies. 1-2 erau la suprafata mai nebune dar le-am aranjat.
este recomandat sa ajunga lumina pe radacini (ghiveci transparent)?
in afara de acea scoarta se mai pune ceva?

#2257
liviu_80

liviu_80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2015
cele 1-2 rădăcini care ies la suprafață nu le băga în ghiveci, ele natural trăiesc agățate de copaci, cu toate rădăcinile ”la vedere”.    

ghiveciul transparent este recomandat dar multă lume folosește ghivece opace și orhideele o duc destul de bine (dar cu rădăcinile de la suprafață atârnate).

mixurile de substrat pentru orhidee au mai multe componente, e bine să cumperi unul. dar poți face și acasă din scoarță (4 părți) și perlit sau bobițe de polistiren (1-2 părți) care au rol de aerisire pentru rădăcini.

când replantezi poți pune și pietriș grosier pe fundul ghiveciului pentru ca apa să se dreneze bine și să nu stea rădăcinile în apă că putrezesc.

#2258
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
La Auchan Afi Cotroceni a fost cineva de curand?
Au cumva orhidee la preturi rezonabile, gen 20 lei?

#2259
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

 -Diana-, on 24 noiembrie 2015 - 10:29, said:

La Auchan Afi Cotroceni a fost cineva de curand?
Au cumva orhidee la preturi rezonabile, gen 20 lei?

La Dedeman sunt orhidee frumoase la 23 lei: http://www.dedeman.r...-h45-d12cm.html

Edited by xmanyacs77, 24 November 2015 - 20:28.


#2260
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Am o madamă care s-a apucat de treaba, sa vedem ce are de gind :P

Attached Files



#2261
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Felicitări!  Vrea sa facă floricele.  Hihi :)

#2262
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Prin februarie - martie anul viitor aşteptăm pozele cu orhideea înflorită.

#2263
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Buna, am si eu o problema cu una dintre orhidee. Cand am luat-o avea foarte multe radacini verzi si sanatoase (stiu asta pentru ca am scos-o din ghiveci sa pentru a o verifica de bureti si pentru a-i schimba substratul). Dupa ce am facut aceasta schimbare evident ca au inceput sa ii cada florile, dar nu m-am speriat pentru ca stiam ca este normal. Doar ca in ultima perioada au inceput sa i se inmoaie frunezele si i s-a uscat varful de la o tija. M-am uitat la radacini sa  vad daca se intampla ceva pe acolo, si intr-adevar asa era. Foarte multe din radacinile care la inceput erau sanatoase s-au uscat. Care ar fi problema? Va rog sa ma ajutati sa imi salvez floricica.

#2264
liviu_80

liviu_80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2015
Bună Alina,

Dacă rădăcinile sunt uscate înseamnă că nu este udată suficient sau substratul nu reține umezeala suficient pentru ca rădăcinile să se hidrateze.
Poți încerca să schimbi din nou substratul cu unul mai bun sau așează ghiveciul deasupra unei tăvițe cu apă dar cu atenție ca rădăcinile să nu stea în permanență în apă.
Tăvița cu apă este bună mai ales în sezonul rece când aerul este mai uscat și datorită caloriferelor. Apa se va evapora și va da plantei umiditatea necesară.

Atunci când cumperi orhideea este mai bine să nu-i schimbi substratul până nu îi cade ultima floare (se poate ține și un an în substratul în care a fost cumpărată).
Dacă faci această schimbare când are încă flori, nu vei ști dacă floarea era trecută sau florile s-au ofilit datorită substratului nou. Florile ar trebui să țină între 2 și 4 luni!

Florile se ofilesc prematur atunci când se schimbă mediul - condițiile din magazin sunt foarte diferite de condițiile din casa ta.

Până una alta, să-i dai mai multă apă și floarea ta va supraviețui.

Mult succes!

#2265
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Merci de raspuns, Liviu. Florile au tinut destul de mult, in jur de 2 luni de cand am adus-o in casa. Problema se poate sa fie de la apa, dar eu sper sa nu fie din cauza ca ii dau prea multa. Radacinile erau uscate, dar in sensul ca erau moi si putrezite. De udat le ud o data la 7-9 zile prin scufundare.

#2266
liviu_80

liviu_80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2015
Atunci nu e problema cu prea puțină apă.

Rădăcinile sunt putrezite. Poate au primit chiar prea multă apă.

Dacă sunt putrezite doar în mică măsură atunci doar replantare și apă mai puțină.

Dacă sunt putrezite mai mult atunci trebuie să tai orice urmă de putreziciune cu o foarfecă sterilizată în puțin spirt de exemplu (să nu se înbolnăvească).

Apoi le pudrezi cu puțină scorțișoară (din bucătărie - este anti fungică) doar pe tăieturi.

Apoi replantare. Vor avea nevoie de timp să se refacă, dar dacă nu le ”operezi” se poate extinde putreziciunea și vei pierde planta.

Tija o poți tăia, mai ales dacă a început să se usuce. Taie sub locul unde a fost floarea de la bază, cea mai aproape de ghiveci. Dacă tai tija, rădăcinile, deja afectate, se vor putea reface mai repede.

Succes!

#2267
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Merci, Liviu! :)

#2268
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poate ai tinut-o langa o sursa de caldura si de-aia s-au uscat radacinile asa. Urmareste-le culoarea, cand devin alb-sidefii, e timpul sa uzi orhideea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate