Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Casa pasiva (concept, exemple, idei, propuneri, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#1
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
De ceva vreme ma preocupa ideea de a construi o casa cat mai bine izolata, o casa care sa aiba nevoie de cat mai putina incalzire conventionala. Probabil construirea unei case pasive (in adevaratul sens al cuvantului) costa destul de mult. Nu stiu daca-ti mai amortizezi investitia initiala cu economiile facute cu cheltuelile de incalzire a locuintei. Dar daca se tin cont de niste minime detalii (de amplasament, proiectare, etc) eu zic ca se pot realiza doar cu cateva  cheltuili de constructie in plus, lucruri destul de interesante.
Important e ca geamurile mari sa fie spre sud, si sa fie de calitate foarte buna (cu trei randuri de sticla etc) pentru a se crea efectul de sera. Toata smecheria e insa ca vara sa minimizeze cantitatea de lumina care-ti intra in casa (sa nu dai banii economisi iarna pe caldura, pe aer conditionat in timpul verii). Se poate astfel proiecta casa, ca iarna cand pozitia soarelui e mai "coborata" pe cer cantitatea de lumina sa intre toata in casa, iar vara o parte din radiatia solara sa bata pe acoperis (vezi in poza).
Foarte "exotica" mi s-a parut casa tipului din Regensburg:

"Aceasta este o structura simpla al carei acoperis din sticla, inclinat, mareste iarna cantitatea de lumina naturala ce patrunde in interior. Arhitectul a creat intr-o zona temperata o locuinta pasiva cu incalzire solara, construind „o casa imprejurul altei case”, adaugand de fapt un invelis suplimentar, o sera care include casa.
Daca este privita din anumite directii, casa seamana cu o sera orientata spre sud, in mijlocul unei paduri de fag.
Aspectul tehnic este pronuntat, dar se integreaza in mod placut in mediu datorita acoperisului inclinat sustinut de grinzi de lemn si pentru ca produce senzatia ca „rasare” din spatiul inconjurator asemeni unei plante. Tehnologia utilizata este vizibila: partea dinspre sud este lucioasa, acoperisul inclinat regleaza in functie de anotimp cantitatea de caldura solara ce patrunde in interior, podeaua este confectionata din placi de calcar pentru incalzire prin radiatie, intreaga structura este asezata pe piloni deasupra solului umed si a radacinilor fagilor, materialele usoare utilizate in constructie fiind in armonie cu natura."

http://www.casesigra...aspecte-tehnice

Astept pareri si eventual daca aveti exemple similare, postati-le, mi se par foarte interesante (chiar daca nu au neaparat o aplicabilitate practica la noi)

Attached Files



#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Si eu vreau sa-mi fac o casa economica. Cred ca totusi incalzirea de la corpul locatarilor e deja o excentricitate costisitoare, la fel cum e si casa aia din sticla.
Nu am ambitia sa ma incalzesc cu 15kwh/m2-an ci  cu 40-60 - sper ca se poate realiza asta cu o constructie relativ decenta.

In rest toata filosofia cu izolatie multa, ferestrele pe sud, incalzirea pasiva de la soare iarna si evitarea insoririi ferestrelor vara  e foarte corecta si perfect valabila la noi. Daca are si masa termica sa nu piarda caldura cateva zile e si mai fain.

#3
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
Financiar (la noi cel putin) nu cred ca se justifica construirea unei case pasive  (in acceptiunea teoretica a termenului). Atingerea standardelor unei case pasive genereaza costuri mari.
Am deschis topicul tocmai pt. a afla solutii, sfaturi care sa ajute la gasirea la un raport corect al costurilor de constructie necesare realizarii unei case care sa necesite cat mai putina incalzire conventionala.
In discutie folosim concepte, standarde etc
In plus exemplele (exotice sau nu) de case pasive ca cel de mai sus, au, zic eu, darul de a fascina.

#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 15.10.2006
La casele pasive sau energoeconomice e bine sa aiba partea de nord "infipta" intr-un deal de exemplu pt. ca peretii dinspre nord sa nu piarda energie multa iarna, iar vara tin racoare in casa.

#5
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Poate obtinerea unei case pasive este o mica utopie deocamdata la noi, insa am putea folosi macar o parte dintre principiile care stau la baza construirii unei case pasive, pentru a obtine o casa mai eficienta dpdv termic.

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 div, on Jun 14 2007, 12:54, said:

Poate obtinerea unei case pasive este o mica utopie deocamdata la noi, insa am putea folosi macar o parte dintre principiile care stau la baza construirii unei case pasive, pentru a obtine o casa mai eficienta dpdv termic.
sincer, personal, nu cunosc foarte multe detalii legate de conceptul de "pasiv". DA, este o utopie, nu numai la noi ci si in alte tari. Casele pasive au doar statut de exemple pt. cercetare si studii.
Tehnologiile ecologice folosite atit la constructie cit si la functionare sunt foarte scumpe.

In primul rind:

- forma geometrica a planului trebuie sa fie foarte simpla. Un banal dreptunghi
- suprafata construita minim tratata, astfel incit sa rezulte volume interioare decente, fara excese.
- suprafete vitrate mari la sud si nici un gol catre nord.
- Cit mai putine usi exterioare cu putinta.
- o sarpanta in doua ape, din care una sa bata catre sud pt. expunere la soare pe tot parcusul zilei.
- un singur nivel construit, eventual posibil o mansarda.
- peretii exteriori, exagerat de bine termoizolati.
- cit mai multe ferestre fixe, folosirea celor mobile, doar acolo unde este strict nevoie.
- panourile de sticla sa fie in 3 straturi, iar unul dintre ele sa fie umplut cu gaz inert.
- toata constructia trebuie sa fie cit mai ermetica.
- un sistem de ventilare interioare si de improspatare a aerului.
- panouri solare pe sarpanta catre sud. si un bazin de minim 500 L.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
concept

#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
concept

Edited by punkt, 14 June 2007 - 12:56.


#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
d'aici putem dezvolta conceptul. Multe alte detalii sunt legate de echipamentele cu care utilam o astfel de casa.

Un utilaj important este o pompa geotermala ce face schimb de caldura.

Modul de functionare este relativ simplu si principalul element il reprezinta temperatura constanta a solului dupa o anumita adincime. Aerul rece(iarna) din casa, se incalzeste prin circulatia acestuia printr'o tubulatura montata la o anumita adincime. Cit?. Nu stiu. Aerul cald din casa (vara), trece prin tubulatura, angrenat de pompa si se raceste.
Normal ca temperatura solului, la o anumita adincime este de 15 grade C. Insuficient ca iarna sa obtii o temp. confortabila. Dar, se suplimenteaza intre 15, pina la 21-24 (depinde de camere). Consumul de energie pt. a suplimenta diferenta necesara, este rezonabil mai mic, implicit si costurile.

Schematic, de studiat atasamentele.

Attached Files



#10
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 punkt, on Jun 14 2007, 13:52, said:

d'aici putem dezvolta conceptul. Multe alte detalii sunt legate de echipamentele cu care utilam o astfel de casa.

Un utilaj important este o pompa geotermala ce face schimb de caldura.

Modul de functionare este relativ simplu si principalul element il reprezinta temperatura constanta a solului dupa o anumita adincime. Aerul rece(iarna) din casa, se incalzeste prin circulatia acestuia printr'o tubulatura montata la o anumita adincime. Cit?. Nu stiu. Aerul cald din casa (vara), trece prin tubulatura, angrenat de pompa si se raceste.
Normal ca temperatura solului, la o anumita adincime este de 15 grade C. Insuficient ca iarna sa obtii o temp. confortabila. Dar, se suplimenteaza intre 15, pina la 21-24 (depinde de camere). Consumul de energie pt. a suplimenta diferenta necesara, este rezonabil mai mic, implicit si costurile.

Schematic, de studiat atasamentele.


PROSTII.


Scemele acelea reprezinta pompe de caldura. S-a mai spus mai sus cu ce se mananca.

#11
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
schema corecta e primul desen pus de Sirius (cu iarna nu-i ca vara)

Astea cu geamuri uriase in sus sau fara streasina sunt bune post-mortem,  pentru mumificare  prin deshidratare rapida.

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 X-plane, on Jun 14 2007, 22:35, said:

PROSTII.

Scemele acelea reprezinta pompe de caldura. S-a mai spus mai sus cu ce se mananca.

In ce sens, pompele de schimb de caldura sunt prostii?.... Sau poate, ce e gresit in postul initial citat de tine?

Edited by punkt, 15 June 2007 - 08:41.


#13
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005
O casa "dotata" ca aceea din atasament, cred ca practic devine independenta energetic. Probabil nu-ti amortizezi investitia insa niciodata  :)

Attached Files



#14
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 punkt, on Jun 14 2007, 13:52, said:

Modul de functionare este relativ simplu si principalul element il reprezinta temperatura constanta a solului dupa o anumita adincime. Aerul rece(iarna) din casa, se incalzeste prin circulatia acestuia printr'o tubulatura montata la o anumita adincime. Cit?. Nu stiu. Aerul cald din casa (vara), trece prin tubulatura, angrenat de pompa si se raceste.
Principiul de funcționare al pompelor termice nu este acesta.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Sirius, on Jun 15 2007, 11:25, said:

O casa "dotata" ca aceea din atasament, cred ca practic devine independenta energetic. Probabil nu-ti amortizezi investitia insa niciodata :)

DA. In momentul de fata, sa'ti utilezi locuinta cu toate acele echipamente, clar lucru ca pretul este enorm.

Nu cred ca trebuie sa privesti propria ta locuinta, ca pe o investitie. Casa o faci pt. tine si confortu', la urma urmei, merita un pret mare.

Numai la ideea ca nu trebuie sa stau la coada la ghiseu sa platesc gazele, curentul electric, apa si parca'mi convine :D

Produse la scara mare, toate utilajele prezentate in schema, pot avea un pret mai mic. Poate ar trebui sa statu' sa intervina, ori prin subventii, ori prin scutiri de taxe, cel putin o perioada. In germania, productia de panouri solare este subventionata de stat intr'o proportie mare.

Ce'ar fi, daca statul nu ar percepe nici un fel de impozit pe constructie, adica sa scoti TVA'ul si impozitul pe locuinta platit la fisc, doar pt. locuinte independente energetic ?...ma gindesc si io.

#16
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 Iocan, on Jun 15 2007, 11:38, said:

Principiul de funcționare al pompelor termice nu este acesta.
Na că mi-a expirat editul pînă am scris și explicația.

Pompele termice funcționează cam așa (la modul schematic): evaporare = absorbție de căldură, condensare = eliberare de căldură. Instalația este cu circuit închis, prin ea circulă un lichid care se evaporă la temperaturi mici. Lichidul se evaporă la un capăt al instalației (în casă, unde este cald), absorbind căldura. Vaporii sînt mutați la celălalt capăt al instalației unde este mai rece (adică în pămînt). Aici se produce condensarea și eliberarea căldurii absorbite la evaporare. Apoi lichidul rezultat din condensare este întors la locul unde se produce evaporarea și ciclul se reia. Rolul conductelor îngropate în pămînt este să preia căldura eliberată prin condensare și să o disipe. Dacă nu se poate face disiparea, randamentul întregii instalații scade drastic. Iarna se inversează capetele instalației, în sensul că se face condensarea în casă și evaporarea în pămînt.
Consumul de energie electrică nu este pentru a suplimenta cantitatea de căldură pe timp de iarnă, ci pentru a asigura funcționarea pompei (și a unui compresor, care accelerează condensarea).

#17
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
foarte clar. Mai cunosti si alte mijloace?. Sau poate ai timp sa scrii un post mai generos unde explici relatia dintre: caldura necesara iarna, racoarea necesara vara, utilizarea apei calde si suplimentarile necesare de energie, atunci cind e cazu.

#18
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005

 punkt, on Jun 15 2007, 11:54, said:

Nu cred ca trebuie sa privesti propria ta locuinta, ca pe o investitie. Casa o faci pt. tine si confortu', la urma urmei, merita un pret mare.

Numai la ideea ca nu trebuie sa stau la coada la ghiseu sa platesc gazele, curentul electric, apa si parca'mi convine :D
.....
Ce'ar fi, daca statul nu ar percepe nici un fel de impozit pe constructie, adica sa scoti TVA'ul si impozitul pe locuinta platit la fisc, doar pt. locuinte independente energetic ?...ma gindesc si io.

Chit ca teoretic ai dreptate ca merita un pret mare confortul, tot ajungi la fundul sacului inainte de a-ti realiza confortul dorit. Si eu as vrea sa evit cozile la ghisee, chiar as vrea sa am confortul secolului XXI si daca, sa zicem s-ar inchide peste noapte Electrica. Problema e insa ca eu, ca nemiliardar (sic) ce ma aflu nu pot sa-mi indeplinesc fanteziile alea.  Totul e ca de bani de care dispun sa obtin o casa cat mai eficienta d.p.d.v al consumului energetic.

Cat despre scutirile fiscale acordate cladirilor indep. energetic (sau celor ecologice, de ce nu?) sunt intru totul de acord.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate