Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1045
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012

 vasile59, on 22 februarie 2013 - 18:25, said:

Este adevarat ca orhideele atrag "energii" negative?
Daca DA, nu cred ca se recomanda cresterea lor in locuinta.


Posted Image

#1046
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Buna ziua. Am o orhidee ( cea comuna care se gaseste in toate magazinele) care anul trecut a facut pui pe tija florara. Am taiat puii, i-am plantat, le merge foarte bine dar nici una nu mai face tija florara. Ce e de facut? Le mai tin sau le pot arunca? Buruieni fara flori am destule.

#1047
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu-i comuna, cel mai probababil ai un phalaenopsis. Puii despre care vorbesti se numesc keiki si le trebuie ceva pana sa faca tije cu flori. Dezavantajul keiki-lor este ca vor face flori identice cu planta mama si nu stiu daca vrei ai cinspe flori la fel. Le poti da cadou daca nu-ti plac sau daca nu mai ai rabdare. In mod cert, cineva de pe-aici e dispus sa-ti adopte puii.

#1048
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 diorama, on 24 februarie 2013 - 13:47, said:

Nu-i comuna, cel mai probababil ai un phalaenopsis. Puii despre care vorbesti se numesc keiki si le trebuie ceva pana sa faca tije cu flori. Dezavantajul keiki-lor este ca vor face flori identice cu planta mama si nu stiu daca vrei ai cinspe flori la fel. Le poti da cadou daca nu-ti plac sau daca nu mai ai rabdare. In mod cert, cineva de pe-aici e dispus sa-ti adopte puii.
Da din asta este. Puii ca puii dar de ce nu face mama tija ? Cam in cat timp face. I-am despartit prin septembrie si pana acum nimic. Nici puii nici planta mama. Cand avea tija facea si de cate 2 ori. Adica avea flori in permanenta. Bine arata urat ca avea o ditamai tija dar cu flori. Repet le merge foarte bine.

#1049
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Au si ele perioade de vegetatie si de inflorire. Nu stiu sa-ti zic de ce nu infloreste acum, dar pot sa-ti spun ca inflorirea e stimulata de diferentele de temperatura de la zi la noapte. Asigura-te ca noaptea scade temperatura cu cel putin 5 grade in incaperea in care o tii si cresc sansele sa faca tija florala. Bafta!

#1050
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Clovis, on 25 februarie 2013 - 00:00, said:

Da din asta este. Puii ca puii dar de ce nu face mama tija ? Cam in cat timp face. I-am despartit prin septembrie si pana acum nimic. Nici puii nici planta mama. Cand avea tija facea si de cate 2 ori. Adica avea flori in permanenta. Bine arata urat ca avea o ditamai tija dar cu flori. Repet le merge foarte bine.

Sunt multi factori care influenteaza inflorirea ... asigura-te ca are destula lumina si ca o fertilizezi. Daca ai zis ca a stat inflorita mult timp e normal sa mai ia si ea o pauza. Cand intra in starea de vedetatie se vede usor daca ii creste o noua frunza sau radacini noi.

#1051
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Ceau! eu mai am inca o orhidee(primita in decembrie),careia i-am aplicat acelasi tratament cand m-am ocupat si de cealalta mica,dar cand am desfacut din ghiveci era putred,umed si radacini cu bureti mici deja lipiti pe radacini.  Am taiat tot ce arata rau si bolnav,moale si am tamponat cu scortisoara.urmeaza udarea. De cand am primit-o am observat la baza frunzelor (intre ele) ceva ce ar semana cu o tija? asta nu imi pot da seama.aici atasez poza. de asemenea,eu nu prea m-am priceput cum se procedeaza cu tijele dupa inflorire, si le-am taiat cand s-or ingalbenit, de la primul boboc . Acum dupa mutarea in ghiveci cu scoarta, or inceput sa se usuce,incet incet. De unde sa le mai tai? de la  al treilea nod? Oare s-or ingalbenit din cauza ca le-am taiat din radacini?sa fi fost un soc?

[ http://s2.postimage.org/fpm63hjjp/DSC_0625.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s22.postimage.org/kfqzfx6ul/DSC_0624.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://s2.postimage.org/fpm63hjjp/DSC_0625.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s22.postimage.org/kfqzfx6ul/DSC_0624.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1052
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Azi le-am udat prin scufundare pe amandoua,sa vad cum le mere de acum inainte.   Aici am pus poza mai mare![ http://farm9.staticflickr.com/8392/8515462888_e25de6ed7a_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by twinkleeflow, 28 February 2013 - 09:23.


#1053
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Tijele se pot taia de sus si atunci daca ramane verde mai ai posibilitatea sa dea ramificatii data viitoare cand infloreste sau cat mai de jos (eu asa fac ca arata inestetic) ca sa fortezi floarea sa intre in starea de vegetatie (se mai intampla in funtie de factori sa mai infloreasaca inca o data chiar si asa). Nu se vede bine pe poza ... incearca mai din lateral ... s-ar vedea o tija indoita parca.

#1054
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
[ http://farm9.staticflickr.com/8243/8514508769_578cb94caa_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] parca era mai mica in decembrie. Oare asa o sa creasca daca ii chiar tija?

#1055
marga83

marga83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2013
Buna ziua,o primavara minunata tuturor.Vreau sa va intreb de ce unei orhidei phale i se vestezesc frunzele?

#1056
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 marga83, on 01 martie 2013 - 13:39, said:

Buna ziua,o primavara minunata tuturor.Vreau sa va intreb de ce unei orhidei phale i se vestezesc frunzele?
Intrebarea fara niste poze este ca si cum ai intreba de ce se imbolnavesc oamenii de anumita boala plus ca nu ai specificat daca toate frunzele sau una cate una. Cauzele sunt foarte diverse ... surplus de apa, apa prea putina, pur si simplu pentru ca frunza este batrana asta daca e ultima de la baza, a ramas apa prea multa dupa o udare si a stat peste noapte, sta langa un calorifer si aerul e prea uscat, expunere directa la soare pe frunza etc.

Edited by rogue80, 01 March 2013 - 14:13.


#1057
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
A trecut de prima etapa de inflorire, acum se pregateste iar, sa intampine primavara, sa se bucure de soare...

Attached Files

  • Attached File  Or7.JPG   622.57K   62 downloads
  • Attached File  Or6.JPG   603.09K   60 downloads


#1058
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Salut din nou,
Orhideele mele, de data aceasta inflorite:
Attached File  Phale 1.jpg   4.59MB   54 downloads
Attached File  Phale 2.jpg   4.67MB   64 downloads
Attached File  Phale 3.jpg   2.54MB   64 downloads
si o achizitie noua (Miltonia):
Attached File  Milto.jpg   4.79MB   53 downloads

#1059
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Salutare tuturor! Postez pentru prima data in aceasta arie si sper sa fiu bine primit. V-o prezint si eu pe printesica mea. Posted Image Cealalta inca n-o inflorit,cand infloreste pun poza.

Attached Files



#1060
emamia

emamia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2013
Buna sunt foarte noua in lumea orhideelor,am primit una acum 3 luni si azi am operat/o si imi pare foarte rau,mi/am luat alte 5 sper sa nu mai gresec cu ele,revin la cea veche ,am scos/o din givechi sa/i vad radacinile erau putrede multe ,le/am rupt cu mana si am presarat scortisoara si am pus/o la loc in acelasi substrat nu ia pacut avea in crestere o radacina sau o tija care intr/o ora sa innegrit????

Edited by emamia, 25 March 2013 - 19:54.


#1061
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 emamia, on 25 martie 2013 - 19:54, said:

Buna sunt foarte noua in lumea orhideelor,am primit una acum 3 luni si azi am operat/o si imi pare foarte rau,mi/am luat alte 5 sper sa nu mai gresec cu ele,revin la cea veche ,am scos/o din givechi sa/i vad radacinile erau putrede multe ,le/am rupt cu mana si am presarat scortisoara si am pus/o la loc in acelasi substrat nu ia pacut avea in crestere o radacina sau o tija care intr/o ora sa innegrit????
Buna.
In general nu mai folosi mana ... o foarfeca incazita lama la foc e super. Mai ales ca la mana nu poti rupe cum trebuie. Nu mai folosi niciodata scortisoara la radacini ... are efect de dezinfectie dar intarzie si dezvoltarea plantei ceea ce tu nu vrei. Scortisoara se foloseste la tije cand se rup sau frunze. Pai trebuie sa te hotarasti ce este radacina sau tija ... radacina nu am auzit sa se inegreasca asa repede ... ea daca e in crestere natural are varful inchis la culoare. Daca subtratul era umed atunci nu e bine ... planta pana isi cicatrizeaza radicinile si reface bacteriile cu ajutorul carora extrage apa din substrat nu mai absoarbe apa si va ramane imed acolo si va duce din nou la putrezire si in timp la moartea ei. Replantarea se face in substrat uscat si se lasa cateva zile chiar si o saptmana neudata.

#1062
tina-thedaydreamer

tina-thedaydreamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2010
Buna ziua!
Am primit o orhidee in ianuarie, si am avut mare  grija de ea, dar de vreo 2 saptamani a inceput sa i se usuce florile si tijele. Ce sa fac? Sa ii tai tijele sau sa  astept sa ii cada florile si apoi sa i le tai?
Imi este foarte drag de ea si chiar nu inteleg ce s-a intamplat, am udat-o o data pe saptamana, maxim 1 ora am pus apa intr-un bol si am scufundat-o pana la 1/2 din suportul transparent. Va rog mult sa-mi dati un sfat. Multumesc.
Mentionez ca din ianuarie pana acum 2 saptamani nu i s-au ofilit florile, am primit-o inflorita, si acum i-a cazut si o frunza :(.

Cam asa arata tijele si florile. Acum am udat-o si i-am luat frunza care s-a necrozat :(.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate