Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#181
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E inecata suta-n suta. Scoate-o, caut-o la radacini si vezi daca e putreda. De obicei astea mini sunt foarte sensibile. Si apa mai bine rar, cam la doua saptamani, decat prea des. Si orice ar fi, nu o pune in pamant ca e moarte sigura!

Edited by diorama, 13 November 2009 - 00:35.


#182
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Radacinile sunt inca verzi. Dar mai e o problema, la mine e exagerat de cald si ma gandesc ca daca o ud la 2 saptamani sa nu moara de tot daca se usuca si muschiul ala din cutiuta.

Pun si niste poze.

Attached Files



#183
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt verzi alea de la suprafata, ca nu intra in contact cu apa prea mult. Dar inauntru e un smoc de muschi sphagnum care tine umezeala si putrezesc radacinile. Scoate-o si uita-te ca nu pateste nimic. Orice e negru taie si pudreaza cu praf de scortisoara sau praf de carbune. Arunca orice bucata de burete, oricat de mica gasesti. Dar fa-o repede, putregaiul avanseaza repede. Si stai linistita, nu moare daca o uzi la doua saptamani. In principiu, o orhidee se uda cand radacinile sunt sidefii. Asta variaza de la 3-4 zile la doua saptamani, in functie de necesitatile ei si mediul ambiant. Oricum ar fi, de murit nu moare de sete dupa doua saptamani. A, si taie-i tijele daca are radacini putrede, ideea e sa-si redirectioneze fortele catre formarea de noi radacini, nu catre tije ramificate sau boboci.

Edited by diorama, 13 November 2009 - 01:09.


#184
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc mult pentru raspuns.
Am scos-o din cutiuta ei si i-am dat tot muschiul ala la o parte, avea si burete si ceva lemnos printre. Intr-adevar avea unele radacini mucegaite. I le-am taiat. I-am taiat si tija. Urmeaza sa-i dau cu paf de scortisoara.

Dupa ce fac? O pun inapoi in cutie fara muschiul ala, nu? :huh:

#185
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pune-o in scoarta proaspata, se gaseste la serele din Metro/Bricostore/Hornbach etc dar ai grija sa alegi bucatile de scoarta daca cumva gasesti substrat mai marunt. Orhideei ii place sa aiba radacinile cat mai aerisite, iar substratul trebuie sa lase aerul sa circule. Deci nimic care sa semene a pamant. Nu o uda cam o saptamana dupa ce o bagi in scoarta. E posibil sa te cam chinui cu ea, pentru ca mucegaiului ii place sa se formeze exact atunci cand tu nu vrei, deci mare atentie la radacini in continuare, sa nu avanseze putregaiul. Dupa mine, orhideele si cactusii sunt cel mai usor de crescut, atata vreme cat nu le pui prea multa apa. Oricum, nu e vina ta, comerciantii pun sphagnum si burete in ghivece ca sa pastreze umiditatea, in florarii sunt udate mult, iar cand le iei acasa constati ca le pica frunze si flori. Bafta cu ea, sa ne tii la curent.

#186
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Multumesc mult diorama!
N-am cum sa ajung azi sau maine pe la magazin sa cumpar scoarta. E ok daca las orhideea cu radacina asa, pe uscat?

#187
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
O perioada merge, dar nu prea mult. Asta daca nu cumva ai umiditate mare, peste 60% si ventilare buna. O poti pune cu pietricele, muschi sphagnum tocat si ce mai avea ea acolo (minus buretele), eventual si bucati de caramida sau bile de argila. Orice numai sa aiba radacinile aerisite. Temporar, bineinteles.

#188
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Jaqueline nu folosi acelasi ghiveci pentru plantare. Ai nevoie de ghivecel transparent ca sa ii observi radacinile. Se gasesc in Cora ghivece speciale pt Phalaenopsis, transparente. Sau poti folosi o galetusa  transparenta (precum cele de inghetata) careia ii vei face gauri de scurgere. Tot in Cora gasesti scoarta Florimo pentru orhidee. Din ce am testat eu e destul de buna, mai ales ca are si perlit in ea. Stimuleaza cresterea radacinilor.

Pentru a rezolva problema cu caldura si umiditatea din camera eu pun pe calorifer castronele cu apa.

Felicitari pentru orhideele voastre. Si daca tot v-am gasit la capitolul dendrobium, vi-l arat si eu pe al meu care in vara a inflorit mult mai spectaculos decat cand l-am achizitionat.
Attached File  dendrobium_1.jpg   158.4K   109 downloads
Iar in acest moment mai am inca 2 pe punctul de a inflori. Poze poate le fac maine.

Edited by caramell, 13 November 2009 - 22:27.


#189
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mi-au picat florile si de pe a doua tija la orhideea mov. prima tija (de pe care au picat florile la inceputul lui nov) si care avea flori pe tija din tija veche de acum un an, s-a ingalbenit pana la baza si am taiat-o. am muguri de crestere (sper) pe tija de pe care au picat florile acum, pe o a doua tija ramasa necrescuta din vara (de cand au inflorit floricele pe primele 2 tije) si pe o a treia tija-aia de creste orizontal.

a doua orhi, cea din ghiveciul maro (observati si voi ce frunze micute are pe langa purcica si ce putin loc ocupa...) este mov cu alb. este prima oara cand vada o phale care face flori pe cracute iesite din tija principala.

Attached Files


Edited by anknic, 15 November 2009 - 20:17.


#190
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si io cu dendrobium, in sfarsit cu tija plina de flori.
[ http://lh6.ggpht.com/_5D5XyH9NDlw/SwHFLL8E8_I/AAAAAAAABFk/p3BzD_X7SlM/s640/DSC04032.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#191
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ce culoare frumoasa are, diorama! -_-

Ieri i-am salvat si eu orhideea mamei care era inecata in ultimul hal. Si a trebuit sa o conving pe mama ca nu are nevoie de pamant.  :huh:

View Postanknic, on 15th November 2009, 20:11, said:

este prima oara cand vada o phale care face flori pe cracute iesite din tija principala.
Ale mele amandoua fac flori pe ramurile secundare dar n-au decat cate 2. Asta a ta a facut o multime de ramurele, tare harnicuta e.

#192
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asa e cumparata, probabil ca la urmatoarea inflorire nu va mai face atatea cracute.

#193
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
superbe flori aveti , diorama si caramell si anknic .
ale mele merg ceva mai greu si pentru ca unele au multi boboci dar si pentru ca e cam frig pe balcon . problema ca balconul e impartit cu plante care au nevoie de repaus sau de diferente de temp intre zi si noapte ... pana cand vor inflori , le admir pe ale voastre .

Edited by HADE 61, 17 November 2009 - 14:51.


#194
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pana la urma cum e, seamana dendrobiumul meu cu al tau sau mi s-a parut mie atunci? Am tot asteptat sa-si desfaca toate florile ca sa pun poza aici.

#195
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pe mine ma enerveaza asta mov ca nu mi-a facut decat cate 2 flori pe cele 2 tije de pana acum tija a doua pare ca se ingalbeneste si ea si daca face doar cate 2 flori si pe tijele 3 si 4 deja ma supar pe ea. cred ca totusi nu este lumina suficienta acolo (ca asta mov pe care o am de un an si-a urecheat spre geam cele 3 frunze pe care le-a produs de cand e la mine), dar daca o mut pe partea cealalta a blocului, adica in camere, unde e lumina mai multa, cred ca va suferi de prea cald (acum sunt in bucatarie unde e cel mai racoare din apartmentul meu, dar nu e frig).

#196
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007

View Postdiorama, on 17th November 2009, 15:04, said:

Pana la urma cum e, seamana dendrobiumul meu cu al tau sau mi s-a parut mie atunci? Am tot asteptat sa-si desfaca toate florile ca sa pun poza aici.
poza pe care o pusesem este asta :
si totusi este o tija !!!!

Attached Files


Edited by HADE 61, 17 November 2009 - 20:36.


#197
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
e tija! felicitari!

ce mi-as dori si eu un keiki mic (asa, numai sa vorbesc cu el in fiecare dimineata!)! da' nu fac experimente pe frumuselele mele (am citit undeva ca daca tii orhideea intr-un dulap la intuneric 1 luna face keiki! adica planta mama moare si inainte sa moara face pui). poate gasesc pe undeva la reduse o orhi prapadita cu un keiki-mic...tot caut-da' astia de la mine din oras cred ca le arunca pe alea fara flori, ca n-am gasit niciodata orhi fara flori la vanzare! am incercat sa polenizez flori, dar dupa ce am citit ce trebuie ca semintele de orhi sa vegeteze...m-am lasat!

#198
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pai Hade, o sa razi dar mie mi se pare ca seamana bine  :lol: . Poate nu vad bine. Oricum, felicitari pentru micuta tija.

Anca, e greu cu polenizatul, nu mai zic de germinat semintele. Orhideea pastreaza si coace foarte greu pastaia. Daca ai noroc si o coace, trebuie sa creezi un fel de acvariu si manusi din alea built-in, ca in laboratoarele sterile. Bagi in el tot ce trebuie, inclusiv dezinfectantul, faci pat din banane pisate pentru ca semintele sa aiba papa si te rogi la Dzeu. Sau te muti in Filipine sau unde mai cresc astea si atunci nu trebuie sa depui niciun efort.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate