Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

DTS sau wav 6 canale? Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007
Salutare!
De ceva timp imi tot adun muzica in format 5.1. Ideea este ca as vrea sa o rulez pe un dvd player care suporta dts adica are decodor incoroporat. Un astfel de dvd player o sa-mi achizitionez in curand. deocamdata am un dvd Elta care are doar "out dts".
Care-i probelema?
Am adunat ceva muzica care conform celor spuse de sursa sunt in format dts. Faza este ca in fapt sunt wav pe 6 canale=dts.
Ce ma nelamureste este urmatorul aspect: cum sa salvez aceasta muzica pentru a fi capabil in viitor sa o redau pe un dvd care suport dts: cu extensia dts sau sa extrag dts-ul ca wav necomprimat 6 canale (marime mare a fisierului) sau sa redenumesc extensia dts cu wav?
Concluzia:
care dintre cele trei posibilitati imi ofera rularea la calitate maxima pe un dvd player cu dts incorporat?

Ma adresez in primul rand celor care poseda asa ceva si au rulat fisiere in encodate dts.

Multumesc!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nici un player standalone nu va rula 6 fisiere in acelasi timp, deci formatul trebuie sa fie DTS.
Unul din playerele ce decodeaza (cu update de firmware) DTS pe analog este E-Boda(555X sau 777X). De asemenea, playerele HT (home theatre) "de firma" in general decodeaza DTS. Eu am un MAXWELL DVD 304 care decodeaza DTS pe anlogic si rulez pe el muzica pe CD-uri in format DTS, precum si DVD-uri audio tot DTS. La filmele/concertele ce au sunet in mai multe formate, daca au si DTS, pe asta il prefer.

#3
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007

 viceroy56, on Jun 20 2007, 15:12, said:

Nici un player standalone nu va rula 6 fisiere in acelasi timp, deci formatul trebuie sa fie DTS.
Unul din playerele ce decodeaza (cu update de firmware) DTS pe analog este E-Boda(555X sau 777X). De asemenea, playerele HT (home theatre) "de firma" in general decodeaza DTS. Eu am un MAXWELL DVD 304 care decodeaza DTS pe anlogic si rulez pe el muzica pe CD-uri in format DTS, precum si DVD-uri audio tot DTS. La filmele/concertele ce au sunet in mai multe formate, daca au si DTS, pe asta il prefer.

Da, dar fisierele pe care le rulezi ce exetnsie au? dts sau wav?

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 ludwig, on Jun 20 2007, 16:56, said:

Da, dar fisierele pe care le rulezi ce exetnsie au? dts sau wav?
Nu am fost clar? DTS!
Dar tipul fisierului trebuie sa corespunda cu extensia. Degeaba pui tu extensia .dts la un fisier de tip wav, ca nu va merge.
DTS-ul este un fisier ENCODAT. Da, la baza are cele 6 canale inregistrate in format wav, dar sunt encodate intr-un singur fisier DTS. Vezi Wikipedia pentru detalii. AICI

Edited by viceroy56, 20 June 2007 - 16:14.


#5
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007

 viceroy56, on Jun 20 2007, 20:06, said:

Nu am fost clar? DTS!
Dar tipul fisierului trebuie sa corespunda cu extensia. Degeaba pui tu extensia .dts la un fisier de tip wav, ca nu va merge.
DTS-ul este un fisier ENCODAT. Da, la baza are cele 6 canale inregistrate in format wav, dar sunt encodate intr-un singur fisier DTS. Vezi Wikipedia pentru detalii. AICI

Ideea e ca sunt wavuri  pe 6 canale in format dts. nu stiam cum ruleaza pe playerele cu dts decoder incorporat. deci extensia trebuie sa fie dts. Am inteles.Ok mersi.

#6
ludwig

ludwig

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.01.2007
sal!
Va mai stresez cu o intrebare.
Cum as putea sa redau fisiere wav pe dvd player .stiu ca nu exista dvd player care sa redea fisiere audio necomprimate sub forma de data. Totusi vreau sa le pastrez ca format wav si sa le pot reda de pe data dvd pe dvd player, deoarece nu-mi convine sa le scriu pe cd audio pentru a le pastra la calitate audio necomprimata. Nu vreau sa recurg la conversia in formate comprimate (mp3 etc). Vreo idee?

#7
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Puteti sa le cititi direct,la mine se poate,si am un dvd player.

Edited by miron1947, 20 June 2007 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate