Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Ajutor va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vlad_pop

vlad_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.04.2007
Am un difuzor de wofer la un sistem 5.1 Neutac...   :confuzzled: (ceva slabut) difuzorul de care vorbesc are 45 de wati, dar nu cred ca , conteaza asta...

As vrea sa ma ajutati si pe mine... imi baraie la bas mic si l-am desfacut si am apasat pe mambraa si se aude un mic scartait :cursing:
Mi s-a zis ca e descentrata bobina...
As dori niste indicatii, cum s-al desfac si s-ai centrez bobina??? :notangel: orice indicatie e bine venita.  :worthy:

PS: A IESIT DIN GARANTIE, si am cunostinte la nivel de amator la asa ceva....  :peacefingers:

ms

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 vlad_pop, on Jun 14 2007, 16:53, said:

Mi s-a zis ca e descentrata bobina...
As dori niste indicatii, cum s-al desfac si s-ai centrez bobina??? :notangel: orice indicatie e bine venita.
Nu aveti tehnologia necesara pentru obtine rezultate satisfacatoare.Dar daca vreti sa incercati,pasii sunt urmatorii:
Dezlipiti membrana si calota centrala
Introduceti intre bobina si magnet piese de centrare dintr-o bucata de film foto-
lipiti membrana inapoi (cu piesele de centrare in intrefier)
dupa uscarea adezivului scoateti piesele de centrare
lipiti inapoi calota centrala.
Pare simplu,dar nu este.Oricum succes.

Edited by miron1947, 14 June 2007 - 16:11.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006
După dezlipire se curăță întrefierul de orice particulă care ar putea exista pe acolo. Stăruitor și cu simț de răspundere... Verifică și starea bobinei, e posibil să necesite un strat subțire de lac.
Piesele de centrare se scot după 24 de ore. Atenție mare la orice amănunt, la o operație de asta poți întrerupe bobina fără să-ți dai seama.

#4
vlad_pop

vlad_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.04.2007

 antinari, on Jun 14 2007, 20:23, said:

Piesele de centrare se scot după 24 de ore. fi mai explicit, te rog. eu am auzit ca pot pune intre bobina si intefier film (foto) si sa ii dau ceva miscare la difuzor (il leg si dau sa cante)  :D , e bun asa?


#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
si sa ii dau ceva miscare la difuzor (il leg si dau sa cante), e bun asa?
Nu puteti sa-i "dati miscare",operatia(de centrare) se face cu membrana(inclusiv diafragma) dezlipita.

Edited by miron1947, 14 June 2007 - 19:42.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă îi dai mișcare o faci pe riscul tău. Eu n-aș face chestia asta. Decât dacă nu mă interesează dacă difuzorul e rebobinat sau nu. Și dacă are cine să mi-l rebobineze după aia. Că recon kit bănuiesc că n-ai de unde lua....
Eu am auzit că e bine să faci cum a zis miron1947. Doar că înainte să bagi filmul și bobina la loc ar fi bine să cureți pe acolo, e posibil ca din frecare să ai impurități, care în timp vor afecta bobina. E o muncă în plus, e adevărat...
Și intervalul de 24 de ore e orientativ. Poți să lași și mai mult, nu se întâmplă nimic.

#7
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 vlad_pop, on Jun 14 2007, 16:53, said:

Am un difuzor de wofer la un sistem 5.1 Neutac...   :confuzzled: (ceva slabut) difuzorul de care vorbesc are 45 de wati, dar nu cred ca , conteaza asta...

As vrea sa ma ajutati si pe mine... imi baraie la bas mic si l-am desfacut si am apasat pe mambraa si se aude un mic scartait :cursing:
Mi s-a zis ca e descentrata bobina...
As dori niste indicatii, cum s-al desfac si s-ai centrez bobina??? :notangel: orice indicatie e bine venita.  :worthy:

PS: A IESIT DIN GARANTIE, si am cunostinte la nivel de amator la asa ceva....  :peacefingers:

ms

e clar ca bobina s-a incins si a dus la deformarea carcasei sale
ce centraj sa-i mai faci?
centreaz-o prin inlocuirea difuzorului

#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 paulvanorton, on Jun 14 2007, 21:06, said:

e clar ca bobina s-a incins si a dus la deformarea carcasei sale
ce centraj sa-i mai faci?
centreaz-o prin inlocuirea difuzorului
Subscriu la cele de mai sus.Faceti o comparatie cu ce gasiti aici http://www.mikado.ro...More&iProduct=1
si daca merita atata efort,pentru niste rezultate indoielnice,mai ales,ca si daca il aduceti la parametrii initiali,nu obtineti mare lucru,singur spuneti era"slabut".

Edited by miron1947, 14 June 2007 - 20:47.


#9
vlad_pop

vlad_pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.04.2007

 miron1947, on Jun 14 2007, 20:42, said:

si sa ii dau ceva miscare la difuzor (il leg si dau sa cante), e bun asa?
Nu puteti sa-i "dati miscare",operatia(de centrare) se face cu membrana(inclusiv diafragma) dezlipita.


eu am inteles ca desfac numai "capacul" si pun ceva intre bobina si intrefier... fara sa mai desfac si membrana, ca dupa mine daca ajung sa desfac membrana e ceva... ce nu mai pot face...

pot face asa, numai sa desfac "capacul" ala si sa punasa sa o centrez?

 paulvanorton, on Jun 14 2007, 21:06, said:

e clar ca bobina s-a incins si a dus la deformarea carcasei sale
ce centraj sa-i mai faci?
centreaz-o prin inlocuirea difuzorului


inteleg ca e ceva NORMAL  si cam asa tre sa gandeasca toti romanii... dar noi suntem un neam putin mai sarac si improvizam la nesfarsit. Glumesc, nu cred ca e deformata asa de tare, frecarea e destul de mica, am mai vazut difuzoare descentrate, care scartaiau, la al meu nu prea e cazul... acuma nuj ce sa zic pana nu-l desfac... mie cam frica... :confuzzled:

Edited by ripper, 14 June 2007 - 23:26.


#10
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 vlad_pop, on Jun 14 2007, 23:29, said:

pot face asa, numai sa desfac "capacul" ala si sa punasa sa o centrez?
Ce intelegeti prin capac? Uitati-va putin aici. http://www.forum.pow...p...&highlight=

Edited by miron1947, 14 June 2007 - 23:26.


#11
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Imi place cati se pricep :) Da e simplu pt cine face asta in mod curent, pentru restul mai bine iei difuzorul si-l duci la un centru de reparatii difuzoare. Mai era unu pe linga Muzeul National in partea dreapta e o strada pe care e un centru mic care repara si difuzoare arse.
Succes!

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,957
  • Înscris: 06.04.2007
Unul nou si s-a rezolvat problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate