Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cu masina spre Norvegia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#127
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
In ziua a saptea v-am povestit ca am gasit penultimul tunel pana in Flam inchis varianta fiind cu ferryboat-ul.In Flam se mai putea ajunge printr-un alt tunel (cel de 24 km lungime) pe o alta sosea.Zilele trecute am vorbit cu un amic care a fost la o saptamana dupa noi in excursie cu autocarul si au gasit si acest tunel inchis, varianta fiind tot Ferry. Gurile rele spun ca ar inchide tunelurile intentionat pe timpul veri sa mai scoata un ban si cei cu bacurile, preturile fiind destul de mari.

#128
horiaarghir

horiaarghir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2008
My dear "vizantea", zi-mi ceva de preturile la sosele in Norvegia pe drumul: Kristiansand-Stavanger-Bergen-Allesund-Oslo-Goteborg.  Te rog zi-mi si de poduri(tunele) . Platesti cash, pe loc, la sfarsitul zilei, cu credit?????re

#129
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
stiu ca poti plati inainte sau iti face poza la numar si-ti vine acasa.
eu am mers fara sa platesc nimic.
cand am iesit din tara, am intrebat unde pot plati. mi spa spus sa stau linistit ca o sa imi vina acasa.
am iesit din norvegia cred ca pe 5 august 2013 si inca nu am primit nimic

#130
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005
Ca o ultima privire spre acea magica excursie a anului 2011, cu ceva noroc, am reusit sa termin de aranjat materialul video si acele filme si-au gasit in cele din urma linistea.
Postarea este la adresa:
http://ungureanueuge.../15/in-miscare/

Pentru cei care vor sa iroseasca ceva timp spre a vedea in animatie cum stau lucrurile intr-o astfel de excursie mamut acela e locul de cautat.

S-auzim numai de bine iar pentru calatorii din vara asta si de oricand: Calatorie placuta!

#131
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
2011 - 2014

eu am facut excursia de 2 ori in 2013, asta inseamna ca mai am 2 ani pana s-o postez, :lol:
super. o sa ma uit, cred ca esti mai profesionist ca mine, :)

#132
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Felicitari pentru excursie!
Vreau sa fac traseul asta (din Iasi) dar numai pana la Wroclaw, in sept. Soseaua e buna pana la iesirea din tara?
Pe care ruta e asfaltul mai bun, Pascani-Gura Humorului-Campulung-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Satu Mare? Sau prin alta parte?
Multumesc.

#133
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
E mult mai bun pe Dej-Satu Mare-Petea si mai ales pe H unde ai doar 50 km de national

#134
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
OK si pana la Dej s-o iau prin alta parte? Stii alta ruta mai buna?

#135
almatone

almatone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2014
Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat ?...ma pregatesc sa plec in Norvegia la sfarsitul lunii iunie si doresc sa ajung pana la Molde -Averoy ...atlantic road...care este cea mai buna varianta cu feribotul , din Germania sau Danemarca?

Si daca stie cineva si pretul...;)

#136
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Daca ma iau dupa harta asta traseul ar trebui sa fie f bun spre excelent: https://i.imgur.com/vPaPyZt.png

#137
andyromihtrans

andyromihtrans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2014
Buna ziua. Peste 2 saptamani tb sa ajung in trondheim norvegia. Daca ma puteti ajuta cu niste informatii: cat este bacul Rostock Germania-Gadser Danemarca, costul telepass-urilor daca sunt? Si ce traseu imi recomandati? Multumesc

#138
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Mai e un pic si se face 1 an de cand am fost cu masina
Nu am primit inca nici o factura sa platesc drumurile. Masina e in lease

pentru ferry prin danemarca, verifica aici:
https://ssl.directfe...n=False&rfidr=0



pentru drum iti recomand asta:
https://maps.google....8&via=1&t=m&z=5

altfel platesti si ferry-ul si podul din danemarca, destul de mult
ferry pentru drumul meu:
https://ssl.directfe...n=False&rfidr=0

incearca sa iei ferry-ul over-night, castigi o zi


daca vrei si mai ieftin, ia ferry-ul din Latvia cu drumul asta:
https://maps.google....5&via=1&t=m&z=5
trebuie sa iesi mai ieftin cu gazul
ferry:
https://ssl.directfe...n=False&rfidr=0

succes,

#139
andyromihtrans

andyromihtrans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.04.2014
Multumesc frumos pentru raspuns. Sa inteleg ca soferul
Poate sa nu plateasca ferry si drumurile? Si ar trebui sa imi vina mie factura sa platesc dupa aceea? Daca este o intrebate prosteasca scuze.

#140
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu, nu e prosteasca.
Citisem ca se poate cumpara un pass pentru masina.
Problema e la mine ca am vrut sa plec cu motocicleta. Apoi si-a anuntat si sotia dorinta
Am cumparat echipament si am plect cu motorul. Pana la Brasov, unde m-a lasat rulmentul spate. Stiam ca pentru motocicleta nu se platesc drumurile/podurile
Apoi de la Brasov am luat decizia sa plecm cu masina. N-am mai avut timp si chef sa caut sa imi cumpar pass, am zis ca platesc la fata locului
Naiba ca am mers mult (am intrat in Norvegia prin nordul Finlandei) si am coborat pe coasta pana dupa Oslo.
Inainte de Oslo a trebuit sa platesc cash o portiune si acolo am intrebat-o pe tanti aia, ce se intampla cu plata, pot plati acolo caci am vazut multe camere care-ti lua numarul.
Mi-a spus ca sa fiu fara grijanie ca o sa-mi vina acasa.
Cand am ajuns acsa, motocicleta era gata, asa cam am plecat iar in Norvegia singur, am ajuns la Nordkapp iar dupa 2 saptamani, :lol:

Asta in ceea ce priveste tuneluri, sosea si poduri mici.

La ferry n-am zis ca nu se platesc. Mergi pe link-urile mele si o sa ai pretul actual.

#141
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
As avea nevoie de niste sfaturi mai "tehnice" din partea celor care au fost pana la NordKapp, fiindca planuim si noi (eu cu sotia) o excursie de vreo 3 saptamani a carei punct terminus sa fie Nordkapp. Deci, sa curga intrebarile:
1. Merita sa car mai mult de 5l de benzina intr-o canistra pentru rezerva? Canistra asta o iau totdeauna cu mine cand mergem in ture mai lungi, dar acum am citit in posturile voastre ca sunt distante mai mari nepopulate si n-as vrea sa raman in mijlocul pustietatii fara benzina. Statiile de benzina cat de dese sunt? Mentionez ca autonomia masinii mele e de aprox. 600 km cu un plin.
2. Merita sa ducem ceva mancare neperisabila la noi? Totdeauna puneam la noi ceva conserve, supe la plic, etc. care ne prindeau foarte bine cand nu gaseam vreun loc unde sa mancam sau cand ne grabeam si nu mai aveam timp de pierdut cu masa.
Mai in nord cum mergi spre NordKapp gasesti magazine cu ceva de-ale gurii pentru mic-dejun/cina? In turele noastre luam totdeauna asa ceva pentru urmatoarele 2-3 zile pentru m-d/cina si doar la pranz mancam undeva o mancare calda. Acolo cam ce gasesti de mancare?
3. Ce medicamente v-ati dus cu voi? Noi avem o trusa cu medicamente uzuale (raceala, febra, dureri de gat, diaree, antialgice, etc.), numai sper sa nu comenteze aia la granita (am citit pe net ca poti sa ai un minim necesar la tine, dar ar fi bine sa ai o hartie in engleza de la medic in care sa fie trecute - o prostie, dupa parerea mea, ca pot sa-mi fac si eu o hartie trasa la imprimanta cu lista asta si o semnatura si o stampila aiurea si sa zic ca mi-a dat-o un medic). Voi ce v-ati dus la voi?
4. Apa imbuteliata gasesti oriunde? E scumpa? Daca nu, cand iesim din "civilizatie" arunc in masina vreo 2 baxuri de apa sa ne ajunga pe drum.
5. Cu semnalul la mobil / roaming cum e? (zic pe drumul pana la Nordkapp, nu vorbesc de orase). Noi sunt pe Orange, n-am avut pana acum probleme pe unde am umblat.
6. Ceva chestii suplimentare pentru masina (nu cred ca e cazul de lanturi sau alte minuni daca mergem in august).
7. Ce ati avut la voi si nu ati folosit deloc si ce nu ati avut la voi si v-ati fi dorit sa aveti?

Multumesc!

#142
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Si eu sunt interesat cam de aceleasi puncte ca si colegul agorea. Intentionam sa ajungem pana pe Atlantic Road, poate cu putin noroc pana sus la Nordkapp si noi. Ce e important de stiut legat de Norvegia? Ce drum luam, ce taxe sunt, ce mancam etc?

#143
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Vad ca cei care au fost pe acolo nu prea au timp sau chef sa ne impartaseasca din experienta lor Posted Image
PS: Cei care au postat in acest topic cred ca primesc mail automat la noi postari, asa ca nu se pune problema ca nu au vazut intrebarile...

#144
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu primesc pe mail automat notificari, doar daca s-au abonat la asa ceva in setari, cred ca la unele intrebari gasiti raspuns (eu unul am gasit multe raspunsuri si eu ma documentez pentru o excursdie la la nordkap, daca cititi topicul de la inceput) si daca cititi blogul colegului @eugeniuz2005, care este foarte bine documentat si va raspunde la multe intrebari, sau eventual ii puneti intrebari acolo!

Edited by scoty, 18 March 2015 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate