Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Incalzitor instant gaze/apa: gaz metan,electric, GPL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1735 replies to this topic

#1279
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Salutare, sunt interesant de un instant de apartament in Bucuresti pentru dus. Locuiesc la un etaj superior, pe coloana mea oameni batrani care nu prea dau drumul la apa calda, asa ca in fiecare dimineata astept cate 10 minute pana sa vina apa calda ( pe care bineinteles o si platesc Posted Image ). Eram interesat cam ce produs imi recomandati? Presiunea este foarte buna, nu am probleme deloc cu aceasta, doar temperatura apei este problema. Instant-ul ar trebui sa functioneze maximum 10 minute pe zi ( cat ar dura sa incalzeasca apa care vine rece), pana ar ajunge si cea calda si l-as opri automat pe acesta, pentru a nu mai incalzi apa. Credeti ca instantul asta ar fi o solutie?

Multumesc.Posted Image

#1280
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 skilton, on 11 decembrie 2014 - 19:44, said:

Salutare, sunt interesant de un instant de apartament in Bucuresti pentru dus. Locuiesc la un etaj superior, pe coloana mea oameni batrani care nu prea dau drumul la apa calda, asa ca in fiecare dimineata astept cate 10 minute pana sa vina apa calda ( pe care bineinteles o si platesc Posted Image ). Eram interesat cam ce produs imi recomandati? Presiunea este foarte buna, nu am probleme deloc cu aceasta, doar temperatura apei este problema. Instant-ul ar trebui sa functioneze maximum 10 minute pe zi ( cat ar dura sa incalzeasca apa care vine rece), pana ar ajunge si cea calda si l-as opri automat pe acesta, pentru a nu mai incalzi apa. Credeti ca instantul asta ar fi o solutie?

Multumesc.Posted Image
pentru apartament de bloc ar trebui sa se monteze numai instant cu tiraj fortat+proiect gaze +lucrare conform proiect gaze .
va recomand un boiler electric de 50 litri pe care sa-l montati pe intrarea de apa calda .

#1281
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 skilton, on 11 decembrie 2014 - 19:44, said:

Salutare, sunt interesant de un instant de apartament in Bucuresti pentru dus. Locuiesc la un etaj superior, pe coloana mea oameni batrani care nu prea dau drumul la apa calda, asa ca in fiecare dimineata astept cate 10 minute pana sa vina apa calda ( pe care bineinteles o si platesc Posted Image ). Eram interesat cam ce produs imi recomandati? Presiunea este foarte buna, nu am probleme deloc cu aceasta, doar temperatura apei este problema. Instant-ul ar trebui sa functioneze maximum 10 minute pe zi ( cat ar dura sa incalzeasca apa care vine rece), pana ar ajunge si cea calda si l-as opri automat pe acesta, pentru a nu mai incalzi apa. Credeti ca instantul asta ar fi o solutie?

Multumesc.Posted Image
Pt a lega ceva la gaz , in afara aragazului , trebuie sa aveti separare si contor propriu .
Nu cred ca se avizeaza asa ceva la bloc .
Daca aveti separare , mai bine montati o centrala termica .

#1282
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc pentru recomandari. Din pacate aici nu exista separare la gaze, eu ma refeream doar la un instant electric pentru ca as prefera intr-adevar separare cu gazometru si intr-adevar, in situatia asta centrala termica ar fi sfanta. Insa din pacate nu prea se intrevede separare, asa ca ma gandeam doar la un instant electric. Am mai auzit de persoane care folosesc instant electric insa nu am stat sa despic firul in patru cu ele si eram curios ce pot afla de pe softpedia Posted Image

#1283
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cea mai mare greseala sa incalzesti apa rece care vine pe teava de apa calda. Platesti de 2 ori.

Nu recomand instant electric la bloc din cauza puterii instalate mici.
Unul fumctional ar trebui sa aibe spre 15 KW. Alea ieftine au 5KW. Cam mult pt instaltia de bloc si prea putin pt a asigura un debit multumitor.

Am, l-am folosit dar mai mult vara cand se facea revizie cate o luna. Atunci era ok ca apa care vine pe coloana nu e atat de rece. Iarna nu e ok. Il tin si acum ca backup pt centrala.

Boiler dar legat pe rece. Dimineata folosesti boilerul iar in rest apa de pe coloana de calda. Vezi cum il separi de teava de apa calda ca aveam un vecin care dadea apa calda la tot blocul pe banii lui.

Edited by undercoverbrother, 11 December 2014 - 20:17.


#1284
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Am inteles, ma gandeam ca la o solutie simpla si eficienta pt utilizare redusa, dar se pare ca nu e asa . Cu plata de 2 ori nu ar fi problema, ca asa dimineata oricum las apa sa curga si nu o mai foloseste nimeni. Ma gandeam doar sa nu mai pierd timp . Personal, ma enerveaza foarte mult ca dimineata astept mereu pana vine apa, ma gandeam ca instantul imi va rezolva problema asta. O sa urmaresc sa vad ce solutii instant electrice de putere mare ar fi pe piata si cat de dificila ar fi montarea ( instalare, proiect, etc). As prefera oricand separarea, dar pe scara nu e toata lumea de aceeasi parere

#1285
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 skilton, on 11 decembrie 2014 - 20:25, said:

Am inteles, ma gandeam ca la o solutie simpla si eficienta pt utilizare redusa, dar se pare ca nu e asa . Cu plata de 2 ori nu ar fi problema, ca asa dimineata oricum las apa sa curga si nu o mai foloseste nimeni. Ma gandeam doar sa nu mai pierd timp . Personal, ma enerveaza foarte mult ca dimineata astept mereu pana vine apa, ma gandeam ca instantul imi va rezolva problema asta. O sa urmaresc sa vad ce solutii instant electrice de putere mare ar fi pe piata si cat de dificila ar fi montarea ( instalare, proiect, etc). As prefera oricand separarea, dar pe scara nu e toata lumea de aceeasi parere
nu-ti recomand instant electric - putere instalata foarte mare 5 kw si cantitate de apa mica +necesita circuit separat pana la el . mergi pe boiler electric pe care sa-l cuplezi pe intrarea de apa calda .

#1286
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 octavianlaz, on 11 decembrie 2014 - 20:34, said:

nu-ti recomand instant electric - putere instalata foarte mare 5 kw si cantitate de apa mica +necesita circuit separat pana la el . mergi pe boiler electric pe care sa-l cuplezi pe intrarea de apa calda .

      Scuze ca va deranjez cu o intrebare.Merita montat un robinet Delimano  la bucatarie pentru apa menajera.? Ma refer la pericolul electrocutarii. Am boiler mixt electric si termo dar este distanta cam 10 m  si sotia nu vrea sa ii trag apa calda de la asa distanta. Vad ca ar fi de 3 kw iar firele de  curent le am d Cu  de 2,5-3 mm D ,daca nu as trage direct de la tabou.Multumesc

#1287
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 bobon, on 15 decembrie 2014 - 16:49, said:

  Scuze ca va deranjez cu o intrebare.Merita montat un robinet Delimano  la bucatarie pentru apa menajera.? Ma refer la pericolul electrocutarii. Am boiler mixt electric si termo dar este distanta cam 10 m  si sotia nu vrea sa ii trag apa calda de la asa distanta. Vad ca ar fi de 3 kw iar firele de  curent le am d Cu  de 2,5-3 mm D ,daca nu as trage direct de la tabou.Multumesc
daca crezi ca te satisface debitul de 1,5-2 litri/minut , da . asta inseamna ca pana numeri rar pana la 60 umpli un vas de 1,5-2 litri cu apa calda( fa o proba cu un vas si un ceas si vezi daca merita ) .daca stai intr-o zona unde apa rece are temperaturi de peste 10 grade , probabil ca da . daca stai la munte unde apa rece vine in aceasta perioada la aprox 2 - 4 grade , este discutabil . alegerea. curentul absorbit pentru o putere consumata de 3 kw ar fi de aprox 13 amperi .

Edited by octavianlaz, 16 December 2014 - 07:10.


#1288
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 octavianlaz, on 16 decembrie 2014 - 07:08, said:

daca crezi ca te satisface debitul de 1,5-2 litri/minut , da . asta inseamna ca pana numeri rar pana la 60 umpli un vas de 1,5-2 litri cu apa calda( fa o proba cu un vas si un ceas si vezi daca merita ) .daca stai intr-o zona unde apa rece are temperaturi de peste 10 grade , probabil ca da . daca stai la munte unde apa rece vine in aceasta perioada la aprox 2 - 4 grade , este discutabil . alegerea. curentul absorbit pentru o putere consumata de 3 kw ar fi de aprox 13 amperi .


          Multumesc Tavi . Eu am pus problema dpdv al securitatii de e;ctrocutare. Ca  o sa fie putina apa  banuiam ,m-ai determinat sa fac un mic calcul si mi-a iesit mie (nu stiu  voua)  ca ar incalzi  un litru cu 43 "C. Apa are peste  10 "C De fapt si pina acum tot cu un firisor de apa spala vasele..

Edited by bobon, 16 December 2014 - 08:39.


#1289
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru electrosecuritate, exista disjunctoare diferentiale cu sensibilitate de 10 mA.
Stiu sigur ca Legrand are un model C16A / 10 mA, pentru ca am pus eu unul pe boiler.

#1290
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
vreau sa cumpar un instant http://www.dedeman.r...-c11-d-gpl.html

si sa-l folosesc cu butelie normala de aragaz, e posibil ?

#1291
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 c_anicai, on 16 decembrie 2014 - 23:08, said:

vreau sa cumpar un instant http://www.dedeman.r...-c11-d-gpl.html

si sa-l folosesc cu butelie normala de aragaz, e posibil ?
posibil da , legal nu !

#1292
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Si atunc GPL la ce se refera ? alt tip de butelii ?

#1293
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 c_anicai, on 18 decembrie 2014 - 06:13, said:

Si atunc GPL la ce se refera ? alt tip de butelii ?
da , numai la butelii omologate pentru aparate de genul asta ( centrale termice , instanturi ) ; din aceasta cauza nu capeti nici garantie daca alimentezi aparatul la butelie de aragaz .

#1294
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

De ceva timp prietena mea se confrunta cu urmatoarea problema, apa calda. Cei care furnizau au incetat sa mai faca asta si acum toti din bloc care nu au centrala trebuie sa inceapa sa isi gaseasca modalitati de incalzire a apei.

Ideea care mi-a venit imediat in cap a fost un boiler instant pe gaz care teoretic ar fi solutia optima(si eu am unul de 19 ani si merge perfect de atunci) dar din cate stiu ar trebui sa se faca un proiect, nu? Probabil mai trebuie trase si ceva tevi intre baie si bucatarie, nu cred ca ar merge legat la instalatia existenta...

A doua varianta ar fi un boiler electric, sunt cele instant care par decente aparent dar din ce am inteles nuprea merg utilizate pentru debit mare de apa si nu legate la panou normal... Cele cu acumulare de apa au problema ca sunt mari si trebuie sa te speli cu maxim cantitatea aceea de apa... Chiar nu stiu ce sa fac si ce ar fi optim...
Ar mai fi si problema de a duce apa calda de la bucatarie la baie...
Ce ma sfatutiti? Cum sa fac sa gasesc solutia optima pentru asta?

#1295
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Singura varianta rapida , un boiler electric 50-80 l pt baie si unul mai mic pt bucatarie 10-15 l .

#1296
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

 octavianlaz, on 18 decembrie 2014 - 07:57, said:

da , numai la butelii omologate pentru aparate de genul asta ( centrale termice , instanturi ) ; din aceasta cauza nu capeti nici garantie daca alimentezi aparatul la butelie de aragaz .

imi puteti da un link spre un magazin unde se comercializeaza astfel de butelii ? (care se pot utiliza in apartament), la cine trebuie apelat pt proiect, cam cati banii ajunge toata treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate