Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2089
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Allicia pune poze cu orhideea, este mai ușor sa identificam problema după ce vedem pozele.
Katyb ale mele sunt tot in scoarța, am tăiat bucățile cu foarfeca, dar le ud mai des de 2 ori pe săptămână.

Edited by Rata11, 13 May 2015 - 16:16.


#2090
aliccia

aliccia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2008
Am taiat frunzele bolnave 4 la numar,au mai ramas 3 "sanatoase",dar am facut poze partilor care mi s-au parut reprezentative.Frunzele taiate erau moi si deshidratate,ingalbenite.Pe frunzele  sanatoase apar pete albe mici avand centrul puncte inchise la culoare,si pete galbene nemodificate in planul suprafetei frunzei.Va rog sa-mi dati un sfat,nu vreau sa moara,mai ales ca de pe tija florala sunt semne de una noua.

Attached Files



#2091
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ajunge soarele la ea? Orhideele nu suporta soarele direct, se ard frunzele. Eventual uita-te pe spatele frunzelor și la baza lor dupã gânganii,  dar cred ca este de la soare.

Edited by Rata11, 13 May 2015 - 21:23.


#2092
aliccia

aliccia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2008
Am cumparat-o de la florarie saptamana trecuta.Nu stiu cum era lumina acolo,eu am tinut-o pe pervazul unei camere orientate spre nord.In plus soarele nu avea cum sa ajunga pe dosul frunzei(vezi poza cu frunza taiata singura).M-am uitat atent,nu am vazut ganganii pe frunze,am sters frunzele cu servetel alb-nu s-a inrosit deci nu e paianjenul rosu.As vrea sa fie de la conditiile in care a fost tinuta(lumina sau udata cu apa recea) sau de la adaptare la noul mediu,dar am un feeling ca nu e asa.

#2093
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In cel mai rau caz, daca nu recunoaste cineva dintre crescatorii de orhidee de pe aici ce e in neregula cu planta ta, ia-o si mergi cu ea la un magazin fitosanitar. Poate vanzatorii au experienta si stiu ce sa-ti dea. Sa speram totusi ca e de la ingrijirea defectuoasa de dinainte, dar daca toata treaba se raspandeste si la celelalte frunze, e clar ca e bolnava.

#2094
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Initial m-am gandit si eu ca e de la soare, dar dupa cum arata punctele alea de pe frunza, incep sa cred ca e altceva.

#2095
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu am mai vazut ceva asemanator. Din pct meu de vedere pot fi 2 motivatii: udarea in exces si in colet la florarie (sunt experti cei care vand flori la asa ceva) si degradarea se face intr-un mod mai ciudat caz in care nu mai ai ce ii face si va muri in cateva zile. Cazul 2 e o infectie virala care si ea e foarte naspa pentru ca se trateaza foarte greu si de multe ori nu se trateaza. Pentru infectie virala poti sa iei un antiviral de la fitosanitare si sa o stropesti cat mai repede.

#2096
aliccia

aliccia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2008
Multumesc pentru raspunsuri.Am udat-o si apoi i-am dat fertilizant special pentru orhidee.Cele 3 frunze ramase parca s-au mai inverzit,arata parca mai bine.Daca ii merge ok,ma gandesc sa-i fac saptamanile viitoare alternativ oricum tratament pentru insecte(cu Mospilan) si pentru fungi(cu Topsin),asa,just in case.Va tin la curent cu starea ei desi ar fi pacat sa o pierd,face niste flori albe,mari,mari.

#2097
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Am mai multe orhidee inflorite acum, unele reinflorite, altele recent cumparate. Dar, aceasta Vanda reinflorita mi se pare cea mai frumoasa.

Attached Files



#2098
nionelutao

nionelutao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2011
Este foarte frumoasa, sa va incante cat mai mult cu florile movulii!

#2099
Didu18

Didu18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2015
Am si eu urmatoarea problema cu orhideiuta mea. Care ar putea fi problema? Bulbul este tare, nu este moale. Multumesc

Attached Files



#2100
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu e nici o problema. L-ai lasat mai mult timp fara apa si a ramas incretit. Ori la prima udare isi revine daca nu l-ai lasat de mai multe ori sau va ramane asa.

#2101
Didu18

Didu18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2015
Am inteles. Eu am auzit ca are nevoie de foarte putina apa si lumina. Asa o fi?

#2102
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Toti bulbii se rideaza asa, dupa inflorire. De la baza lor vor aparea altii noi, ca la tine.

#2103
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View PostDidu18, on 25 mai 2015 - 12:54, said:

Am inteles. Eu am auzit ca are nevoie de foarte putina apa si lumina. Asa o fi?
Lumina are nevoie si cat mai multa dar nu soare direct. Apa la fel ... nu trebuie udata prea des pentru ca vor putrezi radacinile dar nu trebuie lasat substratul prea mult uscat pentru ca va arata rau planta si poti avea probleme cu ea. In functie de substrat la inceput vezi cam in cate zile dupa o udare nu mai e asa umed si atunci o poti uda. Radacinile sanatoase sunt albe si eventual mai groase. Radacini proaste sunt subtiri si inchise la culoare si e semn ca o uzi prea des.

#2104
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
In legatura cu lumina, zic si eu ca ii trebuie multa, cel mai bine pusa in fereastra cu orientare spre est (rasarit), iar cu apa, in zilele calduroase de vara merge udata cam o data la saptamana, iar iarna, odata la zece zile. Spun asta din experienta proprie si din ce materiale am mai citit.

#2105
Larisa8909

Larisa8909

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.05.2015
Buna seara! Am 3 orhidei foarte frumoase, de curand ne-am mutat, iar in locul acesta nou le place foarte mult, au lumina, dar nu directa, imi dau o gramada de radacini, frunze, una dintre ele imi da 4 tije, dar acum vine partea urata. Alta mi-a dat o tija, a dat si boboci dar nu se deschid, se usca din pacate. Le-am udat acum 2 sapt cu un fertilizator si de atunci au in bolurile cu ghiveci ori muschi verde ori altceva ce nu stiu eu ce e.. Iar la doua dintre ele frunzele si-au schimbat culoare, a aparut o pata neagra insa nu sunt moi.. Din cauza asta oare nu se deschid bobocii? Nu as vrea sa pierd si bobocii de la orhideea cu 4 tije... Va rog foarte mult sa ma ajutati, nu as vrea sa pateasca ceva.. Multumesc anticipat.

Am uitat sa mentionez ca cea mare, cu 4 tije, are parca si ceva picuri pe tije.

Am fost acum sa le fac cateva poze si amm vazut intr-un final cu greu ce le face rau Posted Image Posted Image Posted Image  sunt niste insecte mici si albe.. muuulte.. ce fac? Daca le schimb substratul, nu mai infloresc? Chiar nu inteleg de unde au aparut.. Doar de cand le-am pus fertilizatorul au aparut problemele..

Edited by Larisa8909, 26 May 2015 - 22:08.


#2106
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Pune niste poze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate