Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Limitatoare de zgomot de fond

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
M-am orientat asupra SNR 2000 de la Behringer. Cunoasteti ceva mai bun?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
E o alegere foarte buna (parerea mea, si nu numai, e foarte bine vandut).
Alternative ar fi Symetrix .
Sau dbx 1074 Quad Gate sau dbx 386 Dual Vacuum Tube Preamp,  in functie de ce anume ai tu nevoie s-ar putea sa-ti fie mai util decat un denoiser clasic

#3
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
Cred ca Behringer se vinde si datorita pretului. Eu mai am de la ei, DJX 700 (care creaza zgomot de fond, mai ales daca e folosit in amplificare de semnal), si DEQ 2496 (merita banii). Partea interesanta este ca am un Pioneer VSX-916, ce creaza zgomot de fond la volum maxim (mai am amplificatoare (unul Yamaha RX-730), dar acestea creaza un zgomot de fond insignifiant). Am mai observat ca la unele amplificatoare, odata cu introducerea sursei, zgomotul de fond in gol se diminueaza. Credeti ca limitatorul acesta, mi-ar putea scoate si acest zgomot de fond al amplificatorului, caruia practic nu am ce-i face? Totusi, Pioneer-ul are veleitati acustice, in rest.
Care ar fi utilitatea unui microfon de masurare in problema zgomotului de fond?
Cu multumiri!

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
VELEITÁTE, veleități, s.f. (Livr.) Dorință, pretenție, ambiție (nejustificată). [Pr.: -le-i-] – Din fr. velléité.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de RACAI, 30 Sep 2003 | Greșeală de tipar

VELEITÁTE s. 1. v. ambiție. 2. pretenție, (înv.) pretenderisire. (Mai lasă ~ățile!)
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

veleitáte s. f. (sil. -le-i-), g.-d. art. veleității; pl. veleități
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

VELEIT//ÁTE ~ăți f. mai ales la pl. livr. Pretenție nejustificată; ambiție deșartă. [G.-D. veleității; Sil. -le-i-] /<fr. velleité
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar

VELEITÁTE s.f. Pretenție, dorință, ambiție (nejustificată). [Pron. -le-i-. / cf. fr. velléité, lat. sc. velleitas < velle – a voi].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 3 Feb 2006 | Greșeală de tipar

:D  ai zis bine...
Cu zgomotul de fond al mixerului rezolvi (da mai bine investesti banii intr-un mixer fara zgomot de fond...)
Cu zgomotul amplificatorului :nonobad:
Cat despre partea cu pretul si calitatea la behringer, pe undeva ai dreptate. Insa au si chestii bune, printre care intra si denoiserul asta. Da nu-l poti folosi la semnal amplificat...
Microfonul nu vad la ce te-ar ajuta... Eventual sa inregistrezi zgomotul de fond al amplificatorului, sa-i dai un invert phase si apoi sa-l redai, poate se anuleaza daca le nimeresti bine... Te ajuta daca stii exact ce zgomot de fond ai? Ai fi dispus sa investesti bani multi pentru asta? Mai bine ia-ti un amplificator cuminte...

PS Acele amplificatoare carora le scade nivelul de zgomot cand le pui sursa de semnal leaga-le la pamant, s-ar putea sa obtii un efect mai bun... (daca nu, da-le de pamant, scapi de zgomot garantat :yes: :D  )

#5
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
Iti multumesc pentru remarci. DEX on line e bine sa nu-l consulti niciodata. Trust me.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate