Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#289
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 irongirl2000, on 1st June 2012, 10:35, said:

O sa scape de aceasta problema cu diareea? (acum ia imodium si bea ceaiuri antidiareice dar nu prea sunt ameliorari).


Psyllium seed husks.
1 lingura plina intr-un iaurt natural 250 g dimineata, pranz si seara. Contin 85% fibre din plante
Daca nu gasesti in Romania, incearca pe la prieteni, rude pe afara.
Mult succes

#290
irongirl2000

irongirl2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012

 sygeplejersken, on 3rd June 2012, 23:31, said:

Psyllium seed husks.
1 lingura plina intr-un iaurt natural 250 g dimineata, pranz si seara. Contin 85% fibre din plante
Daca nu gasesti in Romania, incearca pe la prieteni, rude pe afara.
Mult succes

Buna,

Din pacate s-a dovedit ca a luat un virus din spital de la Fundeni si acum este la spital, face perfuzii cu antibiotice. A dus scaunul vineri la analize, vedem maine ce iese.

#291
mire_

mire_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2010

 irongirl2000, on 4th June 2012, 16:41, said:

Buna,

Din pacate s-a dovedit ca a luat un virus din spital de la Fundeni si acum este la spital, face perfuzii cu antibiotice. A dus scaunul vineri la analize, vedem maine ce iese.


Buna,

Ma ingrijoreaza faza cu virusul. Mama urmeaza sa se reinterneze curand acolo. Poti sa-mi dai detalii?

Multumesc

 mire_, on 2nd June 2012, 20:37, said:

Buna,

Mama are 71 de ani. a fost operata in 29.03 si are ileostoma temporar . Rezultatul biopsiei post operator este "adenocarcinom bine diferentiat, G1, st pT3, pN0, pMx; limfoganglionii peritumorali recoltati (nr. 9) prezinta aspect imunoreactiv". In curand va avea loc interventia pentru eliminarea ileostomei si reluarea tranzitului normal. Ar trebui ca dupa interventie sa inceapa radio si chimioterapia, asa cum i-a fost recomandat.
Problema este ca mama a inceput sa ezite ba chiar sa nu vrea sa faca aceste terapii, pentru ca intre timp a gasit o cunostinta (medic stomatolog) care dupa aceste doua operatii a decis sa nu faca chimio si radopterapie. El a facut operatiile acum 5 ani.
Stie cineva cazuri similare? In stadiul asta si la varsta pe care o are mama ar putea sa fie sanse mai mici de recidiva? Argumentul mamei este ca e periculos si dureros si ea oricum este in varsta si "nu vrea sa-si chinuie atat de mult ultimii ani" :(.
Sunt convinsa ca nici un medic nu mi-ar spune "ok, nu face". Dar ma intereseaza experiente care sa imi dea niste indicii, si pro si contra.
Multumesc


va rog...

#292
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Mama ta e singura care poate lua o decizie, de asta i se cere consimtamantul pentru orice terapie. In medicina nu exista nimic suta la suta sigur, se spune ca un tratament a fost eficient la 90 sau 95 la suta din pacienti , dar nimeni nu va putea sa-ti spuna daca mama ta va face parte din cele 5 procente de pacienti care supravietuiesc mai mult fara chimioterapie si/sau radioterapie sau din cei 95% dintre pacienti la care supravietuirea cu radioterapie  a fost mai mare... experientele individuale au rolul de a confirma statisticile...
E importanta clasificarea TNM a bolii, se gaseste pe fisa de declarare oncologica, in functie de ea, de tipul histologic si de alti parametri, medicul oncolog va stabili care e cea mai buna strategie. Daca o va urma sau nu, e decizia ei si trebuie respectata. Recidivele pot fi locale, pe transa operatorie, pe colonul restant,si pentru asta se fac colonoscopii de control la sase luni , la doi ani , la cinci ani , etc  sau pot aparea metastaze la distanta, inaparente clinic , ecografic sau computertomografic acum. Metastazele pot fi microscopice, lor li se adreseaza chimioterapia. Sigur ca un procent important din pacientii operati precoce nu le au, dar poti risca?
Succes!


 sstrikE, on 29th September 2011, 19:08, said:

Buna ziua,as vrea sa pun si eu o intrebare.Bunicul meu in varsta de 76 de ani a fost diagnosticat cu o tumoare pe intestinul gros de circa 7-10 cm.As vrea sa stiu si eu daca se poate cam cat duce o operatie de acest gen in bucuresti si daca ar fii periculoasa...mentionez ca are tensiunea mare si nu prea vrea sa se opereze.Niste remedii naturiste macar pentru stagnare cunoaste cineva?.Multumesc anticipat!

Nu vrea sa se opereze, inseamna ca vrea sa moara. Daca ar fi existat remedii naturiste pentru stagnare, ar fi disparut chirurgii ca si dinozaurii... :naughty:


 biker17, on 26th October 2011, 16:15, said:

revin cu rezultatul histopatologic: adenocarcinom cu componenta mucinoasa (sub 50%) cu grad inalt de malignitate care infiltreaza peretele colic pana in subseroasa. nu produce metastaz in cei 28 limfonoduli pericolici prelevati. pT3N0 DUKES MAC: B2
Polipoza cronica(>100)

E bine ca nu are metastaze ganglionare, daca nu are nici la distanta are sanse mari. In schimb, prezenta polipozei colonice impune ca rudele ei de sange, si mai ales copii sa-si faca obligatoriu si cat mai curand colonoscopii pentru depistarea unei eventuale polipoze sau neoplazii...

Edited by ghidioneanu, 04 June 2012 - 21:32.


#293
irongirl2000

irongirl2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012
[quote name='mire_' date='4th June 2012, 22:00' post='11560029']
Buna,

Ma ingrijoreaza faza cu virusul. Mama urmeaza sa se reinterneze curand acolo. Poti sa-mi dai detalii?

Multumesc

Buna,

Soacra mea a stat internata la sectia de chirurgie la spitalul Fundeni. Acolo era full, s-au mai bagat paturi in saloane pentru ca nu incapeau toti bolnavii. A fost externata pe 25.05 si de atunci are probleme cu scaunul. Cand am vazut ca problema persista si nu se amelioreaza l-am sunat pe chirurgul de la Fundeni si a zis ca este posibil sa fi luat un virus din spital, deoarece mai multe persoane care au stat cu soacra mea in salon au avut aceeasi problema. Am inteles ca la sectia de chrurgie de la Fundeni au mai fost probleme si a fost chiar inchisa cateva zile pentru investigatii. Se pare ca n-au rezolvat problemele...Legat de rezultatul anatomopatologic, ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii?
Multumesc.

#294
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 mire_, on 2nd June 2012, 20:37, said:

Buna,

Mama are 71 de ani. a fost operata in 29.03 si are ileostoma temporar. In stadiul asta si la varsta pe care o are mama ar putea sa fie sanse mai mici de recidiva? Argumentul mamei este ca e periculos si dureros si ea oricum este in varsta si "nu vrea sa-si chinuie atat de mult ultimii ani"
Aproximativ 50 % dintre persoanele operate de cancer la colon care fac chimio/radioterapie supravietuiesc dupa 5 ani. Decizia este a dumneaei.

 manbay21, on 4th June 2007, 07:26, said:

Buna ziua

as avea o intrebare. care sunt metodele de diagnostic ale cancerului colorectal, in afara de colonoscopie? Se poate depista prin analize de sange? daca da, exista o analiza anume care trebuie facuta? o ecografie abdominala ar releva ceva? multumesc mult
PET scanning
Positron emission tomography

#295
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Exista si colonoscopia virtuala prin computertomografie sau RMN abdominal, dar rezultatele necesita  confirmare prin biopsie la colonoscopia clasica.

#296
mire_

mire_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2010
[quote name='ghidioneanu' date='4th June 2012, 21:15' post='11560193']
Mama ta e singura care poate lua o decizie, de asta i se cere consimtamantul pentru orice terapie. In medicina nu exista nimic suta la suta sigur, se spune ca un tratament a fost eficient la 90 sau 95 la suta din pacienti , dar nimeni nu va putea sa-ti spuna daca mama ta va face parte din cele 5 procente de pacienti care supravietuiesc mai mult fara chimioterapie si/sau radioterapie sau din cei 95% dintre pacienti la care supravietuirea cu radioterapie  a fost mai mare... experientele individuale au rolul de a confirma statisticile...
E importanta clasificarea TNM a bolii, se gaseste pe fisa de declarare oncologica, in functie de ea, de tipul histologic si de alti parametri, medicul oncolog va stabili care e cea mai buna strategie. Daca o va urma sau nu, e decizia ei si trebuie respectata. Recidivele pot fi locale, pe transa operatorie, pe colonul restant,si pentru asta se fac colonoscopii de control la sase luni , la doi ani , la cinci ani , etc  sau pot aparea metastaze la distanta, inaparente clinic , ecografic sau computertomografic acum. Metastazele pot fi microscopice, lor li se adreseaza chimioterapia. Sigur ca un procent important din pacientii operati precoce nu le au, dar poti risca?
Succes!



Multumesc din suflet pentru raspuns. Sunt de acord ca nimeni nu o sa spuna da sau nu in locul mamei. Incet incet inclina sa vrea sa faca chimio si radio. Ce o preocupa (si pe mine) sunt eventuale tratamente adjuvante in timpul celor doua tratamente pentru a contracara efectele secundare ale acestora. Exista? Si nu ma refer la ceaiuri chinezesti si alte lucruri de genul asta, ci ceva medical acceptat.
Clasificarea TNM se formeaza, cred, din "st pT3, pN0, pMx" , nu? Acestea sunt valorile pe rezultatul biopsiei mamei.
Luni o s-o internez pentru interventia de repunere in tranzit. E mai simpla oare decat cea dinainte, dpdv recuperare?

Multumesc inca o data pentru sprijinul pe care-l oferi, nu doar mie ci tuturor celor care scriu aici si pretuiesc mult un sfat si informatii corecte.

[quote name='sygeplejersken' date='5th June 2012, 09:06' post='11561314']
Aproximativ 50 % dintre persoanele operate de cancer la colon care fac chimio/radioterapie supravietuiesc dupa 5 ani. Decizia este a dumneaei.


Multumesc pentru raspuns. Cand am luat rezultatul colonoscopiei un medic mi-a spus ca varsta si rezultatul ar putea indica sanse mai mici de recidiva. Dar, cum spuneti si voi, nimeni nu poate garanta ceva...

#297
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Am si eu o intrebare legata de durerea in cancerul de colon? Unde mai exact doare in ce zone si cum e durerea?

#298
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Cancerul de colon nu doare (cancerul in general nu doare). Daca incepe sa doara, din pacate de multe ori e foarte probabil sa fie prea tarziu.
Durerea in cazul cancerului de colon poate fi data (local) doar de o ocluzie => dureri de la minunile blocate in tranzitul intestinal (adica te doare burta, destul de tare chiar). Asta e cel putin ce am aflat eu.

Edited by ro_explorer, 05 June 2012 - 22:47.


#299
irongirl2000

irongirl2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.06.2012
Buna ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine cu interpretarea rezultatului anatomopatologic de mai jos si pronosticul acestuia?
Multumesc.

"- Piesa de rezectie recto-sigmoidiana in bloc cu histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si cistectomie partiala prezentand la nivel recto-sigmoidian o formatiune tumorala ulcerata in suprafata infiltrativa (diametrul 5 cm) cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo-papilar bine diferentiat - G1, invaziv in intregul perete si in seroasa peretelui vezical inclus in piesa de rezectie (pT4). Marginile de rezectie si limfoganglionii regionali recoltati (nr.12; diametrul 0,3-0,8 cm) prezinta arhitectura conservata. Uter (6/4/3 cm) cu endometru atrofic; ovar (I) - diametrul 6 cm - cu aspect histopatologic de chist seros; ovar (II) - diametrul 3,0 cm - cu cicatrici albicans fara alte modificari histopatologice. Cod: 8140/3"

#300
angyy

angyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2012
Buna seara.Ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului tatalui meu care are 46 ani:HP adenocarcinom moderat diferentiat,ulcerat ce infiltreaza peretele colonului si ileonul terminal pana la tesutul adipos pericolic si periileal.N+1/15 pericolici.Fragmente de tesut muscular striat cu tesut fascial subacut cu infiltrate de adenocarcinom pT4N1 G2.
markeri tumorali CA 19-9,CEA in limite normale
Ecografie abdominala:in fosa iliaca dreapta anse intestinale cu pereti ingrosati,modificari inflamatorii in grasimea adiacenta(mezenter).
Local:ficat cu marginea inferioara la ~3cm sub rebord,consistenta crescuta,zone de induratie cu diam de ~15cm in flancul stang/FIS.
Imi puteti spune mai clar despre ce este vorba?Multumesc mult

#301
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Nu sunt expert (nici pe departe) dar aparent are o tumora care a iesit un pic din cadrul intestinului (unde a inceput) si a infiltrat un ganglion din 15 testati, ceva din masa musculara abdominala si aparent un pic din ficat. Rog expertii sa ma corecteze daca spun prostii caci asta nu e un subiect in care sa batem campii ... dar totusi, un raspuns cat de cat prin zona e de preferat nici unui raspuns..

Mama mea a avut o situatie similara cu ce descrii tu mai sus si a reusit. Au trecut 13 ani de la operatie si inca este bine, fara recidive.
Eu mi-am depistat problema intr-un stadiu mai timpuriu si am reusit sa trec o idee mai usor peste asta (daca se poate numi "usor" ceea cprin ce am trecut).

Capul sus caci o sa va astepte o perioada grea dar poate sa treaca cu bine. Sanatate multa tatalui tau.

Edited by ro_explorer, 16 October 2012 - 21:35.


#302
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 angyy, on 15 octombrie 2012 - 17:09, said:

Buna seara.Ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului tatalui meu care are 46 ani:HP adenocarcinom moderat diferentiat,ulcerat ce infiltreaza peretele colonului si ileonul terminal pana la tesutul adipos pericolic si periileal.N+1/15 pericolici.Fragmente de tesut muscular striat cu tesut fascial subacut cu infiltrate de adenocarcinom pT4N1 G2.
markeri tumorali CA 19-9,CEA in limite normale
Ecografie abdominala:in fosa iliaca dreapta anse intestinale cu pereti ingrosati,modificari inflamatorii in grasimea adiacenta(mezenter).
Local:ficat cu marginea inferioara la ~3cm sub rebord,consistenta crescuta,zone de induratie cu diam de ~15cm in flancul stang/FIS.
Imi puteti spune mai clar despre ce este vorba?Multumesc mult

T4 inseamna ca tumoarea a iesit din intestin in "vecinatate"
N1 inseamna metastaza in regiunea respectiva la 1-3 ganglioni limfatici sau noduli
CA 19-9 si CEA in limite normale inseamna ca deocamdata nu sunt metastaze cum ar fi de ex la ficat sau plamani
Ecografia s-ar traduce ceva in genul: structura putin diferita, dar deocamdata nici o tumoare pe spre ex la ficat, asa ca nu il speria prea tare pe tatal tau.

PS: Se spune, ca aspirina ar fi benefica ptr cancerele colorectale ereditare...
http://www.thelancet...1049-0/fulltext
Mult succes

#303
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Status report: am fost azi la colonoscopia programata o data ala 2 ani (s-au implinit aproape 3 ani de la operatie). Vai ce bine ca am fost.
Operatia se prezinta excelent atat pe exterior cat si pe interior, fara inflamatii sau recidive. Dar ... si aici nu mai e asa de roza treaba, mi-au fost gasiti 2 polipi (unul de 6mm si unul de 3mm) care mi-au fost rezecati cu endoscopul. In rest totul pare ok din toate punctele de vedere.

Invatatura: mergeti la controale caci nu e de gluma.

Voi, parteneri de suferinta, cum o mai duceti? Nu am mai vazut nimic scris pe aici.

#304
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Cancer la colon stadiul 4.
Metastaza pe perete abdominal, pancreas.
Prima sedinta de chimoterapie la Graal.
Operatie de Colostopie rencenta: inca in covalescenta, (dupa prima transa de chimo)
O alternativa este http://www.hadassah-med.com/. Cel alternative mai bune de atat exista (In EU)?.

#305
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Linistea de pe topicul acesta ma ingrijoreaza. I general se spune "no news = good news" dar nu cred ca se aplica si in cazul de fata.
Mai dati o stire (mai ales cei care ati scris acum 2-3 ani) fie buna, fie rea ...

Edited by ro_explorer, 02 January 2013 - 22:23.


#306
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

 ro_explorer, on 02 ianuarie 2013 - 22:22, said:

Linistea de pe topicul acesta ma ingrijoreaza. I general se spune "no news = good news" dar nu cred ca se aplica si in cazul de fata.
Din pacate, asta asa este.

Edited by vladdy99, 26 January 2013 - 23:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate