Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Muzica veche vs. Muzica noua

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Nu pot sa zic ca nu imi plac melodiile astea noi , oricui ii plac dar ma simt mai bine cand ascult melodii mai vechi , imi aduc aminte de vremurile bune:)).
Cred ca toti stiti de : N&D , Animal X , 3Sud Est, Candy , Akcent(stilul lor ala vechi)....he ,vremuri.

#56
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
totul depinde de generatii...cea mai veche alege muzica veche,cea mai tanara muzica noua.
Ii dezaprobez pe cei ce zic ca sunt inculti cei ce asculta muzica noua,gen rihanna,britney spears etc.
Manele nu ascult,nu-mi plac ritmurile astea si nici mesajul lor(sa moara dusmanii mei,sa curga banii si femeile,gigolo si alte chestii ce le consider de rahat).

#57
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007

View Postmattbaker, on Jan 1 2009, 17:02, said:

totul depinde de generatii...cea mai veche alege muzica veche,cea mai tanara muzica noua.

nu pot sa spun ca nu ascult muzica noua... dar aceasta nu se poate compara cu muzica veche, difera totul: stilul, versurile, ritmul, decenta...

#58
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
esti din generatia tanara?Majoritatea adolescentilor(nu ca tu ai fi unul dintre ei) aleg muzica noua,e bine asa?

#59
micnea

micnea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.01.2007
Eu intotdeauna am preferat muzica veche fata de muzica actuala,si practic numai asta ascult,ca sa fiu sincer...se mai scapa si cateva noi care imi plac,dar cea veche e mai buna.Preferatii mei sunt Elvis Presley,ABBA,Rod Stewart,Queen,Laura Branigan si multi altii!Si pot sa recunosc ca de ceva vreme a inceput sa imi placa si country! :D

#60
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 10.07.2007
Muzica anilor 70-80 (PINK FLOYD, QUEEN, AC/DC, ABBA, SMOKIE, EAGLES, ROLLING STONES, BEE GEES, M. JACKSON, BONEY M, TOTO CUTUGNO, EURYTHMICS, RICCHI E POVERI, UB40, HOT CHOCOLATE, KENNY ROGERS, ELO, DIRE STRAITS, ETC, ETC, ETC ...) e cu trei clase peste muzica scremuta de azi.

#61
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
muzica de azi e BUBUIALA si nu e muzica
muzica din trecut e MUZICA.

dupa 2000, muzica romaneasca s-a tembelizat.

Edited by AndreyAlejandro, 10 August 2010 - 11:04.


#62
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postsoftpedic, on 2nd February 2009, 01:00, said:

Muzica anilor 70-80 (PINK FLOYD, QUEEN, AC/DC, ABBA, SMOKIE, EAGLES, ROLLING STONES, BEE GEES, M. JACKSON, BONEY M, TOTO CUTUGNO, EURYTHMICS, RICCHI E POVERI, UB40, HOT CHOCOLATE, KENNY ROGERS, ELO, DIRE STRAITS, ETC, ETC, ETC ...) e cu trei clase peste muzica scremuta de azi.
Te rog eu, nu-mi baga Eagles alte mizeriute in aceeasi oala cu Pink Floyd sau Rolling Stones.


View PostAndreyAlejandro, on 10th August 2010, 12:03, said:

muzica de azi e BUBUIALA si nu e muzica
Da, uite aici exemple de bubuiala:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XAitZuh4ueg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rOmkPrhpQGQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lcgyKo7vbm4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostAndreyAlejandro, on 10th August 2010, 12:03, said:

dupa 2000, muzica romaneasca s-a tembelizat.
Da a fost buna vreodata?

Edited by Tidusss, 11 August 2010 - 23:26.


#63
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
totusi cred ca nu trebuie sa generalizam. depinde ce gen de muzica. ma rog...fiecare asculta ce vrea, daca e s-o luam altfel, fiecare asculta ce-i place.

#64
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Eu ascult cam toate genurile de muzica (de la clasica la hip hop, de la indie rock pana la trance), dar n-am intalnit pe nicio nisa un artist roman sa fie mai bun decat ceea ce este in afara.

Mai bine zis, n-am intalnit niciun artist roman sa fie original, poate ceva pe la Phoenix si inca vreo 2 formatii de genul, dar cam atat. Pai gandeste-te, in anii '80 cand in afara cantau REM, U2, Pixies si The Cure la noi erau Angela Similea si Mirabela Dauer :\

#65
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTidusss, on 12th August 2010, 18:52, said:

Eu ascult cam toate genurile de muzica (de la clasica la hip hop, de la indie rock pana la trance), dar n-am intalnit pe nicio nisa un artist roman sa fie mai bun decat ceea ce este in afara.

Mai bine zis, n-am intalnit niciun artist roman sa fie original, poate ceva pe la Phoenix si inca vreo 2 formatii de genul, dar cam atat. Pai gandeste-te, in anii '80 cand in afara cantau REM, U2, Pixies si The Cure la noi erau Angela Similea si Mirabela Dauer :\

+1

Noi, românii, nu suntem atât de ”lirici” pe cât ne place să credem despre noi. Ascult preponderent muzică din noul val, post-punk, pentru că am crescut cu grunge, thrash, punk și acum am rămas agățat în plafon. Trupele românești nu au pic de viziune, originalitate sau perspectivă când vine vorba de muzică o idee mai complicată decât buci-buci-buci, ca să citez un celebru coleg forumist. Poate unica excepție, în a mea viziune, at least, o fac băieții de la Șuie Paparude, care prin analogie, se dezvoltă precum un vin bun, sicilian, de-a lungul timpului. Păcat că nu și-au propus, încă, o promovare peste hotare.

#66
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Sa citez un prieten "romanul se minuneaza cand a facut o piesa, ca a putut sa ajunga in stadiul asta, artistii straini arunca sute de piese ca nu le place cum suna"...cam are dreptate aici :\

#67
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
tema acestui topic e cam aceeasi cu "Il bate Bruce Lee pe Van Damme?"
Multi spun ca muzica veche e mai buna, dar luati in considerare ca ceeace numim acum "muzica veche" sunt piesele si trupele care au avut un succes foarte mare, adica o foarte mica parte din muzica acelei perioade, de restul de 99%, nu se vorbeste ca cei care au o anumita varsta nu si le mai amintesc, iar cei mai tineri ... nici nu au auzit de ele.
Fiecare perioada are muzica buna si proasta.

#68
KillerKittens

KillerKittens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2010
Pointless topic is pointless. Atat muzica veche cat si cea noua au parte de formatii bune si formatii proaste. Pentru cei care spun ca muzica din ziua de azi e oribila, este adevarat ca la ora actuala nu poti sa scapi de Justin Bieber si de Lady Gaga, dar daca treci de astea si cauti dincolo de Kiss TV Top 40 gasesti destule formatii contemporane de calitate. In ceea ce priveste mult superioara muzica veche, si deceniile trecute au avut parte de destui "artisti" abominabili, dar nu-si mai aminteste nimeni de ei. Voi chiar credeti ca nepotii mei or sa stie cine au fost Jonas Brothers?

Offtopic :

View Posthubbabub1601, on 12th August 2010, 19:02, said:

Ascult preponderent muzică din noul val, post-punk

[ http://4.bp.blogspot.com/_4baiNTlMXkg/SM6bJ1YMSeI/AAAAAAAAABg/jtegmg4Jzms/s400/Awesomeness%20seal.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
D-astia bredex...The Strokes, Interpol awwwwwwwww ;x

#70
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010

View PostAMETHIST, on 13th August 2010, 06:36, said:

tema acestui topic e cam aceeasi cu "Il bate Bruce Lee pe Van Damme?"
Multi spun ca muzica veche e mai buna, dar luati in considerare ca ceeace numim acum "muzica veche" sunt piesele si trupele care au avut un succes foarte mare, adica o foarte mica parte din muzica acelei perioade, de restul de 99%, nu se vorbeste ca cei care au o anumita varsta nu si le mai amintesc, iar cei mai tineri ... nici nu au auzit de ele.
Fiecare perioada are muzica buna si proasta.

eu zic ca chuck norris ii bate pe amandoi la un loc

#71
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTidusss, on 17th August 2010, 09:09, said:

D-astia bredex...The Strokes, Interpol awwwwwwwww ;x


Am vaga impresie că asociezi ceva artiști cu alte câteva stereotipuri sociale. Interpol, The Strokes și alții nu sunt sinonim pentru ”awwws, :Xs”, generația tuităr și Fbook.
Deși îți par necopți, poate, o mare parte dintre trupele din noul val cântă de 10-15 ani împreună. Și nu vin să înlocuiască cine știe ce spirit pierdut la Woodstock 99. Vin doar să completeze :)

#72
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Mai interesant este ca n-am vrut niciodata sa spun asa ceva. Is This It si Turn On The Bright Lights sunt printre cele mai bune albume pe care le-am ascultat vreodata, deci mi-e cam greu sa inteleg remarca ta.

Plus de asta, nu prea pricep ce vrei sa demonstrezi cu "10-15 ani" de vreme ce ITI a fost lansat acum vreo 10 ani.

Stai linistit, nu asociez muzica de afara cu fenomenul penibil de la noi din tara care se intituleaza muzica/ascultatori de muzica/artisti etc.

Edited by Tidusss, 17 August 2010 - 12:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate