Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Identificare plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

#1
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2002
Salut,

Nu stiu daca ma incadrez la categoria potrivita, dar am nevoie de un sfat.

Stie cineva cum se numeste floarea in cele doua imagini de mai jos?

Am primit un pui de la cineva si abia am reusit sa o facem sa se prinda dar nu stim cum sa o ingrijim (cita apa vrea, ii place la soare/umbra, are nevoie de fertilizare, trebuie udata pe frunze, that kind of stuff). Am observat ca o frunza a inceput sa re rasuceasca si are virful uscat.

Stiti cumva daca televizorul afecteaza in vreun fel plantele care stau in apropierea lui?

Multumesc.

[ http://masonul.dap.ro/flowah/01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://masonul.dap.ro/flowah/02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Uite citeva site-uri utile cu informatii despre plantele de apartament: 1 ,   2  si 3
Din fotografii remarc ca ghiveciul este de plastic si nu intodeauna este cel mai recomandat, nu se face aerisirea corecta a pamintului. De asemenea uneori pamintul utilizat, cel care se vinde la florarii poate fi prea "acid" si se recomanda amestecarea acestuia cu putin nisip si pamint "normal".  :)

#3
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2002
Iti multumesc pentru raspuns. Am vizitat site-urile respective, dar din pacate nu am gasit imagini/sugestii folositoare. Le-am trimis cite un mail, poate reusesc sa obtin niste informatii in plus.

Ghiveciul are citeva gauri in parea de jos, nu e suficient pentru aerisire?

In legatura cu pamintul, ai dreptate, uneori e prea acid. Exista vreun tip special de nisip/pamin "ne-acid" :) pentru plante?

Multumesc.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca ai rabdare sa cauti aici, sint citeva link-uri despre identificarea plantelor.
Un ghiveci din material ceramic nesmaltuit asigura o buna aerisire a solului si in acelasi timp pastreaza o temperatura scazuta prin efectul de racire datorat evaporarii apei. Intr-un vas de plastic apa nu se dreneaza  bine si exista riscul ca radacinile plantei sa se "opareasca".  :)

#5
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
O uzi cand pamantul de deasupra incepe sa sa usuce.Televizorul nu face bine niciunei plante....Cu cat le tii mai departe de el cu atat mai bine;)
Plantutza ta e puiut inca.Tine-o la lumina,dar nu sub soare direct.
Mult noroc.

#6
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
A,uitasem...LA orice florarie mai rasarita gasesti pamant cu diferite grade de PH.Sunt pungi speciale chiar si pt un anume tip de planta.
Eu am cumparat pt azalee.Am vazut si pt cactusi,citrice sau bonsai.

#7
Speed

Speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2002
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru sugestii. Culmea e ca pina acum restul plantelor pe care le avm (vreo 10 bucati) o duc toate foarte bine, sint "grase" si prospere - am avut doua care au inflori asta iarna :) In schimb, plantutza asta mica face figuri.

Din cite am inteles, planta in cauza este Calathea Crocata. O sa incerc sa o ingrijesc dupa carte, sa vedem ce iese.

Daca mai aveti sugestii, va rog sa scrieti.

Va multumesc.

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Eu nu reusesc sa vad pozele postate de tine, deci nu pot sa-ti dau vreun sfat. Le-ai sters cumva?

#9
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

 Bebeluska, on Sep 3 2006, 22:09, said:

Eu nu reusesc sa vad pozele postate de tine, deci nu pot sa-ti dau vreun sfat. Le-ai sters cumva?


:lol:
Avand in vedere ca ultimul sau post a fost prin aprilie, 2004... cred ca s-au sters "in timp"   :lol:
:console:

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Ah, scuze! subiectul era "nou" pe arie, la data nici nu m-am uitat!! :D

#11
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Cum se numeste acel copac care parca face niste teci de fasole?

#12
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 Syncron, on Sep 11 2006, 14:13, said:

Cum se numeste acel copac care parca face niste teci de fasole?
Platan oare?

#13
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Ceratonia siliqua

#14
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Da, asta e. Multumesc.

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Prin parcurile bucurestene este un altul, face ca niste pastai lungi, si are frunzele cam ca paulownia. Florile parca sunt albe si mari, nu mai stiu (va zic la primavara). Ala stiti cum se numeste?

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 dpar, on Sep 12 2006, 00:24, said:





Adica roscove, mai pe romaneste :D



 abancor, on Sep 12 2006, 10:47, said:

Prin parcurile bucurestene este un altul, face ca niste pastai lungi, si are frunzele cam ca paulownia. Florile parca sunt albe si mari, nu mai stiu (va zic la primavara). Ala stiti cum se numeste?


Salcam? :rolleyes:

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Nuuu, are frunze mari, seamana cu pica din carti, si sunt mai mari decit palma. Face pastai lungi, verzi, cilindrice (nu ca roscovul), a vreo 20 cm, pe care le foloseam la greu in copilarie ca proiectile, arem de distanta (aruncate spre picioarele aflate in pantaloni scurti usturau). Tiu minte nista batalii cu pastai...

#18
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004

 Bebeluska, on Sep 12 2006, 13:01, said:

Adica roscove, mai pe romaneste :D

Mama, ce mai mancam la d-astea cand eram mic! :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate