Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2035
MarttipanBb

MarttipanBb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2015
Foloseste cineva produse Orchid Focus pentru Phale???? Am ceva substrat de la ei si vreau sa schimb la unele recent achizitionate...parca nu m-as risca totusi sa le pun in substrat neverificat...

http://growin.ro/pam...us-mix-3-l.html

#2036
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Nu conteaza marca, important esta sa fie doar scoarta mare, pentru Phale.
De ce vrei sa o schimbi? Ce e prost in ghiveci?
De multe ori, mor o gramada de radacini, dupa ce umbli la ele.

Spectacol:

Attached Files



#2037
MarttipanBb

MarttipanBb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2015
Sunt cumparate recent si au diverse adaosuri gen buretei, muschi prin scoarta. Asta pentru unele. Vreau insa sa schimb scoarta la altele mai vechi. E vorba de Phale. Pana acum am folosit alta marca. Cea curenta are scoarta mare, dar citisem pe un alt forum ca ar retine multa apa..Nu are cocos.


Spectacol cu adevarat Dorina! Ce este?

#2038
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Indiferent ce gasesti in punga, foloseste doar scoarta.  Problema nu este ca schimbi scoarta, ci cand scoti planta din ghiveci. Dupa ce dai jos scoarta veche, nu mai are loc in ghiveci daca sunt multe radacini. Daca insisti, radacinile se rup si, in timp, vor putrezi.
Le poti muta in ghivece mai mari, fara sa lezezi radacinile. Ideal, sa faci asta, in sezonul de crestere vegetativa.
Iarna, exista riscul sa putrezeasca radacinile.
Daca le muti in ghivece mai mari, fara sa ranesti radacinile, o ok.
Eu nu scot planta din ghiveci. Cu o penseta chirurgicala scot scoarta veche si asez alta noua. In acest fel, ranesc foarte putin radacinile.
Ieri am scos o Phale din ghiveci, ca am vazut radacini putrezite. Trei sferturi dintre ele erau moarte. Am constatat ca fusese plantata in scoarta marunta care s-a macinat, doar, intr-un an de la cumparare.
Nu ud prin scufundare si niciodata in exces. Dar, scoarta devenita pamant retine multa apa.  Te sfatuiesc sa folosesti scoarta mare.

In poza este un Dendrobium nobile stardust firebird, recent cumparat din Carrefour Orhideea. V-am anuntat si pe voi. Florile sunt portocaliu intens, nu miros.
Ieri am gasit Cambrii foarte frumoase. Mi-am cumparat si eu Burrageara Lazio care miroase ca o Miltoniopsis.
Mai aveau Tahoma glacier si Nelly Isler. Plus altele pe care nu stiu cum se numesc. Pret, 40 de lei.
Mai aveau Dendro nobile cu flori alb cu ciclam si Phale.

#2039
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ghiciți ce am găsit in ghiveci la o mini phala.....ditamai buretele!!! Oare de ce tb sa puna si burete dc era împachetata in muschi??? Posted Image
Se pare ca nu prea am parte de flori la phale, deja au inceput sa se usuce 2 flori desi o am doar de cateva zile....Posted Image

#2040
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdorinacirstea, on 21 martie 2015 - 18:53, said:

Nu conteaza marca, important esta sa fie doar scoarta mare, pentru Phale.
De ce vrei sa o schimbi? Ce e prost in ghiveci?
De multe ori, mor o gramada de radacini, dupa ce umbli la ele.

Spectacol:


Le-am vazut azi la carefour, superbe! Era cat pe-aci sa iau una dar m-am abtinut, ma gandeam intai sa ma interesez despre soi, nu vreau sa iau una sensibila si pretentioasa. Am uitat cum se numesc...

#2041
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Te referi la orhideea portocalie? Este un Dendrobium nobile stardust firebird. Florile sunt portocalii intens, nemirositoare. Este un hibrid si se ingrijeste ca aici: http://www.dehoogorc...glish/care.html
Nu are nevoie de apa abundenta. Ca sa infloreasca, are nevoie de temperaturi scazute, apoi ridici putin temperatura si multa lumina. Fara fertilizare din luna august.
Nici eu nu am temperaturile alea scazute, decat daca il las toamna tarziu pe un balcon deschis. Fara temperatura scazuta si apoi usor crescuta, nu infloreste. Tocmai de aceea mi-am cumparat altul, ca stiam cat de frumos infloreste. Al meu, de obicei, infloreste in mai si nu face atat de multe flori ca asta cumparat.

View PostRata11, on 25 martie 2015 - 18:14, said:

Ghiciți ce am găsit in ghiveci la o mini phala.....ditamai buretele!!! Oare de ce tb sa puna si burete dc era împachetata in muschi??? Posted Image
Se pare ca nu prea am parte de flori la phale, deja au inceput sa se usuce 2 flori desi o am doar de cateva zile....Posted Image

La astea mici, florile nu tin foarte mult. Depinde si de cand erau deschise acele flori. Ca sa le vedem noi frumoase in magazin, sigur, sunt inflorite cu mult timp in urma.
Poti sa-i scoti buretele si sa completezi cu muschi, in acelasi ghiveci. Atentie la udare, care va fi mai rara decat ai crede tu. Apoi, ai rabdare.

#2042
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
:)

Attached Files



#2043
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Mi-am luat si eu ieri un Dendrobium nobile firebird de la Carrefour Orhideea! Si acasa, surpriza!! Dupa udare, azi, am constatat ca in substrat misuna mici vietati, ca si niste puricei! Pe flori sau frunze nu sunt. Am pulverizat initial apa oxigenata, apoi am udat cu solutie diluata de alcool, dupa care nu i-am mai vazut. Credeti ca or fi disparut? M-as mira sa am asa rapid succes!
Cei care ati mai luat de acolo plante, nu ati gasit la pachet si insecte?
Nu i-am putut fotografia.

#2044
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Eu am  vazut multe chestii mici prin substrat, in general. Nu afecteaza cu nimic orhideea.
Incearca sa n-o uzi prea mult, ca am vazut ca are substrat care retine apa. Nu, categoric, prin scufundare.
Dupa ce ii trec florile, eu ii voi schimba substratul.
Dar, unde erau, ca saptamana trecuta nu i-am vazut? Sau sunt altii?

#2045
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
"Dar, unde erau, ca saptamana trecuta nu i-am vazut? Sau sunt altii?"
Ce anume? Florile?
In Carrefour, aproape de intrare. Mai erau cateva Dendrobium, Nelly Isler si Phale. Acolo am vazut ca balteau ghivecele in apa, dar nu am vazut nici o insecta.
Multumesc pt indicatiile de udare, Dorina!

#2046
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Iat-o si pe ea!

Attached Files



#2047
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Azi le-am vazut si eu. Mai aveau cateva micute si erau la reducere. Erau reduse si Cambriile, iar eu mi-am luat Nelly Isler. Desi, am avut-o si am aruncat-o, ca mi s-a pus pata pe ea.
M-am uitat intentionat la orhidee, uscate toate. Am vazut eu ce fac, le uda pe deasupra, la unele ajunge apa in substrat, la altele pe frunze si flori. Oricum, ce am cumparat eu azi e atat de uscata ca, daca ii aprind un chibrit, ia foc instant.
Mai stau putin si ma duc sa-i schimb scoarta cu una putin mai mare. Este extrem de marunta asta originala.

Aurora, sa-ti traiasca! Despre ingrijire mai poti citi si despre Dendro. Yamamoto. Cauta pe google, e aceeasi ingrijire. Eu mi-am imprimat tabelul cu temperaturile, este mai explicit.

#2048
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
Astăzi mi-am făcut un moft. Am găsit reduceri pentru Phale cu o tija....,și-i surpriza!
Mai avea una mica între frunze, puțin accidentata dar exista.

Attached Files



#2049
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Frumoasa foc N-am mai văzut combinația ăsta de roșu cu alb.

#2050
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
Nu e rosu, este grena inchis si marginea Petalelor este galben foarte deschis. Se vede așa din cauza luminii, o sa încerc sa fac alte poze cu lumina naturală poate se vad altfel culorile.

#2051
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Mai pun si eu cate o poza.

[ https://i.imgur.com/jZX9DVxl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2052
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Reînflorita sau cumpărată cu flori?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate