Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#73
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru raspuns. La soare au expunere maxima, atat cat avem soare aici la munte, nu le face umbra nimica. In schimb cu hranirea, la ce te referi. Le ud zilnic (cca. jumatate de litru apa / jardiniera) cat sa fie pamantul umed dar nu noroios si sa nu balteasca apa in tavita jardinierei. Sunt cam 5 - 6 fructe / rasad. Dupa ce se vor coace, or sa devina apetisante pentru vrabiute?

Edited by radian, 03 July 2010 - 21:48.


#74
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
cel mai bine sa creshti de cele care le spinzuri in vazon sau cum am auzit ca unu are pus citevai pneuri in teanc shi intre ultimul shi peultimul se face podea de scindura ca sa nu se rupa shi se pune pamint irigarea cea mai buna eu ash considerao cea prin picurare sau pulverizare la intervale de timp

#75
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postradian, on 3rd July 2010, 21:46, said:

Multumesc pentru raspuns. La soare au expunere maxima, atat cat avem soare aici la munte, nu le face umbra nimica. In schimb cu hranirea, la ce te referi. Le ud zilnic (cca. jumatate de litru apa / jardiniera) cat sa fie pamantul umed dar nu noroios si sa nu balteasca apa in tavita jardinierei. Sunt cam 5 - 6 fructe / rasad. Dupa ce se vor coace, or sa devina apetisante pentru vrabiute?

Temperaturile de la munte ar putea fi explicatia ... prin hranire intelegeam ... ceva substante ajutatoare ... un pic de gunoi de grajd vechi de cel putin un an ... sau un ingrasamant complex ...granule d'alea pentru flori de balcon.
Tu zici 5-6 fructe ... eu vazusem 2-3 ... de aici observatia.

#76
Manskater

Manskater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2010
Am si eu capsuni cataratori acasa. Din pacate prima recolta mi-a fost distrusa de pisica, care a smuls majoritatea capsunilor si a inceput sa se joace cu ele. Dar acum le-am pus la mai siguranta si fructele se coc bine (fiecare planta are cam 7-8 capsuni). Si stolonii au ajuns deja la peste 1 metru inaltime si continua sa creasca.

Si as avea o intrebare. Daca ii tin in casa, capsunii o sa continue sa faca fructe si in timul iernii?

#77
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Prima recolta...  :notangel:

Attached Files


Edited by radian, 15 July 2010 - 12:00.


#78
marcelcj

marcelcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2010
Am si eu aceiasi problema ca andreeazaharcu : nu vor capsunii (mount everest) sa-mi traiasca in balcon ,numai afara.Am plantat citiva in 2 lazi mari dar nu au trait decit vreo 2 luni dupa care au inceput sa se usuce.Le-am pus ceva ingrasamant special pt capsuni de la Praktiker(dar nu in cantitate mare) iar de udat nu i-am udat decand atunci cand era uscat pamantul de la suprafata.Ca sa nu-i vad chiar pe toti cum mor -si cum mi se duc banutzii  :naughty:  - pe ultimii 6 i-am transplantat afara ,unde si-au revenit.Pe unul pur si simplu l-am aruncat cu tot cu pamantul din jurul radacinilor si dupa o saptamana a inceput sa creasca.Stie cineva vreo solutie la aceasta problema ?

Attached Files



#79
bim73

bim73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2010
Buna, sunt si eu din cei care planteaza la bloc, dar am incercat sa produc plante din saminta soi din cele mari , a mai incercat cineva asa?

La mine dupa 2 luni au inceput usor sa iasa  stoloni, cei mai mari au acum cam 7-8 cm.
Ii ud in  fiecare dimineata si deocamdata le merge bine, mai nou am pus si fertilizator de foliaj in apa, asa pt un plus de putere  , la anu am de gind sa ii duc la tara, dar  cu teama, caci cei pusi in primavara nu a prins nici macar unul, e drept ca soiul acela era din cel catarataor.

As incerca si cu seminte de zmeur sa fac stoloni, dar nu stiu daca mai rodesc asa .Credeti ca se poate?

#80
novomatic

novomatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 16.10.2006
Am incercat si eu niste "urcatoare"Mount Everest  si am si fertilizat o parte sa vad cum se descurca dar sint niste porcarii .Mai am inca 200 staloni la frigider.Am renuntat la ele ca am adus din spania capsunii remontanti cei care fructifica de 2-3 ori pe an. Asa ca am rezolvat problema.

#81
vidum

vidum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2010
le tii in frigider sau congelator?

#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvidum, on 16th January 2011, 11:39, said:

le tii in frigider sau congelator?
Deci pana la urma treaba cu capsunile mount everest, este o excrocherie, nici macar originala. Din ce m-am documentat singur, (inainte sa imi fac curaj sa arunc banii pe geam) m-am prins rapid ca e praf in ochi pentru fraieri. Nimic nu este miraculos pe lumea asta, nimic nu da roade bogate fara munca sustinuta.
Link-ul asta a mai fost citat :romaneste  alte sursedin SUA

Idea este ca romanii nici macar nu sunt originali cand vor sa faca o "farsa" Doar imita ca niste papagali.
Intrebarea pe care o pun eu: de ce se permite reclama mincinoasa in ziare, tiparite, sau online, prin care se excrocheaza lumea naiva? Orice buruiana creste mare pe pereti daca are acces la toti fertilizantii din lume posibili si din belsug. Dar asta nu este scopul, parca ideea era sa ai ceva "natural" fara chimicale, "E-uri" si alte interventii artificiale. Atunci unde mai este miracolul capsunilor, care se ususca daca nu sunt toti fertilizantii necesari?
De ce nu se interzice chestia asta? Protectia Consumatorilor ii poate apara cu ceva pe naivii cumparatori?

#83
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postnovomatic, on 15th January 2011, 23:26, said:

Am incercat si eu niste "urcatoare"Mount Everest  si am si fertilizat o parte sa vad cum se descurca dar sint niste porcarii .Mai am inca 200 staloni la frigider.Am renuntat la ele ca am adus din spania capsunii remontanti cei care fructifica de 2-3 ori pe an. Asa ca am rezolvat problema.
Salut!!! cit de bine s-au aclimatizat capsunii remontanti la climatul din RO?

#84
eta_ozn

eta_ozn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.06.2010

View Postgherundii, on 15th February 2011, 12:43, said:

Salut!!! cit de bine s-au aclimatizat capsunii remontanti la climatul din RO?
luati 3 saci de pamant de flori de 50 litri ii asezati in triunghi taiati partea de sus plantati cati capsuni va incap infingeti in fiecare sac o scarita (de flori,se cumpara din magazin)cat mai inalta, le legati la virf pe toate trei impreuna  si urcati capsunii pe ele (nu se urca singuri)si apoi POFTA BUNA ! :thumbup:

#85
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
am cumparat niste seminte de capsuni.daca le plantez acum cam in cat timp ajung sa faca capsuni? :D

#86
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011
BUNA ZIUA TUTUROR,

N-AM STIUT CA SE RARESC TOAMNA,AM SA LE RARESC IN PRIMAVARA,AM INTRAT PE AL TREILEA AN.
CAPSUNILE SUNT LUATE DE LA CINEVA,CICA SUNT SOI SPANIOL,DAR NU FAC DECAT O DATA PE AN,FOARTE MARI SI GUSTOASE,LUNGUIETE,1 KG LA 2 TUFE
ORICUM TRE SA INTRU TARE IN ELE,CAND DA CALDURA,CA MA SUFOC DE ELE

DACA VA INTERESEAZA,VI LE TRIMIT PACHET CATE 10-20  STOLONI SI VA PLATITI DOAR CURIERUL.

MAI LUAM LEGATURA,DACA VA INTERESEAZA,SUNT DIN IASI

#87
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
Pt. ciuchi 67 ;sunt din Cluj si te-si ruga daca poti sa-mi trimiti si mie 1-2 pachete de stoloni . cu stima bogdan. Poti sa iei legatura cu mine pe     [email protected]

#88
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011

View Postcluj16leu, on 13th March 2011, 01:11, said:

Pt. ciuchi 67 ;sunt din Cluj si te-si ruga daca poti sa-mi trimiti si mie 1-2 pachete de stoloni . cu stima bogdan. Poti sa iei legatura cu mine pe     [email protected]


rezolvam,numai ca e cam moale acum.abia s-a topit zapada.o sa incerc sa scot cateva sa vad cum se prezinta.
keep in touch,vorba romanului

o zi din cea mai fina

#89
feliciapbhr

feliciapbhr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.03.2011
In primavara trecuta am cumparat si eu 20 de capsuni cataratori; nici macar n-au  facut stoloni daramite sa se catere- nici macar un amarat de stolon . Au facut toata vara capsuni, cate una, doua modeste la gust si dimensiune fata de ale mele care sunt mostenite de la bunica si reinnoite prin stoloni. Ale mele  sunt neremontante dar fac la stoloni de ma dispera, se catara stolonii pe toti pomii de langa straturile  de capsuni. Sunt mai cataratoare  decat cele pe care le-am cumparat de capsuni cataratoare de la Oradea, cred, fiinca avea doar o casuta postala la expeditor

#90
cluj16leu

cluj16leu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.11.2010
mersi ciuchi , daca poti in jur de 20-30 de stoloni .Esti un baiat de milioane , spor la treba si ne auzim , toate cele bune

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate