Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2161
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014

 Rata11, on 24 iunie 2015 - 05:24, said:

În mr bricolage au doar dendrobium și phale.. Posted Image

Vroiam sa zic dendrobium nobile.
Blueorchid uita-te cateva pagini in urma, a mai intrebat cineva de Nelly (Burrageara Nelly Isler). Posted Image

Edited by Rata11, 25 June 2015 - 14:45.


#2162
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
Multumesc, am aflat intre timp.

#2163
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ok. Cu placere :)

#2164
EmiAlexandra

EmiAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2015
Cum iti dai seama ce varsta are o orhidee? :)

#2165
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
Eu una nu imi pot da seama decat ca e planta matura sau tanara, dupa tije si frunze. Eventual si radacini. La plantele tinere, tijele sunt un verde deschis, frunzele la fel. Pe cand la plantele mature, tijele sunt maronii -negre. Asta e parerea mea, desigur, e posibil sa ma insel.

#2166
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 EmiAlexandra, on 25 iunie 2015 - 21:02, said:

Cum iti dai seama ce varsta are o orhidee? Posted Image
Depinde de specie. In general cele din magazin au maxim un an si sunt la prima inflorire. Exceptie mai sunt orhideele cu bulbi mai dezvoltate. La phalaenopsis iti dai seama dupa tulpina si frunze. Daca are urme de tije taiate inseamna ca e mai batrana si are macar 1 an + numarul de tije taiate. La fel cu numarul de frunze fiind o planta monopoidala cad frunzele de la baza si cresc altele. Cu cat baza pana la radacina este mai lunga cu atat este mai batrana pentru ca de acolo au cazut frunze. La cele cu bulbi in functie de numarul bulbilor. In medie in fiecare an cresc 1-3 bulbi in functie de specie. La aceste perioade se pot adauga eventuale perioade in care planta nu a fost sanatoasa.

Edited by rogue80, 26 June 2015 - 07:46.


#2167
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 Rata11, on 22 iunie 2015 - 21:14, said:

A văzut cineva în magazinele din București dendrobium phalaenopsis sau cattleya?
Dendro. phalaenopsis gasesti la Ikea, alb, mov, indigo, verde.
Cattleya am gasit de multe ori la Carrefour Orhideea.
Dendro. Nobile am vazut in ambele magazine. Cel mai des cu flori albe.

Edited by dorinacirstea, 26 June 2015 - 11:38.


#2168
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
My youngest

[ https://i.imgur.com/g93Nr1El.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by byte00, 26 June 2015 - 19:10.


#2169
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
http://light.sunphot...49_HIPNMEP3.jpg

Frumoasa mea Nelly Isler

Foarte delicata Phala ta, byte

#2170
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
@blueorchid - Are doar cateva luni. E un keiki care a evoluat foarte bine.

#2171
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
Am si eu un keiki, din primavara tot doua frunzulite are si tot doua radacini care i se tot lungesc. In primavara a fost replantat.

#2172
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
@blueorchid - Asa a evoluat si al meu o vreme. In prima faza isi face radacinile si apoi se dezvolta planta si va face flori.

#2173
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
Eu nu prea ma bucur la keiki. Eu l-am primit pe al meu, sper ca plantele mele sa nu faca keiki. Au o crestere anevoioasa si-n plus, cand planta face un keiki e semn ca ceva nu este chiar in regula. Prefer sa-mi pastrez plantele mame decat sa imi faca pui.

#2174
katyb

katyb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2015

 blueorchid, on 27 iunie 2015 - 10:22, said:

Eu nu prea ma bucur la keiki. Eu l-am primit pe al meu, sper ca plantele mele sa nu faca keiki. Au o crestere anevoioasa si-n plus, cand planta face un keiki e semn ca ceva nu este chiar in regula. Prefer sa-mi pastrez plantele mame decat sa imi faca pui.
Indraznesc sa the contrazic. Nu cred ca o planta face keiki pentru ca e nefericita, ci pentru ca dupa inflorire i se ofera temperaturi ceva mai joase care favorizeaza producerea de keiki.
Atasat e o poza cu o phale care dupa ce mi a dat 3 keiki frumosi, unul pe fiecare tija, a reinflorit dupa taierea si plantarea puilor. Toti cei 3 pui sunt bine.
Am mai pus o poza cu un keiki ce a dezvoltat tija. A fost plantat in aprilie, in max o luna cred ca voi avea si prima floare de la el

Attached Files



#2175
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Un pic offtopic si nici nu stiu cat de corecta este postarea mea: urmariri Carrefour Orhideea, acolo mereu se inseala la etichetarea plantelor, in special la phalaenopsis.
Plantele cu 2-3 tije sunt etichetate mai mereu eronat, astfel ca le gasiti la 19 lei in loc de 45 lei cum sunt de obicei.

#2176
blueorchid

blueorchid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2015
Planta care a facut keiki si care mi-a fost dat mie, n-a avut diferente de temperatura, ea aflandu-se intr-un birou si beneficiind mereu de aceleasi temperaturi. Mai mult decat atat, in acea cladire sunt peste 80 de orhidee, nu sta nimeni sa le creeze lor mediul propice pt inflorire, pentru a face pui etc. Cat despre  faptul ca planta face keiki cand ceva nu este in regula, moment in care ea vrea sa-si asigure continuitatea prin puiul/ puii ei, am citit tot pe forumuri de la crescatori consacrati si nicidecum nu este concluzia mea. Mie indiferent din ce motiv face keiki, sper sa nu-mi faca. Prefer planta asa cum este ea, ca infloreste sau nu.

#2177
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Din cate stiu eu, la crescatori, inmultirea cea mai frecventa se face prin keiki, e si mai usoara. Deci pana la urma cam orice planta, la baza a avut un keiki.

Nu vad vreo problema in a avea keiki.

#2178
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014

 dorinacirstea, on 26 iunie 2015 - 11:35, said:


Dendro. phalaenopsis gasesti la Ikea, alb, mov, indigo, verde.
Cattleya am gasit de multe ori la Carrefour Orhideea.

Dendro. Nobile am vazut in ambele magazine. Cel mai des cu flori albe.

Multumesc. O sa caut și acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate