Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#271
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Cred ca poti planta direct unde ai nevoie stolonii, eu am plantat chiar si vara  stoloni desprinsi de la plantele mama si s-au prins. Nu stiu daca e (cel mai ) bine asa dar a mers la mine.

#272
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Multumesc. Eu ma gandeam (si chiar diseara o sa fac lucrul asta) sa tai coardele de langa mama , apoi o sa tai la 5-8 cm de o parte si de alta a stolonului (are mustata si dupa) ..dupa care le pun in pahare sau in jardiniere .urmand ca in toamna sa le plantez in gradina sau ..sa.le vand :)
Am soiuri din astea ce rodesc tot anul si soiul gigant .



#273
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Cred ca e ok si asa cum intentionezi sa faci. Am plantat capsuni in noiembrie cand eram in armata :) Cand nu aveam instructie ne mai duceau pe la diverse CAP-uri, IAS-uri si asa am ajuns in '88 sa plantez capsuni in noiembrie pe undeva pe la un IAS de pe langa Turnu-Severin :)
E cam liniste pe forum si aici si la legumicultura pentru ca toata lumea e ocupata :) Poate va interveni cineva mai experimentat sa te lamureasca.
Am pus si eu 135 stoloni Albion anul asta, tot asa sunt si astia, remontanti, rodesc toata vara pana spre toamna si s-au prins cam 120. O sa completez golurile cu cativa stoloni care au rezultat de pe plantele mai viguroase. Mai am ceva capsuni plantati acum trei ani si despre care nu stiu ce soi sunt insa e timpul sa-i scot ca s-au facut niste tufe imense si nu prea mai produc si mai am ceva luat din piata din Suceava, cine mi i-a vandut zice ca sunt soiul Black Magic, habar n-am daca exista asa ceva dar am constatat ca fac capsuni mari si la maturitate sunt de un rosu mai inchis spre visiniu...

#274
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Daca vinzi cumva stoloni sunt interesat !

#275
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Vinde careva stoloni de capsuni soi remontant? As cumpara vreo 100 bucati. M-ar interesa soiul Albion. Ce alt soi fructifica tot anul?

#276
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Mai nou am vazut ca magazinele Agroland au la vanzare stoloni de Albion la 1,2 lei bucata. Ma gandesc ca sunt mai siguri de acolo . Daca ii aduci acasa dintr-o sursa incerta s-ar putea sa ii aduci si bolnavi iar pentru cat plantam noi nu cred ca e o mare suma.

Acum in piata 20 lei Kg.

Edited by StudioOne, 23 March 2017 - 17:43.


#277
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am cumparat stolonii de capsuni. Albion, 70 bani bucata. Vineri i-am plantat, acum ploua. Posted Image

Attached Files



#278
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
De unde i`ai luat ? Mi`ar mai trebui si mie.

#279
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
I-am cumparat din Magurele, Ilfov. Daca vrei detalii, iti trimit pe privat.

#280
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Rid cati iti trebuiesc?  Cateva zeci iti pot da eu te astept sa.i scoti.

#281
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cred ca a cumparat deja!

#282
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aveam nevoie de mult mai multi, mersi dumi. Mersi Ionut pt info, calitate super.

#283
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Salut,
Aveti idee daca florile capsunilor sunt maronii la interior inseamna ca au fost afectate de ger si nu mai produc fructe?

#284
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tu ce crezi? ?oricum in 2-3 saptamani afli caci la astea nu e ca la porumb sa il intorci, sau este dar productie faci la anu'!
Planta iti rezista insa anul asta slabe sanse de fructe!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate