Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#1
ronnie09

ronnie09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.08.2006
Am nevoie de o cazare pentru o noapte intre Szeged si Budapesta. Ceva mai accesibil
Multumesc

#2
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

View Postronnie09, on May 21 2007, 21:50, said:

Am nevoie de o cazare pentru o noapte intre Szeged si Budapesta. Ceva mai accesibil
Multumesc
Pe autostrada? Nu ai din cate tin eu minte. Dar pentru inca 250Km. daca ai drum spre Viena, treci de Budapesta si la 20 de km sunt 2 localitati Tata si Tatabanya. Sunt o gramada de mici hoteluri acolo. La Tatabanya mergi la hotel ANTAL (sunt indicatoare pe strada) 48 de euro o camera micuta si curata cu mic dejun generos inclus in pret (asta era acu un an). E bun de tranzit

#3
mitf

mitf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 28.08.2004
pentru szeged si imprejurimi
http://limba.cestova...r..._2&idjaz=15
http://www.primariat...mp;viewItem=317

#4
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

View Postronnie09, on May 21 2007, 21:50, said:

Am nevoie de o cazare pentru o noapte intre Szeged si Budapesta. Ceva mai accesibil
Multumesc
Pe autostrada , linga Keskemet, foarte curat , 65 Euro / 3 paturi, A.C. baie in camera ,parcare pazita.
La Szeged super naspa.

#5
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
A fost cineva recent pe autostrada de la debrecin in tranzit spre viena, daca da s-a finalizat autostrada in zona de nord a budapestei, adica putem ocoli budapesta pe la nord?

#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Nu s-a finalizat inca... Trebuie sa treci prin oras de pe M3 pe M1.

#7
doldo

doldo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.09.2006
Scuze ca intervin, intrebare : autostrada M3 a ajuns la Debretin sau nu??

#8
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006

View Postdoldo, on Jul 3 2007, 11:42, said:

Scuze ca intervin, intrebare : autostrada M3 a ajuns la Debretin sau nu??
Da, a ajuns. Sunt vreo 60 de km de la Bors. E noua, asa ca GPS-ul n-o prea stie.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Din cite stiu intre M2 si M1, prin nord-vest, e numai in stadiu de planificata, adica s-o face cindva.

#10
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postocta74, on Jul 6 2007, 13:03, said:

Da, a ajuns. Sunt vreo 60 de km de la Bors. E noua, asa ca GPS-ul n-o prea stie.


Nu stie GPS? Poate al tau nu stie...mie imi arata clar autostrada...

#11
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006

View Postedmund.chevul, on Jul 6 2007, 16:36, said:

Nu stie GPS? Poate al tau nu stie...mie imi arata clar autostrada...
Ramificatia care duce pana la Debrecen n-o stia. Restul, ok.

#12
tuscu

tuscu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.04.2006
Probabil 90% din cei ce calatoresc prin Ungaria si Bulgaria intampina aceeasi problema : abuzul politistilor care fac orice numai sa te usureze de cativa euro. Am dreptate?

#13
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Posttuscu, on Oct 31 2007, 21:20, said:

Probabil 90% din cei ce calatoresc prin Ungaria si Bulgaria intampina aceeasi problema : abuzul politistilor care fac orice numai sa te usureze de cativa euro. Am dreptate?
Am cotizat, insa calcasem pe bec (radar).
Si in Bulgaria la fel, nu m-au oprit degeaba.

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Nu sunt cu nimic mai deosebiti decat cei de la noi. Nici in BG nici in HU.

#15
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Fac cateva drumuri pe luna prin HU. De politisti prosti am dat (se pare ca si la ei sunt valabile glumele). Dar veci nu mi-au cerut spaga. De cate ori a trebuit sa cotizez, am gresit eu cu ceva.

Tuscu, poate vrei sa ne explici in ce context ai intalnit abuzuri din partea lor?

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

View Postecotech, on Nov 6 2007, 13:59, said:

Fac cateva drumuri pe luna prin HU. De politisti prosti am dat (se pare ca si la ei sunt valabile glumele). Dar veci nu mi-au cerut spaga. De cate ori a trebuit sa cotizez, am gresit eu cu ceva.

Tuscu, poate vrei sa ne explici in ce context ai intalnit abuzuri din partea lor?

Nici nu se pune problema ca ar face abuzuri, numai ca romanul tot roman e... daca se intelege cu politistul, asta nu inseamna ca acesta din urma a facut un abuz, ci doar ca "a pus botul". Nu vad de ce am se face atata caz de asta. Oricine vrea sa fie corect, are varianta de a plati amenda la valoarea ei corecta.

#17
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Haideti sa va spun si eu planurile mele de concediu si am decis sa deschid acest topic (daca mai exista unul asemanator rog moderatorii sa-l mute, sau sa ma indrume). Asadar:
- sambata 15 dec plecare din Bucuresti pana in Arad unde o sa raman probabil la un prieten.
- duminica 16 dec plecare via Budapesta unde o sa raman 2 nopti.
- marti 18 dec plecare via Viena pt alte inca 2 nopti
- joi 20 dec plecare via Salzbug tot 2 nopti
- sambata 22 dec plec la Stuttgart (as vrea sa ma opresc putin si prin Munchen, dar nu stiu daca atunci sau la intoarcere).
- Craciunul in Stuttgart si plecarea spre Romania probabil pe 27.

O sa iau cu mine GPS-ul unei prietene asa ca nu cred sa avem probleme cu ruta si gasirea hotelurilor prin centrul Budapestei si Vienei.

Acum urmeaza partea "goala", fara planuri a excursiei. Nu stiu unde o sa ma opresc, sau unde ar merita sa ma opresc samd. Aici va cer ajutorul si sfaturile.

De ce am mai deschis acest topic? Ca sa va cer sfaturi cu privire si la aspectele preagmatice, organizatorice si de "finete/fineturi" ale excursiei mele (noastre) pt ca pt mine este prima de aceasta anvergura si nici n-am mai iesit cu masina din tara.
Vreau sa va zic ca nu am cauciucuri de iarna si am inteles ca asta ar fi o problema in Austria, dar cu siguranta o sa-mi iau lanturi si posibil lopatica. Nu prea am bani sa iau si cauciucuri de iarna si nici nu am de unde sa fac rost decat daca intru in cei de cheltuiala (nu-s dispus la asta asa ca am scos din discutie achizitionarea unora).

Sariti cu sfaturi pe mine va rog :) Multumesc

Apropo, in Ungaria s-a trecut la euro sau trebuie sa iau si niste forinti la mine pe langa cardul de credit/debit?

#18
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclodius, on Nov 25 2007, 00:06, said:

Haideti sa va spun si eu planurile mele de concediu si am decis sa deschid acest topic (daca mai exista unul asemanator rog moderatorii sa-l mute, sau sa ma indrume). Asadar:
- sambata 15 dec plecare din Bucuresti pana in Arad unde o sa raman probabil la un prieten.
- duminica 16 dec plecare via Budapesta unde o sa raman 2 nopti.
- marti 18 dec plecare via Viena pt alte inca 2 nopti
- joi 20 dec plecare via Salzbug tot 2 nopti
- sambata 22 dec plec la Stuttgart (as vrea sa ma opresc putin si prin Munchen, dar nu stiu daca atunci sau la intoarcere).
- Craciunul in Stuttgart si plecarea spre Romania probabil pe 27.

O sa iau cu mine GPS-ul unei prietene asa ca nu cred sa avem probleme cu ruta si gasirea hotelurilor prin centrul Budapestei si Vienei.

Acum urmeaza partea "goala", fara planuri a excursiei. Nu stiu unde o sa ma opresc, sau unde ar merita sa ma opresc samd. Aici va cer ajutorul si sfaturile.

De ce am mai deschis acest topic? Ca sa va cer sfaturi cu privire si la aspectele preagmatice, organizatorice si de "finete/fineturi" ale excursiei mele (noastre) pt ca pt mine este prima de aceasta anvergura si nici n-am mai iesit cu masina din tara.
Vreau sa va zic ca nu am cauciucuri de iarna si am inteles ca asta ar fi o problema in Austria, dar cu siguranta o sa-mi iau lanturi si posibil lopatica. Nu prea am bani sa iau si cauciucuri de iarna si nici nu am de unde sa fac rost decat daca intru in cei de cheltuiala (nu-s dispus la asta asa ca am scos din discutie achizitionarea unora).

Sariti cu sfaturi pe mine va rog :) Multumesc

Apropo, in Ungaria s-a trecut la euro sau trebuie sa iau si niste forinti la mine pe langa cardul de credit/debit?
Pai te opresti fix in locurile care merita cel mai mult: Budapesta - Viena - Salzburg - Munchen (Munchen e obligatoriu de oprit, este mult mai frumos decat Stuttgart). As mai recomanda manastirea Melk intre Viena si Linz si poate la Heidelberg (la nord de Stuttgart).
In Ungaria, moneda nationala este forintul, iar euro se poate schimba la casele de schimb. Ungaria va trece la euro probabil dupa noi datorita problemelor majore macro-economice. Forintul este stapan absolut (inclusiv pentru cumparari de case, masini, bilete de avion, etc), cred ca mai poti folosi in cazuri extrem de limitate euro (ex o cafea pe autostrada, etc), dar in rest, nu se accepta. Cardurile romanesti functioneaza la orice bancomat maghiar si poti scoate de acolo forinti.
Nu stiu daca exista reglemantari cu privire la obligativitatea cauciucurilor de iarna, dar banuiesc ca ar exista asa ceva, cel putin in Austria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate