Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1081
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Am taiat radacinile putrezite, doar ca am impresia ca am exagerat si am taiat prea mult. Acum floarea sta cumva in aer si radacinile nu prea stau in pamant ca sunt prea putine si scurte. Mai poate trai floarea asa? Sa o ud sau sa o mai las asa? Saraca orhidee cred ca blestema ziua in care a ajuns la mine. Multumesc!

Attached Files



#1082
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 SwatKat, on 24 aprilie 2013 - 22:47, said:

Orhideea mea. O am cam de ani. In toamna trecuta am schimbat ghiveciul ca era mic si fix in perioada aia nu am gasit nici la Hornbach nici la Dedeman ghivece transparente... Solutia parca nu imi place, ma gandesc poate la toamna sa o replantez... sau mai bine nu? GHiveciul oricum are mai multe gauri destul de mari date de mine pe fund pentru scurgere apa.

O ud 1 dapa pe sapt, pusa in chiuveta si curs apa potrivita ca temp. O data la 2-3 sapt o ud abundent folosind apa dintr-o sticla de 2 l in care pun ingrasamant lichid... lasata poi sa se scurga si pus la loc pe farfurie.

Voiam sa cer cateva pareri de la persoane avizate:

1. sa schimb iar ghiveciul cu unul transparent? ar trebui de data asta unul mai mare?
2. cum vi se par radacinile? In poza_3 am rascolit nitel substratul sa se vada mai bine radacinuta aia...
3. Altceva specific de facut pentru intretinerea plantei?


Multumesc

PS. Frunzele sunt ude ca le-am sters cu o carpa de praf, asta fac cam 1 data la 3-4 luni, ca traim in minunatul Buc Posted Image

Orhideea ta arata bine. Daca spui ca o ai de multi ani si s-a obisnuit cu ritmul asta ar fi bine sa nu schimbi pentru ca se simte bine. Daca vrei o poti schimba sau lasa in acel ghiveci. Ideea e ca ea este pusa rau in acel ghiveci. Este plantata prea adanc si este pusa intr-o parte lucru care poate duce la un moment dat din greseala sa ramana apa in colet si sa iti moara orhideea. Nu este ok sa maresti ghiveciul ... in general orhideele sunt tinute pentru ca se dezvolta bine in spatii mici si le place ingramadeala in ghiveci. Mutarea in alt ghiveci mai mare va duce in prima faza la probleme de udare si apoi expansiunea radacinilor in tot ghiveciul. Ca efecte benefice vor creste mai multe frunze si vei avea mult mai mute flori fiind o planta mai mare. Radacinile sunt ok si atat timp cat are cresteri pe radacina (cum se vede la cea aeriana) poti sta linistita ca planta e in regula. Florile si in general orhideea nu se uda cu ceas la o saptamana, 5 zile sau 2 sapt. Se uda in functie de anotimp si conditiile din casa. Aici ai dezavantajul ca nu folosesti un vas transparent sa vezi radacinile. Daca totusi o ai de mult timp se pare ca s-a adaptat la conditiile tale si este ok. In legatura cu ingrasamantul poti sa pui si mai des dar sa respecti urmatoarele: sa pui mai putin decat scrie pe instructiuni eventual poti face diluarea la jumatate( in loc de un capac la x litri poti pune jumatate), orhideea se fertilizeaza mai des primavara cand incepe perioada de cresteri si toamna cand se pregateste de inflorire. De asemenea si cand creste tija si florile poti sa o fertilizezi mai des ca sa ajuti planta. Am pus perioadele orientativ pentru ca de obicei asa se intampla ... sunt orhidee care o duc bine si infloresc si in aceasta perioada ( si eu am vreo 3 care sunt si in vegetatie si le-a dat si tija). De asemenea poti folosi 2 tipuri de ingrasamant de crestere si inflorire(majoritatea din comert sunt de inflorire dar se gasesc si pentru crestere). Primavara si vara, in general cand e in vegetatie (adica cresc frunze + radacini) pui fertilizant pentru crestere si toamana inainte sa dea tijele schimbi pe fertilizant de inflorire si ajuti planta. Substratul de orhidee nu contine substante hranitoare prea multe si fara o fertilizare constanta nu vei avea o planta sanatoasa. Bineinteles nu trebuie sa exagerezi pentru ca ingrasamantul in exces va duce la deteriorarea plantei ceea ce nu e cazul acum la tine.

#1083
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 shov54, on 26 aprilie 2013 - 09:08, said:

Am taiat radacinile putrezite, doar ca am impresia ca am exagerat si am taiat prea mult. Acum floarea sta cumva in aer si radacinile nu prea stau in pamant ca sunt prea putine si scurte. Mai poate trai floarea asa? Sa o ud sau sa o mai las asa? Saraca orhidee cred ca blestema ziua in care a ajuns la mine. Multumesc!
Din pacate imi merge f prost netul si nu reusesc sa deschid pozele. Si doar din thumbnail-uri nu-mi dau seama ce-i cu radacinile. Ca sa stii si pe viitor, putred este ce e moale si negru. Daca e doar verde si uscat, e ok, poti sa lasi. Revin de acasa mai pe seara, dupa ce ma uit cu atentie la poze. Nu uda cam o saptamana si ceva.

#1084
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 shov54, on 26 aprilie 2013 - 09:08, said:

Am taiat radacinile putrezite, doar ca am impresia ca am exagerat si am taiat prea mult. Acum floarea sta cumva in aer si radacinile nu prea stau in pamant ca sunt prea putine si scurte. Mai poate trai floarea asa? Sa o ud sau sa o mai las asa? Saraca orhidee cred ca blestema ziua in care a ajuns la mine. Multumesc!
Asa cum am banuit nu era nimic putrezit ci doar uscat din cauza ca nu ai udat orhideea la timp. Din pacate acum ai exagerat si cu taiatul si nu au ramas decat 2-3 radacini mai serioase. Sper ca din ele sa nu fi taiat (este vorba despre cele mai din centru). Daca faceai poza la inceput mai de ssu se vedea ca si da o noua frunza (o orhidee putrezita nu are cresteri noi). Ce are nevoie acum orhidea ta este sa ii bagi bine radacinile in scoarta (vezi sa nu o pui prea adanc) eventual sustinuta cu un bat din ala pentru flori ca sa stea dreapta (daca ii pui radacinile deasupra scoartei cum si asa o uzi rar va muri din lipsa apei). Acum trebuie lasata maxim 1 zi (avand in vedere ca era cam uscata tind sa cred ca radacinile taiate nu mai erau verzi in locul unde ai taiat si udata bine (eventual poti folosi si atonik de vreo 2 ori sa ii stimulezi cresterea de radacini sau daca ai altceva). Apoi trebuie urmarita si udata cand trebuie adica cand dubstratul se usuca si nu dupa program ca moare orhideea. Si taie prima data tija pentru ca ea consuma o gramada de substante necesare refacerii plantei. Avand in vedere ca are si radacini aeriene ai putea o perioada sa dai cu un pulverizitor pe ele ... de acolo poate veni salvarea ei.

#1085
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 01.12.2005
@ rogue80: Multumesc mult pt sfaturi.

#1086
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

 rogue80, on 26 aprilie 2013 - 10:30, said:

Asa cum am banuit nu era nimic putrezit ci doar uscat din cauza ca nu ai udat orhideea la timp. Din pacate acum ai exagerat si cu taiatul si nu au ramas decat 2-3 radacini mai serioase. Sper ca din ele sa nu fi taiat (este vorba despre cele mai din centru). Daca faceai poza la inceput mai de ssu se vedea ca si da o noua frunza (o orhidee putrezita nu are cresteri noi). Ce are nevoie acum orhidea ta este sa ii bagi bine radacinile in scoarta (vezi sa nu o pui prea adanc) eventual sustinuta cu un bat din ala pentru flori ca sa stea dreapta (daca ii pui radacinile deasupra scoartei cum si asa o uzi rar va muri din lipsa apei). Acum trebuie lasata maxim 1 zi (avand in vedere ca era cam uscata tind sa cred ca radacinile taiate nu mai erau verzi in locul unde ai taiat si udata bine (eventual poti folosi si atonik de vreo 2 ori sa ii stimulezi cresterea de radacini sau daca ai altceva). Apoi trebuie urmarita si udata cand trebuie adica cand dubstratul se usuca si nu dupa program ca moare orhideea. Si taie prima data tija pentru ca ea consuma o gramada de substante necesare refacerii plantei. Avand in vedere ca are si radacini aeriene ai putea o perioada sa dai cu un pulverizitor pe ele ... de acolo poate veni salvarea ei.

Au cazut toate florile de pe aceasta orhidee pana la urma... :( Nici nu stiu daca mai are rost sa o tin, din moment ce am taiat mult din radacini si florile au cazut.

#1087
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 shov54, on 03 mai 2013 - 19:58, said:


Au cazut toate florile de pe aceasta orhidee pana la urma... Posted Image Nici nu stiu daca mai are rost sa o tin, din moment ce am taiat mult din radacini si florile au cazut.
Dupa cum ti-am spus tija trebuia taiata de mult tu cand te simti rau stai in pat si economisesti resursele eventual slabesti nu te duci in club si bei tequila, 1 pachet de tigari.si pierzi noptile ... planta ta e formata din radacini, tulpina si frunze nu din flori. Daca ai grija de planta ea va reinflori. Oricum acele flori cadeau mai devreme sau mai tarziu.

#1088
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
M-am lipit si eu de un dendrobium nobile si as vrea sa stiu daca tijele care au avut flori se taie si se lasa sa creasca cele noi (tinere).

#1089
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 DIVX2006, on 04 mai 2013 - 10:24, said:

M-am lipit si eu de un dendrobium nobile si as vrea sa stiu daca tijele care au avut flori se taie si se lasa sa creasca cele noi (tinere).
Daca are tije atunci nu este dendro nobile ci dendro phalaenopsis. La un dendro nobile florile ies direct pe tulpina asa ca nu ai ce taia. Niste poze ar ajuta.

#1090
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 rogue80, on 04 mai 2013 - 17:48, said:

Daca are tije atunci nu este dendro nobile ci dendro phalaenopsis. La un dendro nobile florile ies direct pe tulpina asa ca nu ai ce taia. Niste poze ar ajuta.
Asa este, dar dupa ce cad florile ce fac cu tijele(tulpinile) respective ? Intreb asta pentru ca am vazut ca ii cresc altele .

...si poze:

Attached Files



#1091
taleesa

taleesa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2013
Buna ziua
-este a treia oara cand am o orhidee in casa care infloreste doar odata.
Speram sa infloreasca si al doiea an.Nu s-a intamplat.
Este normal ? sau nu ?

De asemeni ma uit la pozele de mai sus si imi amintesc ca la noi, ca afara de cele 3-4 frunze la baza tulpinii niciodata nu au crescut si altele.

Edited by taleesa, 05 May 2013 - 15:05.


#1092
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 DIVX2006, on 05 mai 2013 - 07:52, said:

Asa este, dar dupa ce cad florile ce fac cu tijele(tulpinile) respective ? Intreb asta pentru ca am vazut ca ii cresc altele .

...si poze:
Celelate tulpini le poti lasa asa. In timp e posibil sa mai reinfloreasca acea tulpina (de obicei infloreste o singura data) sau sa dea keiki pe care ulterior sa il cresti. In general acele tulpini se comporta ca un pseudobulb si retine apa pentru planta. Eu am numai de vreo 2 ani si nu am simtit nevoia sa tai tulpinele vechi mai ales ca la unul pe una din tulpine usor usor frunzele au cazut. Ai grija ca acest tip de orhidee e un pic mai pretentioasa si are nevoie de mai multa lumina decat phalaenopsis. Unii zic ca au nevoie de o perioada iarna de udare mai putina. Eu nu i-am acordat multa atentie dar i-am pus scoarta ca substrat si cum uneori nu am timp sa le ud a avut probabil destula uscaciune si acum au dat bobocii la ambele. In schimb le-am tinut la lumina.

 taleesa, on 05 mai 2013 - 15:03, said:

Buna ziua
-este a treia oara cand am o orhidee in casa care infloreste doar odata.
Speram sa infloreasca si al doiea an.Nu s-a intamplat.
Este normal ? sau nu ?

De asemeni ma uit la pozele de mai sus si imi amintesc ca la noi, ca afara de cele 3-4 frunze la baza tulpinii niciodata nu au crescut si altele.
Sunt multe motive de ce nu infloreste o orhidee .. poate niste poze ne ajuta sa vedem daca planta este ok ... in mod normal in fiecare sezon daca planta e ok creste macar o frunza ... acum nu e perioada de inflorit ci prin august - septembrie si ianuarie - februarie.

#1093
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013

 JSAmalia, on 12 februarie 2013 - 21:07, said:

Buna ziua, as avea si eu nevoi de sfaturi si ajutor din partea voastra Posted Image
Am o orhidee de vreo 3 ani. Anul trecut s-au uscat tijele, asa ca le-am taiat de jos. De atunci, nu au mai crescut tije noi. Unele frunze s-au ofilit, au dat altele noi, totul bine si frumos, pana in aceasta toamna. A fost mutata intr-un alt ghiveci, mai mare si de atunci a mai dat o singura frunza, insa nu e deloc stabila in ghiveci am scos-o, am curatat-o de radacinile putrede, am mutat-o intr-un alt ghiveci mai micut, insa nu e total transparent.Problema de acuma este ca a inceput sa i se inmoaie frunzele Posted Image  plus nu stiu cat de ok arata radacina?!

ultima poza este facuta cum 2 minute.. se vede diferenta intre primele 3 si ultime (ca frunzele incep sa se lase, precum si noul ghiveci )

Astept un raspuns..





Salutare din nou,

Am revenit cu poze noi, ultimele fiind in februarie (se vede involutie) , cand am primit sfatul de a curata radaciniile de la orhidee, le-am curata, replantat. Problema ar fi ca  ghivechiul este prea mare..cu pamant/scoarta prea multa (creed..) si neajungand apa prea multa la radacina, au inceput sa se ofileasca frunzele (se pot vede in poze).. Nu vreau sa "pierd" floarea..Atasez poze cu stadiul ei in momentul de fata, poate ma ajutati sa o salvez.

AM pus apa cu ingrasamant in tavita ei pt cateva zile...si au inceput sa ii apara 3 radacini noi..insa nu stiu cum sa replantez orhideea. Am cautat un ghiveci mai mic pentru a fi cat mai bine pt radacini, sa ajunga si apa, sa fie puse bine in pamant, dar fiind prea mici, nu sta nicicum in ghiveci. Posted Image

Ceva sfaturi?

Atasez poze Posted Image

Attached Files


Edited by JSAmalia, 10 May 2013 - 21:50.


#1094
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 JSAmalia, on 10 mai 2013 - 21:49, said:

Salutare din nou,

Am revenit cu poze noi, ultimele fiind in februarie (se vede involutie) , cand am primit sfatul de a curata radaciniile de la orhidee, le-am curata, replantat. Problema ar fi ca  ghivechiul este prea mare..cu pamant/scoarta prea multa (creed..) si neajungand apa prea multa la radacina, au inceput sa se ofileasca frunzele (se pot vede in poze).. Nu vreau sa "pierd" floarea..Atasez poze cu stadiul ei in momentul de fata, poate ma ajutati sa o salvez.

AM pus apa cu ingrasamant in tavita ei pt cateva zile...si au inceput sa ii apara 3 radacini noi..insa nu stiu cum sa replantez orhideea. Am cautat un ghiveci mai mic pentru a fi cat mai bine pt radacini, sa ajunga si apa, sa fie puse bine in pamant, dar fiind prea mici, nu sta nicicum in ghiveci. Posted Image

Ceva sfaturi?

Atasez poze Posted Image
Conteaza mult ce substrat folosesti ... daca e numai scoarta trebuie urmarit sa nu se usuce si sa o uzi a doua zi dupa ce se usuca substratul. Nu iti recomand alt substrat combinat pentru ca e greu sa vezi ce e inauntru si nu prea stii cand sa o uzi. Pune un betisor langa ea din ala pentru flori si leag-o cu o ata de papiota eventual o sprijini de geam sau de alta floare.Faptul ca au dat radacini noi e un semn ca planta se reface.

#1095
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013

 rogue80, on 11 mai 2013 - 12:47, said:

Conteaza mult ce substrat folosesti ... daca e numai scoarta trebuie urmarit sa nu se usuce si sa o uzi a doua zi dupa ce se usuca substratul. Nu iti recomand alt substrat combinat pentru ca e greu sa vezi ce e inauntru si nu prea stii cand sa o uzi. Pune un betisor langa ea din ala pentru flori si leag-o cu o ata de papiota eventual o sprijini de geam sau de alta floare.Faptul ca au dat radacini noi e un semn ca planta se reface.


Multumesc frumos de sfat.

Ca si substrat am pamantul pt orhidee de la Campo Sana, care are la continut: "coaja de pin, var si toti nutrientii de baza pt planta". De replantat, am replantat, sta si fara bat (eventual il voi pune ca sa stea floarea cat mai drept - avand radacini mai lungi intr-o  parte), insa radaciniile fiind destu de scurte, floarea nu sta foarte fixa in ghiveci. Am cautat ghiveci transparent mai micut, insa nu am gasit decat din acela normal. Radaciniile fiind scurte si sus pozitionate.. cum ar trebui sa imi dau semana cand trebe udata? urmaresc peretii vasului? sa fie "umezi" ? Atasez poza cu floarea replantata..

Duminica placuta!

Amalia

Attached Files

  • Attached File  ooo.JPG   1.37MB   23 downloads
  • Attached File  orh.JPG   1.53MB   22 downloads


#1096
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu inteleg faza cu "nu ii ajunge apa la radacini". Orhideea se uda prin scufundare in apa timp de o jumatate de ora. Cum nu ii ajunge apa ;la radacini, mai exact?
In al doilea rand, orhideea se uda cand radacinile devin sidefii, de un verde pal spre albicios.

#1097
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
De cand am taiat radacinile si eu am impresia ca nu ajunge apa la radacinile ramase. Sunt atat de scurte ca daca as ridica un pic floarea de la frunze ar iesi imediat din ghiveci. Iti da senzatia ca floarea nu este "fixata" in pamant, cum ar veni.

#1098
cordus

cordus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.01.2007
In primul rand vreau sa va salut pe toti. Citesc de 3 zile forumul si am aflat cateva chestii interesante despre orhidee. Sa va arat si eu colectia mea de orhidee.

Am inceput sa le adun de vreo 3 ani, si au mers foarte bine. Cea galbena, mi-a inflorit anul trecut 10 luni , dar primavara asta au patit ceva.  Prin martie a inceput sa apara in pamant un muschi verde, iar acuma 2 saptamani le-am scos din pamant, le-am curatat de radacini( erau destul de multe putrezite), am spalat vasele in care erau puse si le-am plantat la loc. Asta e in mare parte despre ele. Acuma la unele dintre ele s-au vestejit unele frunze si cateva frunze. Ce vreau sa va intreb acuma:
-trebuia sa schimb pamantul, sa pun altul nou? L-am folosit pe cel vechi( dupa ce l-am spalat) pentru ca scoarta era tare si mi s-a parut buna
- in iarna am cumparat la toate cate un vas trasparent(masca de ghiveci) pe care o sa il vedeti in poze
-sau poate le-am udat eu prea mult primavara asta.
Folosesc periodic ingrasamant la ele, pana acuma 4 luni le pulverizam  saptamanal si cu putin apa pe frunze si radacini si mergeau super bine. Pe vremea aceea le tineam in vasul lor si cu farfurioara, le udam de sus, lasam apa care se scurgea in farfurie circa 5 min si apoi o aruncam. Ce am uitat sa va mai zic..la 2 din ele am si niste viermi latosi albi, am luat un insecticid si vad ca au mai disparut, dar daca nu dau 3 sapt.. apar din nou.
De asemenea, mai am si un cymbidium, care e cumparat de la reducere primavara asta, era vasul plin de radacini si fara pic de pamant. Nu am putut umbla la radacini, dar l-am pus in alt vas mai mare, cu pamant de orhidee dar din ala maruntit gen turba. E pus bine asa, sau sa ii pun tot scoarta in bucati mare.
Scuze pentru atatea intrebari, dar sincer as avea nevoie de sfaturile voastre.
Multumesc

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate