Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#469
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut, ma poate ajuta cineva cu interpretarea unui examen histopatologic. Ce inseamna G1 stiu, ma intereseaza ce concluzii se pot trage din descrierea microscopica.

date clinice: la 8cm de orificiul anal prezinta o formatiune tumorala vegetanta, burjonata, care se extinde circumferential si stenozeaza lumenul, dar poate fi depasita cu colonoscopul. Se preleveaza multiple biopsii.

descriere microscopica: fragmente bioptice din mucoasa colonica, histopatologic incluzand proliferare tumorala maligna carcinomatoasa, alcatuita din structuri vilo-glandulare tapetate de epiteliu cu marcate atipii nucleare si mitoze atipice la acest nivel, inglobate intr-o stroma lezionala marcat desmoplazica, cu minim infiltrat cronic limfo-plasmocitar  interstitial.

diagnostic: adenocarcinom colonic bine diferentiat (g1)

#470
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Bine diferentiat inseamna ca se poate tinti clar cu citostatice.
Fara investigatii mai detaliate nu se poate sti cat de mult e infiltrata tumora.

Dupa operatia de inlaturare (care va avea loc, fara discutie) se vor scoate niste ganglioni limfatici din zona. In functie de nivelul de penetrare al acelor ganglioni se va pune un diagnostic de intindere.
Celulele canceroase fiind bine diferentiate, inseamna ca o sesiune agresiva de citostatice poate sa curete tot ce mai ramane dupa operatie, sau, in cazul ca exista metastaze la distanta (sper sa nu fie cazul) se pot combate eficient si acelea.

Nimeni nu poate sti ce e inauntru de fapt, dar pot spune ca situatia arata muuuuult mai bine (asa, doar luand in considerare ce ai scris acolo) fata de situatia mea de acum 5 ani.

#471
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Multumesc pentru raspuns, in urma tomografiei pare a fi un T3N0M0. Insa urmeaza si un RMN, poate ne ofera mai multe date. In principiu protocolul NCCN spune ca se face radioterapie inainte de operatie. Insa se afla cumva in zona gri, deoarece tumora este undeva la 8-10 cm (adica relativ sus). Parerile medicilor sunt impartite. Am merge mai degraba pe calea de mijloc, doar o sesiune de chimioradioterapie si apoi operatie. Tu ai avut chiar la colon banuiesc, nu cred ca ai facut radio,nu?

#472
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu am facut radio, asa e ... dar era stenozanta fara a se putea trece cu endoscopul si, prin urmare, am ajuns direct pe masa de operatie, in 24 de ore de la diagnostic. Am avut noroc, ce pot sa spun?
A .. si am mai avut 2 chestii, ambele foarte importante: suportul tuturor prietenilor si a familiei (moral si financiar) si determinarea de a trece peste ... de a nu lasa o boala nenorocita sa ma ingenunchieze. Psihicul e foarte important ... poate cel mai important in situatii de genul asta.

Iti doresc bafta si sanatate (atat tie sau celui/celei afectat(e), daca nu e vorba de tine).

#473
carmenbn

carmenbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.02.2014
Buna seara,cam liniste pe aici...no news is good news,sau cum e vorba aia?
Sa va mai zic eu de sotul meu.Va amintesc problema lui : cancer colon metastaza ficat,operat la ambele in martie 2013.
A fost bine pana in august,cand la CT s-au inmultit si marit nodulii si micronodulii de pe plamani (pe care ii avea de la primul CT,din martie 2013,mai mici,mai putini si calcifiati).Asadar,suspiciune de metastaza la plamani.I s-a facut dosar pt.Avastin,i s-a aprobat,a inceput tratamentul,impreuna cu Fluorouracil.
Intre timp a mai facut un CT,rezultatul a fost in varianta cea mai buna,respectiv nodulii au ramas la fel,e posibil,deci,sa fie benigni.Nu e cazul sa intrerupa Avastinul,probabil ca asteptam urmatorul CT,in martie.Analizele la singe sunt bune,il suporta destul de bine,se pare.
Cam asta e,sa auzim de bine!

#474
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Va doresc sa va aduca Mosul un sac de sanatate.
Bafta multa in aventura asta.

#475
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,364
  • Înscris: 08.09.2006
Ma bucur sa aud asta. Si la tata totul pare sa fie ok, cel putin momentan. Ma ingrijireaza insa ca doctora tot ii da sa faca CT-uri, in decembrie a mai facut unul la care nu se vede nimic.... Pana cand ar trebui sa mai faca? Ma gandesc ca radiatiile alea nus neaparat bune.

Multa sanatate va doresc.

#476
bmihailescu

bmihailescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2007
N-am mai scris de mult pe aici... In aprilie fac 7 ani de la operatie. La ultima colonoscopie a iesit totul ok; pregatirea a fost mediocra insa. Celor care nu suporta Fortrans-ul, le recomand Picoprep care e mult mai usor de baut, dar nu curata la fel de bine (de data asta am exagerat si eu cu mancarea in dimineata zilei de pregatire, deci cred ca a fost mai mult vina mea).
Sunt curios daca cei care s-au operat cu succes tin vreun regim; mie doctorul nu mi-a recomandat nimic. O perioada am evitat carnea de porc si orice bautura alcoolica, dar am renuntat la restrictiile asta, evident, consum cu moderatie. Singura schimbare ar fi ca fac mult mai multa miscare, sport, etc, decat inainte de operatie, dar asta nu poate fi decat "de bine".

@geopsi, nu-s asa nocive radiatiile alea, eu am facut o gramada de radiografii si CT-uri in perioada cand faceam chimioterapie, iar atunci eram destul de slabit. Doctorul ma tot asigura ca e ok, pentru ca si eu aveam aceleasi temeri.

Va doresc insanatosire si viata lunga!

#477
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc pentru stirile bune. Am si eu din astea ...
Si eu sunt in al 6-lea an dupa operatie si sunt bine. Fac screening anual si pana acum nu a fost detectata absolut nici o anomalie sau indicator care sa arate o recidiva.
In principal eu urmaresc aparitia polipilor pe colon si markeri cancerigeni.

Referitor la regim, nu tin nici un regim si nici nu mi-a fost indicat asa ceva. Oricum, nu mananc orice si oricum si fac cat de mult sport imi permite varsta, conditia fizica si timpul liber.

Sanatate multa tuturor.

#478
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Un scurt update si de la mine, in urma RMN-ului a reiesit un T3N2M0, tumora de rect mijlociu. Radiochimioterapie inceputa in decembrie si terminata la sfarsitul lui ianuarie. Radioterapie la Neolife, 9000 de lei, 28 de sedinte. Nimic de reprosat, pare ca a fost ok. Un nou RMN facut astazi, probabil maine vom avea rezultatele. Terapia (radio + xeloda) a fost bine suportata, ceva dureri locale + neutropenie). Urmeaza operatia, ramane de vazut cand anume (in functie de chirurg).
Cateva info legate de interventia chirurgicala: in cazul tumorilor de rect este neaparat necesar sa se faca excizie totala de mezorect (TME- total mesorectal excision). Sansele de recidiva locala sunt mult reduse daca chirurgul isi face bine treaba, undeva la 5%. Din pacate doar timpul ne poate spune care a fost calitatea actului chirugical.

Edited by Visatoru', 24 February 2015 - 13:03.


#479
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Bafta multa!

#480
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Multumiri + update: s-a operat, partea buna este ca operatia a fost facuta laparoscopic, partea mai putin buna este ca i s-a facut colostomie, asadar a ramas cu anus contra naturii definitiv. Sa speram insa ca asta este cea mai mare problema. S-a recuperat repede, faptul ca nu are decat incizii mici pe burta cu siguranta a ajutat mult la recuperarea rapida. In urma radiochimioterapiei neoadjuvante tumora arata ca o cicatrice (nu mai avea acel aspect specific de conopida).
Speram ca nu va exista recidiva locala sau metastaze. Asteptam acum rezultatele biopsiei pt a lua decizia daca se va face sau nu si chimioterapie adjuvanta.

Cateva info despre pungile colostomice: trebuie sa alegi un furnizor (din pacate in general aduc doar un singur brand, asadar cand faceti alegerea trebuie sa tineti cont si de brand). Am fost pe la Medical Express (brand Coloplast) si la Rombiomedica (brand Convatec). Ambii au fost foarte ok si mi-au oferit mostre. Dupa ce le probeaza o sa decida cu cine face contractul, insa modelele de varf ale ambilor producatori sunt destul de apropiate si par ok. Se ocupa ei de depunerea actelor la CASMB + ofera pungi in avans (decizia CASMB se primeste dupa 15-30 de zile).

Edited by Visatoru', 13 March 2015 - 17:25.


#481
sorinvision

sorinvision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2013
Scriu aici pentru ca sunt foarte speriat. Povestea mea este urmatoarea: in ianuarie 2015 avand 115 kg am decis sa dau ceva jos in contextul in care ma simteam obosit, greoi. Dupa vreo 4-5 zile de regim alimentar cu alimente normale dar mai reduse cantitativ mi s-a facut rau. Din acel moment am slabit 20 kg am facut 3 ecografe abdominale, analize de sange uzuale, control endocrinologic, endoscopie dupa care am zis sunt nebun si m-am oprit. De 2 saptamani insa am inceput sa am bolboroseli in colonul descent care s-a si umflat putin, vizibil cu ochiul liber, iar fecalele mele sunt de tip panglica, fara urma de sange pe hartie dar sunt panglica. M-am programat la colonoscopie pe 30 Aprilie in Cluj.
Ma rog in fiecare secunda la Dumnezeu sa nu am cancer dar dupa ce am citit zeci de articole despre cancerul de colon si dupa ce experimentez fizic in aceste zile sunt foarte speriat, foarte speriat.
Am implinit luna aceasta 40 ani iar de Craciun cand impodoabeam bradul m-am uitat la el si mi-am zis in suflet de la 40 ani trebuie sa pretuiesti la maxim fiecare zi alaturi de familie pentru ca nu se stie.
Cel mai tare ma sperie ca atat eu cat si parintii mei am fost singuri fara frati iar pentru ei eu sunt singurul sprijin. Mama operata acum 2 ani de cancer ginecologic are nevoie de mine...sunt disperat.

#482
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Spuneai ca ai facut endoscopie ... a fost la colon?
Cancerele de colon nu evolueaza brusc, fiind printre cele mai lente cancere in evolutie. De la stadiul de polip si pana la tumora maligna care sa iti deranjeze digestia pot trece si 5 ani.
Eu zic sa te linistesti si sa lucrezi putin la dieta. 20Kg pierdute in 3 luni este ENORM. Metabolismul tau este dat complet peste cap.

O sa afli pe 30 Aprilie toate detaliile, deci indiferent cat de tare te macini si te consumi acum, tot acelasi diagnostic il vei obtine, asadar, linisteste-te.

Sanatate multa!

Edited by ro_explorer, 19 April 2015 - 09:59.


#483
carmenbn

carmenbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.02.2014
Sorin, zici ca ai facut analizele uzuale, hemoglobina cum a iesit? La sotul meu era 7, iar sideremia 17.El a mai facut VSH, fibrinogen, proteina C reactiva si markerii CEA si AFP.Toate au iesit prost.

#484
sorinvision

sorinvision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2013
Analizele uzuale au iesit perfect. Le-am facut in ianuarie dupa ce am inceput sa ma simt rau. In afara de acidul uric care a fost 9 iar maxim trebuie sa fie 7 totul a fost perfect. Doctorita internista mi-a facut si 2 ecografe dupa care mi-a spus ca sunt perfect si sa merg acasa. Am facut si analize de tiroida. Si acelea au fost perfecte. Mi-au depistat tiroida Hashimoto gradul II dar care zic ei ca din analize rezulta ca nu influenteaza.
Mi-am descoperit singur un Helicobacter Pilory, l-am tratat. Am facut endoscopie superioara pentru ca am inceput sa am nod in gat, reflux biliar si o puternica balonare. Am zis ca este ceva la stomac. Medicul unul renumit de altfel in Bucuresti mi-a zis ca am gastrita facuta pe fond de panica, hernie hiatala 3 cm si reflux biliar, dar esofagul este perfect iar Helicobacter Pilory eradicat. Asta se intampla in 17.03.2015. Prin 10.04.2015 mi-a aparut o umflatura in abdomen lateral stanga in zona colonului descendent. Am inceput dupa masa sa ma umflu in toata zona stanga atat de tare incat am insuficienta respiratorie. De vreo 10 zile am inceput sa am scaune tip panglica rupte in 20-30 bucati foarte mici si ieri parca am vazut putin sange de culoare rosu inchis in fecale, foarte putin abia insesizabil. Azi nu am vazut dar oricum sunt speriat.
Multumesc mult no_explorer.

#485
sorinvision

sorinvision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2013
Ieri am facut colonoscopia. Nu am nimic la colon. Am mai facut si o endoscopie cu care am verificat canalul coleduct si pancreasul. Din punct de vedere organic: fierea, ficatul, pancreasul, splina, stomacul si colonul sunt OK. Am doar o hernie hiatala de 3 cm care ma sufoca uneori. Verdictul final a fost depresie si stari de anxietate. Urmeaza sa fac recuperarea din acest punct de vedere.
Multa sanatate tuturor.

#486
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Sănătate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate