Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1459
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Aceasta este orhideea pe care as vrea sa o inmultesc. Imi spune careva cum? keiki nu i-a dat si nici nu pare sa-i dea in viitorul apropiat. Cum altfel as putea sa o inmultesc? sau sa-i provoc aparitia unui keiki? Posted Image

Attached Files



#1460
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Haha, n-ai cum :)
Bine, poti daca ii polenizezi floarea, apoi astepti sa se faca capsula, sa se coaca, ii recoltezi semintele si te pui pe germinat. Dar e foarte greu sa insamantezi seminte de orhidee. Fa un pic de research, o sa vezi ca e complicat :)

#1461
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Mda asta stiu, am citit si de varianta cu seminte. Am mai auzit ca se poate din fragmente de tija, radacini, altii pun o carpa cu nu stiu ce pe nod, pe mugure pana incepe sa faca radacini. Eu n-am practicat, de 1 an si ceva de cand am orhidei n-a facut niciuna pui, si am destule pot zice.

#1462
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Ori cumperi alta (am vazut ieri in Baneasa), ori poate ai noroc sa faca pui. Mie mi-a facut o Phale keiki, dar nu pe tija, pur si simplu a crescut unul din lateral. Planta mama era la a patra inflorire.
Te inteleg de ce vrei un keiki de la ea, pentru ca este deosebita. Am si eu una asemanatoare si din dorinta de a reinflori pe aceleasi tije, am pierdut cateva radacini. Ceva nu i-a placut, asa ca i-am taiat tijele (cum fac si cu celelalte) ca sa se poata dezvolta.
A mea arata asa si a fost mai scumpa decat alte Phale:

Attached Files


Edited by dorinacirstea, 14 April 2014 - 13:01.


#1463
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
E foarte frumoasa si a ta, eu sunt din Pitesti si am luat-o la deschiderea celui de-al doilea auchan, a fost 25 lei dar deja visez sa faca keiki. Citisem in urma cu ceva timp acest articol. Insa pe un alt forum cineva spunea ca a auzit de inmultirea lor prin bucati de tija sau de radacini, insa nu a aprofundat subiectul. Am cautat si eu, dar n-am gasit. Sunt curioasa daca a incercat cineva stimularea apartitiei de keiki. Si totusi ma roade de vreo 2 zile de cand am vazut cambria aia, presupun ca aveti una din moment ce ati stiut denumirea exacta, unde as putea gasi? Nu prea as avea curaj sa ma duc la florarii, cred ca sunt destul de piperate preturile. Posted Image

#1464
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Bata-te sa te bata! Tocmai am aruncat-o, ca nu-mi placea. Si mie mi se parea superba, pana am avut-o. Florile sunt subtiri si sensibile, daca infloresc cand este foarte cald, nu rezista prea mult.
Am vazut ieri in Brico Baneasa. Erau acolo de la 8 martie. Nu s-au cumparat pentru ca se vindeau in ghivece de ceramica si pretul a fost de 80 de lei.
http://i1133.photobu...zpsb7452f01.jpg
De obicei, pretul ei este de 40 de lei. Am vazut-o in Ikea, Brico, Carrefour.

#1465
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Daca e cu tocmai, poate mai sunt sanse de recuperare? Mai sper?

#1466
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
S-a dus de doua saptamani.

#1467
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Amin!

#1468
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Recent am vazut pe unele din bucatile de scoarta la phale ( cele umede) niste bazdaganii micute micute de culoare gri deschis/sidefii (culoare radacinii la phale cand are nevoeie de apa) cu forma ovala. Aveti idee ce sunt si cum sa le omor? Sa-mi fac griji? Am incercat sa le omor strivindu-le dar se misca repede, asa ca am scos bucatile de scoarta din ghiveci. Planta arata bine..si radaciniile si frunzele.. n-am vazut nimic care sa-mi dea de veste ca este atacata de paraziti...

#1469
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
Buna ziua si Paste fericit tuturor!

Pacat de cambria ta..era tare frumoasa Posted Image

Revin cu poze cu frumoasele mele care sunt luse pe fapte mari.

Phale patata da tulpinuta de pe tija.  Cambria mai da 2 tije si bobocii sunt mari si grasi, a avut deja 3 tije inflorite. Oncidium are tija care nu inceteaza sa se ramifice si incep sa pocneasca bobocii.  Phale micute le-am pus pe toate 3 in acelasi vas, am tije in crestere la 2 din ele. Phale cu 1 boboc e non stop inflorita din noiembrie, cum se ofilesc florile cum da alti boboci, nu face pauze.

nu stiu la dendrobiumce este tija care apare jos...

azi le-am trantit tuturor fertilizare, as incerca sa fac asta cam la luna cu 2,5 ml diluati la 2l de apa. sper sa fie bine, ma tem putin de fertilizare excesiva.

Rata este ok, daca vrei sa scapi de ele lasa pamantul sa se usuce foarte bine intre 2 udari. dar nu sunt daunatoare

Imi cer scuze, acum am vazut ca s-au rasucit pozele..

Attached Files


Edited by puccina, 21 April 2014 - 10:12.


#1470
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc pt raspuns. Chiar imi faceam griji din cauza lor

#1471
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Este normal ca dupa ce i-am taiat radaciniile negre si moi, sa continue la varful radaciniilor sa se inmoie? Este ca si cand ramane membrana goala , fara seva....nu se inegresc momentan,dar nu stiu dc este normal sa se intample asta...dc tot continui sa tai mie ca ramane fara radacini..plus ca una sa rupt pe jumatate cand am incercat sa indrept tija...sa o tai sau sa o las asa....ca nu este rupta complet doar pe jumate..(o ud la 8 zile)
Scuzati-ma dc sunt prea obositoare cu intrebarile dar chiar nu vreau sa imi moara orhideea si cum este prima e mai greu la inceput......

#1472
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Cred ca nu o sa imi reziste nici aceasta orhidee. Imi par radacinile care-s la suprafata prea uscate, desi floarea nu vrea apa (cred). Daca o ud, apa curge imediat in farfurioara si trebuie sa arunc apa. Florile au ceva gaurele pe ele, dar parca erau cateva si la inceput. Cam de 2 luni o am. Oare sa incerc sa o ud mai des, dar preferabil prin scufundare? Sau e deja pierduta? Multumesc!

Attached Files



#1473
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 Rata11, on 22 aprilie 2014 - 14:47, said:

Este normal ca dupa ce i-am taiat radaciniile negre si moi, sa continue la varful radaciniilor sa se inmoie? Este ca si cand ramane membrana goala , fara seva....nu se inegresc momentan,dar nu stiu dc este normal sa se intample asta...dc tot continui sa tai mie ca ramane fara radacini..plus ca una sa rupt pe jumatate cand am incercat sa indrept tija...sa o tai sau sa o las asa....ca nu este rupta complet doar pe jumate..(o ud la 8 zile)
Scuzati-ma dc sunt prea obositoare cu intrebarile dar chiar nu vreau sa imi moara orhideea si cum este prima e mai greu la inceput......
Da, se intampla, din pacate. Las-o asa pe-aia pe care ai rupt-o. Nu o taia de tot. Las-o neudata vreo doua saptamani dupa ce cureti bine de tot. Se cicatrizeaza taieturile si nu-ti face griji, nu moare de sete. Nu o tine la scufundat prea mult, mai degraba fa o exceptie si ud-o pe sus rapid. si scurge apa.

 shov54, on 22 aprilie 2014 - 19:34, said:

Cred ca nu o sa imi reziste nici aceasta orhidee. Imi par radacinile care-s la suprafata prea uscate, desi floarea nu vrea apa (cred). Daca o ud, apa curge imediat in farfurioara si trebuie sa arunc apa. Florile au ceva gaurele pe ele, dar parca erau cateva si la inceput. Cam de 2 luni o am. Oare sa incerc sa o ud mai des, dar preferabil prin scufundare? Sau e deja pierduta? Multumesc!
Nu, e uda, nu vrea apa. Radacinile din ghiveci sunt de culoare verde inchis, semn ca-s ude. Abia cand se fac sidefii, ca cele de la suprafata, uzi din nou. Mai rar e mai bine, nu o ineca.

#1474
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Azi i-am schimbat scoarta, sper ca n-am facut o prostie..dar era de proasta calitate si m-am gandit ca poate o fi si asta unul din motive. I-am dat si cu scortisoara pe taieturi si acum miroase a prajitura. :D
Multumesc ca imi spui ce sa fac, poate reusesc sa o scap de la moarte :)


#1475
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu ai facut o prostie, poate retinea apa prea mult si de-aia outrezeau in continuare radacinile. Tre' sa fie cat mai aerata posibil. Cu mare placere, tinem pumnii sa fie bine ;)

#1476
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014

 diorama, on 23 aprilie 2014 - 19:44, said:

Da, se intampla, din pacate. Las-o asa pe-aia pe care ai rupt-o. Nu o taia de tot. Las-o neudata vreo doua saptamani dupa ce cureti bine de tot. Se cicatrizeaza taieturile si nu-ti face griji, nu moare de sete. Nu o tine la scufundat prea mult, mai degraba fa o exceptie si ud-o pe sus rapid. si scurge apa.

Crezi ca dc o las  3 saptamani fara apa, rezista?? Posted Image Ca am udat-o joia trecuta, ieri (miercuri) i-am aranjat radacinile, iar azi (joi) ar fi tb sa o ud (deci are o saptamana fara apa), dc o las 2 saptamani fara apa fiindca i-am umblat la radacini ar venii 3 saptamani. Posted Image O sa-i pun doar o cana cu apa cand o fi sa o ud. Gata cu baita; pana nu se face bine nu mai primeste baita. hihi  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate