Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Capsuni... normale, urcatoare, uriase... si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#1
IPTV

IPTV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.02.2007
In ultima vreme au aparut pe piata capsuni urcatoare si uriase.
Am cumparat din cele urcatoare de la o firma din Oradea.
Din pacate, din 5 fire a prins unul, dar nu il vad sa se ridice...
Mai are cineva asa ceva? Cum s-au dezvoltat la voi?

#2
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
A cumparat si maica-mea in urma unei reclame in revista practic  adresa este tot din oradea ,10 fire =51 ron ,s-au prins 4 dintr-un soi ,una a facut 4 fructe care n-au ajuns sa creasca /coaca . nici vecina ei nu a avut succes iar postaritei  care a luat 20 i s-a prins una .alt comentariu n-am ...

#3
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006

View PostHADE 61, on Jun 24 2007, 20:13, said:

A cumparat si maica-mea in urma unei reclame in revista practic  adresa este tot din oradea ,10 fire =51 ron ,s-au prins 4 dintr-un soi ,una a facut 4 fructe care n-au ajuns sa creasca /coaca . nici vecina ei nu a avut succes iar postaritei  care a luat 20 i s-a prins una .alt comentariu n-am ...


Am cumparat  si eu 10 urcatoare si 10 gigant . Am primit doar 18 bucati !!!!!! S-au prins toate si au facut si fructe - foarte gustoase , incredibil de dulci - dar .....nu gigant. Ce e drept nici eu nu le-am pus ingrasamant asa cum scria in instructiuni . Unele sunt si acum inflorite - sper sa mai mancam ceva capsuni .

#4
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Sigur nu lipsa ingrasamintului e de vina pentru faptul ca nu au crescut...giganti. Citeste aici:
http://www.bioproduc...-cataratori.htm

#5
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postmateu, on Jun 25 2007, 19:28, said:

Sigur nu lipsa ingrasamintului e de vina pentru faptul ca nu au crescut...giganti. Citeste aici:
http://www.bioproduc...-cataratori.htm

Asa gandeam si eu. Probabil le spun "cataratori" pentru ca or fi urcat ei artificial stolonii (organe de inmultire vegetativa) plantelor, prin legare, tutorare etc.
Ma indoiesc ca Fragaria sp. se poate dezvolta in inaltime... cat sa fie numite "cataratoare". :)

#6
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIPTV, on Jun 10 2007, 10:10, said:

In ultima vreme au aparut pe piata capsuni urcatoare si uriase.
Am cumparat din cele urcatoare de la o firma din Oradea.
Din pacate, din 5 fire a prins unul, dar nu il vad sa se ridice...
Mai are cineva asa ceva? Cum s-au dezvoltat la voi?


capsunile cataratoare care au productie de invidiat este echivalentul lui mos craciun.
numai excroci in tara asta.

#7
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
n-am urmarit exact anuntul despre aceste capsuni ,dar tot in revista practic ptr gradina si ap ,vad un anunt prin care revista nu raspunde ptr acesta ,desi nu este o revista de anunturi si nu cred ca se poate da pur si simplu ,macar o sponsorizare ,ceva .asta inseamna ca a sarit lumea ca n-a crescut nimic .

#8
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostHADE 61, on Sep 17 2007, 19:24, said:

n-am urmarit exact anuntul despre aceste capsuni ,dar tot in revista practic ptr gradina si ap ,vad un anunt prin care revista nu raspunde ptr acesta ,desi nu este o revista de anunturi si nu cred ca se poate da pur si simplu ,macar o sponsorizare ,ceva .asta inseamna ca a sarit lumea ca n-a crescut nimic .

Daca mai are cineva noutati despre capsunii respectivi... sunt si eu curios.

#9
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
anul asta mama are 6 cuiburi de capsuni ,din cele de anul trecut ,probabil prin marcotaj natural ca altceva nu le-a facut ,nici n-o mai intereseaza ce-o iesi ,e din nou anunt in revista practic...

#10
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Am cumpărat și eu stoloni de"mount everest"...și s-a ales praful! M-am reorientat spre niște stoloni aruncați de o săptămână prin garaj intr-o găleata cu apă (proveniți de la un unchi care își rărise plantația);am reușit  să adun și fructe!

#11
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
saptamana trecuta am vazut in obor ,mai ales pentru ca aveau poza niste tulpini cu radacina ceva gen vita de vie cam la min 1,50 m eticheta arata capsuni uriase insa nu m-au interesat ceva detalii .oricum la mama s-au prins numai cele taratoare .

#12
mikidutza89

mikidutza89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2008

View Postblackkitten, on Mar 22 2008, 14:16, said:

Am cumpărat și eu stoloni de"mount everest"...și s-a ales praful! M-am reorientat spre niște stoloni aruncați de o săptămână prin garaj intr-o găleata cu apă (proveniți de la un unchi care își rărise plantația);am reușit  să adun și fructe!

De ce s-a ales praful? nu au crescut sau ce s-a intamplat? Eu am primit acu 2 zile capsuni (10 stoloni Mount Everest -editat reclama) si sunt ok. Sa vad si cum cresc dar pana acum sunt multumita.

Edited by Valentina30, 27 March 2008 - 14:25.


#13
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Au murit. -_- S-au uscat unul câte unul.

#14
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008

View Postblackkitten, on Mar 27 2008, 17:47, said:

;) buna ziua la toata lumea in cea ce priveste capsunile cataratoare au nevoie de foarte multa ingrasaminte,soare si apa sint foarte speciali iar primi stoloni trebuie inlaturati in primul an pt o recolta bogata in al 2lea an,pamintul trebuie sa fie bogat in compost organic.anul acesta am cumparat si eu varietatea remontanta mount everest si deja am gustat fructul sint foarte deliciosi.ATENTIE la cine au murit plantele este din cauza unui paianjen rosu de plante(daca traduc bine?)care poti sa-l distrugi foare usor cu un spray insecticide pt muste
Au murit. -_- S-au uscat unul câte unul.


#15
gabnicolette

gabnicolette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.05.2008
Si eu am cumparat anul trecut capsunii acestia cataratori si i-am plantat in gradina intre capsunii normali. Toate bune si frumoase dar acum nu ii mai deosebesc de ceilalti desi le-am pus un semn. Nu s-au catarat niciunul. Sunt curioasa cand se vor coace fructele daca va fi vreo diferenta.

#16
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
trebuie sa ajuti stoloni ca sa urce,daca nu-i ajuti nu urca singuri si trebuie atasati leger.ATENTIE la boli sint foarte sensibili

#17
gabnicolette

gabnicolette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.05.2008

View Posttekila82, on May 6 2008, 18:56, said:

trebuie sa ajuti stoloni ca sa urce,daca nu-i ajuti nu urca singuri si trebuie atasati leger.ATENTIE la boli sint foarte sensibili
Asta daca ii recunosc. Nu mi se par diferiti de ceilalti. Greseala mea e ca i-am plantat printre ceilalti normali.O sa-i privesc cu atentie sa vad care mi se pare a fi "cataratori". :mellow:

#18
tekila82

tekila82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2008
poti sa-i recunosti cind dau fructele ele sint rotunde fata de alte varietati care fructele sint mai alungite de exemplu gento sau garighete sint alungite

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate