Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1693
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi bine ai venit pe forum.

Din poze mie mi se pare că substratul în care e plantată este necorespunzător ( pare depreciat, mărunţit, prea compact ) şi nu permite circulaţia aerului.
Asociat cu prea multă apă, se poate ajunge la putrezirea rădăcinilor.

Per total, planta se prezintă bine, are multe frunze de un verde frumos şi suficiente rădăcini pentru a-şi reveni în caz că vei înlocui substratul.

Cred că apa în exces omoară mai multe orhidei decât lipsa ei pentru o perioadă ( rezonabilă ) de timp.
Mai aşteaptă păreri care nu vor întârzia să apară.

Edited by Mos_Ilie, 16 September 2014 - 08:16.


#1694
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Va multumesc pentru sfat! Insa ce sa fac cu tijele care continua sa se usuce si care credeti ca este motivul?

Edited by cradle87, 16 September 2014 - 11:16.


#1695
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Insa ce sa fac cu tijele care continua sa se usuce si care credeti ca este motivul? "
La unele orhidei tija se usucă ( total sau parţial ) după ce florile s-au scuturat, la altele apar la vârf ramuri bifuracte şi în primăvara anului următor apar muguri şi înfloresc din nou pe tija veche.
Sunt şi situaţii ( mai rare ) când pe o tijă ( parţial tăiată ) apar keiki, acesta fiind modul prin care orhideea se înmulţeşte.

Părerea mea este să tai tija ( porţiunea uscată din ea ) la 2 - 3 cm deasupra nodului următor.

Având în vedere numărul mare de hibrizi ( peste 50.000 ), plantele fac ce vor ele, nu ce ne dorim noi.

Decizia de a tăia sau nu tija, este doar a ta şi părerea mea este să faci ce consideri tu că este mai bine pentru plantă.

#1696
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Taie tijele si caut-o la radacini. Sigur incep sa putrezeasca. Si la cum vad eu ca-s de verzi intens in poze, bag seama ca-s udate cam prea des.

#1697
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
O data pe saptamana cand vad ca se albesc radacinile, este prea des?

#1698
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In mod normal, asa trebuie. Dar in mijloc, unde nu vedem ce se intampla, de regula acolo se aduna umezeala de la bucati de sphagnum si burete si radacinile putrezesc. D-aia zic ca e bine sa le cautam imediat cum le aducem acasa.

#1699
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Asa arata radacinile, am taiat ce a fost putred sau incepea sa putrezeasca si ce era moale. Sunt suficiente aceste radacini? De  unde vor creste altele?

Attached Files



#1700
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Sunt suficiente aceste radacini? "
Probabil, da.
Cu două rădăcini pentru fiecare frunză, planta se descurcă perfect.

" De  unde vor creste altele? "
Tot de acolo de unde au apărut şi cele actuale, adică din coletul de frunze.
Planta "ştie" foarte bine de ce are nevoie şi dacă îi creezi minimum de condiţii, de restul se ocupă ea.

Ce ai făcut cu tijele, le-ai tăiat ?

Edited by Mos_Ilie, 18 September 2014 - 12:57.


#1701
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Nu doar ce este uscat insa continua sa se degradeze pe zi ce trece

#1702
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" Nu, doar ce este uscat, insa continua sa se degradeze pe zi ce trece ".
Dacă am înţeles eu bine, le-ai tăiat dar continuă să se usuce.
Ai răbdare până se usucă în totalitate şi taie tijele cu o foarfecă  ( pentru ultima oară ) la 1.5 - 2 cm de coletul de frunze.

#1703
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Acum o poti pune in scoarta, dar nu o uda cam o saptamana jumate, chiar doua. Las-o asa sa se cicatrizeze bine taieturile. Altfel, continua sa putrezeasca. Nu te speria, nu o sa se usuce planta ;)

#1704
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Prea tarziuPosted Image ! Dupa ce am asezat planta in ghiveci , mi-am zis sa o pun la soare putin de la ora 14 si acuma seara era cu frunzele lasate. I-am pus 250 -300 ml de apa, care s-au scurs prin ghiveci si am aruncat-o.

#1705
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu mai lasa phalaenopsisul in soare, ii arde frunzele, iar acum, cu atat de putine radacini, stresezi planta. Eventual numai iarna, cand oricum soarele nu e atat de puternic, dar eu as zice nici atunci. Intotdeauna ascuns dupa o perdea, niciodata expus in plin soare. Of... Acum, daca ai udat-o, asta e, dar nu o mai uda cum am spus mai sus, o saptamana jumate, chiar doua.

#1706
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...mi-am zis sa o pun la soare putin de la ora 14 si acuma seara era cu frunzele lasate. "
Probabil îşi va reveni, după un timp.

Încearcă să parcurgi ( cu răbdare, câte 5 pagini pe zi ) ce scrie în topic pentru a reuşi să înţelegi cum funcţionează orhideele.

"  I-am pus 250 -300 ml de apa, care s-au scurs prin ghiveci si am aruncat-o. "
E normal să se scurgă, substratul fiind permeabil.

Peste vreo două săptămâni, când o vei uda din nou, încearcă să o faci prin imersiune.
Pui apă într-un vas potrivit ( de exemplu un ghiveci puţin mai mare decât cel în care este plantată orhideea, fără gaură ) şi laşi ca timp de circa 30 de minute substratul să absoarbă apa necesară.
Important este ca apa să nu băltească la fundul ghiveciului de plantare.
Dacă aerul poate circula de jos în sus prin substratul din ghiveci, este perfect.

Edited by Mos_Ilie, 19 September 2014 - 08:16.


#1707
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Buna ziua. Cum arata muschiul spagnum cand tb sa fie schimbat? mi-am luat o micro orhiduta si este in spagnum dar nu stiu dc sa o pun in scoarta ori sa o las in muschiul ala... initial am vrut sa o pun in scoarta dar m-am razgandit ca nu puteam sa dau de pe radacini muschiul, era lipit  bine de tot...

#1708
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Muschiul sphagnum nu trebuie sa arate nicicum cand trebuie sa fie schimbat. De fapt el nu trebuie schimbat, ci aruncat de-a binelea si inlocuit cu scoarta. Phalenopsisul trebuie sa stea in scoarta, nu in surogate de substrat.

#1709
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare tuturor !

Marti am gasit intamplator in Praktiker o reducere interesanta la orhideele Phalaenopsis mai mititele ele de statura. Asa ca m-am intors acasa cu Mimisor, prima mea orhidee. Era cea mai prezentabila dintre toate, singura cu bobocei si cu florile in regula. Pare ca ii place noul mediu, din moment ce i s-au mai deschis 3 bobocei, iar celelalte floricele se prezinta foarte frumos. Am foarte multe de invatat despre cum se ingrijeste, e diferit fata de regimul pe care il aplic "gradinitei" de Saint Paulia Posted Image

Si cateva fotografii cu mandria casei Posted Image

Attached File  DSC_8780e.jpg   573.63K   35 downloads  Attached File  DSC_8778e.jpg   454.75K   36 downloads  

Urmeaza sa ii iau un ghiveci in care sa stea cel transparent. Unul de ceramica cu gaura de scurgere e bun ? Radacinile par a fi in stare buna.

Attached File  DSC_8783e.jpg   485.32K   33 downloads

#1710
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Asa arata momentan, ultima frunza creste destul de repede si cred ca incepe sa ii creasca din nou radacini sau este o tija?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate