Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Entorsa glezna

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
Fara sa ma joc cu cuvintele, complet nu vei mai fi vindecat. Vei avea o sensibilitate pe zona aia chiar daca nu te mai doare deloc si o vei relua cu sportul. Pentru ca pe viitor vei fi predispus ca la orice denivelare calcatura stramba sau aterizare pe piciorul lezat sa faci entorsa. Chiar daca vei lucra la recuperarea lui, fata de piciorul sanatos acesta va fi un pic mai expus accidentelor.
Cand incerci una din miscarile de mai sus si nu te doare o poti repeta pana simti ca incepe sa te doara.  atunci opresti si reincepi dupa o perioada de odihna [12h -1 zi...]
Trucul il stiu de la un prof de cultura fizica medicala cu care am facut eu recuperarea . La mine a mers.
Nu  uita; poarta ghete inalte si infasoara-te cu fese. Te protejeaza.
Si fereste-te sa accepti partide de sport propuse spontan cand nu ai echipament adecvat [stiu ce e greu dar eu de cele mai multe ori atunci m-am accidentat sau in situatii in care am avut parteneri care habar nu aveau de sportul respectiv si se actionau periculos pe teren]

#38
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
cand calci stramb tre sa meri la popasa te destainuisingura solutie
acum serios, da search pe 'entorsa' si mai inspira-te si din postarile meleis veteran in chesii de-astea.

Edited by mianna, 30 January 2008 - 20:25.


#39
mirasig

mirasig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2008
chestia cu entorsa de glezna e ca dupa ce ai facut una vor urma si altele, ligamentele se intind, iar articulatia devine laxa: nu mai ai stabilitate. la mine dupa vreo 10-15, intimplate de la prima, cind aveam 16 ani si nu am tratat-o cum trebuie, acum am ajuns sa "imi sara glezna" si daca calc pe o pietricica...
de folos imi este insa o ORTEZA inventie excelenta. cu glezniera nu e nimic de facut.... dar orteza e ok. o poti purta la pantofi, adidasi etc. se deconteaza de CAS, cam in doua luni si pentru glezna costa 180 lei. eventual incercati si voi. se poarta in general dupa entorsa cam 2 spat, iar apoi in functie de stadiu vindecarii sau necesitati...

#40
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdanadarabana, on Mar 2 2008, 09:38, said:

entorsa....bleah! nu vreau sa-mi mai amintesc! am avut niste dureri....pana cand mi-a fost recomandat ketospray 10%. e suuper. si nu necesita masaj. sunt foarte multumita. am intzeles ca e cea mai concentrata forma de antiinflamator ce exista pe piata, care se poate aplica pe piele. si nu pateaza, poti da si cand esti in oras, servici, scoala. am fost foarte multumita si am zis ca-l voi recomanda la toate lumea. am luat cateva zile si aulin, 2 tablete pe zi (3 zile doar).
sa va fie cu folos si.....sanatate!

Atat Aulinul cat si Ketospray-ul contin substante active din aceeasi clasa de medicamente numita AINS (antiinflamatoare nesteroidiene). RETINETI ca nu se recomanda administrarea concomitenta a doua medicamente din aceasta clasa (mai ales daca ambele sunt pe cale orala) intrucat AINS-urile au numeroase efecte adverse periculoase: afecteaza ficatul, rinichii, stomacul, procesul de coagulare si sunt contraindicate in sarcina in ultimul trimestru. Consultati un medic inainte sa consumati un tub de ketospray pe zi si sa luati si 3-4 aspirine/aulin/nurofen pe zi.  :nonobad:

#41
Zarisk

Zarisk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.03.2008
ca tot e vorba pe aici de partea de ortopedie va sfatuiesc sa nu va duceti niciodata la urgente la Grigore Alexandrescu,v`o spun din proprie experienta prima nemultumire,acum 2 ani mi`am luxat piciorul mai exact rotula bine am fost mi l`au pus in aparat gipsat in mod normal lichidul trebuia scos la 3 zile, ei mi l`au scos la 2 saptamani dupa ce ca mi`au scos 400 ml mi`a mai ramas si ligamentul intins adica slabit (drept pentru care am facut recuperare 2 ani si acum inca mai am probleme) in loc sa imi zica sa pun gheata mi`au spus sa pun apa fierbinte,iar in loc sa imi dea antiinflamator mi`au dat Troxevaxin sau ceva de genu care e pentru varice una peste alta acum vreo saptamana ma duc iar la urgenta la ortopedie pentru ca mi se luxase umarul, am incercat sa evit acel spital dar cel mai aproape de liceul meu,si ma gandeam ca poate s`a schimbat ceva de acum 2 ani(din pacate nimic) mi`au facut radiografie,mi`au zis ca am luxatie si m`au trimis acasa cand am intrebat`o  pe doamna care imi scria diagnosticul ce fac cu durerile,umflatura,vineteala am primit din partea dansei ignore :) ) nici nu m`a bagat in seama mi`a dat biletul si m`a poftit afara cam asta e cu medicii de la urgenta de la ortopedie de acolo acum din fericire m`am dus la spitalul de ortopedie si inca am mana bandajata scuze pentru scrisul stangaci :) )

Edited by mianna, 02 March 2008 - 20:24.
s-au inventat virgula si punctul; nu musca.


#42
alinush19

alinush19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2008
salut ... eu am o fractura maleola peroniera dreapta diastazis tibioperonier... :) cam lung nu ... am facut operatie .. am 5 suruburi si placa + 1 surub diastazis... mai am 2 saptamani de stat cu el in ghips ... pana acum am stat 1 luna si jumatate ... am intrebat doctorul care m-a operat daca pot sa dau la academie la vara si mi-a zis ca pot sa dau fara probleme ... voi ce ziceti .. care a-ti trecut prin asa ceva .. ce imi puteti spune :) .. pls .. sunt foarte nedumerit

#43
icecold3008

icecold3008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.08.2007
am si eu o intrebare..glezniera se tine tot timpul? si peste noapte?

#44
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Nu, seara o dai jos.

#45
icecold3008

icecold3008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.08.2007

View PostMig VWFan, on May 12 2008, 20:46, said:

Nu, seara o dai jos.

ms :D

#46
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

View Posticecold3008, on May 12 2008, 19:21, said:

am si eu o intrebare..glezniera se tine tot timpul? si peste noapte?

cel mai bine e ca dupa ce te vindeci [cand nu te mai doare piciorul], cand e capsula inca slaba, sa nu mai porti glezniera. sa nu porti nimic. sa faci exercitii pentru intarirea ei si in rest sa calci cu grija sa nu recidivezi. sa compensezi ceea ce ai pierdut in urma traumatismului prin exercitii.
iar sprayurile ajuta cand te  doare, dar mai apoi nu ajuta la intarirea ligamentelor gleznei care au fost traumatizate.
utilizarea lor as compara-o cu visul femeilor comode care cred ca scapa de celulita daca se ung cu creme miraculoase in loc sa puna osu' la sala sau pe teren si sa manance corespunzator.
eu nu am o parere buna despre glezniere. sau poate nu am purtat ceva de calitate caci in timp se largeau si erau frectie la picior de lemn.
eu recomand la toti fese semielastice. ele pot fi stranse dupa dorinta [nu e voie sa le strangi sa amorteasca piciorul]. si tin bine piciorul. in timp ce jucam baschet si am cazut pe piciorul altuia dupa saritura, am reusit sa evit fractura [in aceleasi conditii altadata m-am ales cu fractura de maleola exterioara].
refacerea [repet incompleta] a capsulei se realizeaza in timp indelungat. mie mi-a luat 5 luni sa fac exercitii cam 30 min pe zi si 4 zile pe saptamana pana ce profesorul de cultura fizica medicala a zis ca crede ca m-am vindecat in procent de 90%.

#47
sulfurosu

sulfurosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2008
am si eu o problema .fac fotbal de performanta si am facut deja a 6 a entorsa in 2 ani si nu reusesc sa scap de ele .am fost la multi doctori deja dar nu au reusit nimic.astept pareri profesioniste daca s-ar putea.multumesc anticipat

#48
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
Buna!
Vreau sa va povestesc si eu ceva despre mine:
Inca de cand eram mica, imi erau labele picioarelor indreptate spre interior, fapt care, la mers, ma facea sa ma impiedic, astfel incat rare erau momentele in care nu aveam julituri la genunchi. Stiu ca si cand stateam in repaus, in pat, tot asa tineam picioarele, nu le puteam indrepta. Chiar parintii ma certau, dar eu nu reuseam sa stau altfel. De pe la 5-6 ani tin minte chestia asta.
Peste vreo 20 de ani, am suferit un banal accident (traumatism de la acelasi nivel), insa soldat cu entorsa glezna stanga, gradul II; Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic stang, membrul inferior stang, discopatie lombara faza III/stadiul III - L4 - L5 si L5 - S1.
Acum, la 10 ani de la incident, am scapat de cadru, merg doar cu carja, insa glezna tot nu pot sa o indrept. Nervul si-a mai revenit, este o usoara pareza ("usoara scadere a vitezei de conducere"). Am inceput sa ridic laba piciorului, nu prea mult, e adevarat, de lasat in jos nu reusesc prea mult, si ma si doare. Durere apare si cand incerc sa o ridic. Dar de indreptat - sub niciun chip.
Intrebare: domnul doctor, ortoped, care m-a consultat, mi-a spus ca ar putea sa-mi faca un transplant de tendon, dar sa mai asteptam, sa mai fac gimnastica medicala si electrostimulare, pentru nerv. Si... poate scap de operatie - chiar!
S-ar putea intampla lucrul acesta? Sa scap fara operatie? Chiar daca problemele cu glezna le aveam dinainte de accidentul pe care l-am avut in 1998? Sau domnul doctor se inseala? Oricum, in toata prezentarea aceasta a mea, pe care i-am facut-o si domnului doctor, am omis, fara sa-mi dau seama, chestia cu glezna de dinainte de accident... Nu stiu de ce, din cauza emotiilor, desigur... Chiar pot scapa de operatie, numai prin gimnastica medicala? Caci m-am saturat de orteza (pe care o port prin casa!), de glezniere si ghete tot timpul anului!...
Astept si raspunsurile voastre! Pentru care va multumesc inca de pe acum!
Toiate cele bune si numai sanatate!

#49
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

View Postsulfurosu, on Aug 13 2008, 20:58, said:

am si eu o problema .fac fotbal de performanta si am facut deja a 6 a entorsa in 2 ani si nu reusesc sa scap de ele .am fost la multi doctori deja dar nu au reusit nimic.astept pareri profesioniste daca s-ar putea.multumesc anticipat

Ce nu au reusit doctorii??? Problema ta pare a fi deja o laxitate ligamentara posibil adaugata pe o predispozitie anatomica, combinata cu un sport nu prea blind cu glezna omului. Ai nevoie de o reeducare condusa corect (reeducare a "senzorilor" de la glezna, tonifierea anumitor muschi, sint mai multe posibilitati), plus o imbunatatire a tehnicilor de antrenament - vorbeste cu antrenorul, eventual un ortoped si/sau un medic sportiv.


View Postistocescu, on Aug 14 2008, 08:45, said:

Buna!
Vreau sa va povestesc si eu ceva despre mine:
Inca de cand eram mica, imi erau labele picioarelor indreptate spre interior, fapt care, la mers, ma facea sa ma impiedic, astfel incat rare erau momentele in care nu aveam julituri la genunchi. Stiu ca si cand stateam in repaus, in pat, tot asa tineam picioarele, nu le puteam indrepta. Chiar parintii ma certau, dar eu nu reuseam sa stau altfel. De pe la 5-6 ani tin minte chestia asta.
Peste vreo 20 de ani, am suferit un banal accident (traumatism de la acelasi nivel), insa soldat cu entorsa glezna stanga, gradul II; Pareza de SPE si SPI - nerv sciatic stang, membrul inferior stang, discopatie lombara faza III/stadiul III - L4 - L5 si L5 - S1.
Acum, la 10 ani de la incident, am scapat de cadru, merg doar cu carja, insa glezna tot nu pot sa o indrept. Nervul si-a mai revenit, este o usoara pareza ("usoara scadere a vitezei de conducere"). Am inceput sa ridic laba piciorului, nu prea mult, e adevarat, de lasat in jos nu reusesc prea mult, si ma si doare. Durere apare si cand incerc sa o ridic. Dar de indreptat - sub niciun chip.
Intrebare: domnul doctor, ortoped, care m-a consultat, mi-a spus ca ar putea sa-mi faca un transplant de tendon, dar sa mai asteptam, sa mai fac gimnastica medicala si electrostimulare, pentru nerv. Si... poate scap de operatie - chiar!
S-ar putea intampla lucrul acesta? Sa scap fara operatie? Chiar daca problemele cu glezna le aveam dinainte de accidentul pe care l-am avut in 1998? Sau domnul doctor se inseala? Oricum, in toata prezentarea aceasta a mea, pe care i-am facut-o si domnului doctor, am omis, fara sa-mi dau seama, chestia cu glezna de dinainte de accident... Nu stiu de ce, din cauza emotiilor, desigur... Chiar pot scapa de operatie, numai prin gimnastica medicala? Caci m-am saturat de orteza (pe care o port prin casa!), de glezniere si ghete tot timpul anului!...
Astept si raspunsurile voastre! Pentru care va multumesc inca de pe acum!
Toiate cele bune si numai sanatate!

2 probleme separate:
- pareza de sciatic - poate sa recupereze fara operatie, cum spuneti
- piciorul strimb (cav-var? congenital? bilateral?) nu se va corecta spontan la virsta Dvs, ortopedul si Dvs impreuna decideti daca si cind se opereaza, cu ce scop, etc..

#50
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007

View Postsulfurosu, on Aug 13 2008, 21:58, said:

... am facut deja a 6 a entorsa in 2 ani si nu reusesc sa scap de ele .am fost la multi doctori deja dar nu au reusit nimic...

daca nu te protejezi le vei repeta. corpul uman in aceast caz [poate in altele da] nu e masina. la masina inlocuiesti sau repari o piesa si poti avea randamentul anterior. aici nu e chiar asa. un ligament refacut dupa un traumatism nu este 'ca nou'. de aceea dupa parerea mea, cuvantul 'vindecat' dupa o entorsa sau un traumatism din aceeasi categorie este utilizat abuziv. as spune eu: 'aproape vindecat'. trebuie sa te impaci cu acest gand si sa aduci nivelul de sanatate al gleznei cat mai aproape de ce a fost. doctorii n-au nici o vina.

#51
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Și eu am avut 4 entorse într-o iarnă (asta pentru că prima a fost gravă și după fiecare n-am făcut repaus decât 2-3 zile în ciuda faptului că doctorul îmi recomandase de fiecare dată să-l bag în gips). Chiar dacă sunt accidentări "minore" ele trebuie luate în seamă! Cu cât faci mai multe, cu atât ai șanse să faci și mai multe.

#52
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008
dan4orto: "2 probleme separate:
- pareza de sciatic - poate sa recupereze fara operatie, cum spuneti
- piciorul strimb (cav-var? congenital? bilateral?) nu se va corecta spontan la virsta Dvs, ortopedul si Dvs impreuna decideti daca si cind se opereaza, cu ce scop, etc.."
[/quote]

si glezna dreapta, in repaus, sta aplecata/cazuta spre interior, dar nu ma deranjeaza, pentru ca pot sa o ridic, o misc in sus si in jos, fara greutate, numai cand o indrept si o tin asa, mai mult de 15 minute, ma doare; la mers nu ma deranjeaza.
Ma deranjeaza glezna stanga! Cand merg, nu pot sa calc pe toata talpa piciorului, ci intr-o parte, si ma doare atat de tare!...

Edited by istocescu, 31 August 2008 - 17:35.


#53
oana412

oana412

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.12.2008
acum 2 saptamani am avut un accident de masina din care am scapat doar cu o entorsa. de 3 zile mi-am dat gipsul jos dar piciorul este tot vanat si  astazi numai s-a umflat destul de tare. ce tratament sa fac ?  gheata? unguent diclofenac ? baie la picior cu apa calda  si rece ??

Edited by adadoi, 23 December 2008 - 10:27.


#54
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mergi la medic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate