Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#1
dflorinxp

dflorinxp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.09.2005
Salut! As vrea sa cumpar de pe ebay. Cum se procrdeaza cu plata si ce taxe mai platesc pt livrare, vama, ect.

#2
ursdacul

ursdacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.02.2006
Nu sunt un obisnuit al ebay-ului dar am cumparat ceva. Prima data m-am inregistrat. Am o carte de credit valabila in afara (euro) In rest  banii au plecat din contul de card. In zece zile am primit piesele ptr masina (volvo) Am platit TVA si inca ceva maruntis. Oricum a fost mult mai ieftin decat aici in RO.

#3
benx

benx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2006
sufar de aceiasi boala .se poate sa platesti si sa nu pmesti marfa???
si de ce sa platesti tva??? :cursing:

#4
superbaloane

superbaloane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2006
Da, se poate se platesti si sa nu primesti marfa. Poti verifica la ebay credibilitatea vanzatorului prin nr. de tranzactii si nr. de feeback-uri pozitive. TVA-ul este o taxa obligatorie pentru toate produsele aduse in tara, indiferent daca esti persoana fizica sau juridica. Valoarea o stiti - in Romania 19%.
Dar inaintea TVA-ului care se adauga la valoarea finala, ai de platit TAXE VAMALE.
Concluzie ca sa aduci un produs de-afara (import) ai de platit:
1. Valoarea produsului in sine
2. Valoarea transportului
3. Taxe vamale
4. TVA

Cu toate astea sunt multe produse pe care merita sa le aduci - ex: scule de pescuit, ceasuri, telefoane, echipamente sunet, etc. Cateodata in Romania au preturi nejustificate, asa ca merita sa incerci!

#5
notebook_man

notebook_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 25.03.2006
cel mai bine ar fi sa ai o cunostinta afara .. sa iti cumpere acolo si sa iti trimita cunostinta coletul ;)

iesi si mai ieftin si e si mai sigur ...


ps. oricum e-bay nu trage teapa .. dar refuza sa iti trimita ca esti din RO ..

eu stiu ca un amic face asa : intrucat nu poate sa cumpere cu card eliberat in RO si-a facut unul cand a fost afara din tara si cumpara cu el ..

#6
skeptyx

skeptyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.03.2006
Salut eu am patit-o m-am inregistrat pe ebay am cumparat un produs pe care urma sa-l platesc cu cash trimisi in plic la intelegere cu vanzatorul pt ca pay pal nu functioneaza in romania si scrisoarea nefiind recomandata sau cu confirmare de primire nici dupa 4 saptamani vanzatorul nu primise inca banii. Apoi am primit de la ebay somatii sa platesc produsul iar in cateva zile mi-au suspendat contul. Cine ma poate ajuta sa-mi dea ceva sfaturi mersi.

#7
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postskeptyx, on Mar 26 2006, 19:11, said:

Salut eu am patit-o m-am inregistrat pe ebay am cumparat un produs pe care urma sa-l platesc cu cash trimisi in plic la intelegere cu vanzatorul pt ca pay pal nu functioneaza in romania si scrisoarea nefiind recomandata sau cu confirmare de primire nici dupa 4 saptamani vanzatorul nu primise inca banii. Apoi am primit de la ebay somatii sa platesc produsul iar in cateva zile mi-au suspendat contul. Cine ma poate ajuta sa-mi dea ceva sfaturi mersi.

Cash trimis in plic?  :o WAKE UP MAN!!!  :nonobad:

- In caz ca nu l-ai dosit bine intr-o carte sau ceva de gen ca sa nu-i descopere vreun lucrator postal mai sarac
- in caz ca la verificare/trimitere plicul n-a fost retinut (trimiterea de cash in plic nu e legala)
- in caz ca i-a primit vanzatorul si nu vrea sa recunoasca

NU MAI AI CE FACE.

Sfat: nu mai trimite cash la persoane necunoscute
iar la cele cunoscute pune-l intr-o carte, brosura ceva... si neaparat cu recomandare.
:lol:
Pentru cazuri de astea ne baneaza ebayu  <_<

Am o intrebare: Se poate cumpara din Romania dar sa fie trimis produsul pe o adresa din afara, din SUA?
Refuza si in cazul asta sa-ti trimita produsul?

#8
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
pipali, am platit cash trimis in plic prin posta romana de jdemii de ori pentru produse luiate de pe ebay. e drept ca numai spre germania am trimis. ba chiar o data am bagat si o moneda . niciodata, dar niciodata nu am avut probleme sa nu ajunga banii. suma cea mai mare trimisa a fost 40 euroi. banii ajung iun general cam in 2, maxim 3 zile. am trimis scrisoare simpla, banii bagati intr-o coala de hartie impaturita.

#9
Cyrus_xxx

Cyrus_xxx

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.02.2006

View Postskeptyx, on Mar 26 2006, 19:11, said:

Salut eu am patit-o m-am inregistrat pe ebay am cumparat un produs pe care urma sa-l platesc cu cash trimisi in plic la intelegere cu vanzatorul pt ca pay pal nu functioneaza in romania si scrisoarea nefiind recomandata sau cu confirmare de primire nici dupa 4 saptamani vanzatorul nu primise inca banii. Apoi am primit de la ebay somatii sa platesc produsul iar in cateva zile mi-au suspendat contul. Cine ma poate ajuta sa-mi dea ceva sfaturi mersi.


View Postadrianboy, on Mar 30 2006, 17:01, said:

pipali, am platit cash trimis in plic prin posta romana de jdemii de ori pentru produse luiate de pe ebay. e drept ca numai spre germania am trimis. ba chiar o data am bagat si o moneda . niciodata, dar niciodata nu am avut probleme sa nu ajunga banii. suma cea mai mare trimisa a fost 40 euroi. banii ajung iun general cam in 2, maxim 3 zile. am trimis scrisoare simpla, banii bagati intr-o coala de hartie impaturita.

  
Nu prea reusiti sa tineti pasul cu progresul, nu ? Ma intreb de ce nu trimiteti bani cu ajutorul porumbeilor voiajori sau prin postalioane, ca pe vremuri...
Sunt atatea metode moderne, rapide dar cel mai important SIGURE !!!
Voi pe unde ati trait pana acum ? TREZIREA !!! Va faceti de ras, voi chiar nu realizati asta ??? Si mai si vorbiti despre prostiile voastre, asa, ca sa stie si lumea ca INCA mai sunt de-astia ca voi, inadaptati la civilizatie...

Edited by Cyrus_xxx, 06 April 2006 - 13:35.


#10
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004
ursdacul zicea mai devreme ca are "o carte de credit valabila in afara (euro)" si ca i s-au scazut banii din contul de card. La mine o merge asa daca am un Mastercard (Taifun de la BP)?

#11
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Salut!
Doresc sa cumpar o orga de pe Ebay si nu prea am idee cum se procedeaza si daca este sigur.
Am inteles ca trebuie sa-mi fac cont pe Ebay si cumva sa virez banii in banca la cel de la care cumpar.
Cum se face asta ? Paypal inca nu functioneaza in Romania.
Daca este careva care a mai cumparat de pe Ebay, rog sa-mi spuna si mie cum se procedeaza.

Multumesc.

#12
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
1. Cat de sigur e => uita-te la feedback-ul vanzatorului.
2. Cum cumperi => de pe care e-bay? US, UK, DE?...

#13
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006

View Poste_X_tas_Y_, on May 7 2007, 16:33, said:

2. Cum cumperi => de pe care e-bay? US, UK, DE?...

De pe E-bay-ul din Germania as vrea.
Inca o chestie: daca cumpar din Germania mai trebuie sa platesc vama ? Sau acum ca suntem un UE nu mai e necasar...

Edited by fibonacci1123, 07 May 2007 - 15:59.


#14
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Nu platesti vama.
Plata si transportul sunt in functie de vanzator.

#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View Postfibonacci1123, on May 7 2007, 16:51, said:

De pe E-bay-ul din Germania as vrea.
Inca o chestie: daca cumpar din Germania mai trebuie sa platesc vama ? Sau acum ca suntem un UE nu mai e necasar...


Prima data trebuie sa o castigi. Apoi iei legatura cu vanzatorul, sa iti dea datele sale (nume, adresa, cont,...) si faci transferul bancar in contul lui. Nu recomand transportul propus de ei cu DHL-ul (posta lor) din cauza postei romane care preia coletul. Astepti o luna. Incearca cu un curierat romanesc (mobius expres www.netexpress-europe.ro spre exemplu) care te rezolva rapid, costul fiind oleaca mai mare dar mai rapid.
Daca esti firma, sa iti trimita proforma, faci OP-ul si le trimiti dovada platii, apoi le trimiti curierul.
Plata prin transfer bancar este acceptata, eu am cumparat si de la vanzator care cerea paypal, am vorbit cu el si s-a rezolvat.
Nu se platesc taxe vamale. Ideal sa ai pe cineva care cunoaste germana care sa discute, daca nu, merge si engleza de obicei.

#16
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu cumpar dee pe ebay.com si in general vanzatorii sunt din US. platesc doar prin paypal ca se fura multe conturi de ebay si sunt o gramada de liciatii false. eu zic sa nu platesti niciodata prin western union sau orice alt tip care nu poate fi dovedit ca ai platit ca banii in cele mai multe cazuri n-o sa-i mai vezi niciodata.
faza cu contul furat anuleaza treaba cu feedback-ul. oricum si feedback-ul e important.
daca vrei totusi sa-ti iei ceva si nu poti plati prin paypal, incearca bidpay(accepta RO) sau transfer bancar. macar banii pot fi urmariti. nu te asigura nimeni ca o sa primesti banii inapoi dar poti sa faci o plangere la ebay macar.
am cumparat o multime de produse si pot sa spun ca sunt 100% multumit de cee am primit. dar nu am acceptat sa platesc prin altceva decat prin paypal.

ps: nu ma cautati ca sa trimit produse in tara, caci nu fac comenzi ca apoi sa le trimit in alta localitate,doar pt cei de  la mine din oras.

#17
fibonacci1123

fibonacci1123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.10.2006
Multumesc pt raspunsuri.
Mai am o intrebare: daca cumpar de pe ebay din America atunci trebuie sa platesc vama ?

#18
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
nu platesti vama pt ca produsele iti sunt trimise ca si cadou sau warranty repair.  mergi la posta si-l ridici si gata.... fara nici o alta discutie. pe cadouri si pt garantie nu se ia vama. majoritatea vanzaztorilor  trimit asa...
deeci stai linistit ca am primit comenzi de prin hong kong, sua, africa de sud etc si aceeasi poveste
nici un stres
spor la cumparaturi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate