Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2215
EmiAlexandra

EmiAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2015
Le uzi prin scufundare; Eu de exemplu am un ghiveci masca, in care introduc ghiveciul cu orhideea si adaug apa pana aproape de radacini.  (Poti cauta pe google "udarea ghiveciului" si gasesti si poze. ) Dupa ce o lasi cateva minute (eu cateodata o las si cate o ora) scoti ghiveciul din masca si il lasi pe farfurioara sa se scurga, ce se strange in farfurioara, arunci. Cel mai important este sa nu ajunga apa intre frunze deoarece de aceea putrezeste.

#2216
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
:) multumesc mult, voi face asta.
Credeti ca frunzulitele de sub celelalte ar putea fi un pui?

#2217
EmiAlexandra

EmiAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2015
Aici din pacate nu ma pot pronunta.. ce-i drept intr-una din poze mi s-a parut ca ar fi doua orhidee, insa eu stiam ca puiutii apar pe tija. Poate cineva cu mai multa experienta ar putea spune. Am si eu o orhidee cu o fruzulita asa jos, dar parca nu atat de intortocheata ca a la tine :))

#2218
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Multumesc mult, mai asteptam pareri :)

#2219
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu se vede foarte clar iar din ce se vede este un pui la nivelul radacinii.

#2220
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Revin cu niste imagini care sper sa ajute mai mult. Daca e puisor, este foarte firav si as vrea sa stiu cum il pot salva. Multumesc!

Attached Files



#2221
EmiAlexandra

EmiAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2015
Acest puiut cred ca a avut si tija; Daca nu iti dai seama clar care sunt radacinile lui si cum e, eu zic sa-l lasi in acelasi ghiveci pana creste si il poti muta in siguranta.

Attached Files



#2222
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Offf :( Tija i-a fost tăiată în florărie, cred :( Acum marea provocare ar fi sa îl ajut să nu moară, ca este palid tare. Frunzulițele nu sunt moi, dar nu știu de ce sunt asa galbene. Oare din cauza ca nu au lumina destulă acolo, sub celelalte?

#2223
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Voi aveti phale care au facut 3 frunze noi? Eu am una mica, o sa aiba 7 frunze, cu cea noua. Dc continua asa in fiecare an, o sa devina o mica tufa. :-)

#2224
EmiAlexandra

EmiAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2015
Nu am orhidee care sa fi facut 3 frunze noi, insa 3 din ele (am 5 in total) au 7-8 frunze, si doar una mai are flori.  Deci pot spune ca momentan am tufe de orhidee :)))

#2225
miha818

miha818

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2015
Am mai multe orhidee si in urma cu doua saptamani le-am udat ca de obicei , apoi am plecat de acasa ; azi, cand am revenit, am gasit trei dintre ele bolnave, cu niste paraziti pe flori si pe tije. Frunzele sunt lucioase si lipicioase de parca ar fi date cu miere, nici nu se pot spala; cele mai multe flori au cazut, dar am facut poze pe ce a mai ramas si le-am pus aici. Ce pot sa fac?

Attached Files



#2226
nionelutao

nionelutao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2011
Buna, sunt paduchi testosi - sub acele puncte maro sunt paduchii. Poti spala planta si sa desprinzi paduchii - nu e f greu, eu am salvat o orhidee de acesti daunatori - apoi o stropesti cu o solutie - fie ridomil sau fastac. Eu am folosit fastac, am aflat mai tarziu de ridomil, dar sunt bune ambele. Citesti instructiuni pe plic si stropesti.

Succes!

#2227
miha818

miha818

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2015

View Postnionelutao, on 30 septembrie 2015 - 21:25, said:

Buna, sunt paduchi testosi - sub acele puncte maro sunt paduchii. Poti spala planta si sa desprinzi paduchii - nu e f greu, eu am salvat o orhidee de acesti daunatori - apoi o stropesti cu o solutie - fie ridomil sau fastac. Eu am folosit fastac, am aflat mai tarziu de ridomil, dar sunt bune ambele. Citesti instructiuni pe plic si stropesti.

Succes!
multumesc foarte mult, o sa incerc

Edited by miha818, 30 September 2015 - 21:35.


#2228
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Buna ziua!
Am si eu o phalenopsis si are la baza plantei, pe unde ar trebui sa ii iasa tijele, o biluta alba cu pete negre si nu stiu ce ar putea fi. Am atasat si o poza pentru a o putea vedea mai bine.

Attached Files



#2229
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poza e mica, dar pare a fi o viitoare radacina cu ceva pete negre de la apa.

#2230
Alina38

Alina38

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.08.2015
Multumesc de raspuns, Diorama! Posted Image

#2231
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cu drag :)

#2232
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
conteaza daca ghiveciul este transparent (cum am vazut peste tot prin magazine) sau la radacini trebuie sa fie intuneric?
cand se taie tijele pe care au crescut flori?
iarna ii trebuie conditii speciale?
multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate