Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#325
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
Nu exista asa ceva.

#326
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbucharest72, on 11 mai 2013 - 09:28, said:

... am inteles ca sunt zone unde exista statii de taxare ...

Situaţia asta exista acum 10-15 ani, acum există doar sistemul cu vignetă. Mergi liniştit.

Sănătate şi toate cele bune !

#327
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna tuturor!Am revenit aseara de la Budapesta,dupa o vacanta de aproape o saptamana...Traseul a fost Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Filiasi-Drobeta Tr.Severin-Orsova-Baile Herculane-Lugoj-Timisoara-Sannicolaul Mare-Cenad..Multumesc celor ce mi-au recomandat acest traseu,drumul a fost excelent.! Pe absolut tot traseul soseaua a fost f.buna, la orasele mai mari traseul a trecut pe soselele de centura,doar la Timisoara a trebuit sa trec prin oras,dar am traversat-o in 20 min.. Fara pic de aglomeratie,am intalnit doar cateva tiruri razlete,mai ales dupa Lugoj, spre Timisoara, in rest liniste si pace,o placere sa conduci.! La dus am facut oprire la Lugoj,la o pensiune(Romantique),80ron/noate,pe care am gasit-o la repezeala pe net, pe telefonul mobil.Patroana,o tipa ok, s-a plans ca are reviews-uri negative pe site-urile de specialitate(ex.booking.com),dar eu m-am simtit ok,camera f.curata si spatioasa..La intoarcere,oprire de o noapte la Orsova,la pensiunea Oliver,gasita tot pe net pe telefon,foarte ok,situata pe malul Dunarii,peisaj superb.!De fapt,tot drumul de la Drobeta pana la Orsova este magnific,soseaua este paralela cu Dunarea,eu am trecut prima oara pe acolo si mi-a placut extrem de mult.!La punctul de frontiera Cenad-Kiszombor am trecut ca vantul,eram singura masina din vama,dupa care am urmat drumul spre Mako,apoi am intrat pe autostrada M43(care duce la Szeged)..Pana in Szeged, din M43 se face o bucla dreapta(bine marcata), spre autostrada M5 care duce la Budapesta..Eu am stat la un hotel de la marginea Budapestei(Ramada Resort Aquaworld), asa ca,la sosire,nu am urmat drumul spre centrul orasului,ci am intrat pe M0(soseaua de centura a Budapestei)..
Sper ca nu am scris prea mult si ca am fost destul de coerent, si mai sper ca poate va ajuta pe cineva ceea ce am scris..Oricum,ajut cu cea mai mare placere pe cei ce vor dori sfaturi..!Si multumesc inca o data celor ce m-au ajutat..!

#328
makima

makima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 16.04.2011
salut, unde e cel mai bine de lasat masina in siguranta pe o saptamana, in Budapesta?

#329
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbucharest72, on 19 mai 2013 - 10:25, said:

Ziua buna tuturor!Am revenit aseara de la Budapesta,dupa o vacanta de aproape o saptamana...Traseul a fost Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Filiasi-Drobeta Tr.Severin-Orsova-Baile Herculane-Lugoj-Timisoara-Sannicolaul Mare-Cenad..Multumesc celor ce mi-au recomandat acest traseu,drumul a fost excelent.! Pe absolut tot traseul soseaua a fost f.buna, la orasele mai mari traseul a trecut pe soselele de centura,doar la Timisoara a trebuit sa trec prin oras,dar am traversat-o in 20 min.. Fara pic de aglomeratie,am intalnit doar cateva tiruri razlete,mai ales dupa Lugoj, spre Timisoara, in rest liniste si pace,o placere sa conduci.! La dus am facut oprire la Lugoj,la o pensiune(Romantique),80ron/noate,pe care am gasit-o la repezeala pe net, pe telefonul mobil.Patroana,o tipa ok, s-a plans ca are reviews-uri negative pe site-urile de specialitate(ex.booking.com),dar eu m-am simtit ok,camera f.curata si spatioasa..La intoarcere,oprire de o noapte la Orsova,la pensiunea Oliver,gasita tot pe net pe telefon,foarte ok,situata pe malul Dunarii,peisaj superb.!De fapt,tot drumul de la Drobeta pana la Orsova este magnific,soseaua este paralela cu Dunarea,eu am trecut prima oara pe acolo si mi-a placut extrem de mult.!La punctul de frontiera Cenad-Kiszombor am trecut ca vantul,eram singura masina din vama,dupa care am urmat drumul spre Mako,apoi am intrat pe autostrada M43(care duce la Szeged)..Pana in Szeged, din M43 se face o bucla dreapta(bine marcata), spre autostrada M5 care duce la Budapesta..Eu am stat la un hotel de la marginea Budapestei(Ramada Resort Aquaworld), asa ca,la sosire,nu am urmat drumul spre centrul orasului,ci am intrat pe M0(soseaua de centura a Budapestei)..
Sper ca nu am scris prea mult si ca am fost destul de coerent, si mai sper ca poate va ajuta pe cineva ceea ce am scris..Oricum,ajut cu cea mai mare placere pe cei ce vor dori sfaturi..!Si multumesc inca o data celor ce m-au ajutat..!

Salut, de ce ai intrat in Tm?  Aveai centura si putin prin nordul orasului pt iesirea de Cenad. Oricum, n-ai pierdut mult timp.

#330
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

View Postmakima, on 27 mai 2013 - 15:49, said:

salut, unde e cel mai bine de lasat masina in siguranta pe o saptamana, in Budapesta?
Salut..Probabil cel mai bine ar sta, in siguranta in parcarea aeroportului din Budapesta..Eu am stat o saptamana la Ramada Hotel Aquaworld,am lasat masina in parcare in prima zi in care am ajuns si o saptamana am uitat de ea..Parcarea este mare,este supravegheata video non-stop,se afla exact in fata hotelului..Hotelul este un pic in afara orasului(de pe soseaua de centura M0 se iese in dreptul magazinului Auchan), asa ca, in cea mai mare parte ,masinile parcate acolo apartin celor cazati acolo..Dar am avut prieten cazat la hotel in oras care si-a lasat masina langa a mea,in parcarea Ramada,nu l-a intrebat nimeni de sanatate,cum a lasat-o,asa  a gasit-o si la plecare..Probabil de preferat ar fi sa lasi masina parcata in fata hotelului in care vrei sa stai..

View Postdenky, on 29 mai 2013 - 06:25, said:


Salut, de ce ai intrat in Tm?  Aveai centura si putin prin nordul orasului pt iesirea de Cenad. Oricum, n-ai pierdut mult timp.
Salut..La intoarcere am luat-o pe centura..La ducere am oprit sa pun benzina si ptr. oprire la Iulius Mall,ptr. masa Posted Image ..Oricum,nu am ocolit mult,distanta e cam aceeasi..

#331
soldoveanul

soldoveanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.03.2008
Vreau sa ies din tara prin vama Bors si de acolo observ ca sunt doua variante catre Budapesta: 1. mers pe E60 pana la intrarea pe M5 si mai departe sau 2.mers catre  Debrecen apoi M35 .
Care varianta recomandati, mai ales din punct de vedere al aglomeratiei, avand in vedere ca voi merge noaptea.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#332
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Varianta a 2-a e mai rapidă, având la dispoziţie M3.
Aglomeraţia va fi inexistentă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 June 2013 - 15:05.


#333
soldoveanul

soldoveanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.03.2008

View PostOvidiuNS, on 09 iunie 2013 - 15:04, said:

Varianta a 2-a e mai rapidă, având la dispoziţie M3.
Aglomeraţia va fi inexistentă.


Sănătate şi tcb !
Multumesc!!

#334
radu20ciocan

radu20ciocan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.01.2008
As vrea la sfarsitul lunii sa plec la Roma cu masina si voi iesi din tara pe la Oradea(Bors).Avand in vedere ca plec din Roman,voi face probabil 7 ore pana la vama,deci sa ajung undeva pe la ora 16 in vama.As continua drumul pana spre Budapesta unde m-as opri sa dorm peste noapte.Ce localitate recomandati in apropiere de Budapesta,sau pe traseu pana in Budapesta unde sa pot inopta,si ce hotel sau motel decent?
Multumesc!

#335
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
Eu as mai rula inca 150 km pana la Paprika, langa granita.Faci maxim 4 ore pana acolo, de la Oradea.
Asta daca nu vrei sa vezi ceva din Budapesta.

#336
radu20ciocan

radu20ciocan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.01.2008
Nu gasesc Paprika.La care granita este?Cea cu Slovenia?In plus nu stiu exact ce trafic o sa intalnesc,nu as vrea sa conduc mai mult de 12 ore.Si daca fac vreo 7-8 ore pana la iesirea din tara,adica sa trec vama in jur de maxim ora 17,as mai merge cateva ore si sa ma cazez undeva pe la ora 22,pe unde m-o apuca ora asta :)
De aceea am calculat ca ar trebui sa fiu pe undeva pe langa Budapesta,si as vrea sa fac o rezervare la un hotel decent.

#337
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
Cauta Nicklesdorf.

http://paprikacsarda.hu/ro.html

Daca faci 8 ore pana la Oradea, mai ai 4 pana la Paprika. Deci, maxim 12 ore.

Asta evident, daca ti-e in drum.

#338
radu20ciocan

radu20ciocan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.01.2008
Multumesc,dar nu are legatura cu drumul meu.Eu trebuie sa ajung prin Slovenia,Ljubliana,ceea ce spui tu e la granita cu Slovacia!

#339
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,899
  • Înscris: 31.03.2003
Cu Austria.
:)

#340
radu20ciocan

radu20ciocan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.01.2008
Da,scuze.Ai dreptate.M-am uitat in fuga pe harta ....fara zoom! :)

Torokbalint...motel/hotel Drive inn,a inoptat cineva?
Multumesc!

#341
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Incearca la Oekotel. E langa intersectia lui M7 cu M1.

#342
radu20ciocan

radu20ciocan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 20.01.2008
Multumesc!Am trimis o solicitare de pret la ei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate