Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Durere in partea dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
antigen - din ce ai zis nu se intampla nici una. S-a dus la somn, dar pot sa zic ca nu se intampla nici una, ca sta cu mine in apartament si ar fi zis sau as fi vazut chestiile astea.

Spare-me si el s-a gandit ca poate o fi fost o lovitura, dar zice ca nu se vede nici o urma de lovitura, o vanataie ceva, nimic.
Eu initial am zis ca poate radiaza ficat, stomac, ceva de genu asta, poate oboseala si consum de alcool... nici un fel de lovitura fizica. N-am nici o treaba cu medicina, vorbesc si eu ca sa n-adorm ca babele care presupun. :confuzzled:

Ar putea sa fie o intindere sau ceva de genul, nu cunosc termeni medicali sa zic. Lucreaza ca un fel de zugrav, reparatii pereti, varuire, poate s-a intins si nu si-a dat seama pe moment. Presupun in continuare...

Edited by icynoangel, 09 June 2007 - 23:25.


#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
fara medic nu poti sa faci altceva decat sa presupui
si tu si noi, cu diferenta ca pe noi nu ne doare...

#21
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Bai tata, eu nu ma simt bine cand vad un prieten ca imi zice ca il doare nu stiu ce lucru. Si cum e oarecum sub "ingrijirea" mea de cand a venit in Cipru, ma simt responsabil, dar daca nu ii trece pana luni.. cred ca o sa il duc la un medic. :confuzzled:

Oricum cred ca maine ar fi indicat sa fie masa la timp, fara alcool si odihna. Mai mult nu ma pricep sa zic, dar astea nu cred ca au cum sa faca rau.

#22
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
A, era sa uit, multumesc pentru idei, sunt binevenite.

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Poate sunt probleme cu ''bila''=colecist -vezica biliara...

Quote

Una dintre functiile importante ale ficatului este secretia bilei un lichid de culoare galben-maro care contine saruri minerale necesare in digestia lipidelor. Bila este produsa in mod continuu, cantitatea zilnica fiind de 600-1200ml. Ea este transportata din ficat in colecist, care o elibereaza in duoden in timpul digestiei. Bila contine: apa (cca. 97%), saruri biliare, pigmenti biliari, colesterol etc
http://www.sfatulmed...php?id=colecist

Edited by mister_rf, 10 June 2007 - 01:51.


#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Bai tata, eu nu ma simt bine cand vad un prieten ca imi zice ca il doare nu stiu ce lucru.
bai tata ! niciun medic nu poate baga destele-n priza sa-l pipaie pe el ! eu te inteleg si pe tine, dar si tu
trebuie sa intelegi ca fara examen clinic nu poti auzi decat basme si pareri !

#25
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Probabil ai sa razi!! spunei sa faca o ecografie, si eu am patit ceva asemanator si m-au gasit cu vezica biliara cutanata. Bafta si sa ne tii la curent

#26
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postqwayke, on Jun 10 2007, 02:32, said:

Probabil ai sa razi!! spunei sa faca o ecografie, si eu am patit ceva asemanator si m-au gasit cu vezica biliara cutanata. Bafta si sa ne tii la curent

"cutanata"? :rolleyes: poate "cutata".

ps: butonul ala pe care scrie "edit" fix la asta folosteste - sa-ti editezi postul daca ai uitat ceva.

#27
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Acuma am aflat ca intr-o seara a uitat aerul conditionat pe rece. Deci, cu toate datele astea noi, am putea presupune ca e o nevralgie intercostala? Ce s-ar recomanda pentru asta?

#28
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Posticynoangel, on Jun 9 2007, 23:00, said:

Mai oameni buni, am un prieten care de cateva zile acuza dureri in partea dreapta, exact sub coaste (coaste le zice la oasele care protejeaza in fata plamanii, nu?) Ei asa.. si avand in vedere ca in ultimele saptamani s-au cam consumat cantitati industriale de alcool, gen bere, vin, tarie, m-am gandit ca totusi a fost prea mult pentru el si probabil este ficatul? E posibil sa il doara unde zic eu daca ar fi ficatul?
Stiu o sa imi ziceti sa se duca la doctor, dar aici consultatiile sunt scumpe iar medici in general dau cu presupusul (cel putin toti care mi-au zis ca au dat pe la medic... nu prea le-a nimerit diagnosticul).
De astazi nu mai bea alcool si a inceput sa ia Silimarina (aduse din Romania).
Puteti sa imi dati un sfat ce ar trebui sa manance, ce sa bea, cam ce sa faca sa isi revina? Din ce am gasit pe net am vazut ca Silimarina se ia 1-2 pe zi, acum nu stiu cat e de indicata ca n-am nici o treaba cu chestiile astea.
Multumesc pentru orice sfat.

A, si sper ca cei care vor doar sa imi tina teorii despre nocivitatea alcoolului consumat in exces, se vor abtine.

Sa intelegem ca sunteti in strainatate, aveti destui bani sa beti in nestire dar nu destui ca sa mergeti la medic. Daca de saptamani intregi o tineti intr-un chef, cum castigati chiar si banii aia pe care ii beti?
Si mai aveti si tupeul de a pretinde sa nu va tinem lectii despre toxicitatea alcoolului.
Ei bine, il doare in partea drepta din cauza faptului ca este un betiv care isi distruge ficatul cu bautura proasta si multa.
Dar presupun ca ati mai auzit asta, de vreme ce ati auzit si de silimarina.

Edited by Woland, 10 June 2007 - 11:41.


#29
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

View PostWoland, on Jun 10 2007, 12:38, said:

Sa intelegem ca sunteti in strainatate, aveti destui bani sa beti in nestire dar nu destui ca sa mergeti la medic. Daca de saptamani intregi o tineti intr-un chef, cum castigati chiar si banii aia pe care ii beti?
Si mai aveti si tupeul de a pretinde sa nu va tinem lectii despre toxicitatea alcoolului.
Ei bine, il doare in partea drepta din cauza faptului ca este un betiv care isi distruge ficatul cu bautura proasta si multa.
Dar presupun ca ati mai auzit asta, de vreme ce ati auzit si de silimarina.


Unu: suntem in strainatate. So what? Bem, si? Frate, eu am facut asta toata viata si daca mor nu imi pasa, el poate a crezut ca e o joaca. Dar poate nu e problema la ficat.
Doi: Daca ai de gand sa zici betiv, poti sa imi zici mie, betiv e putin spus, alcoolist e mai nimerit. Lasa-l pe el, ca el s-a lasat dus de val. Repet, poate nu e problema de la ficat.
Trei: castig suficient sa nu beau orice scursura, asa ca nu presupune ca e bautura proasta, poate multa, dar in nici un caz proasta.
Patru: n-am auzit de silimarina... era intr-o punga adusa chiar de el, eu nu am luat niciodata pastile pentru ficat si nu am nici o treaba cu asa ceva, prefer sa mor decat sa ma intoxic cu medicamente.

Ok. Asa ca daca mai ai sa imi explici parerea ta despre viata si modul in care ar trebui sa ne ingrijim fizic si psihic te rog sa o faci pe PM. Merci. Apreciez ca te-a revoltat ce ai citit, nu sunt perfect din pacate, ghinionul meu.

#30
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postmianna, on Jun 10 2007, 02:45, said:

"cutanata"? :rolleyes: poate "cutata".

Ce-i aia vezica cutata?

#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostIvanna, on Jun 10 2007, 14:30, said:

Ce-i aia vezica cutata?

cu cute :)

e o anomalie anatomica; in loc sa fie neteda, mucoasa prezinta pliuri (cute) care ingreuneaza evacuarea bilei din vezica, provocand tulburari digestive de grad mai mic sau mai mare.

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Posticynoangel, on Jun 9 2007, 23:00, said:

Stiu o sa imi ziceti sa se duca la doctor, dar aici consultatiile sunt scumpe iar medici in general dau cu presupusul (cel putin toti care mi-au zis ca au dat pe la medic... nu prea le-a nimerit diagnosticul).

Dacă zici că-s scumpe consultațiile și medicii își dau cu presupusul, cel mai simplu este să-și facă niște analize: investigație biochimică hepatică - TRANSAMINAZE (ASAT, ALAT), BILIRUBINEMIA, și în urină - UROBILINOGENUL și SĂRURI BILIARE!
În funcție de rezultate, se pot exclude sau confirma anumite afecțiuni!

mianna ... eu știam că peretele muscular are trei straturi de mușchi și este căptușit cu o mucoasă cutată, asta e normal, nu anomalie!

Edited by ripper, 10 June 2007 - 14:39.


#33
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Posticynoangel, on Jun 10 2007, 14:18, said:

Unu: suntem in strainatate. So what? Bem, si? Frate, eu am facut asta toata viata si daca mor nu imi pasa, el poate a crezut ca e o joaca. Dar poate nu e problema la ficat.
Doi: Daca ai de gand sa zici betiv, poti sa imi zici mie, betiv e putin spus, alcoolist e mai nimerit. Lasa-l pe el, ca el s-a lasat dus de val. Repet, poate nu e problema de la ficat.
Trei: castig suficient sa nu beau orice scursura, asa ca nu presupune ca e bautura proasta, poate multa, dar in nici un caz proasta.
Patru: n-am auzit de silimarina... era intr-o punga adusa chiar de el, eu nu am luat niciodata pastile pentru ficat si nu am nici o treaba cu asa ceva, prefer sa mor decat sa ma intoxic cu medicamente.

Ok. Asa ca daca mai ai sa imi explici parerea ta despre viata si modul in care ar trebui sa ne ingrijim fizic si psihic te rog sa o faci pe PM. Merci. Apreciez ca te-a revoltat ce ai citit, nu sunt perfect din pacate, ghinionul meu.

Nu ai inteles nimic.
Nu ficatul e bolnav, ci mintea. Ficatul, cu eventuala lui ciroza, reprezinta doar consecinta nefasta a unei afectiuni numite alcoolism.

View PostIvanna, on Jun 10 2007, 14:30, said:

Ce-i aia vezica cutata?

Nu e "cutata" ci cudata. Adica prezinta o cudura, un termen medical al carui sens este de indoitura a unui organ cavitar. Vezicula biliara este indoita la jumatate, fapt care produce dificultati functionale, bila stagneaza excesiv in vezicula si poate produce distensie si dureri, "pietre", infectii, dificultati digestive, ma rog, o multime de neplaceri.

Edited by Woland, 10 June 2007 - 15:57.


#34
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postripper, on Jun 10 2007, 15:35, said:

mianna ... eu știam că peretele muscular are trei straturi de mușchi și este căptușit cu o mucoasă cutată, asta e normal, nu anomalie!

cute in timp ce vezica e destinsa nu prea cred ca e normal sa existe.

esti mult mai aproape de anatomie decat mine, eu retin 3 tipuri, nu 3 straturi musculare (longitudinale, circulare si oblice)

#35
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmianna, on Jun 10 2007, 17:29, said:

cute in timp ce vezica e destinsa nu prea cred ca e normal sa existe.

esti mult mai aproape de anatomie decat mine, eu retin 3 tipuri, nu 3 straturi musculare (longitudinale, circulare si oblice)
mucoasa normala a vezicii biliare formeaza pliuri. cel putin asa ne-au invatat astia pe noi .   Peretele vezicii e alcatuit din seroasa, subseroasa, musculara si mucoasa. Acuma, despre ce straturi musculare vorbim?

#36
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

View PostWoland, on Jun 10 2007, 16:49, said:

Nu ai inteles nimic.
Nu ficatul e bolnav, ci mintea. Ficatul, cu eventuala lui ciroza, reprezinta doar consecinta nefasta a unei afectiuni numite alcoolism.

Multumesc. Te simti folositor prin ceea ce spui? Relaxeaza-te, are rost sa iti creasca tensiunea inutil?

Spare-me: nu e nevoie sa fii rautacios, nu ma deraanjeaza sa fiu atacat din toate partile pentru ceea ce sunt. Te deranjeaza cu ceva daca mi s-ar intampla mie ceva din cauza alcoolului si as muri? Nu cred... acum ce vrei sa demonstrezi de fapt?

Edited by icynoangel, 10 June 2007 - 16:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate