Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#1
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
de curand am luat rezulatatul unor analize de sange . WBC inseamna globulele albe ? la valori normale scrie intre 5.0 -10.0 , iar mie mi-a iesit 4.63 , asadar sub limita normala.ce poate sa insemne asta ? o fi ceva grav ?

pardon , 4.68 a iesit

Edited by mianna, 25 April 2007 - 23:56.


#2
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
White Blood Cells

#3
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

 Franco222, on Jan 20 2007, 20:52, said:

White Blood Cells
ok , dar stii ce inseamna daca ies usor sub limita ?

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
globulele albe sau leucocitele sunt celulele care lupta impotriva infectiilor sau a altor agresiuni. numarul scazut inseamna o imunitate scazuta.

erai in perfecta stare de sanatate cand ti-ai facut analizele, sau erai in convalescenta dupa ceva? oricum, scaderea nu e dramatica, insa tine cont de asta in ceea ce priveste prevenirea bolilor, esti mai putin rezistenta la infectii.

Edited by mianna, 20 January 2007 - 21:11.


#5
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006

 mianna, on Jan 20 2007, 21:10, said:

globulele albe sau leucocitele sunt celulele care lupta impotriva infectiilor sau a altor agresiuni. numarul scazut inseamna o imunitate scazuta.

erai in perfecta stare de sanatate cand ti-ai facut analizele, sau erai in convalescenta dupa ceva? oricum, scaderea nu e dramatica, insa tine cont de asta in ceea ce priveste prevenirea bolilor, esti mai putin rezistenta la infectii.
da , eram oarecum dupa un tratament cu antibiotic. multumesc
sanatate!

#6
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003
Prietena mea a avut o gripa si la o zi doua dupa ce i-a trecut, ne-am dus la policlinica sa isi faca analize la sange..
In urma analizelor, cam astea au fost modificate:

Trombocite  127
Plachetocrit  0.11%
Lymfocite 63.4%
Monocite 11.6%
Granulocite 25.0%
Restul fiind in limitele normale.

Acum, cei de la policlinica ne-au indreptat catre Fundeni-sectia hematologie... acolo am fost azi, dar din pacate nimeni sa se ocupe de noi decat cu programare(pe care am facut-o )... dar efectiv nu mai pot rabda si nu mai pot dormi noaptea, gandindu-ma la ce e mai rau - leucemie.
Inainte de gripa, singurul lucru suspect, din ce m-am mai documentat si eu, erau ganlgionii umflati, in rest nimic.Nici la ora actuala nu are nici o simptoma...nu transpira noaptea, nu e obosita, mananca, nu o dor oasele, nu are ameteli...cateodata mai are ceva dureri de cap, dar nu foarte intense si de scurta durata...
A luat in timpul gripei fara sa consulte medicul : amoxicilina, paracetamol,algocalmin,aspirina,humex. Unele dintre aceste medicamente am vazut ca au ca reactii adverse trombopenia si leucopenia..
Te rog daca poti tu sau oricine altcineva sa imi dati un raspuns cat mai urgent, evident fara menajari...
Multumesc din suflet!

Edited by mianna, 14 March 2007 - 13:13.


#7
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Stai calm ca nu e nimic dramatic. Te-ai uitat de curiozitate care sint valorile normale?
Asteapta doua saptamini si fa din nou analizele. Incearca la Medsana de exemplu, au anlizoare bune de hematologie.
Diagnosticul de leucemie nu se pune din numarat celulele, stai LINISTIT.

Edited by Aprilia, 05 March 2007 - 15:46.


#8
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003
Multumesc mult pentru raspuns, cred ca asa o sa fac, m-am mai linistit.

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
abia acum am vazut topicul, eram in vacanta, dar ti-a raspuns foarte corect @Aprilia.

am editat titlul, si va rog din nou - incercati sa fie cat mai sugestiv, sa inteleaga lumea despre ce e vorba. dupa cum se vede, "mianna ajuta-ma" n-a reusit nici macar sa-mi atraga atentia, asa cum probabil intentiona.

#10
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003
buna !...eu sunt prietena in cauza;)...(santieco's girlfriend)....de curand mi-am refacut analizele...toate bune si frumoase :D...putin,foarte putin scazute granulocitele.Tin sa mentionez ca de aproape 2 saptamani am luat la sugestia medicului si niste vitamine,mai exact Calcium Magnezium si Zinc..Am rezolvat si ganglionii..se pare ca sunt "umflati' de la tigari(fumez destul de mult,aproape 2 pcht/zi)..intr-adevar am si un mic punct de infectie in gat ..din cauza unui rest de amigdala (am amigdalele scoase de app 10 ani)....cel putin asa mi-a zis medicul!!!....Problema mea e alta...de 1 un de zile sunt somera...stau foarte mult in casa...exceptand weekend-urile pe care le petrec cu boyfriendul in diferite locatii la care ajungem,bineinteles cu masina.Deci ...nu prea fac miscare.In urma cu ceva zile m-am apucat de exercitii acasa,exercitii ce nu prea includ gambele ..totusi de vreo 2 zile am niste senzatii ciudate;amorteala in gambe amestecata cu ceva durere..ca si cum as avea picioarele imflamate...cand merg nu sesizez chestia asta...in schimb....daca stau pe scaun,pat sau in orice pozitie relaxanta...imi simt gambele chiar si picioarele "fermentand"..chiar arzand...si din cand in cand dureri taioase si scurte la incheieturile tuturor membrelor...carcei nu am...decat niste "trosneli" in zona gleznelor(mai exact osul acela rotund din laterala exterioara gleznei)...sunt balonata ,imi freamata chiar si stomacul...sunt cam palida la fata...si respir cu greutate....
Acum trebuie sa recunosc....dupa gripa severa pe care am avuto asociata cu niste prime analize destul de proaste sunt putin ipohondra...am devenit foarte antenta/constienta de toate reactiile corpului meu....blamez putin si internetul (uneori nu face altceva decat sa te panicheze)...chiar si panica extrema a prietenului meu m-a zapacit complet
Tot ce va rog este sa-mi spuneti daca este cazul sa-mi fac niste analize mai amanuntite.....sau pur si simplu sa ies mai des prin parc si sa uit de toate prostiile astea :)

#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu exista "ganglioni umflati de la tigari".

ce inseamna "mic punct de infectie in gat"?

#12
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003

 mianna, on Mar 16 2007, 15:40, said:

nu exista "ganglioni umflati de la tigari".

ce inseamna "mic punct de infectie in gat"?

Ganglioni in gat umflati de la tigari....astea's cuvintele medicului...iar micul punct de infectie este o pata alba in partea stanga a gatului care nu doare...un rest de amigdala care s-a infectat....sesizarea aceluiasi medic.In privinta ganglionilor..ii simt putin umflati si am probleme la inghitit...mi s-a spus ca pana nu renunt la tigari...acestia vor fii in continuare afectati de fum..
Daca te ajuta cu ceva ...diagnosticul pus pe reteta este Faringoamigdalita ...iar reteta este urmatoarea..(inca nu am cumparat tratamentul si nu prea inteleg scrisul doctorului,imi cer iertare daca nu le nimeresc) :
-  sinupret - 3 capsule /zi
-  fromilid  - 1 pastila/12 ore
-  aulin - 1 pastila /zi

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si io-s tot medic, si mi se pare mult mai logica exprimarea "ganglioni umflati din cauza infectiei".

#14
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Daca stie cineva de pe aici, e obligatoriu ca sangele sa se recolteze din vena pentru analize? Din alte parti nu se poate excluzand venele? :unsure:

#15
santieco

santieco

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 334
  • Înscris: 16.08.2003

 mianna, on Mar 16 2007, 16:36, said:

si io-s tot medic, si mi se pare mult mai logica exprimarea "ganglioni umflati din cauza infectiei".

k...deci e posibil ca doctorul sa se fi exprimat gresit!!.....dar problema mea nu asta e!!!.....va rog mult sa-mi dati un raspuns....pt ca simt ca foarte curand ma voi interna la 9 :)....nu reusesc sa ma linistesc deloc....in ultimul timp am avut atatia factori negativi in jurul meu..incat am devenit o panicata extremista:)....sa-mi caut acul in carul cu fan..sau sa consult un psiholog?;)....bine...ar mai fii si a-3-a varianta...muuuuuullltttt mai placuta.....2 zile de relaxare cu prietenii...departe de bucurestiul asta infect;)...va rog mult....astept un raspuns...am motive de ingrijorare????

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
deocamdata tu ai o infectie si inca nici n-ai inceput s-o tratezi, daca inteleg bine.

fa tratamentul, apoi o pauza de vreo 2 saptamani, si repeta analizele. iti doresc sa se incadreze in valorile normale si sa-ti treaca angoasele :)

#17
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006

 mianna, on Mar 16 2007, 17:09, said:

deocamdata tu ai o infectie si inca nici n-ai inceput s-o tratezi, daca inteleg bine.

fa tratamentul, apoi o pauza de vreo 2 saptamani, si repeta analizele. iti doresc sa se incadreze in valorile normale si sa-ti treaca angoasele :)

+ chill si daca vezi ca nu poti, vad ca ti-ai raspuns singura: "in ultimul timp am avut atatia factori negativi in jurul meu..incat am devenit o panicata extremista:)....sa-mi caut acul in carul cu fan..sau sa consult un psiholog?". So... take the pills, relax si mai iesi din casa fa miscare, e frumos afara, primavara, pasarele...

#18
lemon_demon

lemon_demon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 26.06.2006

 exorcistul, on Mar 16 2007, 16:42, said:

Daca stie cineva de pe aici, e obligatoriu ca sangele sa se recolteze din vena pentru analize? Din alte parti nu se poate excluzand venele? :unsure:
da. nu prea mai exista alta posibilitate (pentru analizele uzuale).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate