Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2053
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Nici una nici alta, in 21 febr am mai postat o poza cu aceasta orhidee galbena si inca una alba. Sunt inflorite si acum, ba chiar inca mai infloresc pe tije noi.
Am sa mai pun o poza si cu cea alba.

#2054
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Si cea alba... in razele rasaritului de soare.

[ https://i.imgur.com/0ohLvEwl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2055
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Byte mă omori cu frumusețile tale :)

#2056
nionelutao

nionelutao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2011

 noha_1508, on 07 decembrie 2012 - 18:13, said:

Nu sta in curenti de aer iar caloriferul este la 30 cm de raftul cu flori. Nu stiu sa atasez imagini, sa intelegeti despre ce vorbesc.

Buna,

Eu sunt noua pe forum insa urmaresc de ceva timp posturile din sectiunea Orhidee. Adaug si eu cateva poze cu ale mele Posted Image  Daca reusesc sa atasez ...

Am reusit insa pozele sunt invers ...  cum as putea sa le intorc? Eu pe pc le vad in picioare, normal, dar atasate sunt pozitionate altfel.

Attached Files


Edited by nionelutao, 11 April 2015 - 12:21.


#2057
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Se vede foarte bine. Sunt foarte reușite florile.

Rata11, merci de apreciere. Nu am decât două la înflorire și încă una mică, am salvat un keiki de la o plantă care se usca.

Edited by byte00, 11 April 2015 - 13:21.


#2058
katyb

katyb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2015
ar avea cineva timp sa imi spuna pasii procesului de "reanimare" al unei orhidee phal adulta, cu o singura frunza ramasa si asta putin moale si fara radacini decente?

momentan sta pe un pat de 4-5cm de pietricele in ghiveci (fara scoarta), apa as zice ca este doar in primul cm, tulpina tot mucegaieste. sa o infoliez pt a produce radacini noi, chit ca risca sa dezvolte si mai mult mucegai?

am luat-o de la mama si incerc sa o salvez, o tinea in tavita cu apa. stiu ca sunt sanse mici dar as face un experiment.

mai am orhidee, am plantat si keiki dar nu au fost in stare asa rea.

merci

Edited by katyb, 17 April 2015 - 19:52.


#2059
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Citeste aici, pe pagina 12. Am explicat cum se face. Bafta!

#2060
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Buna,
Am o problema cu orhideea mea care e plina de flori insa frunzele s-au ridat si pleostit. Cercetand radacinile, am vazut ca multe sunt putrede asa ca am scos-o din ghiveci ca sa vad daca e o problema grava, si... cred ca asa este pentru ca am gasit ceva ce seamana cu niste oua de paraziti pe o bucata de scoarta iar planta pare sa fie putrezita in zona mugurelui central.. Am facut niste poze, pentru a va fi mai usor sa va dati seama despre ce vorbesc. Credeti ca poate fi salvata? Va multumesc aniticipat!

https://drive.google...UFBxdjQ3emZvUk0

#2061
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu cred ca ai udat-o prea mult. Nu pot sa deschid poza ta, dar asta rezulta din descriere.
Daca o uzi in continuate tot asa, va pierde si din radacinile care i-au ramas acum.

Preferata mea, reinflorita:

Attached Files



#2062
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015
Orhideele din poze arata superb!
Multumesc mult pentru sfat!
Mai incerc o data cu link-ul, poate merge acum.
https://drive.google...Uk0&usp=sharing

Edited by ralu192000, 19 April 2015 - 02:22.


#2063
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Am vazut pozele. Mie mi se par si florile moi. Da, se poate salva, daca ai rabdare cu ea , cam un an.
Eu am avut doua astfel de cazuri. Soacra mea a udat excesiv o orhidee care a ramas fara frunze, doar cu ciotul de la coletul central. I-am curatat radacinile, apoi a avut rabdare. Din colet au crescut alte frunze, din lateral, apoi a inflorit.
O prietena a cumparat o orhidee exact ca a ta, ca i-a placut floarea. Frunzele erau ca la tine, radacini, la fel. Am taiat tija, am lasat o singura frunza ofilita si am replantat in asa fel incat sa o pot inlatura si pe aceea cand se vor dezvolta altele. Asta a fost acum un an, acum este inflorita.
In cazul tau as proceda la fel, mai ales ca suntem in sezon de crestere vegetativa. Da, din pacate as taia si tija, pentru ca consuma multa energie.
Unde locuiesti?


#2064
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
Hristos a înviat!
Vin cu o achiziție noua, am prins-o la super reducere 8 lei la Praktiker si pare sănătoasă. Cand am luat-o erau câteva exemplare ciufulite.


Si cele trei frumuseti!

Attached Files



#2065
ralu192000

ralu192000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2015

 dorinacirstea, on 19 aprilie 2015 - 08:20, said:

Am vazut pozele. Mie mi se par si florile moi. Da, se poate salva, daca ai rabdare cu ea , cam un an.
Eu am avut doua astfel de cazuri. Soacra mea a udat excesiv o orhidee care a ramas fara frunze, doar cu ciotul de la coletul central. I-am curatat radacinile, apoi a avut rabdare. Din colet au crescut alte frunze, din lateral, apoi a inflorit.
O prietena a cumparat o orhidee exact ca a ta, ca i-a placut floarea. Frunzele erau ca la tine, radacini, la fel. Am taiat tija, am lasat o singura frunza ofilita si am replantat in asa fel incat sa o pot inlatura si pe aceea cand se vor dezvolta altele. Asta a fost acum un an, acum este inflorita.
In cazul tau as proceda la fel, mai ales ca suntem in sezon de crestere vegetativa. Da, din pacate as taia si tija, pentru ca consuma multa energie.
Unde locuiesti?
Locuiesc langa Ploiesti. O replantez, cu substrat nou si ii tai frunzele, tija si partea innegrita de sub bulb, sau aceea se va vindeca? Momentan este in asteptare de ieri, cand am "operat-o", adica nu am replantat-o imediat pt ca nu aveam substrat nou si este intr-un borcan gol.
Multumesc mult, sper sa o pot salva! Posted Image
Ah, era sa uit! Are 3 tije, le tai pe toate?

Edited by ralu192000, 19 April 2015 - 16:03.


#2066
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Lasa-i doar o frunza, taie tot ce este putrezit si pune scortisoara, preventiv, pe taieturi. Din pacate, nu poti sa-i lasi tijele, ar trebui taiate.  Orhideea  va avea nevoie de  energie pentru refacerea frunzelor si radacinilor.


#2067
swannyta

swannyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015
Buna ziua!

As dori sa ma alatur si eu iubitorilor de orhidee, de pe acest forum si sa va prezint prima mea printesa (asa imi place s-o alint). Posted Image  A implinit 1 anisor , luna asta si este la a doua inflorire, pe aceleasi tije.Dupa ce i-a cazut primele flori, eram hotarata sa-i tai tijele pentru a-i stimula inflorirea, insa am observat ca in varful fiecarei tije isi facuse aparitia cate un bobocel, asa ca, am renuntat sa le tai si ma incanta cu a doua inflorire, din luna Septembrie 2014.Posted Image

Acum 2 zile am gasit Phale la reducere in Cora Militari, 10 Lei/buc., cam insetate si pleostite saracutele,  dar am zis sa risc, asa ca, am achizitionat 3 cu speranta ca isi vor reveni.Decat una dintre ele mai are o floricica zdravana si una ofilita, celelalte 2 au doar tijele (si nici macar nu stiu ce culoare auPosted Image ), cu cate un bobocel in varf, ce-i drept.Frunzele erau asa moi si ridate, dar vad ca dupa doar 2 zile, au inceput sa revina la viata.Ieri le-am disecat ghivecele sa vad ce minunatii gasesc prin ele si am dat peste bucatele de burete, lipite de radacini, care intre timp devenisera maronii, iar intr-unul din ghivece am gasit un recipient cu ceva maroniu, n-as sti exact sa va spun ce este, posibil ingrasamant, ceva.In fine, dupa ce le-am disecat si am facut curatenie printre radacini, am constatat ca nu le-au ramas foarte multe sanatoase, iar substratul lor nu prea ma incanta.Adica, din ce am observat, cam 50% ar fi scoarta si 50% turba sau posibil scoarta macinata (care retine apa in ghivece).Ce imi recomandati, sa mai astept un timp pana sa le schimb substratul sau ma grabesc? Multumesc anticipat!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   46.07K   31 downloads
  • Attached File  2.jpg   45.09K   31 downloads
  • Attached File  3.jpg   77.22K   32 downloads
  • Attached File  4.jpg   111.91K   33 downloads
  • Attached File  5.jpg   76.37K   34 downloads
  • Attached File  6.jpg   46K   39 downloads
  • Attached File  8.jpg   77.28K   40 downloads

Edited by swannyta, 20 April 2015 - 13:49.


#2068
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Daca tot ai umblat la ele, schimba-le si substratul numai cu scoarta. Nu bureteii sunt problema, de obicei sunt putini la numar, ci turba sau scoarta macinata. Acest gen de substrat il gasesti la toate Phalele ieftine, asa am constatat. Mai intai, sunt mai ieftine pentru ca sunt de marime medie, apoi calitatea substratului lasa de dorit.
In magazine nu sunt udate, iar cand sunt vandute la reducere, noi ne bucuram. Din punctul meu de vedere, nu merita achizitia. Le trebuie mult timp sa se dezvolte armonios. M-am convins, de mai multe ori.
Asta iarna am cumparat doua Phale de la Auchan, la reducere. Mi-a placut culoarea, aproape, rosie a uneia. La fel am gasit si eu in substrat, exact ce ai gasit tu. Din radacinile ramase, alea putine, n-au supravietiut niciuna. Le-am aruncat.
De Pasti, am repetat greseala, am cumparat alta Phale la reducere. Acelasi substrat, radacini ramase un pic mai multe decat data trecuta. Pot sa sper ca, fiind sezon de crestere vegetativa, vor creste radacini noi.

Cea din Auchan, ultima:

Attached Files


Edited by dorinacirstea, 20 April 2015 - 14:25.


#2069
swannyta

swannyta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2015
Cred ca problema principala de ajung asa pleostite , n-ar fi substratul ieftin folosit, cat faptul ca nu sunt udate in magazine, dupa cum ai spus Dorina.Sper sa nu fiu asa ghinionista sa-mi moara toate 3.Posted Image
O sa le schimb substratul si vad cum evolueaza pe parcurs.Crezi ca un ingrasamant le-ar ajuta cu ceva, in stadiul in care se afla?

Foarte frumoasa orhideea din Auchan.Are o culoare deosebita.

Multumesc pentru raspuns, o zi buna!

#2070
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Daca ai rabdare multa, se vor dezvolta. Eu  nu am vrut sa astept dupa o Phale fara nici in cm de radacina.
Acum lasa-le putin sa-si revina dupa radacinile pierdute. Le poti fertiliza cu o solutie slaba de fertilizant- 1/4 sau 1/6, depinde de formula lui.  Adica imparti doza recomandata la 4 sau 6 si fertilizezi o data la 2 saptamani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate