Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#217
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Caramell de care Brico vorbesti?

Eu am ramas muta la scara ta plina de orhidee, felicitari, nu am vazut o colectie mai impresionanta...Care e secretul tau?

Eu imi doresc mult asa ceva, sper sa nu te superi ca am luat poza din albumul tau:

http://home-and-gard...013786864CtrRmI

Oare gasesc asa ceva la Brico?

#218
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Multumesc, ma bucur ca ti-au placut orhideele mele. :)
Eu am fost in Bucuresti la Brico Pantelimon. Insa banuiesc ca in toate magazinele Brico vei gasi orhidee cu ocazia acestui "festival al orhideelor". In Pantelimon nu am vazut decat phale albe.
Insa abia de acum incepe sezonul lor, cu siguranta pana la primavara vei gasi ce cauti.

Eu am inceput sa colectionez orhidee de anul trecut, dupa o excursie in Thailanda, unde am vazut coditiile in care traiau in mod natural aceste plante. Mi-am spus sa incerc si eu sa le ofer acele conditii. Din fericire insa, orhideele care se vand la noi sunt hibrizi rezistenti si adaptati pentru conditii de umiditate atmosferica mai redusa. Pana sa le vad in Thailanda, aveam impresia gresita despre orhidee ca sunt plante trecatoare pe care le arunci dupa ce florile se usuca.

Asadar nu este nici un secret: orhideele sunt plante nepretentioase, usor de ingrijit si cu o inflorire indelungata. ;) Iar o orhidee nu va ramane niciodata singura, pentru ca nu te vei putea abtine sa nu achizitionezi si altele :lol:

Edited by caramell, 27 November 2009 - 13:05.


#219
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Imi dai curaj, sper sa gasesc ce-mi doresc.

Multumesc.

#220
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcaramell, on 27th November 2009, 12:17, said:

...Iar o orhidee nu va ramane niciodata singura, pentru ca nu te vei putea abtine sa nu achizitionezi si altele :lol:
O, da! Sunt ca un drog.

#221
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Vai, nu-mi aminti! :) De mine s-au lipit cam tare: aproximativ 50 phalaenopsis  si 30 de alte orhidee.
Problema pe care o am acum este ca nu prea mai gasesc phale pe care sa nu le am deja :lol:

#222
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
wow, si unde depozitezi atatea orhidee?

#223
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Acasa si la serviciu (unde a inceput deja sa se imprastie "microbul orhideelor" ;))

#224
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
alta ...

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   1.75MB   39 downloads


#225
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
mi-am facut un fix ca dupa ce cumpar o orhidee s-o caut de sanatate la radacini si sa-i schimb scoarta .acum cateva zile am mai cumparat un dendrobium si era aproape neudat si intre radacini avea doar putin sphagnum uscat . pe cel de astazi l-am ales dupa indelungi argumentari intre el si o miltonia galbuie parfumata .n-am luat-o pentru ca pseudobulbii erau tare slabuti si bile verzi de burete musteau de apa . dupa stiinta mea aceste lucruri sunt pericol pentru radacini .
aproape ca uitasem de obiceiul meu de a verifica radacinile avand experienta anterioara si din cauza mizeriei care se face .
dendrobiumul meu cel nou nu e chiar pe moarte insa o mare parte din radacini erau putrezite .
ca veni vorba si de preturi , un papucel era 65 de lei .chiar si miltoniile cu mai multi bulbi si tije florale costau la fel .niste zygopetallum cu floarea mai mare decat ale mele tot asa mult costau .eu le-am luat la reduse cu 10 lei , multumita lui caramell . :proud:
cred ca mai degraba traiesc si fara radacini in uscaciune decat invers . floarea asta are 5 p bulbi si nu are nici-o radacina , o am de cateva luni si are 2 tije cu flori . nu stiu sa explic .

Attached Files

  • Attached File  003.JPG   1.79MB   88 downloads
  • Attached File  005.JPG   1.76MB   104 downloads
  • Attached File  006.JPG   1.77MB   84 downloads

Edited by HADE 61, 27 November 2009 - 18:21.


#226
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

Quote

o miltonia galbuie parfumata
:wub: Of, slabiciunea mea...
Dupa cum i-am zis si lui Caramell, dar cu alte cuvinte, once an orchid fan, always an orchid fan.

#227
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu sunt de acord ,  furnizorii stiu si ei  asta , speculeaza slabiciunea si nici macar nu aduc plante sanatoase .

#228
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si nici nu stiu sa le ingrijeasca. Multa apa sa fie, ca aia stiu ei. Ei stiu una si buna, floarea bea apa, deci sa fie din belsug. Ori le prinzi proaspete ca sa ai de unde alege, ori dupa noroc.

#229
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa stii ca ultimele 2 pe care le-am luat din baumax erau foarte uscate la radacini (radacini albe si substrat foarte uscat, chiar si buretele ala care apare lipit de radacinile phalelor cand le cumperi era foarte uscat)

#230
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Tu intri la categoria noroc  :P

#231
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sper!

momentan ciufulitele sunt bine, lucru care imi da curaj sa ma mai duc pe la baumax (numa' sotul nu vrea sa mearga cu mine :) ...si inca n-am gata masa pentru orhi promisa...)

#232
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Orhideea, dupa multe rugaminti si descantece s-a gandit si ea sa dea o tija florala.
De-abia astept s-o vad cu flori :D
Oare cat timp dureaza? Cate luni pana ajunge sa-si deschida florile? :D
E doar un punctisor de tija si eu ma gandesc la flori  :lol:

Attached Files



#233
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
cam in 2 luni , dar nu se stie ... tija uneia a iesit pe 10 septembrie si visam sa am flori pe 10 noiembrie numai ca s-a gandit sa-si ramifice tija si e in acest stadiu :
tine si de temperatura camerei unde e tinuta .

Attached Files

  • Attached File  004.JPG   1.89MB   49 downloads


#234
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Foarte bine daca se ramifica, vei avea mai multe flori  :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate