Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1783
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu-ti face griji ca vine iarna, o poti tine si mai departe de geam. Ori pe jos, ori undeva prin camera. Ori le duci pe toate la serviciu si gata :)

#1784
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Cred ca tu te referi la tija cu flori, cand zici ca se usuca, pune poze cand ai timp, e normal ca tija sa se usuce, o sa creasca alta dc planta este sanatoasa.
Nu stiu cum ai instalatia termica, dar nu poti sa opresti caloriferul din camera cu orhideele sau sa-i dai temperatura mai mica?

#1785
bakita

bakita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2014
convoc deseara sedinta in familie cu al meu barbat sa mi gaseasca un loc adecvat . imi vine sa urlu de ciuda  nu am avut parte de ea decat 1 luna si jumatate, ceva s-a intamplat fff brusc...  ce tare ai fost diorama:) sa le aduc aici??? adevarul este ca le-as pune pe un birou in fata mea, la dreapta am un geam mareeeee , lumina ar fi, si caldura este constanta ... da ar fi ceva...  cine intra in birou ...o sa aud vaiiiiiiiiiiiii....!!! mi le deoache Posted Image
voi adauga si poza cum ajung acasa!

#1786
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi bine ai venit pe forum.

" ...nu am avut parte de ea decat 1 luna si jumatate, ceva s-a intamplat fff brusc... "
Nu toate orhideele păstrează florile 6 luni.
Cum scrii că ai cumpărat-o cu flori...

" am caloriferul iar seara este destul de cald... sunt toate vlaguite... si cred ca si tija incepe. "
Dacă temperatura nu a sărit de 32 - 35 de grade ( pentru perioade de timp scurte ) nu cred că ar fi trebuit să afecteze ( toate ) plantele.
Poate greşesc,dar mă tem că ar putea fi vorba de altceva.

Edited by Mos_Ilie, 17 October 2014 - 13:21.


#1787
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Bakita
Spre est este o pozitie favorabila, ai mai multa lumina decat la o fereastra orientata spre nord. Iarna iti doresti mai multa lumina, fiind ziua mai scurta si soarele nu foarte puternic. Vara este de dorit o fereastra spre nord.
Nu ai un balcon sau o veranda inchisa fara calorifer? Ai putea lasa usa spre camera deschisa sa intre caldura, fara a fi prea uscat ziua sau prea rece noaptea.

#1788
bakita

bakita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2014
buna dimi!
s-a uscat toata tija acum, de sus pana  jos la primul nod!
ce am mai observat ca se despica frunza pe centru - pe  linia longitudinala.

Attached Files



#1789
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Faptul că tija pe care ai avut florile se usucă este normal pentru unele orhidee.

Eu am doar două.
Una ( http://forum.softped...6#entry14581311 ) la care florile au ţinut mai mult ( vreo 6 luni ) şi la care tija s-a uscat după ce ultima floare s-a scuturat şi alta ( http://forum.softped...0#entry15482543 ) la care florile au ţinut vreo 3 luni şi la care tija a rămas verde.
Tija uscată, se taie la cam doi centimetri de la ieşirea din coletul de frunze.

Poza spune că planta este în regulă şi că apare o frunză nouă.
Nu văd frunza despicată pe centru.

Poate pui mai multe poze din care să reiese ce vrei să spui.

Edited by Mos_Ilie, 19 October 2014 - 12:49.


#1790
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Am gresit daca am lasat cotetul sa nu stea in scoarta?

Attached Files



#1791
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu, din contra. Ai facut f bine. In felul asta nu intra apa la imbinarea frunzelor cu coletul.

#1792
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Va multumesc pentru raspuns Posted Image !

#1793
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
La cambria, dc apa stagneaza la baza frunzei, putrezeste frunza, ca la phale? Am inteles ca le place sa pulverizezi apa pe frunze, dar mi-e frica sa nu putrezeasca.. :)

#1794
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Pai, orhideelor nu le place sa le pulverizam frunzele, indiferent despre care vorbim. Credem noi ca le face placere.
Atunci cand pulverizam apa, o facem pe suprafata superioara a frunzelor, ca e mai la indemana. De fapt, intrerupem ciclul absorbtie- transpiratie. O scurta perioada de timp planta nu mai transpira, tocmai din cauza acelor picaturi reci de pe suprafata frunzelor. Se pare, ca nu au nevoie de un astfel de tratament. De retinut faptul ca, prin fata superioara a frunzelor, orhideele elimina apa (transpira), iar prin partea inferioara absorb.
Revenind la Cambrie, iarna nu are nevoie de apa prea multa. Am avut mai multe Cambrii, niciuna nu m-a dat pe spate. Unora nu le place sa le umbli la radacini, chiar daca au nevoie de substrat nou. Radacinile sunt subtiri si nu le place sa stea in apa, ca putrezesc.
N-am observat ca putrezesc frunzele, daca au apa in colet. De obicei, apa se scurge. Dar se pot ingalbeni frunzele sau bulbii, daca au prea multa apa in substrat.

#1795
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc Dorina

#1796
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Cattleya, inflorita dupa doi ani.


Beallara nu e mofturoasa, face flori anual.

Attached Files



#1797
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Dupa o luna am ramas fara flori :( s-au ofilit toate intr-o saptamana

Edited by cradle87, 03 November 2014 - 21:43.


#1798
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Asa se intampla cand nu a inflorit la tine in casa...dc nu se usuca tija, poate face altele :)

#1799
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Tufele mele, fostele tufe, mai exact, s-au umplut de tije noi.
Intr-un ghiveci mi-au crescut 3 tije noi, plus pe una dintre tijele existente, alta tija (sau o fi vreo viitoare floare, habar n-am..), in celelalt ghiveci unde am o phale mov, o tija noua plus un lastar pe tija veche.
Toate tijele astea noi au crescut in timp record, in ultimele 15 zile.
O sa vi le arat zilele urmatoare. Posted Image

Edited by -Diana-, 04 November 2014 - 11:19.


#1800
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ale mele nu vor sa faca... de ce?! De ce !? :(
Vreau si eu flori! :) am 2 puturoase..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate