Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

schema detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
boss2hot4u

boss2hot4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2005
Salut am de facut un proiect la C.I.A. (Circuite integrate Analogice) despre un detector de metale parte teoretica si parte fizica.As dori daca imi puteti da vreo schema de un astfel de detector de metale, un link ceva....va multumesc!

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
....foloseste cu incredere GOOOGLE...  :rolleyes:
un exemplu de detector.... B)
si alte proiecte aici...

Edited by Acta non verba, 25 May 2005 - 16:26.


#3
m.stefan

m.stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.05.2007
vreau si eu o schema de detector de metale care sa bata mai mult de 2,5 metri eu am unele dar nu bat decat pana in 2 metri in masa mare , ma interseaza una sa aiba adancimea mai mare care ma poate ajuta ii sunt recunoscator

#4
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Incearca aici http://www.discoverc...ts.com/list.htm

#5
mile83

mile83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2006

 m.stefan, on Jun 15 2007, 22:21, said:

vreau si eu o schema de detector de metale care sa bata mai mult de 2,5 metri eu am unele dar nu bat decat pana in 2 metri in masa mare , ma interseaza una sa aiba adancimea mai mare care ma poate ajuta ii sunt recunoscator

daca imi zici unde ii comoare pe care o cautzi, iti dau dupa aia detectorul de metale :) . Un detector de metale care sa bata mai mult de 2 metri ii o adevarata provocare. Detectoarele de metale merg pe principiul mofificarii de camp, mai exact ele genereaza un camp si daca intrii in raza campului respectiv cu ceva de metal, campul se ve modifica, si modificarea asta este sesizata si "voila". Chestia ii ca daca vrei sa iti bata pe o raza asa mare sa nu te astepti sa aiba o acuratetze prea mare, daca il faci sa detecteze obiecte metalice mici s-ar putea sa se declanseze uneori si la obiecte nemetalice de dimenisiunimari daca sunt aproape. S-ar putea sa gresesc, nu am facut niciodata practic asa ceva dar cunosc principiul....

#6
m.stefan

m.stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.05.2007

 mile83, on Jun 16 2007, 20:33, said:

daca imi zici unde ii comoare pe care o cautzi, iti dau dupa aia detectorul de metale :) . Un detector de metale care sa bata mai mult de 2 metri ii o adevarata provocare. Detectoarele de metale merg pe principiul mofificarii de camp, mai exact ele genereaza un camp si daca intrii in raza campului respectiv cu ceva de metal, campul se ve modifica, si modificarea asta este sesizata si "voila". Chestia ii ca daca vrei sa iti bata pe o raza asa mare sa nu te astepti sa aiba o acuratetze prea mare, daca il faci sa detecteze obiecte metalice mici s-ar putea sa se declanseze uneori si la obiecte nemetalice de dimenisiunimari daca sunt aproape. S-ar putea sa gresesc, nu am facut niciodata practic asa ceva dar cunosc principiul....

sper ca nu vrei sa te imbogatesti si tu intr-un minut :) imi trebuie pentru altceva schema de aceea si cer pentru daca doriti cu adevarat sa faceti unul sub 2 metri va dau o schema facuta de mine dintr-un tehnium care batea la 20 de cm si apoi am modificato si am facut-o sa bata la aproape 2 metri . bate fara probleme la un 1,5 m fara probleme chestia ca nu pot sa ii mai maresc cupola pentru ca nu mai intra in frecventa chiar daca ii schimb condensatorul si bobina de stabilizare .

Deci daca are cineva o schema cu bataia cel putin 1 metru poate sa mi-o dea si mie sa vedem ce modificari ii putem aduce

#7
m.stefan

m.stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 11.05.2007

 SINEKT, on Jun 16 2007, 08:25, said:


le stiu toate schemele nu sunt bune pentru ce imi trebuie mie sunt slabe alte scheme daca sti sau daca ai almanahe sau tehmium mai vechi

#8
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006
te rog pune si tu o schema ca ma intereseaza si pe mine eu ma multumesc si la 50 de cm ca nu caut comori si daca te pricepi la detectoare explicami si mie de unde leg firul asta unde scrie shield te rog zi mi si mie detaliat cum sa fac bobina      http://www.circuitdb...show.php?cid=67

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Din explicatiile de pe site-ul respectiv:

Quote

The coil then requires a Faraday shield, which is connected to 0V. A Faraday shield is a wrapping of tin foil around the coil, leaving a small gap so that the foil does not complete the entire circumference of the coil. The Faraday shield is again wrapped in insulation tape. A connection may be made to the Faraday shield by wrapping a bare piece of stiff wire around it before adding the tape. Ideally, the seach coil will be wired to the circuit by means of twin-core or figure-8 microphone cable, with the screen being wired to the Faraday shield.
Ecranarea se va face cu o folie de aluminiu care se infasoara pe bobina fara ca la capete sa se faca conectarea acestora. Firul de ecranare se conecteaza prin infasurare/lipire la folie si la final peste folie se pune  o banda izolatoare.
Ideea este ca ecranul sa nu formeze o bucla completa pentru a nu influenta bobina.

#10
MARIAN1500

MARIAN1500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 13.12.2006

 mister_rf, on Aug 1 2007, 16:27, said:

Din explicatiile de pe site-ul respectiv:
Ecranarea se va face cu o folie de aluminiu care se infasoara pe bobina fara ca la capete sa se faca conectarea acestora. Firul de ecranare se conecteaza prin infasurare/lipire la folie si la final peste folie se pune  o banda izolatoare.
Ideea este ca ecranul sa nu formeze o bucla completa pentru a nu influenta bobina.
multumesc mult mister ca m ai luminat in privinta bobinei nu reusesc sa construiesc detector sa bata mai mult de 10 cm ar fi bun la 20 cm cind voi avea timp voi construi bobina si montajul inca odata ms mult !

#11
banus

banus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2007

 mister_rf, on Aug 1 2007, 15:27, said:

Din explicatiile de pe site-ul respectiv:


Ecranarea se va face cu o folie de aluminiu care se infasoara pe bobina fara ca la capete sa se faca conectarea acestora. Firul de ecranare se conecteaza prin infasurare/lipire la folie si la final peste folie se pune  o banda izolatoare.
Ideea este ca ecranul sa nu formeze o bucla completa pentru a nu influenta bobina.

salut
am cumparat anul trecut un detector de metale la vreo 400 de mii (cica e de copii)..si adancimea maxima este de vreo 4-5 cm este pe baterie , si as dori sa stiu ce ar trebui facut pentru a-i mari capacitatea de detectie ...sa detecteze undeva la 50-100 cm ...nu ma pricep deloc la electronica dar ma duc la cineva care se pricepe (sper)
ce ar trebui facut si ce ar trebui sa-i cumpar pentru a-l imbunatati?
Va multumesc!

#12
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
daca e cineva care a realizat o schema de detector de metale performanta(vlf,pi)care sa functioneze sau daca stie cineva de unde pot achizitiona un kit ,am cautat pe net dar nu am gasit decat la rusi...si e cam departe...

#13
sere4uall

sere4uall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.04.2008
poate ma insel eu cand ma gandesc la "kit" dar au detectoare de metale la magazinele de pe maica domnului in bucuresti vad ca esti din hd precizez ca pe aceasta strada maica domnului sunt mai multe magazine cu profil electrotehnic si gasesti la ei ca tot ce iti doresti:)
sper sa iti fii fost de ajutor

#14
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Cred ca cel mai bine cauti de cumparat detectoarele care sunt produse de cei care fac si masini de gaurit (Bosch, Makita, Skill etc.), acestea se folosesc pentru a descoperi in pereti cabluri sau bare de otel.

Daca vrei sa cauti comori ai putea sa cumperi de pe net unul exact pentru acest lucru.


Ai putea sa construiesti si tu, cauti colectia revistei Tehnium la bibioteca si vezi ce scheme sunt.

Ar trebui sa alegi una dintre acele scheme care au 2 oscilatoare, unul cu frecventa fixa si celalalt are in componenta bobina externa. Apoi cele 2 frecvente sunt mixate si se se filtreaza "bataia". Acestea sunt, dupa parerea mea, cele mai sesibile.

#15
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007
de cumparat unul nu se pune problema e vreo 500 euro unul slabut,cat despre schemele din tehnium sant chiar pt hobby,cele cu 2 oscilatoare BFO-Beat frequency oscillator,sant cele mai slabe eu vorbeam de unele performante ex:VLF-Very low frequency,PI-Pulse induction ,scheme am destule am facut cateva dar nu au dat rezultatul asteptat,cele performante sant greu de realizat cu ci. specializate greu de procurat .ex:

Attached Files


Edited by mister_rf, 24 April 2008 - 01:31.
fara QUOTE integral la interventia precedenta!


#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se gasesc destule scheme pe net, uite de exemplu aici
http://geotech.thunt...le=projects.dat
http://www.pulsdetek...ojektindex.html
un exemplu cu mai multe detalii aici:
http://www3.telus.ne...Metal/Metal.htm
dar problema este data si de modul de realizare practic al montajelor sau de calibrarea corecta.
Acum depinde si la ce rezultate te astepti sa ajungi cu un astfel de montaj.  :notangel:

Edited by mister_rf, 24 April 2008 - 02:41.


#17
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Daca e prea sensibil o sa descoperi si o gamalie de ac ingropata in pamant asa ca va deveni inutil, caci nu vei reusi sa deosebesti o alarma falsa de una buna.

Majoritatea detectoarelor se fac pentru a descoperi sa zicem o moneda ingropata la 30cm adancime.

#18
spicnemuritoru

spicnemuritoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.02.2010
Salutare tuturor. Sunt interesat daca stie cineva si i-mi poate da detalii despre detectoarele de metale pretioase. Vreau sa stiu daca exista un detector care sa i-mi spuna si numele metalului detectat. Ex: detin cateva metale diferite, dar nu stiu ce fel de metale sunt. As` dorii sa aflu numele lor si nu stiu cum as putea sa fac asta. Va multumesc anticipat tuturor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate