Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1819
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Aha multumesc pt lamurire, eu credeam ca un bulb face doar o tija...ai gasit vre-un loc unde pot sa gasesc mai multe informatii despre cum se dezvolta, cum arata frunzele si bulbii noi?am tot cautat dar n-am gasit...a mea este o burrageara nelly isler

#1820
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Am gasit, dar in engleza. http://orchidnature....ler-care-sheet/
Din experienta mea: nu are nevoie de multa lumina. Se uda atunci cand aproape s-a uscat substratul, dar nu va sta  cu radacinile in apa. Are radacinile subtiri si sensibile la apa. As asemana-o cu Miltoniopsis (orhideea panseluta) in ceea ce priveste udarea.
Daca face flori in perioada calda, acestea nu tin prea mult, 2-3 saptamani. Poate inflori oricand, si iarna, si vara. Bulbii noi apar dintre frunzele de la baza unui bulb vechi.
Iarna are nevoie de foarte putina apa. Prea multa apa, va ingalbeni frunzele sau bulbii.
Atentie la fertilizare. Daca este in exces, apar pete de arsura pe frunze.
Bulbii batrani se stafidesc si asa raman.
Obligatoriu se schimba substratul la doi ani, daca vrei radacini sanatoase. Se foloseste scoarta de marime mica. Valabil la toate Cambriile, Dendro phalaenopsis, Miltonia, Miltoniopsis etc.

#1821
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc pt sfaturi Posted Image

#1822
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Orhideile unui coleg

Attached Files



#1823
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Hahaha parca sunt caracatite, ce tentacule au! :)
Sa-i traiasca si sa se bucure mult timp de ele :)

#1824
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Pe radacinile orhideelor a inceput sa creasca un puf, parca ar fi mucegai. Sa fie din cauza ca nu au lumina suficienta?

Edited by cradle87, 15 November 2014 - 17:23.


#1825
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Esti sigur ca este puf? Radacinile au perisori cu care se prind de scoarta.
Dc arata asa inseamna ca tb sa schimbi scoarta sau o uzi prea des, apare din cauza umezelii, substratul este umed prea mult timp:

http://www.google.ro...s.html;1024;768

#1826
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Da, arata ca si cea din link.O ud o data pe saptamana , probabil nu se aeriseste suficient si scoarta ramane umeda .

#1827
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ori scoarta tb schimbat ori tu o uzi prea des...scoate-o curata-i radacinile de puf si verifica scoarta.. eu acum le ud cam la 12-14 zile ca se usuca mai greu..acum depinde de cat de cald este la tine...pune-o langa un geam deschis si las-o 5 minute, dc se face condens n-o uda, cand nu mai face condens scoarta este uscata si o poti uda. :)

#1828
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
Salut. Dupa ce mor florile aruncati planta sau o mai pastrati? Eu am tot incercat sa o pastrez astfel incat sa  ma bucur de ea si anul urmator, dar moare pur si simplu fara nici un preaviz.

#1829
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Asa arata radacinile despre care vorbesc, scoarta este toata umeda.

Attached Files



#1830
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Curata radacinile si schimba scoarta, spala ghiveciul. Si n-o uda o saptamana. Puful ala se dezvolta in mediu umed in general cand scoarta este putrezita si nu se usuca intre udari. Si ai grija cu udatul, iarna se uda mai rar, phale tb udata cand soarta este uscata.

Diana-dima iti mor ca probabil le uzi prea des. Citeste de la prima pagina tot ce s-a scris aici si o sa te lamuresti cum sta treaba cu ele :)

#1831
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
In cat timp isi reia orhideea activitatea dupa ce am umblat la radacini?

Edited by cradle87, 20 November 2014 - 20:34.


#1832
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Umblat in sensul de schimbat scoarta? Imediat. Mai ales phalaenopsisii. Nu au treaba cu umblatul la radacini.
Umblat in sensul de tuns radacini bolnave? Daca nu continua sa putrezeasca, intra in perioada vegetativa si continua sa formeze radacini si frunze. Pana la flori mai e.

#1833
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
De cand i-au cazut florile nu mai da nici un semn :) nici macar o frunza sau sa vad vreo radacina noua. De aceea am verificat-o la radacini si deocamdata este in regula.

#1834
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Au ritmul lor, nu-ti face griji ;)

#1835
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
la cele mari le-a tb 4-5 luni  pana s-au apucat de radacini..acum astept ceva nou la o mini phale, dar nimic...la sfarsitul lui septembrie i-au cazut florile si de atunci tot astept si astept...Posted Image
pe alta parte cambria o am de la mijlocul lui octombrie si cu toate astea s-a pus pe treaba...Posted Image

#1836
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Revin iarasi cu o intrebare: este normal sa picure seva din tija florala? Nu se vede asa bine in poza

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate