Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#289
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 w140, on 5th August 2012, 20:05, said:

Eu folosesc frecvent varianta:

Timisoara -> Cenad (vama RO-HU) -> Szeged -> (autostrada) -> Budapasta

...si drumul este foarte bun
Ai treaba prin Szeged? Intreb pentru ca de mai bine de un an exista M43 (prelungirea lui M5 spre Mako) si daca n-ai treaba prin Szeged nu ai ce cauta pe acolo in drum spre Budapesta.

#290
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011

 biscatrix, on 6th August 2012, 08:12, said:

Ai treaba prin Szeged? Intreb pentru ca de mai bine de un an exista M43 (prelungirea lui M5 spre Mako) si daca n-ai treaba prin Szeged nu ai ce cauta pe acolo in drum spre Budapesta.

Deci e mai bine de intrat la Mako pe M43, dupa cate vad si eu pe harta.
As fi vrut sa o iau pe la Oradea-Debrecin, dar daca nimeni nu-mi poate da relatii despre drumul pana la granita cu Slovacia prin Debrecin, asta e, am sa merg pe unde cunosc drumul mai bine
Multumesc.

#291
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Saptamana viitoare voi iesi prima data cu masina din tara, Bucuresti-Budapesta-Viena si am niste intrebari:
1. Ce traseu ar fi mai indicat din Bucuresti la Nadlac, clasicul Buc-Sibiu-Deva-Arad sau prin sud Buc-Craiova-Drobeta-Timisoara-Arad?
2. In Ungaria si Austria e de ajuns sa cumpar doar vigneta sau e si taxa de autostrada pe langa vigneta? Vigneta de unde o cumpar ca sa nu imi iau teapa (cea de Ungaria am vazut mai sus ca s-ar putea cumpara si de la benzinarii MOL - e vreuna in apropiere de granita?).
3. As vrea sa ajung la Viena intr-o singura etapa, daca plec din Buc pe la 5 dimineata, am timp sa ajung in Viena pana seara? Mai precis cam cat se face de la iesirea din RO pana in Viena, la mers cu 130-140 pe autostrada? Pana la Nadlac estimez 7-8 ore. In vama se sta mult?
4. Este vreo problema daca masina cu care circul nu este pe numele meu, ci pe al tatalui?
5. Am nevoie de alte acte in afara de buletin, permis, talon si RCA?
6. Am voie cu detectorul in Ungaria/Austria?
7. E mai scumpa benzina in Austria decat in Ungaria?

Multumesc pentru ajutor.

Edited by TweakPwnz, 18 August 2012 - 19:28.


#292
popovicin

popovicin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2008
ce ruta e mai buna

Buc-Sibiu-Deva-Arad sau Buc-Craiova-Drobeta-Timisoara-Arad

#293
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
prima e destul de aglomerata

#294
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Merge careva prin Ungaria la sfarsitul lui decembrie - inceputul lui ianuarie si are 2 locuri libere in masina? Contra-cost, evident.

#295
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

 TweakPwnz, on 18 august 2012 - 19:26, said:

Saptamana viitoare voi iesi prima data cu masina din tara, Bucuresti-Budapesta-Viena si am niste intrebari:
1. Ce traseu ar fi mai indicat din Bucuresti la Nadlac, clasicul Buc-Sibiu-Deva-Arad sau prin sud Buc-Craiova-Drobeta-Timisoara-Arad?
2. In Ungaria si Austria e de ajuns sa cumpar doar vigneta sau e si taxa de autostrada pe langa vigneta? Vigneta de unde o cumpar ca sa nu imi iau teapa (cea de Ungaria am vazut mai sus ca s-ar putea cumpara si de la benzinarii MOL - e vreuna in apropiere de granita?).
3. As vrea sa ajung la Viena intr-o singura etapa, daca plec din Buc pe la 5 dimineata, am timp sa ajung in Viena pana seara? Mai precis cam cat se face de la iesirea din RO pana in Viena, la mers cu 130-140 pe autostrada? Pana la Nadlac estimez 7-8 ore. In vama se sta mult?
4. Este vreo problema daca masina cu care circul nu este pe numele meu, ci pe al tatalui?
5. Am nevoie de alte acte in afara de buletin, permis, talon si RCA?
6. Am voie cu detectorul in Ungaria/Austria?
7. E mai scumpa benzina in Austria decat in Ungaria?

Multumesc pentru ajutor.
1.Poate fi folosita varianta sibiu-deva= durata mai mica
2.Doar vigneta pentru ambele tari-= la petrom este un ghiseu de unde poti lua fara probleme vignete pentru ambele tari(intreaba la "baieti daca poti gasi vigneta pentru 'Au' la jumatate de pret")
3.Poti ajunge fara probleme.
5. de ajuns aceste acte.
6.Interzisa utilizarea detectoarelor radar in ambele tari
7.Este mai ieftina benzina in Austria decat in Ungaria. alimenteaza la Nadlac

Edited by misuf, 08 December 2012 - 20:21.


#296
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ce iti trebuie sa ai obligatoriu in masina ?
Cele ale noastre si de bun simt le am : vesta , triunghi , stingator , trusa medicala , un bec de far ,unul de stop pe frana...
Este obligatoriu sa ai ceva lanturi , saculet sare/nisip , lopata , kit becuri si sigurante de rezerva ?

#297
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Eu stiu ca trebuie toate astea iarna (am mai citit pe forum ca unele masini erau controlate daca au lopata si nisip). Pe noi nu ne-au controlat.... dar aveam!

#298
mgstone

mgstone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2012
A mers cineva din Bucuresti in Budapesta, eram curios sa stiu cam ce consum ati avut

#299
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008

 mgstone, on 07 ianuarie 2013 - 13:03, said:

A mers cineva din Bucuresti in Budapesta, eram curios sa stiu cam ce consum ati avut


Inainte de criza am avut un consum de 18 litrii benzina/100km, adevarat ca eram cu un"sifonier" cu motor de 6,3 Litrii, dupa criza am trecut pe motorina si am avut un consum de 9 litrii motorina/100km, motor de 3Litrii diesel, iar odata am avut un consum de 1 sticla de wiskey, cand am plecat cu trenul.

Intuiesc ce ai vrut tu sa intrebi dar sunt multe variabile: masina, motor,stil  de condus, traseu, in ce zi a saptamanii pleci si la ce ora, cate persoane si cate bagaje aveti, vant din fata, tipul de cauciucuri, presiune in roti,tip de combustibil(hai la ultimile am exagerat putin).

#300
misuf

misuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 10.10.2011

 mgstone, on 07 ianuarie 2013 - 13:03, said:

A mers cineva din Bucuresti in Budapesta, eram curios sa stiu cam ce consum ati avut
Bucuresti - Budapesta E81-E68 pe Via Michelin
Costs     133.66 € Avec un véhicule essence
           Toll 0.00 € | Petrol 117.07 €  

Time       11h51 with 02h45 on motorways
Distance   821 km with 290 km on motorways

#301
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Intr-o zi de sambata, in jurul amiezii, cum ati trece de Budapesta : pe M0 sau direct prin oras ??

#302
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010

 oaspetele, on 02 februarie 2013 - 19:25, said:

Intr-o zi de sambata, in jurul amiezii, cum ati trece de Budapesta : pe M0 sau direct prin oras ??

M0. Mai rapid si mult mai liber.

#303
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 oaspetele, on 02 februarie 2013 - 19:25, said:

Intr-o zi de sambata, in jurul amiezii, cum ati trece de Budapesta : pe M0 sau direct prin oras ??

Depinde de unde vii şi unde te duci.
Dacă presupun că vii de la tine de la Bistriţa (pe M3) şi că te duci spre Austria sau spre Balaton (deci pe M1/M7), atunci e evident că e mai rapid prin centrul Budapestei, traficul fiind mult redus faţă de zilele de lucru. Nu are rost să ocoleşti cca. 30 de km inutil, mai ales că pe M0 ai restricţie de viteză de 80km/h.

Sănătate şi toate cele bune !

#304
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Asa am sa fac !

#305
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

As dori sa stiu cum este drumul de la Budapesta la Oradea dpdv calitate asfalt. Mai precis, dupa ce ies de pe M3, intru pe M35 (care pp ca e tot autostrada).
Si vama Bors e foarte aglomerata?
Ideea e ca vreau sa ajung di Budapesta la Cluj si sa vad daca merita sa vin pe acest traseu sau vin pe autostrada pina la NAdlac si apoi traseul din tara

Merci tuturor.

#306
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
hai mai pe sus.
:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate