Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sistemul acesta are pretul corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Se da urmatorul sistem, cu componentele noi cu garantie:
- proc. Athlon X2 3800+ dual core Windsor, socket AM2, 64 Bits, BOX
- placa baza ASUS M2N (GREEN)
- HDD Maxtor 250 GB, Serial ATA2, 7200rpm, 8 MB
- Memorie 1 GB DDR II Elixir, PC 5300, 667 MHz
- Placa video GeForce 7900GS PCI-Express 256 MB DDR3, 256 bit, HDTV, TV-out, Dual-DVI, Galaxy
- Carcasa Intex Angel Black (e ceva naspa, cam 70 lei)
- Sursa Raidmax RX-520, real power, 20P+4P, 12 cm black fan 1500 rpm, SECC black, w/SATAx2
- DVD+/-RW LG, Super multi 18x
- kit Genius, tastatura + mouse (aprox 30 lei)
- boxe 2.1, carcase din lemn (aprox 50 lei)
- monitor 19" LG L1918S-SN, 1280x1024, 300 cd/m2, 160/160, 700:1, LightView, TCO-99, silver

Pretul cerut pentru acest sistem este de 2467 lei.
Ma scuzati pentru nu stiu preturile pe componente ci doar pretul final.
Ce parere aveti, merita sau iau teapa daca dau atatia bani ?
Multumesc.

Edited by adi5ani, 18 June 2007 - 16:32.


#2
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Prea mult, nu merita.

#3
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006
Pretul corect ar fi cam 2050-2150 (daca iei de pe net). Daca esti prea comod sau fricos (de garantie sau nu stiu ce) sa comanzi de pe net, asta e pretul. Tipul comanda cu 2150 lei de pe net si tie ti le vinde cu 2450. Singurul avantaj ar fi la garantie ca nu trebuie sa-ti bati atata capul, asta considerand ca el sta aproape de tine. Depinde de tine daca merita asta ~300 lei .

Edited by Nikusor665, 18 June 2007 - 18:13.


#4
sonkocu

sonkocu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 10.04.2007
cum sice mai sus ffffffffff mult daca il iei nou 2377 lei

#5
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Nikusor665, ai intuit perfect despre ce e vorba. Problema e ca un prieten m-a chemat duminica sa dam o tura prin Selgros, Metro, Real.... (Tg. Mures) sa-l ajut sa-si ia un calculator de 2500 lei. L-am sfatuit ca mai bine mergem la tipii care comanda de pe net si-ti fac configuratia pe loc. Intradevar, e mai usor cu garantia sa-l las pe el sa faca treba, daca se strica ceva, tipul e aproape si n-are decat sa rezolve. Procedez astfel pentru ca familia prietenului meu, in frunte cu el, nu stiu nici sa dea drumul la un calc., daca nu merge ceva, sa zicem o componenta incompatibila (am patit-o, in special cu memoriile) ce sa le zic... ? ar face asa o fata  :o   (nu ca eu as fi marele cunoscator, recunosc ca daca ar sa fac o configuratie pentru mine tot aici pe forum as apela, dar macar as intelege ce inseamna o incompatibilitate intre componente).
Daca ar fi pentru mine n-as sta pe ganduri si mi-as comanda personal componentele, am riscat de mai multe ori (sursa Fortron=150 lei, monitor Samsung 22" wide=1150 lei, acum cativa ani camera miniDV Panasonic=1250 lei cand in magazine era 1800 lei) dar asa.... prefer sa rezolv astfel problema.
Din cele spuse de voi, pretul e cat de cat corect, trebuie sa traiasca si tipul ala + chirie spatiu + unul, doi angajati, impozite si altele.
Maine merg sa dau un avans, o sa incerc sa mai negociez, de exemplu ii spun sa rotunjeasca la 2500 dar sa mai puna 1 GB de memorie...  ;)
Multumesc mult pentru ajutor tuturor, promit sa va tin la curent cu evolutia problemei.

Edited by adi5ani, 18 June 2007 - 20:27.


#6
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006

View Postadi5ani, on Jun 18 2007, 21:24, said:

familia prietenului meu, in frunte cu el, nu stiu nici sa dea drumul la un calc., ..........

sa rotunjeasca la 2500 dar sa mai puna 1 GB de memorie...  ;)
Considerand cele spuse de tine, e mai bine asa.

#7
alex_nicoara90

alex_nicoara90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 24.03.2007
cu un 2 giga ram poate poate ;)

#8
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
In urma negocierilor am ajuns la urmatorul compromis:
- am rotunjit suma la 2500 RON
- in locul monitorului LG de 19" imi da un monitor AG NEOVO K-B19 19" (nu am prea auzit de firma asta dar in specificatii se lauda cu 3 ms GTG, m-as mira)
- a mai pus 1 GB RAM
Sper sa iasa bine si sa se "inteleaga " componentele intre ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate