Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Muzica veche vs. Muzica noua

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostFabian, on May 30 2007, 18:12, said:

Si mama vroia sa mearga la George Michael, dar de unde atata fericire ... trebuie sa tina de bani, ca fiu-sau are de dat examene in vacanta asta! :D :D

Si nu cred ca se simte vreun manelist lezat ... si chiar daca s-ar simti ... nu ma intereseaza soarta lor! :D

Si apropo de Bacovia ... e poetul meu preferat ... si pertotal si autorul meu preferat, tinand cont ca dintre epic, liric si dramatic aleg cu precadere liric :)


Bacovia zici...pai deschide un topic la sectiunea de literatura sa mai vorbim despre asta, daca vrei.

O prietena de-a mea se duce la ambele concerte-George Michael si Rolling Stones-astept de la ea poze si impresii. A fost si la Depeche Mode si am inteles ca a fost superb. Concertele sunt pasiunea ei.
Imi aduc aminte cand a venit prima data Michael Jackson in Romania-ce nebunie a fost atunci! Si ce spectacol... Parca acum nu se mai investesc atatia bani in concerte, vine unul canta si la revedere.

#20
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcleo222, on May 31 2007, 12:27, said:

Bacovia zici...pai deschide un topic la sectiunea de literatura sa mai vorbim despre asta, daca vrei.

O prietena de-a mea se duce la ambele concerte-George Michael si Rolling Stones-astept de la ea poze si impresii. A fost si la Depeche Mode si am inteles ca a fost superb. Concertele sunt pasiunea ei.
Imi aduc aminte cand a venit prima data Michael Jackson in Romania-ce nebunie a fost atunci! Si ce spectacol... Parca acum nu se mai investesc atatia bani in concerte, vine unul canta si la revedere.

Ba din contra ... mie mi se pare ca fenomenul a luat amploare ... si nu ma refer la artistii romani, ci la cei straini ... de la intrarea asta in Euro, parca toti ne viziteaza ... a fost si Tiesto ... acum va fii si un mega concert realizat de Coca-cola cu nume celebre ale muzicii internationale.

#21
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostFabian, on May 31 2007, 18:30, said:

Ba din contra ... mie mi se pare ca fenomenul a luat amploare ... si nu ma refer la artistii romani, ci la cei straini ... de la intrarea asta in Euro, parca toti ne viziteaza ... a fost si Tiesto ... acum va fii si un mega concert realizat de Coca-cola cu nume celebre ale muzicii internationale.


Bine, eu ma refeream la calitatea organizarii, nu la numarul de concerte.
Ideea era ca acum nu se mai fac spectacole cum a fost cel al lui Michael Jackson-adica nu mai sunt asa impresionante, cu efecte speciale etc.

#22
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postcleo222, on Jun 1 2007, 11:14, said:

Bine, eu ma refeream la calitatea organizarii, nu la numarul de concerte.
Ideea era ca acum nu se mai fac spectacole cum a fost cel al lui Michael Jackson-adica nu mai sunt asa impresionante, cu efecte speciale etc.

Da ... nu prea stiu cum erau inainte concertele, insa am auzit de pe la ai mei ca erau mult mai frumoase si mai DECENTE!

#23
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
După părerea mea, fiecare fel și gen de muzică, indică o anumită stare. Categoric nu se poate compara melodia formației ABBA, Give me, cu cea din zilele noastre, a lui Nelly Furtado, Give it to me. Muzica veche a fost concepută mai lentă, pentru că oamenii de pe acele vremuri, erau educați. Cea din zilele noastre, este frumoasă. Dar indică o veselie nemăsurată, ceea ce nu ni se potrivește, pentru că nu putem fi fericiți din alte motive.
Voi vota așa:  60% muzica veche
                     40% muzica nouă

#24
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postbig.brother, on Jun 2 2007, 09:25, said:

După părerea mea, fiecare fel și gen de muzică, indică o anumită stare. Categoric nu se poate compara melodia formației ABBA, Give me, cu cea din zilele noastre, a lui Nelly Furtado, Give it to me. Muzica veche a fost concepută mai lentă, pentru că oamenii de pe acele vremuri, erau educați. Cea din zilele noastre, este frumoasă. Dar indică o veselie nemăsurată, ceea ce nu ni se potrivește, pentru că nu putem fi fericiți din alte motive.
Voi vota așa:  60% muzica veche
                     40% muzica nouă

Da ... e buna si opinia ta! Insa , apreciez gustul antic ... e mult mai "gustoasa" o melodie de prin `80-`90 decat una facuta recent ... atunci parca suna altfel muzica, acum calculatoarele performante scot niste sunete de-a dreptu tipatoare! Prea mult soft in melodii :( si prea putina pasiuna, prea putin sentiment ...

#25
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostFabian, on Jun 2 2007, 12:11, said:

Da ... e buna si opinia ta! Insa , apreciez gustul antic ... e mult mai "gustoasa" o melodie de prin `80-`90 decat una facuta recent ... atunci parca suna altfel muzica, acum calculatoarele performante scot niste sunete de-a dreptu tipatoare! Prea mult soft in melodii :( si prea putina pasiuna, prea putin sentiment ...


Pai si Enigma isi mai prelucreaza piesele pe calculator. Si sunt din generatia mai veche...si suna bine, nu? Daca ai talent, nici nu se simte "softul" din melodie.

#26
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Calculatoarele au facut multe lucruri bune pentru muzica :D asa ca nu va mai luati de ele. Citisem undeva insa ca in ultimii ani exista tendinta de a inregistra albumele pur si simplu.. "mai tare", de la mama lor de pe master, pentru ca astfel se aud "mai bine" (e o chestiune ce tine de auzul uman) pe sistemele audio obisnuite, cu boxe mici si din plastic si pe playerele portabile. S`ar putea sa aiba dreptate Fabian.

#27
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

View Postmnezo, on Jun 6 2007, 08:32, said:

Calculatoarele au facut multe lucruri bune pentru muzica :D asa ca nu va mai luati de ele. Citisem undeva insa ca in ultimii ani exista tendinta de a inregistra albumele pur si simplu.. "mai tare", de la mama lor de pe master, pentru ca astfel se aud "mai bine" (e o chestiune ce tine de auzul uman) pe sistemele audio obisnuite, cu boxe mici si din plastic si pe playerele portabile. S`ar putea sa aiba dreptate Fabian.


ambele au farmecul lor.Muzica noua in general nu transmite un mesaj f profund,dar captiveaza prin sound.Muzica veche are un sound mediu dar cuvintele ,starea pe care o dau  e fenomenala.Ascult foarte mult muzica vechiului Paris:joe dassin,francois feldman,adamo,edith piaf etc.
Ai spus ceva de muzica lautareasca...zavaidoc se incadreaza cumva in categoria asta?

#28
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View PostSmokaSession, on Jun 6 2007, 14:40, said:

ambele au farmecul lor.Muzica noua in general nu transmite un mesaj f profund,dar captiveaza prin sound.Muzica veche are un sound mediu dar cuvintele ,starea pe care o dau  e fenomenala.Ascult foarte mult muzica vechiului Paris:joe dassin,francois feldman,adamo,edith piaf etc.
Ai spus ceva de muzica lautareasca...zavaidoc se incadreaza cumva in categoria asta?

Mda ... zavaidoc fiind cine? :D :D :D

#29
SmokaSession

SmokaSession

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 29.04.2007

View PostFabian, on Jun 6 2007, 23:23, said:

Mda ... zavaidoc fiind cine? :D :D :D


unu`... :D

#30
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Ascult cu mare placere muzica de acum 20 de ani, dar sint destul de des surprins de creatii actuale de o reala calitate, si aici nu ma refer la "50Pence". Talentul nu a disparut, nu e nici mai rar, ci se fabrica mult mai mult gunoi in domeniul muzical. Deci se cere mult discernamint din partea auditoriului.

#31
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postbeo, on Jun 10 2007, 01:10, said:

Ascult cu mare placere muzica de acum 20 de ani, dar sint destul de des surprins de creatii actuale de o reala calitate, si aici nu ma refer la "50Pence". Talentul nu a disparut, nu e nici mai rar, ci se fabrica mult mai mult gunoi in domeniul muzical. Deci se cere mult discernamint din partea auditoriului.

Poti sa dai si niste exemple? :)

#32
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Jewel (Kilcher), tot ce scoate are substanta. Lene Marlin - idem. The Corrs - idem; oamenii astia s-au nascut cu dar pentru muzica. Dar astia sint colosi. Eu am contact cu muzica noua facuta de tineri, prin alte parti. Nu sint inca foarte cunoscuti. Poate nici nu vor fi, pentru ca in industria muzicala mafia e foarte puternica si uneori trebuie sa te mai si prostituezi ca sa poti urca. Nu are rost sa dau exemple din ei - nu-i stie mai nimeni, si nu vreau sa alunec in polemici cu nimeni, dar asa cum am spus, parerea mea e ca talentul nu a disparut.

#33
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 06.03.2006
Normal ca talentul nu a disparut, exista destule trupe contemporane, care au aparut acum cativa ani si scot albume in continuare pe care, personal, le consider excelente si de care se poate sa nu fi auzit nimeni de pe aici. Chestiunea in discutie pe threadul asta e parca alta: acum 15-20-30 de ani parca si muzica din mainstream era mai buna, pe cand in ziua de azi nu mai prea e. Sa fie doar nostalgia de vina pentru asta sau chiar "s`a tampit" lumea?

#34
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Eu spun ca sint doua componente: pe de o parte, asa cum am spus se fabrica mult gunoi acum, dar ma doare sa numesc asta mainstream. Eu prefer sa iau in considerare "spuma", sa ma bucur de ce exista acum, si in vremurile in care traim avem sansa sa gustam toti cei care dorim arta adevarata. Tonele de zarzavat muzical nu sint maistream in opinia mea, ele pot fi  ignorate fara mare efort.

Pe de alta parte, da, e nostalgia. Muzica pe care am ascultat-o acum multi ani trezeste in noi amintiri, ne face sa ne adincim in noi si sa ne simtim bine. Si acum 40 de ani erau foarte multi oameni care considerau ca nu se mai face muzica buna, si nu acceptau creatiile contemporane. Omul schimbindu-se, isi schimba si modul de exprimare, deci si manifestarile artistice se schimba. Si in masura in care omul nu devine mai rau, nici arta lui nu devine mai rea. Deci trebuie sa avem urechi pentru muzica buna de azi, gasim sigur calitate, dar nu la Viva sau la MTV.

#35
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postbeo, on Jun 10 2007, 09:29, said:

Jewel (Kilcher), tot ce scoate are substanta. Lene Marlin - idem. The Corrs - idem; oamenii astia s-au nascut cu dar pentru muzica. Dar astia sint colosi. Eu am contact cu muzica noua facuta de tineri, prin alte parti. Nu sint inca foarte cunoscuti. Poate nici nu vor fi, pentru ca in industria muzicala mafia e foarte puternica si uneori trebuie sa te mai si prostituezi ca sa poti urca. Nu are rost sa dau exemple din ei - nu-i stie mai nimeni, si nu vreau sa alunec in polemici cu nimeni, dar asa cum am spus, parerea mea e ca talentul nu a disparut.

Nici eu nu cred ca talentul a disparut. Te-am provocat sa dai exemple pentru ca si eu sunt un mare consumator de muzica si ascult foarte multe formatii indie, marea majoritate a lor fiind anonime pentru publicul larg.

#36
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Eu ascult cam 14 ore de muzica pe zi - fara muzica, cred ca ma imbolnavesc si mor! Consum in general pop, folk, rock usor. Uite: Katie Melua e considerata un foarte mare talent! Si Norah Jones...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate