Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1189
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 Florareasa, on 11 august 2013 - 20:42, said:

Mersi pentru informatie,am citit deja articolul data cu ceva timp in urma.Oricum mersi.
Posted Image  poate merge .. eu incercasem cu apa si cerneala Posted Image  dar niciun rezultat

#1190
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 twinkleeflow, on 11 august 2013 - 15:22, said:

Buna! La orhideele dendrobium se face udarea la fel ca la phale,prin scufundare?

Dap ;)

#1191
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
multumesc!

#1192
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Orhideea mea am vazut ca iese din borcanul in care era pusa. Adevarul e ca gura lui e stramta, era doar in pamant ,fara scoarta si cand am scos pamantul era umed.
Va atasez poza cu radacinile sa-mi spuneti daca e/nu compromisa.Am cumparat azi ghiveci de orhidee si am facut amestec cam de 50 % scoarta si 50 % pamant de flori.

Attached Files


Edited by anonima1, 16 August 2013 - 17:25.


#1193
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Vad ca are niste radacini viabile in lateral. Curata tot ce e putred si se desprinde usor si incearca cumva sa o asezi astfel incat sa dea de apa doar radacinile, nu si coletul. Eu zic ca poate fi salvata.

#1194
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
Buna, am si eu o problema cu orhideea mea. De fapt nu a mea, a unei colege care a primit-o si a lasat-o sa moara. Este o phalaenopsis pitica. a stat o perioada destul de lunga fara apa, fara soare, pana am adoptat-o eu. i-am mai pus putin pamant special pt orhidee pe langa cel putin pe care il avea, am pus ghiveciul de plastic intr-un vas de sticla ca sa aiba lumina, tijele cu flori s-au uscat si le-am taiat.
problema este ca atunci cand parea ca isi revina, dadea si ea o radacina noua, am plecat in concediu si cand m-am intors cineva facuse un "bine" si apa baltea in vasul de sticla.

ii pun fertilizant la 2 saptamani, o ud o data pe saptamana bagand ghiveciul sub apa si lasand sa se scurga, vasul de sticla are un picior gol unde sta apa fara sa atinga ghiveciul de plastic (pentru umezeala care am citit ca le place), o las la geam unde are soare. insa abia mai are 2 frunze din 5, ba s-au vestejit ba aveam pete negre la extremitati.
radacina noua s-a uscat de tot, nu stiu ce sa ii mai fac, sincer. cred ca va muri. aveti vreun sfat si pentru mine?

multumesc mult

Attached Files



#1195
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu o mai fertiliza. O faci prea des, n-are nevoie de atata. Maaaaxim la 2-3 luni si asta cand e planta sanatoasa, iar dilutia sa fie dubla. Mai are vreo radacina cat de mica? Daca nu, pune-o intr-un bidon de plastic taiat peste care sa lipesti la loc capacul. Sa stea acolo in umiditate si caldura si va forma, cel mai probabil, radacini noi. O sa ai de furca la inceput cu mucegaiul, va trebui sa cureti zilnic, sa stergi sporii aia, eventual sa pulverizezi ceai de musetel. Intr-un final o sa se formeze un echilibru acolo si o sa dispara mucegaiul. Ai sanse sa o salvezi, incearca.

#1196
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
citisem si pe fertilizant ca trebuie de 2 ori pe luna, diluasem in apa mai putin decat indicatul. dar ok, opresc fertilizarea.

radacini da, mai are, eu le vad prin vasul de plastic. nu stiu cat de zdravene mai sunt insa... par verde inchis prin pahar. dar mai stafidite parca. nici nu vad foarte bine. sa o scot din ghiveci si sa curat pamantul, sa vad ce si cum...?

cum o ud e bine? ca mereu parea cam prea uda, ma gandeam sa incep sa o ud normal, nu prin scufundare, mai citisem sfaturi care nici nu recomanda stilul asta de udare ca mentine prea mult apa acolo.

#1197
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Scoate-o din vas, arunca tot ce e prin scoarta si retine apa (bureti, eu am mai gasit si gheme de fibre). Eu vad ca deja are muschi pe vas, ceea ce inseamna ca are multa apa. Sper ca sustratul e scoarta pentru phalaenopsis si nu pamant de flori. La cora este un substrat in punga roz cu o phale pe ea care mie mi se pare ok pentru Phale.

#1198
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
probabil a facut atunci cand am gasit apa baltind. subtratul este cel pentru orhidee, cu scoarta de pin, turba si nu mai stiu ce, am luat din obi, cica e pentru toate tipurile de orhidee.

ma duc sa o scot, analizez si radacinile si pun o poza.

#1199
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
am desfacut tot, ea avea inca substratul initial, un fel de muschi din cate am vazut. astea sunt pozele.... ce sa ii fac? ii tai radacinile uscate si las doar pe cele mai galbene verzui? ii schimb subtratul de tot? o bag in bidon?
eu ii pusesem substrat de orhidee dar nu scosesem ce era initial, doar completasem ca era putin...nu m-am gandit ca avea asa ceva acolo.

am pus poza si cu petele negre de pe frunze..

Attached Files


Edited by puccina, 22 August 2013 - 13:16.


#1200
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Din ce vad eu e prea multa apa si avea o gramada de fibre ce nu au ce cauta acolo. Cred ca si pata neagra e tot de la umezeala. Curata radacinile negre si baga-o in scoarta. in poza am vazut doar cateva bucatele de scoarta in partea dreapta. cel putin o saptamana nu o uda, cel mult poti pulveriza apa, dar sa nu ramana in mijlocul frunzelor.
De udat eu le ud prin scufundare. Pun apa in cada, un pic de fertilizant si le las pe toate acolo cel putin jumatate de ora cu apa pana aproape frunze, cat sa nu pluteasca ghiveciul, le scurg bine si le pun inapoi la fereastra. Udarea o fac atunci cand nu mai vad umezeala pe partea interioara a ghiveciului si radacinile sunt sidefii. In functie de temperatura din camera le ud la o saptamana, dar pot sa treaca si 2 pana sa fie nevoie de udare. Din cand in cand le pulverizez cu apa si cam atat. Iar ele ma rasplatesc cu floricele multe :)

#1201
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
avea un pumn mic de scoarta, se vede in ghiveciul de acum. o duc acasa, nu o mai las la birou, o sa ii pun doar substrat de orhidee si nu o ud dupa ce ii schimb tot.  eu nici nu ii vad radacinile, sa stiu cand sa o ud :( doar mai vad la exterior una alta...dar cred ca mushciul ala retinea m ulta apa la interior.

bun, asa o sa fac :) doamne ajuta, sper sa mai aiba o sansa.

multumesc din suflet si la cat mai multe floricele Posted Image

#1202
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Eu am vazut ca mai are cateva radacini sanatoase, dar sa le cureti bine de muschi si de bureti. De aceea am zis sa te uiti la transpiratia de pe vas ca e mai usor de urmarit cand nu se vad radacinile. Si mai bine o lasi fara cateva zile fara apa decat sa o inunzi.
Multa bafta cu ea

#1203
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
e ok daca o iau si o bag sub jetul de apa dupa ce ii tai radacinile moarte? ca sa se curete bine de orice ramasita? si apoi sa o bag in vasul cu scoarta.

o voi lasa o saptamana fara apa. dupa aia vedem cum se comporta. mai pun poze cu evolutia :) multumesc mult de tot

#1204
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
eu as zice sa curati cu mana. Si ai grija cu apa sa nu fie rece cand le uzi. Eu le ud cu apa calduta

Cu multa placere impartasesc cu voi ceea ce la mine a mers :)

Edited by irina_d, 22 August 2013 - 14:30.


#1205
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 puccina, on 22 august 2013 - 08:53, said:

citisem si pe fertilizant ca trebuie de 2 ori pe luna, diluasem in apa mai putin decat indicatul.
E bine sa le fertilizezi mai rarut, la 2-3 luni si sa diluezi fertilizantul in cantitate dubla de apa fata de cat scrie pe sticla. ;)

#1206
puccina

puccina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.04.2009
Va multumesc mult pentru ajutor :)

Am curatat-o, tuns-o  am pus substrat complet nou, nici o picatura de apa si e la geam. Acum sa speram ca mai are chef sa lupte

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate