Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Prind radio pe preamplificatorul de microfon :(

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
calinburloiu

calinburloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2007
Fiind obisnuit cu calitatea produselor de la M-Audio, intrucat am mai cumparat de la ei o placa de sunet (Audiophile 2496) si niste clape (Radium 61), m-am decis acum vreun an sa cumpar si un preamplificator de microfon/instrument. Neavand foarte multi bani la dispozitie am decis sa cumpar un AudioBuddy, cel mai simplu preamp de la M-Audio. El este dotat cu doua preamplificatoare independente, deci are 2 intrari si 2 iesiri.
Prima dintre ele functioneaza perfect, dar a doua are o problema, care mi s-a parut foarte ciudata la inceput: pe fundal se aude foarte slab, pe langa sunetul inregistrat de mine, UN POST DE RADIO. Sincer sa fiu as fi preferat sa aud doar un fasait, pentru ca mi-ar fi bruiat mult mai putin sunetul meu. Cu cat dau mai tare Gain-ul, cu atat se aude mai tare postul. Din fericire semnalul postului are intensitatea sonora destul de slaba, in jur de -60 dB FS la Gain maxim, deci este tolerabil tinand cont de faptul ca, eu fac inregistrari in general cu Gain-ul dat la sfert. Sunetul apare indiferent daca conectez sau nu un microfon, deci apare si la functionarea in gol a acestuia.
Am fost cu preamplificatorul la garantie, insa ghinion: acolo nu s-a prins absolut nici un post. Fapt explicabil prin faptul ca un post de radio se poate prinde mai bine sau mai prost in functie de locatia geografica, dar si in functie de cladirea in care este amplasat aparatul. Probabil ca sediul celor de la garantie avea mai mult fier-beton decat blocul meu, creand o "cusca Faraday" mai eficienta. Astfel, neconstatandu-se nici o defectiune, nu mi-au putut repara produsul.
Ce pot sa fac in aceasta situatie, cum pot scapa de aceasta problema?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006
In afara de un schimb de locuinta?
Cum stai cu impamantarea? Ai incercat, prinde postul si legat la pamant (calorifer, daca e retea din teava metalica)?

#3
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
problema ta apare de la conectica
cablurile cu ecran prost se transforma in "antene"
foloseste cabluri bune
toata aparatura sa fie alimentata dintr-o priza cu impamantare
cum ti-sa mai spus,leaga carcasa metalica a aparatelor la pamant(calorifer)

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Problema ai observat-o numai de ieri ? Daca da, stai linistit ca e de la propagare, aparatele radio au luat-o razna zilele astea cu propagari >20% in FM. Azi m-am trezit cu radio constanta peste 21  :D , din fericire (sau pacate) trece repede !

#5
calinburloiu

calinburloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2007

 rvic77, on May 17 2007, 11:21, said:

Problema ai observat-o numai de ieri ? Daca da, stai linistit ca e de la propagare, aparatele radio au luat-o razna zilele astea cu propagari >20% in FM. Azi m-am trezit cu radio constanta peste 21  :D , din fericire (sau pacate) trece repede !
Nu, din pacate am observat problema de cand am cumparat produsul, adica de vreun an si jumatate, si persista pana astazi... :(

#6
calinburloiu

calinburloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2007
In ceea ce priveste impamantarea, preamplificatorul se alimenteaza cu un adaptor (transformator), care transforma cei 220V de la priza in 9V AC si nu are impamantare. As putea incerca insa sa leg carcasa metalica la calorifer. Oricum in momentul in care ating carcasa cu mana sau in special cu un obiect metalic, apar in semnalul audio mici paraituri.

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,281
  • Înscris: 08.12.2006

 calinburloiu, on May 23 2007, 20:12, said:

In ceea ce priveste impamantarea, preamplificatorul se alimenteaza cu un adaptor (transformator), care transforma cei 220V de la priza in 9V AC si nu are impamantare. As putea incerca insa sa leg carcasa metalica la calorifer. Oricum in momentul in care ating carcasa cu mana sau in special cu un obiect metalic, apar in semnalul audio mici paraituri.
Ai reusit sa legi la calorifer? Ai avut vreun accident cu ocazia asta, sau doar nu vrei sa ne spui?

#8
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 calinburloiu, on May 23 2007, 20:12, said:

In ceea ce priveste impamantarea, preamplificatorul se alimenteaza cu un adaptor (transformator), care transforma cei 220V de la priza in 9V AC si nu are impamantare. As putea incerca insa sa leg carcasa metalica la calorifer. Oricum in momentul in care ating carcasa cu mana sau in special cu un obiect metalic, apar in semnalul audio mici paraituri.

Leaga carcasa aparatului la masa circuitului din interior, mai precis la terminalul condensatorului de filtraj si nu o sa mai auzi paraituri.
Foloseste un microfon bun + cablu bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate